Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.09.2022, 09:55:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De la bun început am bănuit că scopul maculării imaginii lui Visarion Alexa este declanșarea unei isterii mediatice de tipul „me too”, versiunea cu popi. În deschiderea show-ului aveau nevoie de un nume greu, cu o largă vizibilitate publică, pentru ca diseminarea indignării să cuprindă o arie de audiență suficient de întinsă pentru a exercita o presiune puternică asupra autorităților.
Din păcate e un pattern(șablon) care se tot repetă la Bisericile ortodoxe odată la un timp, a mai apărut un caz cu un preot din Iași acuzat tot de infidelitate și cu o femeie profesoară de engleză acum 2 ani, care rupea audiențele la xtranight show și acces direct cu dezvăluiri despre un preot din Ghencea.

Acel preot din Ghencea n-a fost suspendat, n-a fost caterisit, nu a pățit nimic din partea Arhiepiscopiei Bucureștilor și aici e ceva suspect e o dublă măsură luată la 2 ani jumătate, pe unul care a construit o parohie de la 0 îl execuți, pe altul îl lași, deși amândoi sunt pasibili de impediment la preoție.

Ar trebui și preoții să învețe să se ferească de persoane insistente, maniacale, care dau în disperare semnale de atractivitate și interes, care caută o prietenie/apropiere nefirească, care destăinuie preotului picanterii din viața lor intimă, care răpesc timpul alocat altor enoriași și familiei șamd.

Dacă nu poate să pună la punct singur să-și pună soția să o sune, că dacă se lasă dus de curenți se duc pe apa sâmbetei 10-15 ani de preoție, efortul ctiitoricesc, familia tot.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cum povestea cu enoriașa de 37 de ani a început să pută a făcătură iar publicul botanist n-a făcut masă critică era nevoie de a doua victimă cu o poveste încă și mai grozavă.
Hmm, dacă a fost ceva mai degrabă treaba duce spre ceva consensual la primul caz, zicea Cuculis că dacă se descoperă mesaje de dragoste din partea amândurora la percheziția informatică a telefonului, pică treaba cu abuzul, chiar dacă fapta e impediment canonic la continuarea preoției, măcar nu-l aruncă la beci.


Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Hienele care-i sărutau odinioară mâna lui Visarion Alexa cu voluptate sunt poftite să-l devoreze acum și, după cum se vede, anturajul dânsului colcăia de iude.
Personal nu l-am cunoscut pe pr. Visarion, nu sunt din București, l-am văzut o singură dată în viață la o conferință și am stat la vreo 30 de metri de el, nu m-am dus după să mă bag în seamă.
Dacă eram din București, recunosc că aș fi căutat parohii cu comunități interactive, deci mă duceam pt comunitate, dar la un eventual scandal n-aș mai fi mers din cauza presei care filmează insistent pe acolo și deranjează liniștea slujbei.

Activenews am văzut că-l atacă, dar ei l-au atacat de la început pt poziția pro-vaccin că-i făcea coate-goale și neica nimeni cei anti vaccin și că exagera cu masca:

https://www.activenews.ro/opinii/Anc...ICEASCA-176139

https://www.activenews.ro/stiri-mass...udiciar-176129


Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
PS - Iorest: sunt sigur că ai auzit despre isprăvile nickului meu numai lucruri frumoase....! (glumesc). Bucuria e reciprocă!
Da ești legendary pe forum, mă bucur că ți-am scos contul din hibernare am crezut că nu mai intri.


Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cam tot ce ai scris pe subiectul topicului de față (și nu numai) sunt observații inteligente și de bun simț. Un singur lucru l-aș mai adăuga: Visarion Alexa a asumat slujirea preoțească relativ târziu, după o consistentă experiență de jurnalist printre altele la Radio România Actualități (eu acolo l-am cunoscut).
Mneh, dau și eu cu bățul în baltă de multe ori, aici am vrut doar să mă dumiresc ca în filmul lui Porumboiu, a fost sau n-a fost.

Nu-mi vine totuși să cred că cineva poate da cu piciorul la 15-20 de ani de preoție, la imaginea de comunicator profesionist, la efortul de ctitorie, la liniștea familiei și a copiilor, la căsnicie, la siguranța zilei de mâine că am înțeles că avea și rate la casă, pt ce până la urmă, pt apropierea de niște tipe instabile emoțional, răzbunătoare ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.09.2022, 14:12:55
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stenograme
Victima: Ca și preot m-ați atins sau ca prieten?

Preot: Ca prieten…
De aici ce credeti?

Pai cine a mai vazut sa faca cineva sex sau abuz sexual cu un prieten sau o PRIETENA?
Si vorbeau pe telefon si peste tot de peste doi ani.

