Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.11.2007, 12:38:05
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Am impresia din discutia de mai sus ca toata lumea a uitat de FAPTE.
Te mantuiesti prin credinta si prin FAPTE, nu prin credinta si prin rituri.
Desigur, e nevoie si de botez, si de celelalte taine. Dar sa fim seriosi, la noi exista o inflatie de ritualuri care indeparteaza oamenii de biserica. Ritualurile nu se rezuma la sfintele taine.
Din cate am citit si am auzit, daca ar fi sa le fac pe toate, a fi crestin ortodox ar fi un full-time job.
Ai citit si ai auzit poate de la musulmani.Tu nici nu sti ce este ala un rit sau o taina.Bunicii nostri repectau rituriel si tainele,le savarseau,si munceau 6 zile pe saptamana de dimineata pana seara.Deci habar nu ai.A te spovedi si a te impartasi cat crezi ca iti ocupa pe saptamana?Cine a zis ca trebuie sa te duci la manastire?Eu vb de Sfintele Taine prin care il primesti pe Hristos.Nu iti cere nimeni sa te calugaresti.Daca ai citi putin din istoria religiilor ti-a da seama ca orice religie avea rituri,si doar prin ele credinciosul in comunicare cu zeii.Restul este profan.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.11.2007, 12:38:33
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Perfect adevarat. Numai sa nu uitam ca suntem oameni. Iar oamenii sunt supusi greselilor. Daca nu te vei pune in genunchi sa ceri ajutor, nu vei sti niciodata daca faci bine sau faci rau. Pentru ca de multe ori a face bine e mai rau decat a face raul in sine. Ne putem gandi ca daca ii dai o palma la o persoana mai ales pe nedrept, l-ai ajutat sa castige in fata Mantuitorului care a fost si El nedreptatit. Daca ii faci bine, acel bine il poate duce in ispita si sa-l ingropi. De aceea parerea mea este ca in primul rand rugaciunea si postul. Si postul tot cu discernamant, ca sa poti fi util nu lihnit de foame cu nasul numai dupa mirosuri. In toate acestea Hristos ne-a lasat ca testament pe El insusi:" ...caci nimic nu veti putea face fara Mine". Ori pe El il castigam, in sens duhovnicesc, prin rugaciune. Si viata se va rezuma ea insasi la finalitatea rugaciunii. Intre timp nu vei sta cu mainile in san. Pentru ca o constiinta lucrata in rugaciune si nepervertita, nu lasa omul in nelucrare exterioara.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.11.2007, 12:40:03
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Textul de mai sus este din dialogul cu Gabriel, cand scriam a postat Nicolae.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.11.2007, 12:44:44
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Am impresia din discutia de mai sus ca toata lumea a uitat de FAPTE.
Te mantuiesti prin credinta si prin FAPTE, nu prin credinta si prin rituri.
Desigur, e nevoie si de botez, si de celelalte taine. Dar sa fim seriosi, la noi exista o inflatie de ritualuri care indeparteaza oamenii de biserica. Ritualurile nu se rezuma la sfintele taine.
Din cate am citit si am auzit, daca ar fi sa le fac pe toate, a fi crestin ortodox ar fi un full-time job.
Ai citit si ai auzit poate de la musulmani.Tu nici nu sti ce este ala un rit sau o taina.Bunicii nostri repectau rituriel si tainele,le savarseau,si munceau 6 zile pe saptamana de dimineata pana seara.Deci habar nu ai.A te spovedi si a te impartasi cat crezi ca iti ocupa pe saptamana?Cine a zis ca trebuie sa te duci la manastire?Eu vb de Sfintele Taine prin care il primesti pe Hristos.Nu iti cere nimeni sa te calugaresti.Daca ai citi putin din istoria religiilor ti-a da seama ca orice religie avea rituri,si doar prin ele credinciosul in comunicare cu zeii.Restul este profan.
Domnule, tainele sunt taine, dar in afara de asta exista tot felul de ritualuri care nu sunt taine. De exemplu, exista taina cununiei, da? Ei bine, mi-a sarit mustarul de-a dreptul cand am auzit ca, dupa cata bataie de cap ai cu cununia propriu-zisa, mai trebuie sa te duci si dupa aia la biserica cu nasii nu stiu ce sa-ti mai citeasca preotul. Dar nu se termina, domnule, odata, ceremoniile astea?
Apoi, indraznesc sa sper ca crestinismul nu este orice religie. Nu stiu de ce vii cu argumente de la musulmani. Chiar crezi ca ei si ceilalti intra in comunicare cu vreun dumnezeu prin acele ceremonii?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.11.2007, 12:48:36
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
Pentru ca de multe ori a face bine e mai rau decat a face raul in sine. Ne putem gandi ca daca ii dai o palma la o persoana mai ales pe nedrept, l-ai ajutat sa castige in fata Mantuitorului care a fost si El nedreptatit. Daca ii faci bine, acel bine il poate duce in ispita si sa-l ingropi. De aceea parerea mea este ca in primul rand rugaciunea si postul.
In privinta asta nu suntem de aceeasi credinta. Ce ai scris aici difera fundamental de valorile mele.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.11.2007, 12:52:22
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

