Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 18.03.2024, 20:13:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu am o părere rea despre cei care nu-s agresivi, nu știu de unde a reieșit asta, fiecare cu caracterul lui.
Dacă un om e mai bătăios nu înseamnă că e agresiv neapărat.
Tu justifici si crimele lui Putin, dar spui ca nu stiu cum am vazut eu ca tu ai o parere pozitiva despre oamenii agresivi si o parere negativa despre cei mai pasnici.Ai spus multe neadevaruri despre mine, bazate pe nimic. Scrii lucruri negative despre Halep, bazate doar pe conceptia ta gresita despre oameni. Spui ca Putin are un caracter mai aparte, de aceea e asa? Asa cum am spus, cei ce sunt agresivi sau sustin agresivitatea sunt foarte deranjati chiar si cand li se spune un adevar, in schimb spun ca-s sensibili altii care sunt jigniti.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 18.03.2024, 23:43:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu justifici si crimele lui Putin,
Aici ești necinstit, am proprietatea a ce am spus, aproape orice suveran din istorie, inclusiv Ștefan cel Mare, Constantin cel mare ar putea fi judecat ca și criminal aplicând măsurile tale care sunt luate de la haștagiști, progresiști și în plus dacă urmărești parcursul liderilor spațiului ăsta ex-sovietic, niciun lider slab nu a rezistat, eu asta am spus, nu că e justificat ce face, am constatat.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
dar spui ca nu stiu cum am vazut eu ca tu ai o parere pozitiva despre oamenii agresivi si o parere negativa despre cei mai pasnici.Ai spus multe neadevaruri despre mine, bazate pe nimic.
Eu te știu de mult aici, mereu aveai tendința să spui că alții au ceva cu tine și să cauți numai argumente dintr-astea care de partea ta erau bune, dar dacă le foloseau alții ca să te contrazică în alte situații erau incorecte.

Pentru tine e agresiv doar dacă cineva îți întoarce comentariul sau pune punctul pe i.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Scrii lucruri negative despre Halep, bazate doar pe conceptia ta
gresita despre oameni.
Nu vezi că a fost suspendată mai mult de 1 an și nu s-a preocupat de aspectul familiei, prin comparație Wozniacki s-a dus să nască după ce a câștigat Australian Open în 2018.

Wozniacki s-a retras la nici 30 de ani și Halep o mai întinde sperând să prindă premiul cel mare deși chiar și Țiriac i-a zis că se hazardează să intre în circuit.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spui ca Putin are un caracter mai aparte, de aceea e asa?
Unde am spus texual că Putin are un caracter aparte, când mă refeream la oameni mai bătăioși mă refeream la oameni de rând, de pe forum și din viața de zi cu zi, nu la lideri de țări.