Prietenia e practic un fel de bromura pentru oricine oricat ai fi de soldat biban incorporat si mobilizat.
Toti indragostitii vor sa fie iubiti si nicidecum prieteni!!!

Deci e clar! Nici vorba de abuz! De violenta, de ispita! Nimeni nu se ispiteste de o prietena. Oricine se ispiteste de o tanara fetitza straina, frumoasa, necunoscuta... sau de mai multe.

De prietene fugi, te feresti, cu prietenele doar barfesti la o cafea........ despre iubita de care esti maxim indragostit fiind capabil sa-ti inseli si nevasta pentru ea. Pana si veghetorii au cazut din cer pentru ele devanind demoni perverghetori!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.09.2022 at 14:29:14.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.09.2022, 21:46:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Părintele Calistrat Chifan exemplifică din ispitirile și capcanele de care s-a lovit în viața de călugăr - din 1988 încoace (primele 27 de minute din emisiune):

https://youtu.be/imEToiwiZlw?t=64
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.09.2022, 22:00:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Părintele Calistrat Chifan exemplifică din ispitirile și capcanele de care s-a lovit în viața de călugăr - din 1988 încoace (primele 27 de minute din emisiune):

https://youtu.be/imEToiwiZlw?t=64
și o completare recentă (de la 01:04)

https://www.youtube.com/watch?v=eqFskgZjCWc&t=6649s
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 21.09.2022 at 22:12:16.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.09.2022, 23:13:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Părintele Calistrat Chifan exemplifică din ispitirile și capcanele de care s-a lovit în viața de călugăr - din 1988 încoace (primele 27 de minute din emisiune):

https://youtu.be/imEToiwiZlw?t=64
Spicuiri din interviul de pe cetățeanul.net:

Părintele Calistrat:

în 30 de ani(de călugărie) am avut suficient de multe enoriașe îndrăznețe,
- pe atunci la început spovedeam în chilie;
la o spovedanie lungă a unei persoane bătrâne de 70 de ani care avea mai multe foi de pe care citea, o femeie mai îndrăzneață a deschis ușa și i-a luat la rost că fac dragoste, apoi văzând femeia bătrînă, s-a scuzat vai părinte mă scuzați
- de atunci spovedesc într-un pridvor la Biserică, cu haine lungi să reziste, din cauza frigului era scurtă spovedania

Părintele Calistrat [...]Aflați că am avut și eu persoane la care era ceva patologic, le am însemnate în telefon după apucături -https://youtu.be/imEToiwiZlw?t=286 doamna cu chef de vorbă, doamna cu vrăji în cap, doamna cu chef de ceartă, doamna tupeistă, doamna îndrăzneață și când sună le spun sun la slujbă vă rog lăsați mesaj

într-adevăr dacă scapi niște persoane de genul acesta și stai de vorbă pe telefon poți să-ți petreci o zi întreagă cu 5-6 persoane pe telefon

am ajuns la un record 200 de mesaje primite într-o zi de la aceeași persoană și la 800 de apeluri, și-mi spunea același lucru dacă mă calci pe bec mă duc la mitropolie și spun că-ți bați joc de mine, între timp a făcut infarct și se odihnește era ca la vreo 50 de ani,

Ei du-te tu la mitropolie și spune că doamna are ceva la mansardă, nu te ia nimeni în seamă și dacă ești și pus bine cu momentul și cu justiția bisericească poți să pici într-o mizerie pe care nu o mai speli nici cu apa Dunării.


părintele nu a fost prudent dintr-un singur lucru să ai un loc vizibil, vă rog să fiți decentă aici e o cameră

https://youtu.be/imEToiwiZlw?t=370

https://youtu.be/imEToiwiZlw?t=448
Vine într-o zi o muiere, mort copt, părinte eu vreau să vă dau casa mea, doamnă nu am cum să vă iau casa, nu-mi trebuie mie, nu că numa dumneavoastră vreau să o las, mergând spre o poartă nu și-a dat seama întâlnindu-se cu cineva: n-a pus nenorocitul botul la vrăjeală numai cât l-am învârtit, nu și nu... mi s-a întâmplat mie asta nu oricui.

după aceea mi s-a întâmplat un alt fenomen

Am fost verificat de la finanțe să mi se caute conturile, asta știu de la angajați și am spus fraților căutați că o să și dați de ele, dar după ce zburăm în lumea cealaltă că în lumea asta nu le-am lăsat. Adică dacă am avut un ban l-am lăsat într-o icoană, l-am băgat într-o mănăstire sau în ceva bisericesc, puteam să-mi iau avion dacă voiam dar nu-mi trebuie mie.

https://youtu.be/imEToiwiZlw?t=554


Eram chiar în mănăstire la Vlădiceni, aici avem un stareț foarte bun, văd într-o zi pe cineva înregistra cu un telefon în buzunarul exterior de la geacă, mă înregistra pe mine ce vorbesc la spovedit, acolo nefiind oameni la rând, nu ai ce să vorbești prea mult, ți-ai făcut pravila, ți-ai făcut canonul, ai venit nemâncat, o apărut ceva nou...

