Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2009, 11:52:24
Upgrader96 Upgrader96 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Locație: Focsani
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Upgrader96
Implicit salut

buna ziua, sunt un baiat de 12 ani jumatate din focsani, iar la culcare, ma simt foarte ciudat, nu mai pot sa respir, si imi palpiteaza inima. Tatal meu imi spune " Tatal Nostru " si spune ca sunt foarte incarcat. Asta inseamna ca sunt deocheat nu ?
Inainte de culcare spun rugaciunea Sf. Ciprian si Tatal Nostru. Dar ma simt tot rau.

Ce este de facut ? Vreo rugaciune speciala ?

am uitat sa mentionez, si o spun cu rusine, duminica nu prea ma duc la Biserica .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2009, 12:00:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bine ai venit !
Nu stiu, poate este vorba de o cauza fizica, concreta. Poate iti scade pana la un nivel ingrijorator, tensiunea, sau poate ca ai crize de tahicardie prin accelerarea excesiva a inimii. Nu se stie pana ce nu mergi si la un control medical. Cu toate ca, la varsta ta trebuie sa fie o dovada de ingrijorare aceste stari.
Am mai auzit de depresie respiratorie, care se manifesta cam similar, datorita unor incarcari emotionale negative, sau chiar si pozitive, mult prea intense, intampinate in ultimul timp.
Deci, am pus pe ultimul loc chestia cu deochiul si altele, poate fi si acesta posibil, insa, de regula se remarca remedieri dupa rugaciuni si repaos.
Nu lasa aceste stari sa continue, fiindca ele pot avea o baza fizica ce trebuie identificata, pana a se ajunge la acutizarea si complicarea acestora .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2009, 12:06:58
Upgrader96 Upgrader96 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Locație: Focsani
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Upgrader96
Unhappy

foarte usor ma emotionez, si akum, ma iau transpiratiile daca ma intelegi, dar pe timpul zilei, alerg si ma joc, dar atunci nu simt nimic, dar totul se intmpla numai seara, cand ma gandesc la prostii de filme si alte ganduri rele. nu stiu de ce ? si am facut un control medical akum un an doi, (aveam aceeasi problema) si medicul cardiolog mi-a spus k nu este nicio problema cu inima. Chiar ma sperie lucrul acesta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2009, 12:20:31
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ai palpitatii,tahicardie.Am avut si eu cand eram mic.Poate fi de la emotii prea mari ,de la ceva care iti da emotii sau pur simplu nu poate avea cauza.Cand incepe inima sa-ti bata tare fara sa o controlezi simtindu-te in discomfort se numeste tahicardie.Sunt pastile pentru asa ceva ,pentru palpitatii si tahicardie.Du-te la medic si spune toata treaba asta.Iar pe domeniu religios iti sugerez sa citesti Acatistul sau rugaciune Sf.Ierarh Nectarie,facatorul de minuni,poate te va ajuta.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2009, 12:22:04
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Repet,poate fi tahicardie,iar daca e tahicardie nu e nimic de speriat,exista pastile sau poate fi alta cauza ,daca esti bolnav cu inima.Un control nu strica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.06.2009, 12:37:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Rugaciune catre Sf.Ierarh Nectarie marele facator de minuni


