Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.03.2024, 19:36:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Arată-mi de pildă un forum care nu și-a redus activitatea și a duduit constant, eu nu văd niciunul, ba cred că acest forum e chiar crucișătorul forumurilor și e în topul audienței cu tematică religioasă și datorită nouă care l-am readus la viață.
Eu ti-am dat o multime de exemple, cu detalii amanuntite despre ce s-a intamplat pe acele forumuri. Tu nu ai dat niciun exemplu, vorbesti doar teoretic. Eu presupun ca toate forumurile s-au dus in jos din cauza atmosferei de pe forum, la cele mai mari a durat mai mult pentru ca aveau mai multi useri. Tu ai expus doar niste presupuneri personale, teoretice, nu bazate pe ceva concret.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ești un om cu calități, dar te superi foarte ușor, asta nu am înțeles la tine de ce ești așa sensibil, deși ești trecut prin viață.
Ba mai mult tinzi să împarți oamenii în tabere, dacă zic ceva corect apreciativ despre Alin sau alții crezi că sunt în gașcă cu el, eu sunt de partea adevărului.
Aceasta e explicatia tipica pentru toti cei agresivi sau care sustin agresivitatea. Cel ce e agresiv sau/si jigneste nu are nicio vina, de vina e celalalt ca e prea sensibil sau se victimizeaza. Cateodata e completata si de replica celui ce-si bate nevasta, tu esti de vina ca am facut asta. In schimb cei ce sunt agresivi sunt cei mai sensibil, se aprind doar cand sunt contrazisi sau li se spune ceva in contradictoriu, nici nu mai vorbim de jigniri sau agresivitate verbala. Tu te pozitionezi singur intr-o pozitie, nu eu, tu ai o parere pozitiva despre oamenii agresivi (iar aici intra si Simion, Putin) si o parere neagtiva despre ceilalti (aici intra si Halep si altii). Se pare ca tu vezi invers adevarul si minciuna si binele si raul, cel putin in unele cazuri. Sunt sigur ca te-ar deranja sa ti se spuna ca ai capacitate intelectuala limitata, dar altii sunt doar sensibili. Astfel de forumuri s-au destramat si din cauza userilor care tolerau sau incurajau agresivitatea unor useri. Pe primul forum nu m-a jignit sau atacat nimeni, eram deranjat doar ca altii erau atacati si jigniti si l-am tot atentionat pe administrator.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și Ștefan cel Mare și orice domnitor își apăra pielea, eu spun doar că rațiunile de a conduce au alte chei de interpretare, nu justific ce face Vladimir, care e trecător pe acest pământ.

Dar foarte ușor poți să-i scoți criminali pe Ștefan cel Mare și pe Constantin cel mare pe aceleași argumente că și-au eliminat adversarii politici și au făcut războaie.
Talharul de pe cruce este primul care a ajuns in Rai. Nu a ajuns pentru faptele lui rele, nici pentru ca a fost sfant toata viata. Niciodata un sfant nu poate fi comparat cu un criminal. Desigur, daca Putin se caieste la sfarsitul vietii pentru ce a facut si se retrage la o manastire are sanse chiar de mantuire. Dar tu ii justifici faptele de acum.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.03.2024, 00:11:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu ti-am dat o multime de exemple, cu detalii amanuntite despre ce s-a intamplat pe acele forumuri.
Ai spus mai mult de Iulian Niștea, care oricum a demolat el forumurile respective că nu mai avea timp de ele.
Iar forumul lui Pruteanu de pildă a scăzut fără agresivitate, nici nu se compară cu acesta, într-o vreme erau uniii care acuzau acest site și forum creștin ortodox că e deținut de evrei.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu nu ai dat niciun exemplu, vorbesti doar teoretic. Eu presupun ca toate forumurile s-au dus in jos din cauza atmosferei de pe forum, la cele mai mari a durat mai mult pentru ca aveau mai multi useri. Tu ai expus doar niste presupuneri personale, teoretice, nu bazate pe ceva concret.
Păi am dat exemple, majoritatea forumurilor au scăzut în afară de softpedia, și forumuri de mămicuțe, sau de nunți sau de alte nișe au scăzut, chiar și site-uri creștine fără comentarii, deci unde nu e ură au scăzut ca nr de accesări.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceasta e explicatia tipica pentru toti cei agresivi sau care sustin agresivitatea. Cel ce e agresiv sau/si jigneste nu are nicio vina, de vina e celalalt ca e prea sensibil sau se victimizeaza. Cateodata e completata si de replica celui ce-si bate nevasta, tu esti de vina ca am facut asta. In schimb cei ce sunt agresivi sunt cei mai sensibil, se aprind doar cand sunt contrazisi sau li se spune ceva in contradictoriu, nici nu mai vorbim de jigniri sau agresivitate verbala.
Da frate de exemplu tu nu prea suporți să fi contrazis chiar cu argumente, fără niciun atac la persoană și pui etichete, de iubitor de demagogie, faci acuze susținător de agresivi, limitat intelectual șamd, împarți oamenii în tabere dacă remarcă că unul are și calități, ții minte 10 ani de acuma dacă unul te-a contrazis cândva.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu te pozitionezi singur intr-o pozitie, nu eu, tu ai o parere pozitiva despre oamenii agresivi (iar aici intra si Simion, Putin) si o parere neagtiva despre ceilalti (aici intra si Halep si altii).
Frățioare Simion nu e agresiv fizic, nu ar da cu bâta în capul altuia, el și-a luat cerneală în ochi de la un userist pro german, și a fost tăvălit de maghiari prin Harghita la Valea Uzului și umflat de jandarmii care-l apărau pe Iliescu.

