Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.01.2011, 19:35:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Aici este problema. Cum ai stii tu, de exemplu, ca persoana respectiva chiar s-a indreptat? Probabil ca este si lipsa de incredere. Si ce ar trebui sa fac eu sa conving ca sunt altfel decat am fost? Pot sa spun eu, sau oricine altcineva:' Doamne, eu nu...'? Tot ce pot face este sa ma incred in Harul Lui ca ma va proteja de aici inainte sa nu ma intorc inapoi.
Aici apare o mica problema.Trebuie sa fi tu convinsa 100% ca te-ai schimbat radical, sa fii convinsa 100% ca nu ai sa mai traiesti ca in trecut, sa fi tu convinsa 100% CA DOAR DE TINE DEPINDE cum vrei sa traiesti! Este doar alegerea TA!Nu pune pe umerii lui Dumnezeu aceasta responsabilitate,ca nu e corect!
Niciodata nu poti convinge mai bine decat prin sinceritate.Fi sincera cu tine insuti in primul rand,apoi cu cei din jur.Timpul va convinge auditoriul daca ai sau nu dreptate.Nu poti oferi nici o garantie palpabila, decat sinceritatea si cainta ta.Si cine are ochi sa vada, va vedea!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.01.2011, 19:44:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Crezi ca daca ascund, trecutul nu va iesi odata si odata la iveala? Si atunci ce voi face? Poate voi avea o familie. Imi voi permite sa isc vrajba in casa pentru asta? Nu stiu daca ar fi cea mai buna optiune..
Nu trebuie sa iti ascunzi trecutul.Dar nici sa ti-l redactezi pe prima pagina a ziarului local.Povestesti despre trecutul tau, nu la prima cafea ci dupa ce ai incredere ca cel ce il asculta, o face capabil sa iti sarute fruntea ca ai reusit sa iesi invingatoare din acel trecut.E mare lucru sa mergi in noroi pe langa drum, sa gasesti apoi drumul, sa te scuturi de noroi, sa ridici capul si sa doresti sa mergi mai departe!Cel ce nu intelege asta,mai bine sa nu-l plangi ca s-a dus!:-)

Iti doresc din nou,CURAJ!:-)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.01.2011, 20:02:54
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

'Pot sa spun eu, sau oricine altcineva:' Doamne, eu nu...'? Tot ce pot face este sa ma incred in Harul Lui ca ma va proteja de aici inainte sa nu ma intorc inapoi.'

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Aici apare o mica problema.Trebuie sa fi tu convinsa 100% ca te-ai schimbat radical, sa fii convinsa 100% ca nu ai sa mai traiesti ca in trecut, sa fi tu convinsa 100% CA DOAR DE TINE DEPINDE cum vrei sa traiesti! Este doar alegerea TA!Nu pune pe umerii lui Dumnezeu aceasta responsabilitate,ca nu e corect!
Niciodata nu poti convinge mai bine decat prin sinceritate.Fi sincera cu tine insuti in primul rand,apoi cu cei din jur.Timpul va convinge auditoriul daca ai sau nu dreptate.Nu poti oferi nici o garantie palpabila, decat sinceritatea si cainta ta.Si cine are ochi sa vada, va vedea!
Am spus cele de mai sus gandindu-ma asa: Apostolul Petru a spus ca nu se va lepada de Hristos...si totusi a facut-o.
Intentia mea este sa traiesc o viata autentica in Hristos de aici inainte, dar nici macar eu nu am nici o garantie ca voi reusi. Tot ce pot face este sa am vointa iar puterea o voi lua de la El.

Multumesc pentru incurajari! :-)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.01.2011, 20:09:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
'Pot sa spun eu, sau oricine altcineva:' Doamne, eu nu...'? Tot ce pot face este sa ma incred in Harul Lui ca ma va proteja de aici inainte sa nu ma intorc inapoi.'



