Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 23.03.2011, 22:26:34
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
pentru faptul ca nu intelegi nu ai nici o vina...pentru tonul usor batjocoritor da...partea trista e ca iti bati joc de ceva mai frumos decat poti sa iti imaginezi...partea cu sexul e problema???? Nu stiu daca stii dar in casatoria crestina sexul nu are nici cea mai mica mica parte de pofta in el...e ceva cu totul diferit de ceea ce oamenii numesc ”sex”...e ceva binecuvantat de Dumnezeu pt a adanci comuniunea dintre soti...bineinteles ca ne putem lesne imagina faptul ca cei doi sfinti au avut relatii trupesti atunci cand s-au casatorit fiindca daca ar fi fost la nivelul pe care l-am expus eu erau de mult in manastiri..dar odata ce au ajuns la acel nivel ei sunt ca unul singur deci nu mai e nevoie de sex.....argumentele tale de genul ”asta inseamna ca nu mai trebuie sa radem, iesim cu prietenii, ne uitam la o comedie etc.” nu au nici un sens....am spus eu ca nu trebuie sa facem chestiile astea ????...am spus eu sa ne rugam noi oamenii obisnuiti 24/24? pai la nivelul nostru ar fi autodistrugere curata....nu ne-ar folosi la nimic ci din contra...dar la nivelul lor inseamna o perpetua comuniune prin rugaciune cu Dumnezeu si cu aproapele..nu inseamna lipsa de bucurie, de veselie, de fericire ci tocmai implinirea acestora intr-o masura in care nu iti poti imagina.....faptul ca nu ai inteles treaba asta inca odata repet nu e de acuzat...dar puteai sa iti expui parerea si fara replici de genul ”asta inseamna ca fac sex cu altii”.....eu nu mai revin...m-am spovedit in seara asta si vreau sa ma pot impartasi cu constiinta curata....iti doresc ceva mai multa cugetare in postari si un post binecuvantat....Doamne ajuta!
Uite ce e Vlad..Te rog sa nu ma judeci dupa ce ti se pare tie ca am spus...Si nu-mi cauta tonuri si intonatii aiurea..Am spus exact ce am gandit si ce reprezinta parerea mea, urmare a primului tau mesaj,unde personajele principale erau 2 mireni,nicidecum sfinti cum ii numesti aici..Iti postez fragment din mesajul tau initial:

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
un prieten a aflat de la un calugar despre un cuplu de mireni care se rugau 24 de ore din 24....isi aranjau progamul in asa fel incat cand nu se ruga el se ruga ea si invers...nu era nici un moment din zi in care sa nu se roage unul dintre ei....chiar daca o sa ma casatoresc, imi vine tare greu sa cred ca voi ajunge vreodata suficient de vrednic pt ca Dumnezeu sa imi trimita pe cineva cu care sa putem ajunge la nivelul asta, dar realizez ca e necesar sa fiu alaturi de o persoana cu care sa putem inainta cat mai mult spre acel punct...
Cat despre sex,mai vorbim dupa ce te insori,acum vorbesti din imaginatie..si te mai si contrazici singur...

Last edited by Melissa; 23.03.2011 at 22:50:32.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.03.2011, 00:59:07
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

-notiunea de mirean nu o exclude pe cea de sfant...cei de care vbeam sunt sfinti mireni...prima oara cand am vbit de ei nu am specificat faptul ca sunt sfinti fiindca am considerat ca reiese clar din modul de viata pe care am descris ca il duc.

-atunci cand spun ca la nivelul meu sa ma rog 24/24 ar insemna autodistrugere dar ca imi doresc sa tind spre nivelul la care sa ma pot ruga 24/24 nu ma contrazic cu nimic....ceea ce incerc sa spun e ca imi doresc sa evoluez duhovniceste astfel incat sa pot realiza o lucrare care acum mi-ar face rau, dar care daca as fi evoluat m-ar apropia inimaginabil de Dumnezeu si de semeni

-nu vorbesc din imaginatie. vorbesc din cunostiintele unor oameni care au cunoscut prin puterea duhului adevarata realitate in care traim

Last edited by VladCat; 24.03.2011 at 01:01:56.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 24.03.2011, 01:07:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit @VladCat

...iar eu iti doresc din suflet, ca maine sa primesti cu bucurie Sfanta Impartasanie si sa-ti fie de folos
Reply With Quote
  #84  
Vechi 24.03.2011, 01:09:36
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vineri ca e Buna Vestire ...multumesc
Reply With Quote
  #85  
Vechi 24.03.2011, 10:09:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Sper ca ai vazut si diferentele intre cele doua cazuri - cel expus de tine si cel expus de vlad.
Da le-am vazut.
Spre deosebire de el eu am dat mai multe amanunte.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 24.03.2011, 10:51:30
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Da le-am vazut.
Spre deosebire de el eu am dat mai multe amanunte.
spre deosebire de cazul expus de tine unde o femeie smintea si facea sa sufere o familie intreaga de dragul a ceea ce credea ca reprezinta propriul ei bine duhovnicesc, in cel expus de mine este vorba de un cuplu de oameni iesit din comun de traitori care in afara de un numar minim de ore pe care trebuiau sa il lucreze in fiecare pe zi ca sa poata supravietui isi petreceau timpul in rugaciune...nu avea nimeni de suferit din pricina asta si cu atat mai putin vreunul dintre ei fiindca liberele lor vointe functionau de mult ca una singura. Alte amanunte iti poti imagina si tu....nu cred ca daca m-as apuca sa imi imaginez acum ce slujbe part-time aveau, cum ajungeau la munca sau alte amanunte din astea ar deveni povestea mai credibila...si nici nu exista vre-un rost in asta...cine crede ce i-a povestit monahul respectiv prietenului meu si crede ca e un nivel spre care e bine sa tinzi e liber sa o faca...cine crede ca e o inventie sau e o manifestare patologica e iarasi liber sa o faca....nu cred ca poate iesi ceva bun din prea multa argumentare a celor doua pozitii....let's agree to disagree cum spun americanii...un post binecuvantat !

Last edited by VladCat; 24.03.2011 at 11:22:38.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 24.03.2011, 12:03:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
....nu cred ca daca m-as apuca sa imi imaginez acum ce slujbe part-time aveau, cum ajungeau la munca sau alte amanunte din astea ar deveni povestea mai credibila...si nici nu exista vre-un rost in asta...cine crede ce i-a povestit monahul respectiv prietenului meu si crede ca e un nivel spre care e bine sa tinzi e liber sa o faca...cine crede ca e o inventie sau e o manifestare patologica e iarasi liber sa o faca....nu cred ca poate iesi ceva bun din prea multa argumentare a celor doua pozitii....let's agree to disagree cum spun americanii...un post binecuvantat !
Cu alte cuvinte crede si nu cerceta.
Sau, hai sa inventam povesti si apoi sa credem in ele.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 26.03.2011, 21:52:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cu alte cuvinte crede si nu cerceta.
Sau, hai sa inventam povesti si apoi sa credem in ele.
Mai , mai , mai , de unde o tot scoateti cu : "crede si nu ceceta " !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58