Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 10.07.2012, 10:08:30
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Aici aveți mai multe informații despre această grupare religioasă:

http://en.wikipedia.org/wiki/Univers...Kingdom_of_God

După părerea mea, a judeca pe toți penticostalii în funcție de faptele unei grupări auto-intitulate penticostală este echivalent cu a judeca pe toți ortodocșii în raport de activitățile "ortodocșilor" de la Pucioasa.
  #102  
Vechi 10.07.2012, 10:44:02
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Aici aveți mai multe informații despre această grupare religioasă:

http://en.wikipedia.org/wiki/Univers...Kingdom_of_God

După părerea mea, a judeca pe toți penticostalii în funcție de faptele unei grupări auto-intitulate penticostală este echivalent cu a judeca pe toți ortodocșii în raport de activitățile "ortodocșilor" de la Pucioasa.
Multumesc, acolo este despre acei penticostali brazilieni, vad ca sunt o denominatie ai caror membri cred ca pot atinge nivelul sfinteniei in viata aceasta si au ca invatatura evanghelia prosperitatii. Dar totusi pentru strigatele acelea salbatice, regasite si la penticostalii romani, care sa fie explicatia?
Nu cumva prin strigatele acelea repetitive si prin miscarile spasmodice ale trupului isi autoinduc o stare de semitransa incat apar acele bolboroseli ? bolboroseli obligatorii pentru a declara pe cineva "botezat cu Duhul".
Demult am citit despre dervisi care :

Tehnici ale extazului

In cadrul diverselor ordine sufite se practicau si tehnici religioase extatice (dhikr). Allah e invocat ca stapan al sufletului, printr-o stare de transa obtinuta cu ajutorul ascezei, al opririi de la somn (veghe), prin dans si batai in toba. Asa-numitii "dervisti bocitori" practicau si rostirea in comun a numelui lui Dumnezeu, rugaciuni sau fragmente din Coran. De o mare raspandire se bucurau tehnicile de respiratie, care permit retinerea aerului pe durata a minute intregi, pentru ca apoi sa poata fi rostita vreme de ore, formula sacra "la ilaha illa' llah" (Nu exista alt Dumnezeu in afara de Dumnezeu). Totul se sfarseste cu silaba hu (El, Dumnezeu), rostita gafait, de mai multe ori. Sufistii care ajungeau la asemenea tehnici de extaz dezvoltau insusiri fenomenale.
Puteau sa leviteze, sa se raneasca fara a pierde sange, sa-si dea foc fara sa fie arsi.


mie imi pare ocultism si in cazul penticostalilor dar si in cazul altora din afara crestinismului cum ar fi acesti dervisi.
  #103  
Vechi 10.07.2012, 15:58:29
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
Este vreun penticostal aici, care sa ne explice totusi...
Nu, nu este. Nu pentru oameni care fac pe nestiutorii, mascandu-si convingerile puternice deja formate doar pentru a provoca.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #104  
Vechi 10.07.2012, 21:42:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

unii oameni se roaga mai tare, altii mai incet, in general de strigat si urlat poate doar cei mai impulsivi, totusi la penticostali este o regula generala sa se urle, sa se zbiere, sa se strige cu putere, totul fiind un teatru de prost gust.(cei care in mod normal s-ar fi rugat mai incet, trebuie sa faca cumva sa urle, ca sa fie in ton cu ceilalti !)
  #105  
Vechi 10.07.2012, 22:15:42
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu, nu este. Nu pentru oameni care fac pe nestiutorii, mascandu-si convingerile puternice deja formate doar pentru a provoca.


Doriana, nu trebuie sa-i raspunzi, ca stii doar ca daca n-are cu cine conversa despre penticostali, isi va mai face vreo cateva avataruri in care isi va fi siesi propriul interlocutor.

Interesant hobby - sa-ti multiplici identitatea virtuala in enshpe avataruri aparent diferite, dar in esenta identice si sa monologhezi de unul singur, mimând dialogul cu altii.
Cred ca e genul care si-ar lua singur interviu, iar la sfarsit si-ar multumi pentru amabilitate si timpul acordat.
Poate isi trimite singur si mailuri sau scrisori, ca Mr. Bean, care isi punea singur felicitari de Craciun in posta, iar cand le scotea, se intreba nerabdator, oare de la cine or fi?

Nu tre sa fii mare detectiv IT, nici clarvazator, sa-ti dai seama ca Suzana si cu Sad Story si cu editheraven si cu writer si cu Cornel Urs si cu JoyDivision si cu Profetul de carton si o mai fi avand si alte clone, transmit mesaje in lumea virtuala de la unul si acelasi computer. Sau daca are mai multe, sunt in familie.

Ma crezi ca o sa zica ca nu stie despre ce-i vorba?
Sau daca n-o sa zica, se va retrage, dar in curand va aparea o alta clona cu aceleasi idei si stil.