Citat:
Asa cum am spus, cei ce sunt agresivi sau sustin agresivitatea sunt foarte deranjati chiar si cand li se spune un adevar, in schimb spun ca-s sensibili altii care sunt jigniti.
Nu înțeleg ce percepi tu ca jignire, că văd că și de fratele rappy care e în general constructiv și a contribuit la articole pe tema teologie ai spus că te jignește, poate mi-a scăpat mie ceva.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.03.2024 at 23:53:41.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 18.03.2024, 23:57:25
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu înțeleg ce percepi tu ca jignire, că văd că și de fratele rappy care e în general constructiv și a contribuit la articole pe tema teologie ai spus că te jignește, poate mi-a scăpat mie ceva.
Zice de o discuție de la secțiunea de dogmatică, omul e un plângăcios pe lângă alte probleme pe care nu e potrivit a i le spune în această zi binecuvântată după minunatul canon al Sf. Andrei Criteanul.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #64  
Vechi 19.03.2024, 00:06:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Zice de o discuție de la secțiunea de dogmatică, omul e un plângăcios pe lângă alte probleme pe care nu e potrivit a i le spune în această zi binecuvântată după minunatul canon al Sf. Andrei Criteanul.
Doamne ajută-i, nu zic că nu e un om citit, dar parcă exagerează uneori, orice spui vede numai anumite situații sau tinde să exagereze unele lucruri spuse, nu privește în ansamblu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.03.2024, 17:15:02
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum am spus, cei ce sunt agresivi sau sustin agresivitatea sunt foarte deranjati chiar si cand li se spune un adevar, in schimb spun ca-s sensibili altii care sunt jigniti.
Am înțeles, vecine, dar sper că dacă ai ceva de scris, să fie la subiectul dezbaterii, dacă nu, atunci rog să încetezi și să încetați polemicile din paharul cu apă. Subiectul de dezbatere este altul aici, în această discuție, nu agresivitate, pasivi-agresivi sau cine știe ce „măscărici” care o „dădea în morții mă-sii de oaie”.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.03.2024, 21:38:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu înțeleg ce percepi tu ca jignire, că văd că și de fratele rappy care e în general constructiv și a contribuit la articole pe tema teologie ai spus că te jignește, poate mi-a scăpat mie ceva.
Exemplifici exact ce spuneam despre tine si cei ce sunt agresivi sau sustin agresivitatea. Ori esti cam uituc si ai uitat ce am discutat acum cateva zile, pe pagina cealalta. Cand tu insuti ai fost foarte deranjat cand ti-am spus ce mi-a scris Rappy si tu ai inteles ca eu ti-as fi spus tie. Cand era vorba de tine ai reactionat imediat, dar cand e vorba de altii este doar ceva nesemnificativ, prea multa sensibilitate. Chiar tu m-ai intrebat daca nu ar trebui sa fii deranjat cand ti se spune ca esti limitat intelectual. Fratele tau Rappy sustinea ceva foarte ciudat, ca nasterea si purcederea ar fi continuu, in permanenta, nu in vesnicie, cum spune Crezul. I-am explicat foarte frumos, dupa cateva mesaje a devenit agresiv pentru ca-l contraziceam si a ajuns sa jigneasca la sfarsit. Am incheiat discutia doar cand l-am raportat la admin. Intotdeauna emiti judecati fara sa cunosti adevarul.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu te știu de mult aici, mereu aveai tendința să spui că alții au ceva cu tine și să cauți numai argumente dintr-astea care de partea ta erau bune, dar dacă le foloseau alții ca să te contrazică în alte situații erau incorecte.

Pentru tine e agresiv doar dacă cineva îți întoarce comentariul sau pune punctul pe i.
Acestea sunt neadevaruri, ca sa-ti justifici conceptiile tale. Sunt judecati false, bazate pe nestiinta, sau pe tendinta ta de a aprecia agresivitatea. Ai demonstrat singur ca te inseli, in pasajul de mai sus. Ti-am spus si data trecuta, da niste exemple, nu doar adirmatiile tale, bazate doar pe conceptiile tale. Ti-am scris data trecuta, userul catolic a fost restrictionat de doua ori pentru cum imi vorbea. Din fericire tu nu esti o prsoana agresiva, dar esti genul ala care daca sar cativa sa-l bata pe unul te alaturi si tu sau ii tii aluia batut morala ca e prea sensibil si unii au un caracter mai agresiv, trebuie sa te supui. Cel mai mult mi-a displacut cei ce se aliau ca sa atace pe cineva. Tu ai intrat dupa sase ani de cand eram activ pe forum, forumul se rarise deja. Nici nu-mi mai amintesc daca am schimbat trei mesaje cu tine in cei 2-3 ani cat am mai fost activ (nu dupa ce am intrat rar, cum a fost si discutia despre Halep).
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Aici ești necinstit, am proprietatea a ce am spus, aproape orice suveran din istorie, inclusiv Ștefan cel Mare, Constantin cel mare ar putea fi judecat ca și criminal aplicând măsurile tale care sunt luate de la haștagiști, progresiști și în plus dacă urmărești parcursul liderilor spațiului ăsta ex-sovietic, niciun lider slab nu a rezistat, eu asta am spus, nu că e justificat ce face, am constatat.
Exact asta inseamna ca justifici crimele lui Putin. Ca acum aproape 2000 de ani imparatii romani procedau la fel. Si acelea erau tot crime, ti-am explicat ca nu au devenit sfinti din aceasta cauza. Sa dam mai bine exemple din zilele noastre. Doar dictatorii considerati criminali fac asta. Saddam, Stalin, Hitler, liderul Koreei de Nord, etc. Din mesajele tale am inteles ca ii sustii pe rusi si am vazut ca redai neadevarurile spuse de propaganda rusa. Sa inteleg ca ai o parere proasta despre Putin si il consideri criminal? (cum il considera si Simion).
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu vezi că a fost suspendată mai mult de 1 an și nu s-a preocupat de aspectul familiei, prin comparație Wozniacki s-a dus să nască după ce a câștigat Australian Open în 2018.
Asta am observat la tine, la cei agresivi le justifici toate greselile si le evidentiezi doar partile bune, in timp ce la cei ca Halep le gasesti orice mica greseala, sau ce consideri tu o greseala. La fel ai facut si cu mine, ai gasit sau inventat niste greseli, in timp ce altora le scuzi agresivitatea si jignirile. Wozniacki a facut copil pentru ca era casatorita, Halep tocmai a divortat. Sunt multe jucatoare care sunt casatorite si au si copii.

