Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2020, 23:04:04
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Oamenii inteligenti cred in Dumnezeu, snobii NU cred!

Din intamplare am ajuns pe un articol : Oamenii cu un IQ ridicat nu cred in Dumnezeu
http://mobile.hotnews.ro/stire/3251909
si comentariile la articol: http://mobile.hotnews.ro/stirecom/3251909

Si m-am cam "ofuscat". Si deaia am creat aici un topic cu numele de mai sus. Oamenii care sunt foarte inteligenti, vad armonia asta a naturii care nu putea apare din intamplare . Cand vezi planetele astea din sistemul solar(mai putin Pamantul) cum sunt total improprii vietii, e ceva logic ca sunt prea multe conditii care se petrec simultan pe Pamant iar unele foarte fine. Doar un om snob poate sa nu creada in Dumnezeu, un om inteligent obligatoriu va crede in Dumnezeu.

Iau din primul comentariu (un domn total impotriva articolului) un paragraf:" Newton L-a iubit pe Dumnezeu și a crezut în Cuvântul lui Dumnezeu. A studiat Biblia și a scris cărți despre studiul său biblic. El a scris: "Am convingerea fundamentală că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu, scris de oameni insuflați de Dumnezeu. Studiez zilnic Biblia." Punctul său de vedere, ca om de știință, a fost afirmat clar atunci când a spus: "Ateismul nu are sens. Când mă uit la sistemul solar, văd pământul aflat la distanța potrivită de soare pentru a primi cantitatea corespunzătoare de căldură și lumină. Așa ceva nu s-a produs din întâplare." Investigând mișcarea planetelor, Newton a văzut mâna lui Dumnezeu la lucru. Iată ce a mărturisit el: "Acest sistem extraordinar al soarelui, planetelor și cometelor poate izvorî doar din sfatul și stăpânirea unei Ființe inteligente... Această Ființă guvernează toate lucrurile... ca Domn al tuturor."

Legat de ce am subliniat mai sus" aflat la distanta potrivita de soare ptr a primi cantitatea corespunzatoare de caldura si lumina":
Luam cazul planetelor vecine Venus si Marte si continutul atmosferei lor:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Venus 96,5% CO2; 3,5% Azot
https://ro.wikipedia.org/wiki/Marte_...%83)#Atmosfera 95% CO2; 3% Azot
Pamant
https://www.co2.earth/ 78% Azot, 21% oxigen si 415 ppm sau altfel spus 0,041% CO2
Cantitatea asta de CO2 este foarte importanta ptr atmosfera unei planete, deoarece actioneaza ca o folie protectoare si se produce efectul de sera. Daca ar fi sa facem o analogie liniara si ptr fiecare procent din atmosfera acestor planete, sa punem un cm, am avea ptr planeta Venus 96,5 cm dintr-un metru ptr CO2. Temperatura ajunge undeva in jurul la 450 grade C pe Venus.
Analogia amintita mai sus ar da ptr bioxid de carbon aproximativ 95 cm dintr-un metru ptr planeta Marte. Dar distanta fiind mult mai mare fata de Soare, temperaturile pe Marte sunt cu minus in general -140 pana la +20 grade C.
In Cazul Pamantului analogia ar da aproximativ 0.415 mm deci mai putin de 1 mm. Inchiputi-va o tabla de 0.5 mm grosime, ca sa realizati cat de mica poate fi variatia asta . Se estimeaza ca pana in 2100 sa se ajunga la 800 parti per milion CO2 si o crestere aprox de 4 grade celsius(https://www.co2.earth/2100-projections). Ceea ce ar deteriora grav tot echilibrul atmosferei Pamantului.

Deci intrebarea mea ptr cei care cred ca Pamantul a aparut la intamplare,cum de doua planete invecinate au aprox 95 % CO2 si cea din mijloc 0.04% si marja asta a vietii e atat de mica incat daca ar fi de doar 1% CO2 ar fi o mare problema ptr Terra. Deci vorbesc de o substanta foarte importanta, care este portionata asa la procent ultrafin, care repet actioneaza ca o folie foarte subtire care pastreaza Pamantul la o temperatura controlata.