O, preasfinte și întru tot lăudate, mare făcătorule de minuni Nectarie, primește această puțină rugăciune de la noi, nevrednicii robi, căci către tine, ca de la un adevărat izvor de tămăduiri și grabnic folositor și ajutător preaminunat scăpând, și către sfânt chipul icoanei tale privind, cu lacrimi fierbinți ne rugăm ție: „Vezi, sfinte, durerile noastre, vezi sărăcia și ticăloșia noastră. Vezi rănile sufletelor și ale trupurilor noastre. Rugămu-ne ție, Nectarie Sfinte, sârguiește de ne ajută cu neîncetatele și sfintele tale rugăciuni, și ne sprijinește pe noi, robii tăi. Ia aminte la suspinele noastre și nu trece cu vederea pre noi, ticăloșii și scârbiții, că știm, sfinte al lui Dumnezeu, că de ai și pătimit grele prigoniri pentru dragostea lui Hristos, prin ele ai aflat dar de la Dumnezeu și astăzi luminat viețuiești întru Împărăția cea gătită sfinților, fiindcă ne-am încredințat ca și după mutarea ta din viața aceasta trecătoare, cine a năzuit la ajutorul tău și cu credință ți s-a rugat, nu a rămas neajutat. Că cine te-a chemat pe tine, de minuni făcătorule, și l-ai trecut cu vederea? Sau cui, intru dureri fiind, și spre ajutorul tău alergând, nu i-ai ușurat suferința?Minunile și ajutorul tău ne-au făcut și pe noi, ticăloșii și scârbiții, să te chemăm întru ajutor. Auzit-am că trupul tău a rămas neputrezit, pentru a întări în noi credința în înviere. Auzit-am și că din dragoste pentru norodul credincios, mai apoi L-ai rugat pe Dumnezeu ca binecuvântarea sfintelor tale moaște să se răspândească în toată lumea. Știm, o, alesule ierarhe, de mulțimea tămăduirilor pe care le-ai săvârșit, nou doctor fără de arginți arătându-te. Nu cunoaștem nici suferință și nici durere, pe care să nu le poți alina. Nu cunoaștem nici o boală căreia tu să nu îi poți aduce tămăduire, dacă tămăduirea este spre mântuirea celor ce se roagă ție. Dar mai mult decât atât, nu numai că ai tămăduit boli despre care doctorii ziceau că nu pot fi tămăduite, ci și pe mulți bolnavi i-ai ajutat a se întări în credință și în răbdare, și să ia plată de la Dumnezeu pentru osteneala lor. Și aceștia, fără să primească tămăduirea trupească, au primit tămăduirea sufletească și i-au mulțumit Domnului că prin ghimpele bolii au fost aduși de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea îngustă a mântuirii.

Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au făcut și pe noi a crede că la orice facere de bine ești gata ajutător și grabnic folositor și sprijin minunat. Drept aceea, suntem încredințați că pe tot cel ce aleargă la tine, cerând cu credință ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta și noi credem că și acum același ești, sfinte, precum atunci când i-ai ajutat pe cei care au alergat la tine. Slabă este credința noastră, dar fiind scârbiți și păgubiți, la tine alergăm cu credință și cu lacrimi. Îngenunchind, rugămu-ne ție, Sfinte Ierarhe Nectarie, să te rogi pentru noi lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Cela Ce n-a trecut cu vederea rugăciunile tale cele jertfelnice, ci te-a ascultat și te-a întărit și te-a primit în cereștile locașuri.

Către Acela roagă-te, ca să fim și noi ajutați și miluiți pentru rugăciunile tale, și din pagube și necazuri izbăviți, ca să lăudăm și să binecuvântăm și să slăvim întru tot lăudatul și prea puternicul nume, al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2009, 12:49:08
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cu parintii tai ai discutat toate acestea?Obisnuiesti sa te uiti la filme de groaza sau sa lecturezi astfel de lucruri?
Oricum,parintii tai ar trebui sa te duca la mai multe controlale medicale,nu este musai sa fie ceva de la inima.Poate fi si pe fondul unei lipse de calciu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.06.2009, 12:51:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Esti la o varsta dificila si in crestere. Pot fi hormonii, care sunt cam in dezordine acum (inclusiv tiroida), poate fi lipsa unor minerale: calciu, magneziu.
Ai grija cu alimentatia.
Si da, rugaciunile si biserica pot sa te ajute.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.06.2009, 12:53:08
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Upgrader96 Vezi mesajul
foarte usor ma emotionez, si akum, ma iau transpiratiile daca ma intelegi, dar pe timpul zilei, alerg si ma joc, dar atunci nu simt nimic, dar totul se intmpla numai seara, cand ma gandesc la prostii de filme si alte ganduri rele. nu stiu de ce ? si am facut un control medical akum un an doi, (aveam aceeasi problema) si medicul cardiolog mi-a spus k nu este nicio problema cu inima. Chiar ma sperie lucrul acesta.
Ce ganduri rele iti vin si la ce filme te gandesti?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.06.2009, 12:55:36
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si inca ceva,nu cred ca ai nevoie de ceva vitamine sau regim fiindca ai spus clar,iti vin de la ganduri,exact ca mine acum cativa ani,trebuie sa te gandesti la altceva.Fa rugaciunea Sf.Nectarie,gandeste-te la Sfant,gandeste-te la lucruri bune si pentru siguranta ta fa si un control.Si vei vedea ca totul o sa fie bine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
salut ana09 Generalitati 0 09.10.2008 11:17:19
salut psaltmarian Preotia (Hirotonia) 2 13.05.2008 15:17:00
salut:) pavel92 Generalitati 1 26.10.2007 16:18:43
SALUT dodo Generalitati 41 26.10.2007 03:18:14