Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.03.2010, 00:14:11
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Asta seamana un pic cu ce a zis Parintele Rafail Noica. Inante de a deveni traitor ortodox, se gandea ca nu stie daca exista Dumnezeu, totusi lui i-ar placea sa traiasca ca si cum ar exista. Din acest punct, Dumnezeu a inceput sa i se vadeasca.
Asa si tu, zici ca nu esti crestin, dar gandesti foarte crestineste....cel putin in unele aspecte )
Imi place sa cred ca gandesc drept. Stimez oamenii care-si asuma consecintele actiunilor lor, bune sau rele. Cand gresesti si recunosti ca ai gresit viata e mult mai usoara.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.03.2010, 13:23:13
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

pune-i sa aduca dovezi si ai sa vezi ca daca nu au ce aduce o sa se potoleasca din acuzatii
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.03.2010, 14:55:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ostas nastaca Vezi mesajul
sunt intr-o situatie dificila.lucrez intr-un post de conducere si din toamna am foarte multe reclamatii anonime in care mi se aduc acuzatii nedrepte si mincinoase .in ultima sunt acuzate pe nedrept si neamurile mele care lucreaza in institutie. nu mai stiu ce sa fac. sunt foarte suparata deoarece nu am facut rau la nimeni.totdeauna doream sa fac bine la cei din jurul meu. acum am ajuns in pragul disperarii. as vrea un sfat despre ce rugaciuni sa ma rog pentru imblanzirea vrajmasilor mei.
Psalmul 141
1. Cu glasul meu către Domnul am strigat, cu glasul meu către Domnul m-am rugat.
2. Vărsa-voi înaintea Lui rugăciunea mea, necazul meu înaintea Lui voi spune.
3. Când lipsea dintru mine duhul meu, Tu ai cunoscut cărările mele. În calea aceasta în care am umblat, ascuns-au cursă mie.
4. Luat-am seama de-a dreapta și am privit și nu era cine să mă cunoască. Pierit-a fuga de la mine și nu este cel ce caută sufletul meu.
5. Strigat-am către Tine, Doamne, zis-am: "Tu ești nădejdea mea, partea mea ești în pământul celor vii".
6. Ia aminte la rugăciunea mea, că m-am smerit foarte. Izbăvește-mă de cei ce mă prigonesc, că s-au întărit mai mult decât mine.
7. Scoate din temniță sufletul meu, ca să laude numele Tău, Doamne. Pe mine mă așteaptă drepții, până ce-mi vei răsplăti mie.

Psalmul 142
1. Doamne, auzi rugăciunea mea, ascultă cererea mea, întru credincioșia Ta, auzi-mă, întru dreptatea Ta.
2. Să nu intri la judecată cu robul Tău, că nimeni din cei vii nu-i drept înaintea Ta.
3. Vrăjmașul prigonește sufletul meu și viața mea o calcă în picioare; făcutu-m-a să locuiesc în întuneric ca morții cei din veacuri.
4. Mâhnit e duhul în mine și inima mea încremenită înlăuntrul meu.
5. Adusu-mi-am aminte de zilele cele de demult; cugetat-am la toate lucrurile Tale, la faptele mâinilor Tale m-am gândit.
6. Întins-am către Tine mâinile mele, sufletul meu ca un pământ însetoșat.
7. Degrab auzi-mă, Doamne, că a slăbit duhul meu. Nu-ți întoarce fața Ta de la mine, ca să nu mă asemăn celor ce se coboară în mormânt.
8. Fă să aud dimineața mila Ta, că la Tine îmi este nădejdea. Arată-mi calea pe care voi merge, că la Tine am ridicat sufletul meu.
9. Scapă-mă de vrăjmașii mei, că la Tine alerg, Doamne.
10. Învață-mă să fac voia Ta, că Tu ești Dumnezeul meu. Duhul Tău cel bun să mă povățuiască la pământul dreptății.
11. Pentru numele Tău, Doamne, dăruiește-mi viață. Întru dreptatea Ta scoate din necaz sufletul meu.
12. Fă bunătate de stârpește pe vrăjmașii mei și pierde pe toți cei ce necăjesc sufletul meu, că eu sunt robul Tău.

Oamenii te dusmanesc inselati fiind de cel rau. Deci roaga-te sa-i lumineze Dumnezeu pe colegii tai si sa va scape pe toti de adevaratii vrajmasi, cei nevazuti. E greu sa te rogi pentru cei ce-ti vor raul, dar intelege ca ei au cazut in plasa coruptiei, s-au lasat dominati de rau... Asa ca roaga-te pentru ei si Domnul va va izbavi pe toti pana la urma.

Pe oameni trebuie sa-i iubesti, dar pe ingerii decazuti poti sa-i detesti...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.03.2010, 15:18:51
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ostas nastaca Vezi mesajul
sunt intr-o situatie dificila.lucrez intr-un post de conducere si din toamna am foarte multe reclamatii anonime in care mi se aduc acuzatii nedrepte si mincinoase .in ultima sunt acuzate pe nedrept si neamurile mele care lucreaza in institutie. nu mai stiu ce sa fac. sunt foarte suparata deoarece nu am facut rau la nimeni.totdeauna doream sa fac bine la cei din jurul meu. acum am ajuns in pragul disperarii. as vrea un sfat despre ce rugaciuni sa ma rog pentru imblanzirea vrajmasilor mei.
1) Pai in primul rand intreaba-te daca ai luat decizii care ar fi nedreptatit pe altii. De exemplu: ai ajutat un pic o ruda sa acceada la o functie, fara sa-ti dai seama ca de fapt poate e altcineva mai potrivit pt acel post. Sau ai ajutat pe cineva sa obtina o prima etc etc. Daca ai facut asa ceva, trebuie sa mergi sa te spovedesti pt ca s-ar putea de acolo sa ti se traga.
2) Daca nu e cazul pt punctul 1, atunci intreaba-te ce-i motiveaza sa faca acele lucruri. Cine ar avea de castigat daca demisionezi?
3) Daca acele anonime iti afecteaza imaginea, poti solicita un soi de comisie care sa le ia pe rand si sa faca o lista cu acuzatii. Dupa care pe rand sa fie studiata in amanunt fiecare acuzatie si la fiecare sa existe o rezolutie, un verdict, cu dovezile atasate. Daca se probeaza adevarate ai o problema. Daca nu, se va clarifica ca sunt clevetiri.
4) Nu in ultimul rand, daca ai fost dovedita nevinovata, trebuie stabilita o cale de a trata acele anonime din partea sefilor tai eventual al altor responsabili. Adica: am vazut ca sunt minciuni si de acum inainte nu le vom mai baga in seama.

Evident ca celelalte sfaturi despre rugaciune, si neaparat post, sunt foarte bune si trebuie indeplinite.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O situatie mai putin obisnuita de Craciun cossutah Craciunul - Nasterea Domnului 10 24.12.2011 14:10:51
Sunt intr-o mare dilema va rog ajutati-ma cu un sfat dorinastoica14 Morala Crestina 34 21.10.2011 16:51:44
Situatie penibila la biserica ortodoxa din lisabona pol_AS_1 Generalitati 35 05.06.2010 22:41:11
situatie iesita din normal consuela Intamplari adevarate 38 30.09.2009 21:34:02