Putin e agresiv pt că gândește ca un feudal care e agresiv ca să nu dea semne de slăbiciune și să-i ia alții locul, înțelege că mentalul colectiv rus diferă de cel românesc care e mai blajin, mai firoscos, mai sensibilos, mai mămălligă.

Rusul e dur că viața lui e dură, ce să-i zici unui stahanovist care turează brut în mină, crezi că un păcălici cu cămașa scrobită care are gargară discursivă dar îl face la buzunar îl impresionează ?

Există lideri diferiți pt mental-mindset diferit.

Iar la Simona Halep am recunoscut că am greșit criticând reușita cuiva, dar atât nu și atitudinile ei de superioritate umflate de lingăi care-i tolerau orice și care între timp s-au transformat în hateri, tu nu ai recunoaște niciodată că ai greșit sau te înșeli în privința cuiva.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca tu vezi invers adevarul si minciuna si binele si raul, cel putin in unele cazuri. Sunt sigur ca te-ar deranja sa ti se spuna ca ai capacitate intelectuala limitata, dar altii sunt doar sensibili. Astfel de forumuri s-au destramat si din cauza userilor care tolerau sau incurajau agresivitatea unor useri. Pe primul forum nu m-a jignit sau atacat nimeni, eram deranjat doar ca altii erau atacati si jigniti si l-am tot atentionat pe administrator.
Pe tine nu te-ar deranja să ți se spună că ai capacitate intelectuală limitată ?


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Talharul de pe cruce este primul care a ajuns in Rai. Nu a ajuns pentru faptele lui rele, nici pentru ca a fost sfant toata viata. Niciodata un sfant nu poate fi comparat cu un criminal. Desigur, daca Putin se caieste la sfarsitul vietii pentru ce a facut si se retrage la o manastire are sanse chiar de mantuire. Dar tu ii justifici faptele de acum.
Frățioare una și cu una fac două, una este ce am spus eu că liderii autoritari își lichidează opoziția și în istorie e plin de ei, alta e ce constați tu că eu justific fapte criminale.