N-are rost sa te superi pe nimeni. Fiecare mai scrie cu patima despre cate ceva.
Dar Cununia religioasa este intradevar o taina. Pentru ca celor doi li se pune o coroana pe cap care simbolizeaza cununa muceniceasca pe care cei doi o vor duce. Ea este asezata in fata icoanei Maicii Domnului iar el in fata Mantuitorului, care si-a dat viata pentru noi asa cum si el, mirele, isi va da viata pentru familie, in timp ce ea va trebui sa nasca si sa ingrijasca de prunci. Sunt multe simboluri in acest rit, foarte frumoase, dar cred ca daca le-ai descoperii tu ar avea mai multa valoare. Si te indemn sa o faci pentru ca este bine sa cunosti ce se ascunde in spatele unui lucru pe care cineva il face de mii de ani. Oare toti or fi atat de prosti?
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.11.2007, 13:08:02
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Este posibil sa nu am dreptate, de aceea sunt intro cautare continua. Daca vei vedea primele mele postari pe acest forum, ma vei gasi altfel ca cel de acum. Omul cat traieste invata. De aceea niciodata nu am ocolit parerile altora cu marirea parerilor mele. Daca crezi ca e altfel decum cred eu as fi foarte inantat sa stiu pozitia ta. Posibil sa gresesc.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.11.2007, 13:54:32
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
Pai daca ramai cu ale tale mi se face mila de tine,ca o fata de o bunatate extraordinara(asta reiese din ce postezi tu pe forumul asta)...
Multumesc pentru gandul tau, insa bun este Unul singur: Dumnezeu. Omul este rau prin insasi natura lui... tot ce e bun in om, este o manifestare a gloriei lui Dumnezeu in el. Voi lua "complimentul" acesta (daca asta a fost) si nu il voi accepta pentru mine, ci il voi transmite mai departe... lui Dumnezeu, care Se proslaveste si printr-o faptura asa ca mine, care in ochii tai este pierduta, dar in ochii Sai este valoroasa, ca si orice alta creatura a Sa.:)

Cat cu privire la mila... imi pare rau sa iti spun ca mila si sabia nu au legatura una cu cealalta.:( Nu poti sa ranesti pe cineva cu sabia si apoi sa ii spui ca ai facut-o din mila... este contradictie in termeni.

Divergentele dintre opiniile noastre raman si vor ramane. Pentru mine Mantuitorul meu este Hristosul, nu un rit. Asa cum faci riturile, nerecunoscand faptul ca El e singurul cu calitatea de Mantuitor, ci ca pentru mantuire este nevoie de rit, nu arata decat forma fara fond, adica goliciune. Trairea cu Dumnezeu incepe in momentul acceptarii darului nemeritat (adica harul, termen adoptat, dar de putine ori tradus)al jertfei lui Hristos... toate celelalte deriva din asta... pentru ca de abia atunci capeti fondul... forma vine pe urma.