Fara efectul de sera temperatura Pamantului ar fi aprox −18 °C comparat cu temperatura actuala de la suprafata Pamantului care este de aproximativ 14 °C .
Deci bucatica asta mica ,subtirica de 0,0415% Co2 asigura diferenta asta de 32 de grade C. Intrebarea mea de ce intre doua planete cu 96,5% si 95% CO2 este o planeta cu 0.04% exact atat cat ii trebuie ca sa existe viata pe orice colt al ei???...
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.08.2020, 16:59:02
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

e decizia fiecaruia de a crede in Dumnezeu sau nu dar problema e ca multi care nu cred nici macar nu au incercat
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.09.2020, 12:06:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu este adevarat :))
Sunt multi oameni de stiinta si aici in SUA ,cu un IQ ridicat si care cred in Dumnezeu.
Doar ca diferentele sunt mari intre un credincios prostut si un credincios om de stiinta sau ditamai omul de succes care exceleaza in logica, filozofie sau psihologie.
Omul cu un IQ mai modest confunda Divinitatea cu un act de magie -astazi sarbatorim Pastele deci trebuie sa ne imbracam frumos ,sa avem oua rosii pe masa si musai miel! Daca au bifat toate conditiile astea, sunt multumiti sufleteste ca au sarbatorit Pastele Domnului “crestineste” ca la carte!

Avem si noi ,un roman celebru,medic neurochirurg care s-a scolit in SUA si apoi a facut si Seminarul ca ulterior sa fie hirotonit preot iar in prezent practica cu succes cele doua ocupatii.

Il amntesc aici si pe Pr. Prof. Univ. Dr. Stelian Tofana care a urmat cursurile Institutului Teologic de grad universitar din Sibiu, apoi cursurile de doctorat la Institutul Teologic de grad universitar din București, secția biblică, specializarea principală „Studiul biblic și exegetic al Noului Testament și limba greacă”.

Din anul 1998 este profesor titular la Catedra de Studiul Noului Testament la Facultatea de Teologie Ortodoxă, Universitatea „Babeș-Bolyai”, din Cluj-Napoca.

Exemple sunt multe.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.09.2020, 15:25:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Păi snobii ipocriți, luxiferianiștii secu-lariști, ereticii, comuniștii socialiști, fraierii cosmopoliți, ateii nihiliști și sataniștii vicleni și urâcioși sunt toți plini de o drăcească pismă și nemulțumire neiertătoare, răzbunător criminală bazată pe minciună și de o mulțumire ipocrită bazată pe minciună și pe merite personale închipuite. Se îngreunează și se duc ei sau se lasă luați, duși de păcat și de răutatea ciudoasă până în bezna spirituală din fundul pământului și ca niște încrezuți excentrici prin poftele lor spurcăcios hulpave militează pentru exclusivism, pentru snobism neprimitor de trimiși ortodocși, neurmător de drepți și bineânțeles se umplu de mândria spurcată a luptei pentru ”nediscriminare” și de bucuria de răul altuia, de bârfă, ceartă și denigrare, de tot felul de credințe în minciuni, în vederi de goliciuni, în idoli și în planuri viclene, trufașe, arogante prin care cred ei că o să câștige totul. Legea lor este sabotajul binelui, sabotajul mai binelui și dorința de a face răutate cu orice preț și răzbunare cruntă fără motiv, pe nedrept și de a obține prin pile, mită și viclenii o privilegiere prin care păcălesc fraierii că e ceea ce ei merită căci muncesc sau au muncit pentru ea râvnind, lăcomind, huzurind și păcălind că lor li se cuvine recunoștința, aprecierea și lauda.

Pismă și nemulțumire pe bază de minciună, asta urlă în sufletul lor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.09.2020 at 15:37:03.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.09.2020, 18:53:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu este adevarat :))
Bine ai revenit, mă bucur să mai citesc din când în când câte un veteran pe forum care e un om de bun simț, mi-am făcut griji că ispitele cotidiene dintr-o țară neortodoxă te-au adus aproape de a renunța la credință sau că te-am supărat eu cu unele contraziceri.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sunt multi oameni de stiinta si aici in SUA ,cu un IQ ridicat si care cred in Dumnezeu.
Doar ca diferentele sunt mari intre un credincios prostut si un credincios om de stiinta sau ditamai omul de succes care exceleaza in logica, filozofie sau psihologie.
Omul cu un IQ mai modest confunda Divinitatea cu un act de magie
În România oameni cu bani/”de succes” apelează la vrăjitori și plătesc sume de mii de euro, iar unii oameni cu studii fac doctorate antropologice despre magie și ocultism, aș zice că sunt amestecate apele, adică și intelectualii au anumite tipicuri, gesturi pseudo-religioase, pe care le fac atunci când sunt stresați înainte să obțină succesul într-un proiect important.

Există intelectuali pe care îi preocupă lecturi legate de vampirism, saga neagră și alte minuni, de te miri ce poate încăpea acolo în tărtăcuță, dar în fapt se declară atei.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
-astazi sarbatorim Pastele deci trebuie sa ne imbracam frumos ,sa avem oua rosii pe masa si musai miel! Daca au bifat toate conditiile astea, sunt multumiti sufleteste ca au sarbatorit Pastele Domnului “crestineste” ca la carte!
Mielul măcar are un simbolism din vechiul testament, mai degrabă treaba cu Iepuașu' e deplasată, că iepurele e simbolul fertilității în alte culturi, de acolo și iepurele simbol la o revistă colorată.

