Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 22.04.2010, 13:39:06
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Grrr! Te-o fi creat Dumnezeu maimuta?
Asa se pare :)

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cum sa ne creeze Dumnezeu imperfecti, cand El i-a creat pe Adam si Eva perfectibili (nu perfecti), dar ei, folosindu-si liberul arbitrul, au ales sa pacatuiasca, desi fusesera preveniti asupra acestui lucru? Si cand a mai venit in lume sa se rastigneasca, tocmai ca sa ne spele pe noi toti de pacatul protoparintilor!!!
Perfectibil implica imperfectiunea

Acum sintem la topicul potrivit, asa ca am sa spun (desi cred ca am mai facut-o) cum e si cu rastingnirea: rastignirea si suferinta unei fiinte omnipotente nu are absolut nici cea mai mica valoare. Trebuia sa fie deci (ceea ce s-a intimplat) muritor pentru ca rastignirea sa valoreze ceva. Aici exista doua variante: Hristos stia ca va invia sau nu era sigur ca va invia; daca era sigur ca va invia, rastignirea sa iarasi era un gest neutru, nu implica nci un sacrificiu pentru el. Ramine varianta 2: Dzeu s-a intrupat in ceva muritor fara sa fie sigur ca va invia. Trecind peste absurdul situatiei (ca ceva nemuritor poate deveni muritor), care credeti ca e discernamintul unei astfel de ratiuni, care risca totul (umanitatea si tot universul) pe o carte?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 22.04.2010, 13:41:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Nu cred ca ne-a creat imperfecti cum nici pe diavol nu l-a creat imperfect: toti au dreptul sa aleaga. Pana si diavolul daca s-ar cai si si-ar cere iertare ar ajunge iar inger.
Daca mergi sa-ti cumperi o masina si la reprezentanta in care intri este numai un singur model sunt convins ca nu vei fi multumit ca nu ai d eunde alege. De cate ori ne dorim ceva cautam cea mai buna optiune - facem alegeri. Eu zic ca asta este o libertate....
Atunci sa ne lase libertatea de a fi fericiti si fara el. Eu zic ca asta e libertate
Reply With Quote
  #113  
Vechi 22.04.2010, 13:42:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Pana si diavolul daca s-ar cai si si-ar cere iertare ar ajunge iar inger.
Hmm, asta poate fi cel mult o părere.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #114  
Vechi 22.04.2010, 13:43:13
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Atunci sa ne lase libertatea de a fi fericiti si fara el. Eu zic ca asta e libertate
Pai eu cred ca ne-a lasat si asta.... Dar ce te faci cu dracul? El nu vrea sa ne lase in pace oricat l-ai ruga tu! :)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 22.04.2010, 13:46:08
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Hmm, asta poate fi cel mult o părere.
Da este doar o parere, dar nu schimba cu nimic viziunea ortodoxa despre Dumnezeu. Evident ca si diavolul are acelasi termen ca si noi pentru a face asta - pana la a doua venire a lui Hristos.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 22.04.2010, 13:48:17
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Pai eu cred ca ne-a lasat si asta.... Dar ce te faci cu dracul? El nu vrea sa ne lase in pace oricat l-ai ruga tu! :)
Ei, dracul asta! E al dracului de il tine la respect pina si pe Dzeu
Reply With Quote
  #117  
Vechi 22.04.2010, 13:55:35
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ei, dracul asta! E al dracului de il tine la respect pina si pe Dzeu
Nu-l tine la respect dar are libertate (cum spuneam in alt post). Acum nu putem sa-i cerem lui Dumnezeu: Dispari si odata cu tine fa-l praf si pe diavol! :D
Reply With Quote
  #118  
Vechi 22.04.2010, 14:12:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Behooold!!!

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fotograful s-a bucurat ca a gasit un instantaneu care ii poate aduce bani si celebritate. Nu a alungat vulturul, nu a luat copilul de acolo sa-l duca intr-un orfelinat ceva, nu i-a dat ceva sa manance. Deci eu la fotograf ma gandesc ma mult, nu la acel suferind. Asta e marea diferenta dintre atei si crestini: noi consideram acest timp ca inceputul vesniciei, pe cand voi va rezumati la cativa ani de existenta...
Habar n-am avut ca jurnalistul a capatat premiul Pulitzer pentru poza asta si ca dupa cateva luni s-a sinucis.

http://africanhistory.about.com/b/20...-the-child.htm

The haunting photo of a vulture stalking an emaciated Sudanese girl who'd collapsed on her way to a feeding station won photographer Kevin Carter a Pulitzer Prize in 1994. Carter also become notorious for sticking to the journalistic principle of being an observor and not getting involved -- he left after taking his photo and neither he, nor the New York Times, which first published the photo on 26 March 1993, knew what happened to her. (Looking at the photo, it's hard to imagine a pleasant ending.) A few months later after collecting his Pulitzer, Carter committed suicide, the violence he'd encountered in his life as a journalist, especially in South Africa, becoming too much to live with.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 22.04.2010, 14:14:19
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Nu-l tine la respect dar are libertate (cum spuneam in alt post). Acum nu putem sa-i cerem lui Dumnezeu: Dispari si odata cu tine fa-l praf si pe diavol! :D
El poate ramine, daca zici ca e numai iubire :)
Care mai e diferenta practica intre dualism si crestinism?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 22.04.2010, 14:19:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Asa se pare :)


Perfectibil implica imperfectiunea

Acum sintem la topicul potrivit, asa ca am sa spun (desi cred ca am mai facut-o) cum e si cu rastingnirea: rastignirea si suferinta unei fiinte omnipotente nu are absolut nici cea mai mica valoare. Trebuia sa fie deci (ceea ce s-a intimplat) muritor pentru ca rastignirea sa valoreze ceva. Aici exista doua variante: Hristos stia ca va invia sau nu era sigur ca va invia; daca era sigur ca va invia, rastignirea sa iarasi era un gest neutru, nu implica nci un sacrificiu pentru el. Ramine varianta 2: Dzeu s-a intrupat in ceva muritor fara sa fie sigur ca va invia. Trecind peste absurdul situatiei (ca ceva nemuritor poate deveni muritor), care credeti ca e discernamintul unei astfel de ratiuni, care risca totul (umanitatea si tot universul) pe o carte?
Ne-a facut perfectibili, pentru ca noi sa hotaram daca dorim desavarsirea sau caderea. Omul a ales caderea, evident...
Rationamentul tau este gresit, pentru ca uiti faptul ca in Hristos sunt doua firi, una umana si una dumnezeiasca. Omul Hristos se rastigneste pe cruce. Dar astea sunt lucruri prea inalte si nu e bine sa imprastiem tuturor maimutelelor margaritarele noastre, ca sa nu se apuce sa huleasca si mai tare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ? irodion Generalitati 695 09.10.2014 22:59:31
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Exista "limbo" in ortodoxie? Mihaela Cristina Botezul 11 10.12.2010 19:56:32
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12