Iti doresc multa pace din partea Celui ce este Alfa si Omega! :)


Reply With Quote
  #49  
Vechi 28.11.2007, 14:04:51
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
Draga Alexandara-Ioana,pe pagina www.ortodoxie-ecumenism.com o sa gasesti un articol "Ereziile si dreapta credinta" de Sfantul Ignatie Briancianinov si daca o citesti cu atentie o sa iti dai seama ca nu este de ajuns sa fi un om bun si sa crezi in Hristos pt a te mantui ci trebuie sa urmezi dreapta credinta.
Nu e de ajuns sa crezi in Hristos... ???
E adevarat ca nu e de ajuns sa fii un om bun... pentru ca nu "bunatatea" te mantuie, dar dragul meu...cu toata dragostea care e in mine iti spun ca, daca Hristos nu ne este de ajuns pentru a fi mantuiti... atunci putea sa nici nu vina... inseamna ca a facut lucrarea pe jumatate, suntem mantuiti un sfert si restul 3 1/4 sa faca altcineva/altceva. Trist. Uite asa Il necinstim si nu suntem cu nimic mai buni, decat cei care L-au rastignit si care nu I-au recunoscut puterea, ci care au ales sa Il nesocoteasca. Lucrarea lui Dumnezeu este si ramane desavarsita... "S-a ispravit!"... am mai spus asta in alt context... ajungem sa Il invatam noi pe El, in loc sa Il lasam pe El sa ne invete.

Harul si pacea Domnului sa te insoteasca!:)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.11.2007, 14:07:54
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
Este posibil sa nu am dreptate, de aceea sunt intro cautare continua. Daca vei vedea primele mele postari pe acest forum, ma vei gasi altfel ca cel de acum. Omul cat traieste invata. De aceea niciodata nu am ocolit parerile altora cu marirea parerilor mele. Daca crezi ca e altfel decum cred eu as fi foarte inantat sa stiu pozitia ta. Posibil sa gresesc.
Pai mi-am expus-o pana acum.
Tainele sunt indispensabile - cum ne-am numi crestini fara botez, de exemplu?
Rugaciunea la fel.
Dar nu trebuie uitat ca facerea de bine si bunatatea sunt primordiale. Cel putin asa cred eu. Daca iti spui toate rugaciunile si te duci la biserica in fiecare duminica, dar iti bati sotia, furi de la vecinul, iti "lucrezi" colegul, iti inseli sotia cu orice ocazie, sau gasesti ca a ajuta material pe cineva e pacat pentru ca s-ar putea sa foloseasca necorespunzator ajutorul, acele ritualuri sunt pura fatarnicie.
M-a revoltat ca am citit atatea texte ortodoxe despre casnicie, care recomanda pe drept cuvant cununia, stabilesc reguli despre cum si cand sa faca dragoste sotii intre ei, condamna curvia, preacurvia, onania, sexul oral, etc. Dar acei autori nu au gasit timp nici macar pentru un rand in care sa condamne violenta casnica, distrugatoarea atator vieti si teroarea atator femei si copii. Sau despre alcoolism.
A-ti bate sotia de exemplu este mult mai grav decat a face sex oral cu ea (daca vrea). Asa cred eu, indiferent ce ar spune oricine. (A nu se interpreta ca o pledoarie pentru sexul oral).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 18:07:25
Biserica Ortodoxa Secreta dor Secte si culte 17 09.11.2009 22:59:20
Astăzi 15 februarie Biserica face pomenirea Sf. Apostol Onisim cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 15.02.2009 15:00:31
Biserica face Politica Lui Hristos! Laurentiu Generalitati 0 20.05.2007 19:41:24