Preparatele de sărbători fac parte dintr-o tradiție culturală, dacă i-ai lua unui om tradiția culinar-culturală brusc, ar putea face depresie, la un moment dat vor dispărea și aceste obiceiuri de la români, e mai simplu să nu faci nimic și să stai pe netflix de Crăciun și de Paști.

Câte obiceiuri culinare erau scoase în față pe vremea când trăia maestrul Radu Anton Roman și ce se mai păstrează acum, până și iile românești sunt cusute de mașină după un model, nu mai sunt scoase din lada cu zestre.

Cât privește gesturile ritualice, ele au fost încurajate chiar de către învățați, arhiereii coordonau din vechime ce jertfă să se aducă, câtă, cu cât să se schimbe, din ce material să fie vasele în care se slujește la Templu, cât untelemn să se pună, ei i-au învățat pe oameni să facă gesturi.

Pe de altă parte și metania e o închinăciune în care tot corpul se supune creatorului, iată un alt gest de recunoștință și căință.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Avem si noi ,un roman celebru,medic neurochirurg care s-a scolit in SUA si apoi a facut si Seminarul ca ulterior sa fie hirotonit preot iar in prezent practica cu succes cele doua ocupatii.
Doctorul neurochirurg Ștefan Mindea, absolvent de Stanford University, tată a mai mulți copii, familist, susținător al referendumului pentru familie, preoțit de IPS Teodosie recent.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Il amntesc aici si pe Pr. Prof. Univ. Dr. Stelian Tofana care a urmat cursurile Institutului Teologic de grad universitar din Sibiu, apoi cursurile de doctorat la Institutul Teologic de grad universitar din București, secția biblică, specializarea principală „Studiul biblic și exegetic al Noului Testament și limba greacă”.
Sunt mulți intelectuali creștini preponderent în marile orașe, dar paradoxul e că dacă religia ar fi doar pt intelectuali ar fi foarte puțini practicanți exemplu din România, un studiu din 2014 - doar 13% din Românii până-n 74 de ani aveau studii superioare, asta cu tot cu absolvenții recilați de pe băncile fabricilor de diplome-”diploma mills”, dintre care mulți nici nu fac cursuri la zi și unii au carențe de cultură generală.

https://www.caleaeuropeana.ro/doar-1...ituatia-in-ue/

Între timp procentul o mai fi crescut la peste 20%, dacă am împărți vreo 20% la peste 15 culte și organizații religioase recunoscute de oficiul pt culte, că nu sunt toți ortodocși, ar fi foarte puțini practicanți.

Biserica are interesul să ajungă la mase, oamenii simpli sunt mai loiali și ridică mai puține obiecții de credință sau de conștiință.

Problema e ca masele să nu creeze ele forme de religiozitate gregare pt diferiți sfinți închipuiți extrem de păcătoși în purtări care și-au zugrăvit o aură nerușinată cu privire la persoana lor, mulți creați de născocirea superstițioasă a unor minți necatehizate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.09.2020 at 23:32:33.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2020, 23:31:45
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Oh Doamne ca vazui o minune Yasmina! :-))) Sa te mai vedem pe Forum. Ma bucur, ca nu te-am mai auzit de mult.

Legat de ce am spus mai sus, ca sa termin cu ideea asta, marja de variatie a bioxidului de carbon din atmosfera este atat de mica incat{b} poate fi asemanata cu probabilitatea de reusita a codului pin la un bancomat, daca ai pierdut pinul adica 3 la 10.000[/b]. Altfel spus daca am pune ca unitate de masura 100 parti per milion ca unitate de masura . Singurele variabile sigur functionale pana acum ar fi :
2.200 ppm(0,02%)
3.300ppm(0,03%)
4.400ppm(0,04%)

Ar mai fi unele dar care nu stim cum va fi clima fiindca pamantul se incalzeste intr-un ritm alarmant. Cei mai cunsocuti meteorologi sunt foarte ingrijorati de schimbarile climatice care vor avea loc. Urmariti Ted Talk-ul despre topirea ghetarilor foarte rapida in Groenlanda ,Islanda si Nordul SUA , si asta era filmat in 2009: https://www.ted.com/talks/james_balo...treme_ice_loss

Deci problema e ca sistemul nu mai este stabil peste o anumita valoare a CO2. Noi nu o stim ,Dumnezeu o stie , cert este ca oceanul se incalzeste si de acea temperaturile nu cresc exagerat de mult fiindca oceanul actioneaza ca o mare masa inertiala termica. Apele de la fundul oceanului sunt ridicate deasupra datorita curentilor oceanici si incalzirea va fi in timp.
Deci nu stiu cat ne vom putea baza pe o eventuala serie de alte "3 incercari la bancomat" :-))).
Adica:
4.500ppm(0,05%)
5.600ppm(0,06%)
6.700ppm(0,07%) Astea trei valori si urmatoarele duc la incalzirea oceanului in viteza si mai mare.