Last edited by catalin2; 21.03.2024 at 21:53:18.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.03.2024, 21:48:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Doamne ajută-i, nu zic că nu e un om citit, dar parcă exagerează uneori, orice spui vede numai anumite situații sau tinde să exagereze unele lucruri spuse, nu privește în ansamblu.
Aceleasi judecati in necunostinta de cauza. Sunt curios ce mai spui acum, ca ai demontrat singur ca te inseli. O sa recunosti ca ai gresit sau o sa gasesti scuze? Ca lui Rappy nici nu i-a trecut prin cap sa-si ceara scuze, nici nu crede ca a gresit cu ceva, mai ales ca mai e cineva care il aproba.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.03.2024, 21:57:28
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Fratele tau Rappy sustinea ceva foarte ciudat, ca nasterea si purcederea ar fi continuu, in permanenta, nu in vesnicie, cum spune Crezul.
Fratele Rappy susținea exact ce susține și manualul de teologie dogmatică și toată Ortodoxia și ți-a arătat exact pasajul care confirmă toate acestea.

Citat:
Am incheiat discutia doar cand l-am raportat la admin.
Discuția s-a încheiat când a devenit mai mult decât evident că ești incapabil de discurs rațional.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca lui Rappy nici nu i-a trecut prin cap sa-si ceara scuze
Ești chiar caraghios, eu ți-am zis că ești picat de pe altă planetă, de câteva săptămâni numai prostii scrii pe forum.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #69  
Vechi 21.03.2024, 22:34:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Intotdeauna emiti judecati fara sa cunosti adevarul.
Nici să vrei n-ai cum să greșești întodeauna și altul să aibă dreptate întodeauna.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acestea sunt neadevaruri, ca sa-ti justifici conceptiile tale. Sunt judecati false, bazate pe nestiinta, sau pe tendinta ta de a aprecia agresivitatea. Ai demonstrat singur ca te inseli, in pasajul de mai sus. Ti-am spus si data trecuta, da niste exemple, nu doar adirmatiile tale, bazate doar pe conceptiile tale. Ti-am scris data trecuta, userul catolic a fost restrictionat de doua ori pentru cum imi vorbea.
Userul catolic nici n-am văzut să mai scrie de ceva timp dacă te referi la el Mihail sau cum avea nickname-ul, iar eu am intrat după 6 ani deci nu aveam cum să țin partea.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din fericire tu nu esti o prsoana agresiva, dar esti genul ala care daca sar cativa sa-l bata pe unul te alaturi si tu sau ii tii aluia batut morala ca e prea sensibil si unii au un caracter mai agresiv, trebuie sa te supui. Cel mai mult mi-a displacut cei ce se aliau ca sa atace pe cineva. Tu ai intrat dupa sase ani de cand eram activ pe forum, forumul se rarise deja. Nici nu-mi mai amintesc daca am schimbat trei mesaje cu tine in cei 2-3 ani cat am mai fost activ (nu dupa ce am intrat rar, cum a fost si discutia despre Halep).
Cum spuneai și tu eu am intrat mai târziu când forumul se rărise, deci nu mă aliasem cu nimeni și nici nu spărgeam semințe pe margine ca un comentator care privește o încăierare cu popcornul în mână.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exact asta inseamna ca justifici crimele lui Putin. Ca acum aproape 2000 de ani imparatii romani procedau la fel. Si acelea erau tot crime, ti-am explicat ca nu au devenit sfinti din aceasta cauza. Sa dam mai bine exemple din zilele noastre. Doar dictatorii considerati criminali fac asta. Saddam, Stalin, Hitler, liderul Koreei de Nord, etc. Din mesajele tale am inteles ca ii sustii pe rusi si am vazut ca redai neadevarurile spuse de propaganda rusa. Sa inteleg ca ai o parere proasta despre Putin si il consideri criminal? (cum il considera si Simion).
Eu la început aveam o părere proastă despre politica externă a Federației Ruse, după mi-am dat seama că oricine ar fi lider acolo or se apucă de înstrăinat resursele uriașe ale țării, or urmează o politică de refacere a sferei de influențe sovietice.

Deci doar astea două paradigme sunt pt un șef de stat acolo.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta am observat la tine, la cei agresivi le justifici toate greselile si le evidentiezi doar partile bune, in timp ce la cei ca Halep le gasesti orice mica greseala, sau ce consideri tu o greseala. La fel ai facut si cu mine, ai gasit sau inventat niste greseli, in timp ce altora le scuzi agresivitatea si jignirile. Wozniacki a facut copil pentru ca era casatorita, Halep tocmai a divortat. Sunt multe jucatoare care sunt casatorite si au si copii.
Este limpede că Simona Halep e genul cu carierismul pe primul loc, femeile care sacrifică familia și poate desconsideră bărbatul, probabil că astfel de persoane apreciezi.

Eu văzând cât de rău face carierismul și feminismul, nu am decât să descurajez așa ceva.

Ba chiar m-a surprins plăcut Wozniacki, deși mai avea un cuvânt de spus s-a retras la nici 31 de ani, copilul a fost mai important și nici măcar nu e creștin-ortodoxă și la nordici familiile erau mari în anii 50 dar acum s-au rărit.

Halep luase deja unul divorțat, dar nu vreau să mă bag eu, doar constat o disperare după rezultate și reveniri care te fac să sacrifici orice să iei ceva tratamente minune.

Chiar dacă o jucătoare nu s-ar dopa după normele curente, dacă ia adjuvante de potențare a performanței, încă nedescoperite, e tot intenția de a trișa.

Cine știe câte substanțe și tratamente considerate azi corecte vor fi peste nici 5 ani dopaj.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.03.2024, 22:54:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din mesajele tale am inteles ca ii sustii pe rusi si am vazut ca redai neadevarurile spuse de propaganda rusa. Sa inteleg ca ai o parere proasta despre Putin si il consideri criminal? (cum il considera si Simion).
Care ar fi spusele propagandei ruse în ce postez eu, nu e adevărat că le topesc rușii tancurile de multe milioane de dolari, că i-au făcut o masă de carne tocată și fier vechi pe mulți mercenari care se duseseră pe acolo s-o facă pe glorioșii, pe rambo ca într-o bravadă dintr-asta fără sens, fiindcă frontierele NATO pierd echipament și resursă umană așa, într-un război degeaba.

Ce nu e adevărat, nu e adevărat că părți întregi din Ukr au istorie comună cu Rusia, bătălia de la Poltava împotriva Imperiului Suedez mult mai bine înarmat și mai tehnic, Odesa fondată de țarina Ekaterina, că Ukr a avut beneficii de la ruși și avea o înțelegere să găzduiască flota, să primească gaz șamd.
Că Hrușciov și alții tot adăugau la Ukr teritorii.
https://en.wikipedia.org/wiki/Transf...e_Soviet_Union

Ce nu e adevărat, că ucrainenii duc o politică agresivă de asimilare forțată a minorităților, că îi disprețuiesc visceral pe români, pe unguri, pe slovaci, că ne distrug Delta și se extind ca și cum totul li se cuvine, că i-au sprijinit pe ruși la războiul din Transnistria și logistic și militar și cu tranzitul de trupe prin teritoriul lor, că șterg istoria Cernăuțiului și urmele domnitorului Alexandru cel Bun ?
Ce Zelenski profită de legea marțială pt beneficii proprii ?

Ce ai vrea să susțin minciunile lui Radu Tudor ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde