Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.04.2010, 09:36:22
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1. Cum ar arata lumea daca i-ar lua pe toti de mici in Rai? N-ar mai fi o lume libera, ar fi fara sens.
Pai nu e libera nici acum, ca se tot baga peste noi
Si chiar daca nu s-ar baga, oricum stie cum vor sfirsi cu totii, care in iad si care in rai.
Poate despre cei cu dubla personalitate sa aiba ceva dubii.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De la tine asteapta sa faci mai-binele, sa iubesti mai mult, sa crezi in viata eterna si in existenta Lui.
De ce crezi ca se asteapta sa cred in existenta Lui? Din vanitate sau ce?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu am o teorie, ca moartea intervine in momentul cand ajungi la un minim al binelui de la care nu mai vrei sa te ridici spre Binele suprem. Atunci, daca ai trai mai mult, te-ai adanci in rau si mai rau ti-ar fi pentru totdeauna. Raul etern este un chin al spiritului care intelege realitatea in care n-a crezut pana atunci, o imposibilitate voita de a iubi desi esti iubit in continuare, nu torturile fizice pe care si le imagineaza unii.
Eu am alta, se numeste a evolutiei prin selecte naturala, care, printre altele spune ca dupa moartea sa fizica o persoana nu mai exista.
Iar daca vrei sa nu renunti la binele sau raul etern poti sa faci o simpla transformare de coordonate temporale.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
2. Si mie mi-a ramas in memorie poza aia (ma intreb ce-o fi fost in mintea fotografului). Copiii din Africa ajung asa din cauza pacatelor parintilor si ale neamului lor. Prin putina suferinta pe care o suporta, multe pacate stramosesti sunt sterse. Ei oricum se mantuiesc, dar le fac si un bine involuntar rudelor trecute deja la cele vesnice.
In mintea fotografului e realitatea cruda, nimic altceva.
Deci esti de acord cu "putina" suferinta a bietilor copii ca plata pentru ceea ce niste parinti iresponsabili, care or fi lucrat duminica sau mai stiu eu ce porunca aberanta?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.04.2010, 09:46:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Evident că sufletele celor nebotezați nu se mântuiesc, cel puțin la judecata particulară. Că altfel nu ne-am mai osteni să botezăm. De aceea avortul este mai grav decât omorul și de aceea avortul duce la excomunicare, pe când omorul nu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.04.2010, 09:51:52
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Iata ce parere are Pr. Cleopa:
"Apoi, sufletele copiilor avortati, nefiind botezate, nu pot intra in imparatia lui Dumnezeu, ci asteapta ziua cea infricosatoare a judecatii, cand singuri vor acuza pe parintii care i-au ucis in fata Dreptului Judecator Iisus Hristos."
Iata ce zice si Pr. Serafim Man:
"Avortul este o dubla crima: in primul rand, impotriva lui Dumnezeu care a creat acea fiinta, si apoi impotriva acelui suflet care, nefiind unit cu Hristos prin taina Sfantului Botez, va fi lipsit de slava lui Dumnezeu, ramanand intr-un loc intunecos pana la infricosata judecata cand, prin mila lui Dumnezeu va fi izbavit. Asupra femeii insa, ramane un mare pacat de moarte."
Doar doua exemple. As mutea gasi mai multe, fara prea mare greutate.
Da, asta este motivul pentru care mie personal mi se pare aproape imposibil sa se ierte. Pe de alta parte, nu exista pacat care sa nu se ierte, daca e marturisire si pocainta.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.04.2010, 09:56:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Da, asta este motivul pentru care mie personal mi se pare aproape imposibil sa se ierte. Pe de alta parte, nu exista pacat care sa nu se ierte, daca e marturisire si pocainta.
In cazul celei care a facut avort, asa este.
Dar in cazul copilului cum este? El nu mai poate face pocainta.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.04.2010, 10:02:55
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ma indoiesc ca copii nebotezati merg intr-un "loc de intristare". Nu cunosc in detaliu invatatura despre problema respectiva, dar multi Sfinti Parinti ii considera mantuiti pentru ca nu au avut nici un fel de greseala (este vorba de cei foarte mici). As indrazni sa spun ca si aici treaba e mai stufoasa decat o vedem la suprafata. Una este sa moara un copil la 2 zile de la nastere nebotezat si alta sa moara la 10 ani de la nastere nebotezat.
Ce greseala crezi ca trebuie sa faca un copil si cam la ce virsta pentru a ajunge in iad?
Ce crezi ca se schimba la un copil intre 2 si 10 ani? Consideri un copil la 10 ani bun de plata pentru numeroasele sale pacate pe care a reusit sa le stringa in acest rastimp? Crezi ca un copil la 10 ani nu mai are dreptul la o copilarie lipsita de griji?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.04.2010, 10:04:01
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
In cazul celei care a facut avort, asa este.
Dar in cazul copilului cum este? El nu mai poate face pocainta.
Cum zice si Mihnea, la Judecata de Apoi, cand se vor arata toate faptele noastre si consecintele lor asupra celorlalti - in ce fel i-am ajutat sau impiedicat sa se mantuiasca - acestia desi nu vor fi facut pocainta, vor fi izbaviti. Pentru ca ar fi nedrept ca din cauza altuia (mamelor) sa te pierzi pentru vesnicie.
Nu se stie exact unde sunt sufletele lor pana atunci, dar nu poate fi bine unde sunt, pentru ca nu se pot impartasi de slava lui Dumnezeu nefiind botezati. [ Nu imi pot imagina cum stau lucrurile insa a fi cu Dumnezeu, oricum ar fi aceasta, e binele suprem; si orice indepartare de El e o stare de rau/intuneric ]
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.04.2010, 10:06:42
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
operati cu intamplarea oarba ...
Uite iti explic cat pot eu de clar: Noi nu operam DOAR cu intamplarea oarba! Cineva te-a mintit! Evolutionismul mai are si alte concepte care nu deriva nicidecum din vreo religie. Capisci? Nu te mai uita in gura alora care te-au mintit in asemenea hal! Si in niciun caz sa nu le dai bani pt asemenea prostii!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.04.2010, 10:08:44
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

@flying:
poti sa-mi arati o sursa NECRESTINA (evident si ne-orice-alta-religie), adica stiintifica unde scrie ca evolutionismul foloseste DOAR "intamplarea oarba"?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.04.2010, 10:09:27
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
a fi cu Dumnezeu, oricum ar fi aceasta, e binele suprem; si orice indepartare de El e o stare de rau/intuneric ]
Stii ca vorbeam acu citeva zile de omul-animal :)
Nu crezi ca tinderea omului catre bine e ceva animalic?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.04.2010, 10:13:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Cum zice si Mihnea, la Judecata de Apoi, cand se vor arata toate faptele noastre si consecintele lor asupra celorlalti - in ce fel i-am ajutat sau impiedicat sa se mantuiasca - acestia desi nu vor fi facut pocainta, vor fi izbaviti. Pentru ca ar fi nedrept ca din cauza altuia (mamelor) sa te pierzi pentru vesnicie.
Nu se stie exact unde sunt sufletele lor pana atunci, dar nu poate fi bine unde sunt, pentru ca nu se pot impartasi de slava lui Dumnezeu nefiind botezati. [ Nu imi pot imagina cum stau lucrurile insa a fi cu Dumnezeu, oricum ar fi aceasta, e binele suprem; si orice indepartare de El e o stare de rau/intuneric ]
Stiu prea bine aceste lucruri.
Dar cand va avea loc Judecata de Apoi?
Peste 10 ani, peste 100 sau peste 5000 de ani?
Si chiar maine de ar fi, ti se pare corect ca acei copii sa fie lipsiti de "Imparatia lui Dumnezeu" pana atunci?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ? irodion Generalitati 695 09.10.2014 22:59:31
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Exista "limbo" in ortodoxie? Mihaela Cristina Botezul 11 10.12.2010 19:56:32
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12