...
9500. 95%-Venus
...
9650. 96,5%-Marte
...
10.000. 100%CO2
Deasupra este trecut tot intervalul in care putea apare "LA INTAMPLARE" CANTITATEA DE CO2 din atmosfera Pamantului, si am cuprins si pozitiile celor doua planete invecinate.

Deci daca am merge la bancomat si am pierdut codul PIN, am avea credinta asta ca l-am putea nimeri din intamplare???...NU CRED! Dar cam asta e credinta ateilor, ei cred ca posibilitatea asta foarte mica putea nimeri la intamplare.

Este foarte clar ca Pamantul nu ar fi avut viata de la meridianul zero pana 90, daca nu era facut de o Fiinta care a luat in calcul totul, caldura mare de la ecuator transportul ei catre regiunile nordice ptr a crea un echilibru (Vezi Gulf stream) climatic .
Deci asta ca sa o luam si cu logica . Ma rog asta ar intelege-o pana la urma unii , dar e mai greu cu Crucea ,suferinta acceptata etc.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2020, 23:43:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Din intamplare am ajuns pe un articol : Oamenii cu un IQ ridicat nu cred in Dumnezeu
http://mobile.hotnews.ro/stire/3251909
si comentariile la articol: http://mobile.hotnews.ro/stirecom/3251909
Studiile bazate pe sondarea opiniei ar putea fi influențate de conformismul social, în care oamenii își ascund crezurile reale, opiniile politice ca să nu piardă dezirabilitatea socială în fața sondorului, oamenii sunt tentați să răspundă după masca socială care e impusă de mediul lor.
Dacă ne luam după alte studii sociologice, Donald pierdea alegerile în 2016.

În al doilea rând în vremuri de pace, prosperitate, curățenie și standarde foarte înalte de urbanism și sănătate, oamenilor li se urăște cu binele, uită de Dumnezeu.

Spunea un soldat american într-un documentar că la debarcarea din Normandia, sub ploaia de gloanțe niciun soldat nu mai era ateu, fiecare se ruga.

Din păcate omul se obișnuiește în fotoliul comodității dacă nu are provocări deosebite, în zonele mai sălbatice nedesțelenite credința înflorește pt că omul e mai mult la mila sorții decât se bazează pe puterile fizice și intelectuale, fiecare zi e altfel decât un drum rutinant pe o infrastructură aproape perfectă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2020, 23:53:35
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Da am auzit si eu de vorba asta, ca in transee nu existau atei.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2020, 16:32:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da am auzit si eu de vorba asta, ca in transee nu existau atei.
După debarcarea din Normandia, așa e, în tranșee și de o parte și de alta, nu mai existau atei, decât eretici!

S-au spulberat unii pe alții pe toate continentele până a întors regele ortodox Mihai armele ca să pună capăt războiului spre distrugere și să se înceapă războiul de eliberare. Fără el se ajungea la războiul atomic între atei și eretici contra la alți atei și eretici așa cum erau prevestirile sumbre. Se așternea noaptea atomică de coșmar căci dacă mai dura războiul 2-3 ani, naziștii aveau timp să descopere și ei bomba cu hidrogen, bomba atomică și își făceau niște bombardiere supersonice gen F16. Toată Europa devenea un cimitir și o ruină, o sursă de radiații și de contaminare. Anglia, Franța și Rusia erau spulberate de pe fața pământului la fel ca Germania și Japonia de către Americani.

Rugăciunile sfinților și drepților și înțelepciunea și curajul tânărului rege ortodox Mihai și sfaturile și încurajările regelui ortodox Carol al II-lea pentru armatele aliate au făcut diferența.

Cine nu crede ce ar fi fost poate citi și afla proorociile sumbre reale de dinainte de război! Nu s-au împlinit întocmai din mila Lui Dumnezeu pentru Europa și din pricina curajului și eroismului poporului român creștin!

(În Cer e o zi de post negru, una din zilele eroilor neamului. În BOR e ziua sfântului bucătar... care ne amintește că mâncarea Domnului Iisus a fost și este: ”Să fac voia Tatălui Meu și al vostru din Cer, Care M-a uns și M-a trimis după oaia cea pierdută.”)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 11.09.2020 at 16:41:28.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2020, 14:11:08
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Morocosule, am o nedumerire: in opinia oficiala BOR, stilistii sunt si eretici sau doar schismatici?

Last edited by Penticostalul Traditional; 13.09.2020 at 01:02:11.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare