Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.12.2010, 12:24:37
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sf Francisc nu a participat personal la cruciadă, fiindcă nu avea această posibilitate. Era călugăr, iar la războiul sfânt nu pot participa nici preoți, nici călugări cu arma în mână (în afara unor ordine de frați militari, special constituite). Dar rolul sfântului în organizarea cruciadei a fost unul de prim plan. La chemarea sa, mulți creștini și-au încins armele și au plecat spre Țara Sfântă. Ca predicator, sfântul a făcut pentru cruciadă poate mai mult decât 1000 de soldați.

Anterior tonsurii sale în monahism, Francisc a participat la acele mici războaie care opuneau statele italice unul altuia. Într-un asemenea război a fost rănit și luat prizonier. Prizonieratul său a durat aproximativ un an.
Va multumesc.Am fost la Assisi,eram intr-o calatorie turistica cu autocarul.Mereu m-a impresionat viata acestui sfant.In plus sunt un fan al filmului ,,Brother Sun,Sister Moon" a lui Franco Zeffirelli.Remarcabila si uluitoare aceea initiativa a sa de a merge la sultanul ,,sarazinilor"(termen generic).

Am citit ca a cerut sa fie ingropat ,,să fie pus gol-goluț pe pământul gol.".Cumva precum Iov: ,,Și a rostit: "Gol am ieșit din pântecele mamei mele și gol mă voi întoarce în pământ! Domnul a dat, Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvântat!"(Iov 1:21).

Parca el a spus ,,Lord, make me an instrument of your peace; where there is hatred, let me sow love; where there is injury, pardon; where there is doubt, faith; where there is despair, hope; where there is darkness, light; and where there is sadness, joy.”

O zi buna in continuare.

Last edited by Scotsman; 08.12.2010 at 13:12:36.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.12.2010, 15:21:22
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
S-ar putea sa nu fi inteles exact ceea ce se relateaza, acea catolica se ruga la Sf. Francisc (pe care ea il credea sfant). Acesta i-a aparut si i-a spus ca in Biserica Ortodoxa isi va gasi mantuirea. Evident, asta inseamna ca nu exista mantuire in BC, altfel nu ii dadea acest sfat.
Tot nu este credibila aceasta poveste cu "acea persoana". Acea persoana, daca exista, ar fi trebuit sa dea o marturie clara, cu nume, prenume, marturie care sa existe undeva si care sa poata fi verificata.

Referitor la participarea Sf Francisc la cruciade, eu stiu ca am citit acest lucru intr-o carte. Am cautat cartea, dar nu am gasit-o. Ma sa mai caut si revin cu detalii si cu citatul exact.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.12.2010, 18:51:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu vi se pare puțin ilogic acest raționament ?
-dacă Francisc nu este mântuit, ci este damnat, atunci el nu poate apărea unui credincios care se roagă la icoana lui. Cum ar putea cei din iad să facă asta ? Nici chiar cei din rai nu pot face asta, decât prin grația lui Dumnezeu. În cazul celor din iad, nu există așa ceva.
-dacă Francisc este mântuit, carevasăzică catolicii se pot mântui. De ce să o fi trimis atunci pe femeie prin stepele calmuce, în căutarea lui Serafim de Sarow ?

În plus, dacă așa cum spuneți, Francisc este damnat, atunci ce caută pe pereți la Drăgănești, pictat de ieromonahul Arsenie ? Și cu nimb pe cap ?

Astfel de gogoși poate că sunt bune ca să le cumpere copiii creduli și babele ortodoxe. Ca și aceea cu Mihai Viteazul și apa sfințită.
Despre povestea asta cu sf. Francisc citesc acum prima data. E acelasi lucru, cum cei din rai se pot arata, la fel si cei din Iad, tot prin puterea lui Dumnezeu. In ortodoxie exista mai multe astfel de aparitii. De asemenea, exista si oameni care au avut viziuni cu Iad-ul. Deci e perfect plauzibil.
Explicatia pentru pictura, in caz ca exista, pentru ca nu am vazut-o, este ca par. Arsenie s-a inselat. Am mai spus asta de vreo cateva ori.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.12.2010, 18:56:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

O marturie de data asta a unui capelan catolic despre faptul ca Lumina de la Ierusalim nu a aparut in prezenta clerului catolic. E si o martuire despre Lumina Sfanta, contestata de unii catolici.

