Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #961  
Vechi 27.06.2012, 16:48:22
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Icoane pentru nevazatori

Am aflat in urma cu cativa ani ca Sfanta Liturghie a fost adaptata spre a fi slujita in limbajul mimico-gestual in cazul surdo-mutilor.

Insa abia acum am descoperit ca exista persoane care au creat icoane pentru nevazatori.



Reply With Quote
  #962  
Vechi 05.07.2012, 20:23:03
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Imagine din timpul sfintei Liturghii
ar merita etalată pe un diapozitiv...!!!
Reply With Quote
  #963  
Vechi 16.07.2012, 23:25:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Astazi am facut cunostinta cu un copil foarte deosebit, fiul unei forumiste din strainatate. Acesta il ajuta pe parinte in altar si mi-a povestit si mie experienta care l-a convins in ceea ce priveste drumul sau in viata: odata, la Sfanta Liturghie, in timp ce era in altar, exact in momentul in care se canta Trisaghionul, a vazut pe masa un glob de lumina, deasupra pomelnicelor. Plin de bucurie, a luat hotararea de a fi preot.

I-am daruit o icoana cu Sfintii Apostoli si tare s-a mai bucurat. A luat-o imediat in maini, a pupat-o si a dorit sa o aiba alaturi. Nu s-a sfiit ca eram intr-un restaurant si a sprijinit-o pe masa, in locul ramas liber, asa incat sa o poata privi. Nu i-am facut o poza sa o postez aici, dar va impartasesc si voua acest lucru minunat. Ferice de el si de parintii lui! Sa ii dea Dumnezeu minte si intelepciune sa Il slujeasca!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #964  
Vechi 17.07.2012, 20:42:15
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit Biserica Sf. Nicolae (Domneasca)

........lumineaza noaptea Iasului......n
nu se incarca imaginea.....
Attached Images
File Type: jpg P1020100.jpg (32,0 KB, 108 views)

Last edited by arwein; 17.07.2012 at 22:12:04.
Reply With Quote
  #965  
Vechi 17.07.2012, 22:46:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
........lumineaza noaptea Iasului......n
nu se incarca imaginea.....
P1020100.jpgSupeb !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #966  
Vechi 17.07.2012, 23:45:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Astazi am facut cunostinta cu un copil foarte deosebit, fiul unei forumiste din strainatate. Acesta il ajuta pe parinte in altar si mi-a povestit si mie experienta care l-a convins in ceea ce priveste drumul sau in viata: odata, la Sfanta Liturghie, in timp ce era in altar, exact in momentul in care se canta Trisaghionul, a vazut pe masa un glob de lumina, deasupra pomelnicelor. Plin de bucurie, a luat hotararea de a fi preot.

I-am daruit o icoana cu Sfintii Apostoli si tare s-a mai bucurat. A luat-o imediat in maini, a pupat-o si a dorit sa o aiba alaturi. Nu s-a sfiit ca eram intr-un restaurant si a sprijinit-o pe masa, in locul ramas liber, asa incat sa o poata privi. Nu i-am facut o poza sa o postez aici, dar va impartasesc si voua acest lucru minunat. Ferice de el si de parintii lui! Sa ii dea Dumnezeu minte si intelepciune sa Il slujeasca!

Foarte frumos,un tanar intr-adevar fericit!

Ca veni vb de Trisaghion,ma poate ajuta careva sa fac rost de cantarea"Rugati pe Domnul"??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #967  
Vechi 18.07.2012, 00:31:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
........lumineaza noaptea Iasului......n
nu se incarca imaginea.....
Uau, ce frumos! In Iasi, cred ca majoritatea bisericilor sunt iluminate. Biserica Barboi, cea de langa man. Golia, era asa frumoasa in noapte, incat cineva dintre noi i-a spus "palatul lui Alladin"...
Deocamdata, o poza cu man. Golia, ziua.
Attached Images
File Type: jpg DSCN8516.jpg (40,0 KB, 5 views)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #968  
Vechi 27.07.2012, 21:10:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Extraordinara poza postata de tanara mamica Lore ! Este greu de cuprins in cuvinte aceea imagine,mintea umana este adeseori saraca in raport de asemenea intelesuri.Mai gasiti sute de poze minunate,din toata lumea ortodoxa,inclusiv din Romania,pe orthphoto.net Doamne ajuta+

Multumim de link-ul pentru poze !

M-am bucurat mult să revăd Biserica din Băile Tușnad, pare renovată și este tare frumoasă.. :) aveam și eu o poză tare dragă, făcută acolo cu ceva ani în urmă.

Attached Images
File Type: jpg foto209.jpg (52,8 KB, 17 views)
Reply With Quote
  #969  
Vechi 27.07.2012, 21:19:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Multumim de link-ul pentru poze !

M-am bucurat mult să revăd Biserica din Băile Tușnad, pare renovată și este tare frumoasă.. :) aveam și eu o poză tare dragă, făcută acolo cu ceva ani în urmă.

. . . O Mirela , mai tanara , ceva mai supla , dar tot atat de frumoasa , poate si ceva mai buna , mai intelegatoare , mai impaciuitoare . . . Oricum Baile sunt binefacatoare . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #970  
Vechi 28.07.2012, 10:39:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
. . . O Mirela , mai tanara , ceva mai supla , dar tot atat de frumoasa , poate si ceva mai buna , mai intelegatoare , mai impaciuitoare . . . Oricum Baile sunt binefacatoare . . .
De ce te comporți ca un băiețel răutăcios Cristi? Știi tu oare cum este Mirela? Sau eu știu cum ești tu în realitate?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
carti minunate pentru copii, cu reducere 20% briliant16 Stiri, actualitati, anunturi 3 25.08.2018 09:03:44
lucruri minunate in...videoclipuri maria-15 Generalitati 87 16.11.2015 11:47:16
Caut locuri minunate! Adriana-Simona Generalitati 22 14.03.2011 16:53:12
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Predici minunate ... mihai anton Rugaciuni 0 17.04.2010 22:21:46