Invazia clonelor, reloaded!
  #106  
Vechi 11.07.2012, 09:25:39
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Nu tre sa fii mare detectiv IT, nici clarvazator, sa-ti dai seama ca Suzana si cu Sad Story si cu editheraven si cu writer si cu Cornel Urs si cu JoyDivision si cu Profetul de carton si o mai fi avand si alte clone, transmit mesaje in lumea virtuala de la unul si acelasi computer. Sau daca are mai multe, sunt in familie.
doamna, sunteti chiar amuzanta, sincer va spun !
cautati, poate ca lista e mai numeroasa, poate ca sunt mai multi utilizatori care apartin aceleiasi persoane ! nu inteleg, sincer, pe ce criterii ati ajuns la concluzia de mai sus!? doar dezaprobarea invataturilor penticostale? acesta este unicul si singurul criteriu.
daca vine cineva si exprima niste idei dezaprobatoare cu privire la penticostali, sariti imediat si ziceti ca trebuie sa fie una si aceeasi persoana, de parca toata lumea simpatizeaza cu penticostalii !
poate ca nu e treaba mea, insa dumneavoastra si doamna Doriana ar trebui sa lasati thread-urile fara a face chat pe ele, fara a exprima anumite nemultumiri (nefondate), pentru a nu face varza toate subiectele de discutii.

in ceea ce ma priveste, discutiile mele in general s-au purtat cu useri adventisti si nu penticostali, pentru ca am gasit un user care este dispus sa raspunda intrebarilor, si anume "osutafaraunu", iar cu penticostali nu am discutat [inca], ei neexistand pe acest forum, cu exceptia doamnei Doriana, insa aceasta doamna s-a vazut ca nu e in masura sa poarte discutii civilizate si se tine de tot felul de acuze ce tradeaza un caracter infantil si imatur.

adaug: am mai citit ce au scris userii "incriminati", pai "editheraven" vorbeste in favoarea penticostalilor in cele cateva mesaje scrise ! pe ce criterii ati introdus-o in lista aceea? ma rog...in fine...cred ca nu trebuia sa intervin...pe viitor nu voi mai raspunde tuturor, nu are sens, unii efectiv sunt frustrati, au anumite nemultumiri si scriu fara sa gandeasca, la repezeala!

Last edited by Cornel Urs; 11.07.2012 at 09:34:20.
  #107  
Vechi 11.07.2012, 09:48:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Cred ca e genul care si-ar lua singur interviu, iar la sfarsit si-ar multumi pentru amabilitate si timpul acordat.
Poate isi trimite singur si mailuri sau scrisori, ca Mr. Bean, care isi punea singur felicitari de Craciun in posta, iar cand le scotea, se intreba nerabdator, oare de la cine or fi?
Exact asta face, delia, si nu numai pe acest forum. :) Poate daca si-ar mai diversifica subiectele de discutie si ar cauta discutii serioase s-ar gasi si cine sa discute cu el. Intre timp insa, ai intrat si tu, ca si mine, pe lista (facuta de el) a celor care strica forumul.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu inteleg, sincer, pe ce criterii ati ajuns la concluzia de mai sus!? doar dezaprobarea invataturilor penticostale?
Nici nu stiu daca vei intelege vreodata. Unii mai au si ochi de vazut... Sunt destui care critica penticostalii, dar nu exista doi ca tine in intreg spatiul virtual romanesc.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #108  
Vechi 11.07.2012, 09:54:55
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Intre timp insa, ai intrat si tu, ca si mine, pe lista (facuta de el) a celor care strica forumul.
nu am facut niciun fel de lista a celor care strica forumul, doar v-am dat un sfat, il primiti bine, nu il primiti, nu e problema mea!

haideti sa discutam ziditor, on topic, de ce v-a suparat ce au scris alti useri, si anume ca penticostalii practica un mod extrem de deranjant de rugaciune? puteti raspunde acestei intrebari? de ce nu se roaga precum calugarii ortodocsi, in liniste si pace? la liturghii ati fost vreodata? credeti ca e potrivit modul de rugaciune penticostal? spuneti, aveti acum ocazia!
  #109  
Vechi 11.07.2012, 10:38:32
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
spuneti, aveti acum ocazia!
Multumesc pentru ocazia oferita, draga Cornelush (nu ca n-as fi avut-o si pana acum). Insa nu sunt sigura ca am fost chemata sa apar penticostalii in fata ta. In plus, nu mai am energia ta, de a purta discutii interminabile si neziditoare pe aceeasi tema, nici macar de pe un singur user. Prefer sa fac alte lucruri. Si apoi ca noi am mai discutat despre acestea, fara ca tu sa fi auzit prea mult ce spun eu; stai cam prost cu auzul. Asa ca fa mai departe ceea ce ai fost pus sa faci... Stiu ca writer, Suzana sau sad story iti vor raspunde intotdeauna cu placere. :) Iar penticostalii se vor ruga mai departe cum stiu si ei, unii mai incet, altii mai tare, dupa cum a luminat Dumnezeu pe fiecare.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #110  
Vechi 11.07.2012, 12:02:09
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
haideti sa discutam ziditor, on topic, de ce v-a suparat ce au scris alti useri, si anume ca penticostalii practica un mod extrem de deranjant de rugaciune? puteti raspunde acestei intrebari? de ce nu se roaga precum calugarii ortodocsi, in liniste si pace? la liturghii ati fost vreodata? credeti ca e potrivit modul de rugaciune penticostal? spuneti, aveti acum ocazia!


O rog pe „edittheraven” sa vina ea in apararea penticostalilor, daca tot e asa „pro-penticostala” dupa cum vrea sa ne incredinteze domnul Cornel Urs, si sa-i raspunda ea la aceasta intrebare adresata Dorianei.

Doamna/domnisoara „editheraven”, dvs. nu v-ati suparat de ce scriu alti useri pe aici (Suzana, Cornel Urs, sad story &co, si anume ca „penticostalii practica un mod extrem de deranjant de rugaciune”?
Daca „edittheraven” tine la credinta ei penticostala si nu o foloseste doar pe post de paravan virtual de indus in eroare, ma gandesc ca ar trebui sa fie destul de indignata.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 17:36:08
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 20:48:00