Eu doar constat că în Rusia dacă dai semne de slăbiciune te lichidează cei mai radicali, așa e acolo mentalul colectiv, dacă nu ești în stare să privești din exterior o situație, fără implicații emoționale, nu e vina mea.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.03.2024 at 08:52:46.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.03.2024, 17:09:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pe tine nu te-ar deranja să ți se spună că ai capacitate intelectuală limitată ?
Nu stiu cum ai inteles tu asta, ca ma refer la tine, eu am spus ca mie mi-a spus asta Rappy cu cateva zile in urma. Iar eu ti-am rapuns la afirmatia, ta, ca nu e nimic in neregula, doar sunt eu prea sensibil.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ai spus mai mult de Iulian Niștea, care oricum a demolat el forumurile respective că nu mai avea timp de ele.
Iar forumul lui Pruteanu de pildă a scăzut fără agresivitate, nici nu se compară cu acesta, într-o vreme erau uniii care acuzau acest site și forum creștin ortodox că e deținut de evrei.
Păi am dat exemple, majoritatea forumurilor au scăzut în afară de softpedia, și forumuri de mămicuțe, sau de nunți sau de alte nișe au scăzut, chiar și site-uri creștine fără comentarii, deci unde nu e ură au scăzut ca nr de accesări.
Am scris doar o fraza despre pr. Iulian Nistea, am explicat inainte ce s-a intamplat pe 4 forumuri, adica pe toate pe care le-am urmarit. Adica forumul Odaia de sus, cu Alin, forumul cu pr. Iulian, forumul catolic si acest forum. Eu am ajuns pe acel forum pentru ca era parintele, dar acel forum nu era despre religie, parintele a scris doar cateva subiecte, forumul a continuat la fel si dupa. Suntem de aceeasi parere, ca forumurile au scazut, aici te-am aprobat de la inceput, doar ca eu sunt de parere ca au scazut din cauza atmosferei, userii agresivi au fost restrictionati, iar ceilalti s-au saturat de agresivitatea de pe acele forumuri. Nu am fost pe forumul lui Pruteanu, am citit din cand in cand de acolo, am vazut ca parintele sustinea niste ciudatenii (e putin spus), era criticat de unii useri.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da frate de exemplu tu nu prea suporți să fi contrazis chiar cu argumente, fără niciun atac la persoană și pui etichete, de iubitor de demagogie, faci acuze susținător de agresivi, limitat intelectual șamd, împarți oamenii în tabere dacă remarcă că unul are și calități, ții minte 10 ani de acuma dacă unul te-a contrazis cândva.
Ti-am scris mai sus ca ai inteles gresit, in rest ar trebui sa dai niste exemple, pentru ca e invers decat ceea ce spui, sunt foarte rabdator. Nu am fost restrictionat niciodata de pe un forum de acest gen, nici macar nu am fost acuzat ca am jignit, chiar cand eram atacat sau jignit. Pe forumul catolic ramasesm singurul ortodox care nu eram filocatolic, restul fusesera restrictionati, desi scriam apasat impotriva catolicismului. Aproape intotdeauna scriu doar la subiecte pe care le-am studiat sau, daca nu stiu ceva, caut inainte sa scriu. Si spui ca eu gresesc cand spun ca tu ii vezi pozitiv pe cei agresivi si ai o parere negativa despre userii care nu-s agresivi.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Iar la Simona Halep am recunoscut că am greșit criticând reușita cuiva, dar atât nu și atitudinile ei de superioritate umflate de lingăi care-i tolerau orice și care între timp s-au transformat în hateri, tu nu ai recunoaște niciodată că ai greșit sau te înșeli în privința cuiva.
Din cate imi amintesc despre asta am vorbit, despre atitudinea si caracterul Simonei, nu despre cariera ei. Eu ma sustinut ca e o persoana buna si modesta, tu ai spus invers. Da-mi, te rog, un exemplu unde am gresit si nu am recunoscut, eu nu pot sustine ceva ce e o minciuna, deci nu insist niciodata daca sustin ceva gresit, care ar fi o minciuna.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.03.2024, 22:28:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aproape intotdeauna scriu doar la subiecte pe care le-am studiat sau, daca nu stiu ceva, caut inainte sa scriu. Si spui ca eu gresesc cand spun ca tu ii vezi pozitiv pe cei agresivi si ai o parere negativa despre userii care nu-s agresivi.
Nu am o părere rea despre cei care nu-s agresivi, nu știu de unde a reieșit asta, fiecare cu caracterul lui.
Dacă un om e mai bătăios nu înseamnă că e agresiv neapărat.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate imi amintesc despre asta am vorbit, despre atitudinea si caracterul Simonei, nu despre cariera ei. Eu ma sustinut ca e o persoana buna si modesta, tu ai spus invers. Da-mi, te rog, un exemplu unde am gresit si nu am recunoscut, eu nu pot sustine ceva ce e o minciuna, deci nu insist niciodata daca sustin ceva gresit, care ar fi o minciuna.
Simona în vremea aceea își trata colegele cu o anumită superioritate, nu mi s-a părut neapărat bună.

Are vreo 33 de ani și nu s-a preocupat să lucreze talantul nașterii, deși a fost suspendată mult și avea timp de o sarcină, din contră s-a preocupat numai de un carierism agresiv, care subminează familia, bărbatul - feminismul a distrus societățile occidentale.

Până și tratamentele alea, le-a făcut tot din disperarea de a reajunge în top, mi-a adus aminte de disperarea lui Maradona care umbla cu tot felul de adjuvante potențatoare de efort.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 11.03.2024 at 22:31:45.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.03.2024, 01:01:33
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Am găsit model cu care putem vota: Florin Călinescu, partidul PDU.