Fulk- capelanul Regilor Cruciați ai Ierusalimului, după cucerirea Palestinei scrie următoarele:
Când pelerinii din vest – (din rândurile cruciaților), care au vizitat orașul Sfânt înainte de căderea Cezareei, pentru a sărbători Paștele - au ajuns la Ierusalim, tot orașul era în mare fierbere, deoarece Focul Sfânt nu mai apărea, iar credincioșii și-au petrecut întreaga zi, așteptănd zadarnic in biserica Învierii.
Deja de câteva ori preoțimea greacă și cea latină începusera să cânte „Doamne miluiește”, de câteva ori începuse cântările și patriarhul latin de asupra Sfântului mormânt, dar focul ceresc nu cobora peste nici una din candelele templului.
În următoarea zi, chiar de Paști, tot clerul și întreg poporul s-au adunat din nou în biserica Învierii și iarăși focul ceresc nu a pogorât.
Atunci, parcă inspirați de sus, preoțimea latină și regele, împreună cu toată curtea sa au purces, desculți, într-o procesiune către templul lui Solomon, fosta moschee a lui Omar, recent transformată în biserică creștină.
Între timp, grecii ortodocși împreună cu sirienii au rămas la mormântul Sfânt, rupându-și hainele de pe ei și implorând cu strigăte disperate harul divin când, în cele din urmă, Focul Sfânt a pogorât.
La vederea Lui, lacrimi de recunoștință au izvorât din ochii credincioșilor, toți au exclamat în cor „Doamne miluiește!” și s-au grăbit să își aprindă lumânările.
O bucurie totală a cuprins atunci Ierusalimul.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.12.2010, 19:30:49
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Daci stați să ne lămurim.

Relatarea despre Părintele Arsenie Boca nu este credibilă (cu toate că este contemporană), trebuie verificată etc.

Și în cazul în care Părintele chiar ar fi zis ceea ce scrie în cărți (subliniez, cărți, deoarece eu pot aduce ca dovadă o altă lucrare despre viața sa și o altă mărturie a unui credincios căruia Părintele i-a spus că pot fi venerați sfinții catolici) atunci este, pur și simplu, greșită.

În schimb trebuie să luăm de bună, veridică și corectă, relatarea "unui capelan catolic".

Ah, cât îmi place dublul standard......
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.12.2010, 22:37:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Mereu m-a impresionat viata acestui sfant
Opera lui a fost mare și durabilă: a crescut secol după secol. Există azi mai multe feluri de franciscani, călugări și frați terțiari. Ei depășesc cu mult în număr oricare alt ordin, fapt vizibil inclusiv în țara noastră, unde există numeroase mănăstiri, parohii și case franciscane (prin comparație: dominicani nu avem de loc, iezuiții sunt foarte puțini, ioaniții sunt câțiva). Numărtul franciscanilor din întreaga lume este în prezent în jur de 170 000. Asta fără a socoti puternica ramură feminină a clarisselor. Călugărițele clarisse "nu se văd", trăind întreaga lor viață între zidurile mănăstirii.

Franciscanii pot fi recunoscuți ușor după funia care le încinge mijlocul (cingulum). Ca și după salutul lor:

PACE ȘI BINE !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.12.2010 at 22:59:18.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.12.2010, 11:42:29
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Daci stați să ne lămurim.

Relatarea despre Părintele Arsenie Boca nu este credibilă (cu toate că este contemporană), trebuie verificată etc.

Și în cazul în care Părintele chiar ar fi zis ceea ce scrie în cărți (subliniez, cărți, deoarece eu pot aduce ca dovadă o altă lucrare despre viața sa și o altă mărturie a unui credincios căruia Părintele i-a spus că pot fi venerați sfinții catolici) atunci este, pur și simplu, greșită.

În schimb trebuie să luăm de bună, veridică și corectă, relatarea "unui capelan catolic".

Ah, cât îmi place dublul standard......
Erethorn, iertare, eu ti-am cerut sa ne dai pasajul acela (fiind pentru prima oara cand am auzit asa ceva despre Arsenie Boca).
Sper sa nu te supar, dar ... Marturia unui credincios este discutabila, nu poate fi prezentata ca dovada. Nu avem certitudinea nu e interpretarea lui personala la ceva ce i-a spus parintele.
Daca el a sustinut acest lucru in una din cartile pe care le-a scris, atunci e altceva ...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.12.2010, 20:43:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Daci stați să ne lămurim.

Relatarea despre Părintele Arsenie Boca nu este credibilă (cu toate că este contemporană), trebuie verificată etc.

Și în cazul în care Părintele chiar ar fi zis ceea ce scrie în cărți (subliniez, cărți, deoarece eu pot aduce ca dovadă o altă lucrare despre viața sa și o altă mărturie a unui credincios căruia Părintele i-a spus că pot fi venerați sfinții catolici) atunci este, pur și simplu, greșită.

În schimb trebuie să luăm de bună, veridică și corectă, relatarea "unui capelan catolic".

Ah, cât îmi place dublul standard......
Cred ca nu le-ati lamurit, ci mai tare le-ati incurcat. Vi s-a cerut un citat pentru ca era doar cuvantul dvs., adica dvs. ati spus ca ati auzit ca parintele Arsenie Boca a spus asta. Am vazut sursa, deci nu mai e o nelamurire in privinta asta.
Eu v-am dat citatul intreg, face parte dintr-o carte de memorii a acestui capelan, carte cunoscuta in vest, nu la ortodocsi. Numele lui intreg e Fulcher (Fulk) Chartres, cautati pe net si o sa-l gasiti. Este principalul autor care a scris despre prima cruciada.

O alta confirmare a evenimentului o avem si de la un istoric armean din acel secol: " The 12th century Armenian historian Matthew of Edessa tells us that in 1102 the Holy Fire refused to descend after the Franks had seized the holy places from the local priests and kicked the Greeks out of their monasteries. The newcomers got the point and restored the properties; the fire appeared, a day late. "
De asemenea, un cronicar al BC din secolul XII scrie despre eveniment, spunand ca Lumina nu a venit pentru ca francii i-au alungat pe rasariteni de la Biserica Sfantului mormant. El spune ca primul patriarh latin, Arnoul, a alungat membrii unei secte de acolo si apoi a torturat pe calugarii ortodocsi (sau a dispus sa fie torturati) care ascund relicve sfinte. Urmatorul patriarh latin, Daymbert din Pisa, a alungat toti ortodocsii de la Biserica Sfantului Mormant ca s aramana numai latini. Si astfel Lumina nu a aparut.

Pe un alt plan, ceea ce ar fi spus parintele Arsenie e doar parerea sa (daca a spus asa), pe cand eu v-am dat un eveniment ce s-a intamplat, nu o parere. Asta ca sa nu punem pe acelas plan pe cele doua.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.12.2010, 09:58:38
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu v-am dat citatul intreg, face parte dintr-o carte de memorii a acestui capelan, carte cunoscuta in vest, nu la ortodocsi. Numele lui intreg e Fulcher (Fulk) Chartres, cautati pe net si o sa-l gasiti. Este principalul autor care a scris despre prima cruciada.

O alta confirmare a evenimentului o avem si de la un istoric armean din acel secol:

De asemenea, un cronicar al BC din secolul XII scrie despre eveniment, spunand ca
In primul rind nu ati dat citate exacte. "Un cronicar al BC", "un istoric armean"; am cautat pe internet "Fulk Charteres holy light of jerusalem" si nu am gasit nimic. La fel cum ati spus si despre nu stiu ce catolica trecuta la ortodoxie. Sa inteleg ca acestea sint argumente ca biserica ortodoxa ar fi mai sfinta decit biserica noastra? Sau ca in biserica noastra nu ar exista mintuire? Eu cred ca inainte de a incerca sa ne convingeti pe noi ca sintem pe aratura, nu ar fi rau sa incercati sa va convingeti proprii dumneavoastra colegi in ale credintei sa devina mai sfinti, si, astfel, poate, dupa exemplul vostru, il vom iubi si noi mai mult pe Dumnezeu si aproapele.

Mediul in care eu ma invirt e unul ortodox, bineinteles, pentru ca Romania e o tara ortodoxa, iar eu nu locuiesc in manastire; din toti acesti ortodocsi pe care eu ii cunosc, numai unul singur, soacra sorei mele, merge in fiecare duminica la biserica; in rest, marea majoritate merg doar de Paste, unde stau 30 min pina iau lumina, iar cind au drum pe la minastiri, intra si aprind luminari. Cred ca daca vreti sa ne convingeti ca numai biserica ortodoxa e cea adevarata, nu cu citate veti face acest lucru, ci cu trairea si credinta voastra. Iar exemplele de sfinti catolici au fost date ca si voi, ortodocsii, sa vedeti ca in biserica nostra exista traire si credinta, si mai exista si roade.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.12.2010, 20:26:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In primul rind nu ati dat citate exacte. "Un cronicar al BC", "un istoric armean"; am cautat pe internet "Fulk Charteres holy light of jerusalem" si nu am gasit nimic. La fel cum ati spus si despre nu stiu ce catolica trecuta la ortodoxie.
Nu ati gasit pentru ca eu am scris Chartes, nu Charteres. Iar istoricului armean i-am dat si numele, vedeti aici ca a scris despre cruciade: http://crusades.wikia.com/wiki/Matthew_of_Edessa
Aceste informatii le-am gasit cautand alta data sursele date de cativa catolici impotriva miracolului de la Ierusalim. Aici gasiti mai multe marturii http://www.holyfire.org/eng/history.htm Dar cateva nu apar in traducerea engleza, fiind un site rusesc.
Despre acea catolica nu am scris eu.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Sa inteleg ca acestea sint argumente ca biserica ortodoxa ar fi mai sfinta decit biserica noastra? Sau ca in biserica noastra nu ar exista mintuire?
Nu, desigur, sunt mult mai multe. Si nu e vorba ca BO ar fi mai sfanta sau mai buna decat BC, e vorba ca exista doar o Biserica, BC a cazut din har dupa Schisma si a ramas doar o ierarhie lumeasca, impropriu numita biserica. Cum spun si sfintii (am dat citate), separarea duce la caderea din har, fie eretici sau schismatici. In BO se dovedeste prezenta harului prin minunile existente. In BC, din ce am observat eu, nu mai exista minuni dupa Schisma. Nu exista sfinte moaste, iar minunile existente sunt asemanatoare cu cele pagane, nu cu cele crestine. Un exemplu elocvent este bilocatia.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eu cred ca inainte de a incerca sa ne convingeti pe noi ca sintem pe aratura, nu ar fi rau sa incercati sa va convingeti proprii dumneavoastra colegi in ale credintei sa devina mai sfinti, si, astfel, poate, dupa exemplul vostru, il vom iubi si noi mai mult pe Dumnezeu si aproapele.
Dar nici nu incerc sa va conving de ceva, am scris acele lucruri in primul rand pentru ortodocsi. Iar daca acesta e adevarul, nu sunteti de acord cu mine ca eu incerc sa fac un bine chiar si pentru dvs., pentru ca imi doresc sa va mantuiti? Trecand peste subiectivitate, sa presupunem ca acesta ar fi adevarul. Eu nu fac un bine ca va spun ca exista mantuire doar in BO, ca sa aveti sansa sa va mantuiti? Punandu-va in locul meu, nu as face eu un bine?
Altfel si musulmanii se roaga de cinci ori pe zi, nu e o dovada a roadelor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05