Am spus cele de mai sus gandindu-ma asa: Apostolul Petru a spus ca nu se va lepada de Hristos...si totusi a facut-o.
Intentia mea este sa traiesc o viata autentica in Hristos de aici inainte, dar nici macar eu nu am nici o garantie ca voi reusi. Tot ce pot face este sa am vointa iar puterea o voi lua de la El.

Multumesc pentru incurajari! :-)
Nu stiu daca e cea mai buna comparatie...:-)
Recastiga-ti respectul de sine si AI MAI MULTA INCREDERE IN TINE!-parca nu ai incredere in tine...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.01.2011, 20:31:24
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Am gresit tare lui Dumnezeu. Si acum platesc pentru pactatele ce le-am facut. Am trait, pana nu de mult, o viata neplacuta lui Dumnezeu. Am revenit pe Cale (am fost primita in pocainta, am devenit o crestina practicanta, merg la slujbele bisericesti si ma spovedesc periodic), insa...pacatele ce le-am facut nu-mi dau pace si nu ma lasa sa incep nici o relatie si nici sa ma gandesc la casatorie. Au esuat toate incercarile mele de a avea o relatie, toti partenerii ' batand in retragere' dupa ce au ascultat povestea vietii mele. Mai mult,cei din familie nu sunt crestini practicanti, cu pacate si neputinte...si acesta a fost un minus pentru mine in ochii partenerilor. Oare ar trebui sa nu mai dau amanunte despre ce a fost? Cum ar trebui inceputa viata noua in Hristos, a unui om care nu demult nu il cunostea?
,,Cine este fara de pacat,sa arunce primul cu piatra in ea'',le-a spus Iisus fariseilor,e vorba de Maria Magdalena.Si sti destul de bine ca nu a indraznit nimeni sa arunce,fiindca doar Iisus se afla in acea postura,insa nici El nu a judecat-o ci a iertat-o.Si eu si tu si cei de langa noi cadem,insa nu toti avem curajul sa recunoastem,tu insa ai facut-o si asta e foarte bine.Cat despre relatii,trebuie sa gaseti pe cineva care sa te iubeasca si care totusi sa fie si el un crestin practicant fiindca iti va fi greu de una singura ,iar trecutul sa-l foloseti in favoarea ta ca sa eviti greselile.Viata in Hristos incepe in fiecare zi si continua mereu,ea nu are sfarsit.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.01.2011, 20:36:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
,,Cine este fara de pacat,sa arunce primul cu piatra in ea'',le-a spus Iisus fariseilor,e vorba de Maria Magdalena.Si sti destul de bine ca nu a indraznit nimeni sa arunce,fiindca doar Iisus se afla in acea postura,insa nici El nu a judecat-o ci a iertat-o.Si eu si tu si cei de langa noi cadem,insa nu toti avem curajul sa recunoastem,tu insa ai facut-o si asta e foarte bine.Cat despre relatii,trebuie sa gaseti pe cineva care sa te iubeasca si care totusi sa fie si el un crestin practicant fiindca iti va fi greu de una singura ,iar trecutul sa-l foloseti in favoarea ta ca sa eviti greselile.Viata in Hristos incepe in fiecare zi si continua mereu,ea nu are sfarsit.
Hristos le-a spus acest lucru ca sa-i rusineze. Chiar daca ar fi fost vre-unul caruia pacatele tocmai fusesera iertate la spovedanie, tot nu ar fi aruncat cu piatra.

Astea-s niste figuri de stil, niste feluri de a calma multimea prin soc verbal asa cum stiu foarte bine sa o faca oratorii buni!.. nu o adresare LA PROPRIU.."cel fara de pacat sa arunce piatra"....
Hai sa ne pastram maturitatea in gindire, nu sa batem cimpii!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.01.2011, 20:44:25
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hristos le-a spus acest lucru ca sa-i rusineze. Chiar daca ar fi fost vre-unul caruia pacatele tocmai fusesera iertate la spovedanie, tot nu ar fi aruncat cu piatra.