Florin Călinescu nu E scandalagiu ca cei doi miri: Simion + Sosoaca, și pare că partidul lui cu Diaspora ar fi serios.

Dar nu știu prea multe de ei. As vota doar pentru Florin că na E om inteligent.

Știți vorba aceea, când doi se ceartă: AUR cu SOS, al treilea câștigă? 😂😂 Bine e partid mic PDU, dar na.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #56  
Vechi 12.03.2024, 02:38:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am găsit model cu care putem vota: Florin Călinescu, partidul PDU.

Florin Călinescu nu E scandalagiu ca cei doi miri: Simion + Sosoaca, și pare că partidul lui cu Diaspora ar fi serios.

Dar nu știu prea multe de ei. As vota doar pentru Florin că na E om inteligent.

Știți vorba aceea, când doi se ceartă: AUR cu SOS, al treilea câștigă? 😂😂 Bine e partid mic PDU, dar na.
Cum ți-ai dat seama că e serios și inteligent? Ți-a zis Moroco că în ”Clubul de la Roma” toți sunt inteligenți?(Moroco nu e membru acolo, e aici.)

Adevărul este că programul lui politic e ”cel mai bun” pentru că, ne-angajându-se ferm spre nicio direcție, oricând o poate lua în orice direcție, depinde ”dincotro bate vântul”.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.03.2024, 02:38:55
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul

As vota doar pentru Florin că na E om inteligent.
Si eu fac la fel. La alegeri ignor culorile, partidul, si votez cu oameni care macar imi fac o impresie buna, sunt simpatici, ies in evidenta cu un comportament traditional crestin. Daca si simte si se exprima ortodox, este chiar un bonus!
La candidatii de acum nu simt nimic, dar bine, nici timp nu am sa stau sa-i urmaresc.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.03.2024, 02:52:55
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Adevărul este că programul lui politic e ”cel mai bun” pentru că, ne-angajându-se ferm spre nicio direcție, oricând o poate lua în orice direcție, depinde ”dincotro bate vântul”.
Parerea mea este ca toti depind de sms-ul care le spune incotro va bate vintul maine. Este un preambul la a fi candidat pentru toate pozitiile.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.03.2024, 03:06:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Si eu fac la fel. La alegeri ignor culorile, partidul, si votez cu oameni care macar imi fac o impresie buna, sunt simpatici, ies in evidenta cu un comportament traditional crestin...
Aici observ că nu l-ai lăudat pe el, ci că ai mustrat pe creștini, deoarece ai caracterizat comportamentul ”tradițional creștin” ca fiind secularizat.

Apoi, într-adevăr este un preambul de a fi ”sprijinit” fără program politic.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 12.03.2024 at 03:10:06.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.03.2024, 09:48:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am găsit model cu care putem vota: Florin Călinescu, partidul PDU.

Florin Călinescu nu E scandalagiu ca cei doi miri: Simion + Sosoaca, și pare că partidul lui cu Diaspora ar fi serios.
Florin Călinescu nu trece de 1%, omul e născut și mort speranță, singura șansă e să candideze cu partidul lui pe listele AUR.
Orice fragmentare a votului de sub AUR, ajută PNL-PSD că se redistribuie locurile pt tot ce nu trece pragul.

Nu știu ce înțelegi tu prin scandalagiu, dar USR ocupase într-o vreme piețele și Simion tocmai ce a reușit să le ia și cultura protestului și a implicării civice, curmându-le ascensiunea.

Într-un fel e bine că piața publică e ocupată de pro-suveraniști, nu de haștagiști mimetiști care vor să ne dizolvăm identitatea în numele unor principii superioare pe care nici ei nu le respectă.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Dar nu știu prea multe de ei. As vota doar pentru Florin că na E om inteligent.
Dacă ar fi un om inteligent nu ar fragmenta votul, nu se știe dacă are partid înscris la tribunal cu ștampilă și dacă strânge 200.000 de semnături să fie pe buletinul de europarlamentare.
A face politică doar de dragul de a te afla în treabă e o risipă și pierdere de timp și al tău și al oamenilor care te votează.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Știți vorba aceea, când doi se ceartă: AUR cu SOS, al treilea câștigă? 😂😂 Bine e partid mic PDU, dar na.
Când doi se ceartă câștigă PNL-PSD că ei culeg primii locurile neocupate de cei care nu trec pragul.

E bine totuși că nu mai votezi USR PLUS și că ai ieșit de sub înrâurirea lor, tot e un pas înainte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde