Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2011, 12:38:04
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Rugaciune catre ingerul pazitor

"O, Sfinte Îngere, păzitorul și acoperitorul meu cel bun! Cu inmă zdrobită și cu suflet îndurerat stau înaintea ta și mă rog: auzi-mă pe mine, păcătosul orb al lui Dumnezeu, care au plâns mult și cu lacrimi amare strig: să nu pomenești fărădelegile și nedreptățile cu care eu, ticălosul, te mânii în toată ziua și în tot ceasul, săvârșind fapte murdare în fața Ziditorului meu Dumnezeu. Fii mie milostiv și nu te depărta de mine, spurcatul, până va veni vremea sfârșitului meu. Trezește-mă din somnul păcatului și ajută-mă cu rugăciunile tale să-mi petrec fără prihană cealaltă vreme a vieții mele și să fac roade vrednice de pocăință, păzește-mă de căderile în păcate de moarte, ca să nu pier în deznădejde și să nu se bucure vrăjmașul de pierzarea mea. Stiu cu adevărat și cu gura mărturisesc că nu este nimeni ca tine, sfinte Îngere, prieten și înainte-stătător, apărător și biruitor. Stând în fața Prestolului dumnezeiesc, roagă-te pentru mine, netrebnicul și decât toți mai păcătosul, ca să nu-mi ia sufletul în ziua când nu mă aștept și în ceasul când săvârșesc cele rele. Ci stai înainte, rugând pe Preamilostivul Dumnezeu și Domn să-mi ierte păcatele pe care le-am făcut în viața mea cu fapta, cu cuvântul și cu toate simțurile mele; și cu judecățile pe care le stie să mă mântuiască; să mă pedepsească aici după negrăita Sa milă, dar să nu mă vădească la dreapta Judecată și să nu mă dea chinurilor veșnice. Să mă învrednicească să duc roadă de multă pocăință, ca să primesc cu vrednicie Dunezeiasca Împărtășanie. Pentru aceasta mai vârtos mă rog și un asemenea dar cu toată osârdia doresc. Iar în înfricoșatul ceas al morții să fii langă mine, bunul meu păzitor, alungându-i pe întunecații demoni care vor veni să înfricoșeze cutremuratul meu suflet. Apără-mă de cursele lor când va fi să trec prin vămile văzduhului pentru ca, păzit de tine, fără durere să ajung în Raiul, cel dorit de mine, unde fețele Sfinților și ale Cereștilor Puteri laudă Preacinstitul și Preaslăvitul Nume în Treime mărit a lui Dumnezeu, al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Căruia I se cuvine cinstea și închinăciunea în vecii vecilor. Amin!"
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De Nașterea Domnului - poezii , rugăciuni , colinde + cristiboss56 Rugaciuni 284 24.12.2018 12:01:09
Rugaciuni catre Maica Domnului georgeval Rugaciuni 19 10.12.2013 23:15:21
Rugaciuni catre Sf. Arhanghel Mihail? colaps Rugaciuni 9 04.11.2011 08:39:46
Paraclisul salvarii sufletelor din iad de catre cei sapte sfinti arhangheli: Mihail, patinina34 Rugaciuni 3 04.07.2009 02:30:50
Rugaciuni catre Maica Domnului phradmon Rugaciuni 7 12.10.2006 15:01:06