Astea-s niste figuri de stil, niste feluri de a calma multimea prin soc verbal asa cum stiu foarte bine sa o faca oratorii buni!.. nu o adresare LA PROPRIU.."cel fara de pacat sa arunce piatra"....
Hai sa ne pastram maturitatea in gindire, nu sa batem cimpii!
Ei bine mie imi plac exprimarile plasticizante,si expresiile retorice,la fel si artificiile oratorice,dar e bine sa vina si cineva care sa zica: STOP,hai sa venim cu picioarele pe pamant.Insa Iisus,a atins perfectiunea in fiecare litera din vorbele sale,in fiecare fractiune de secunda pe care a petrecut-o pe Terra.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.01.2011, 22:37:44
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
'Pot sa spun eu, sau oricine altcineva:' Doamne, eu nu...'? Tot ce pot face este sa ma incred in Harul Lui ca ma va proteja de aici inainte sa nu ma intorc inapoi.'



Am spus cele de mai sus gandindu-ma asa: Apostolul Petru a spus ca nu se va lepada de Hristos...si totusi a facut-o.
Intentia mea este sa traiesc o viata autentica in Hristos de aici inainte, dar nici macar eu nu am nici o garantie ca voi reusi. Tot ce pot face este sa am vointa iar puterea o voi lua de la El.

Multumesc pentru incurajari! :-)
DA sa ai incredere in DUMNEZEU, caci crestinii se incred DUMNEZEU nu in ei insusi!
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.01.2011, 22:46:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
DA sa ai incredere in DUMNEZEU, caci crestinii se incred DUMNEZEU nu in ei insusi!
Explica-mi te rog, daca cred in Dumnezeu cu toata fiinta mea si vreau sa ma las de fumat, cum ma pot lasa??? Imi e suficienta increderea in Dumnezeu??? E suficient sa am incredere ca EL ma va ajuta, daca eu imi cumpar tigari in continuare???Sau trebuie sa contribui prin efort propriu la realizarea acestui lucru???
Deci poti sa tot crezi in Dumnezeu, daca nu faci eforturi si stai sa-ti pice din cer tot felu`...poti sta mult si bine...Dumnezeu rasplateste dupa efortul depus de fiecare ....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.01.2011, 23:09:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Explica-mi te rog, daca cred in Dumnezeu cu toata fiinta mea si vreau sa ma las de fumat, cum ma pot lasa??? Imi e suficienta increderea in Dumnezeu??? E suficient sa am incredere ca EL ma va ajuta, daca eu imi cumpar tigari in continuare???Sau trebuie sa contribui prin efort propriu la realizarea acestui lucru???
Deci poti sa tot crezi in Dumnezeu, daca nu faci eforturi si stai sa-ti pice din cer tot felu`...poti sta mult si bine...Dumnezeu rasplateste dupa efortul depus de fiecare ....
Daca iti pui nadejdea in Dumnezeu ca nu te va lasa si te va ajuta pt aceea problema,accentuand faptul ca natura ta este pacatoasa si slaba si ai nevoie ca EL sa fie de partea ta,atunci ai sa vezi ca CEVA intervine in ajutorul tau chiar in mod miraculos.
Ca tot veni vb despre fumat(chiar daca era un exemplu fictiv),eu chiar m-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute sa ma las de fumat,sau sa ma asiste in demersurile mele caci nu eram in stare de una singura(ca orice dependent) si stii ce s-a intamplat ca sa-mi vina in ajutor?m-am imbolnavit 2 saptamani iar cand mi-am revenit renuntarea la tigari a fost doar o simpla decizie :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 12:04:33
PACATELE SUBTILE ALE SEC XXI cozia Generalitati 43 20.10.2009 20:08:14
Pacatele de la volan luchian Generalitati 26 01.10.2009 22:41:19
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 14:04:20
Pacatele nespovedite cod_gabriel Impartasania (Taina Euharistiei) 11 03.10.2007 21:48:33