La o oră mă cheamă părintele stareț, am o plângere înregistrată de la cineva a zis că dați dezlegare la spovedanie mult prea repede, zic am reținut persoana dar nu știu numele a stat jumate de oră să înregistreze tot și când a ajuns la rând a zis că nu se mai spovedește, că e aglomerat că ar vrea în mod intim.

Eu în mod intim nu mai spovedesc și s-a supărat și a plecat.

Părinte, a zis starețul aveți grijă și mi-a zis că dacă continuă așa se duce la mitropolie, zic să meargă la mitropolie, eu am oamenii mei de ani de zile știu pe cine spovedesc, dacă vine cineva nou trimit la altcineva să facă spovedania, nu fac prostia asta să spovedesc un om nou, mai ales dacă pui întrebările de așa natură tu poți să ai un telefon, un microfon și să te provoace la o întrebare dubioasă și să taie din context, tu automat ți-ai semnat sentința.


https://youtu.be/imEToiwiZlw?t=655 - de ce le enumeri mi-ați făcut aia,aia, spuneai atât părinte sunteți nesimțit, am plecat la forul superior vă spun, de ce pui întrebări în detaliu nu cumva ți-a spus ce să întrebi,

Părintele Calistrat: eu sunt prudent și când mă laudă cineva și când mă înjură.

Când eram tânăr, m-am dus la o mănăstire invitat să slujesc, la sfârșitul slujbei treceți la birou să stăm de vorbă, eu m-am gândit că mi-a da banii de transport, a început să provoace discuții inutile despre o persoană, frate da n-ai altă treabă ce treabă avem noi, i-am spus frate nu mă bag în subiectul ăsta. Între timp Duhul Sfânt lucrează și cineva l-a chemat afară, între timp m-am uitat ce are în sertar, am găsit un casetofon cu bandă aprins pe rec, eu doar l-am oprit.

După ce s-a întors și a mai continuat cu 10-15 întrebări, mai pune două-trei întrebări și spune văd că n-ai încredere să stăm de vorbă deschis, așa ca între bărbați, îmi pare rău că n-am putut sta de vorbă, și mie îmi pare rău să știți că v-am întrerupt butonul în sertar, nu m-a mai putut vedea de atunci, mă evita, ne-am întâlnit întâmplător s-a întors cu spatele, nu am spus la nimeni.

Eu suflu și în iaur e bine să fii prudent, cum spune Scriptura - cel ce stă să ia seama să nu cadă.

Unii spun puneți epitrahilul, zic nu pun ți-l pun când te dezleg, în felul acesta am controlul asupra ce se întâmplă.

min 18 https://youtu.be/imEToiwiZlw?t=1093
Eu vă spun că sunt persoane foarte obraznice am întâlnit și expresii : arătați bine, de ce v-ați călugărit, zic nu m-am gândit,
Dacă v-ați fi căsătorit sigur ați fi avut copii frumoși, zic nu m-am gândit, dacă am văzut că insistă le-am tăiat-o scurt, ” - interviu cu Părintele Calistrat
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.09.2022, 15:21:46
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit Pr. Visarion Alexa: „Cel mai important lucru pe lumea aceasta este să ajungem să iubi

https://doxologia.ro/pr-visarion-ale...-un-om-asa-cum

...
"Noi toți, indiferent din ce neam facem parte, indiferent de ce limbă vorbim, indiferent de culoarea pielii noastre, ne sprijinim rădăcinile pe acel unic om pe care Dumnezeu l-a creat dintru început. Nu ai cum să te ridici deasupra altor feluri de oameni decât tine, pentru că, făcând lucrul acesta, te întorci împotriva lui Dumnezeu."
...
"Tare aș vrea sa înțelegem că, cel mai important lucru pe lumea aceasta este să putem trece peste toate vorbele, faptele, neputințele, credințele și păcatele unui om, pentru că însuși Domnul a făcut lucrul acesta și să ajungem să iubim un om așa cum este el. Atunci, iubirea noastră omenească (care se clatină cu ușurință în fața unor greutăți, în fața plictisului omenesc și a neputințelor) devine dumnezeiască și va putea depăși bariera morții."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.09.2022, 16:17:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
https://doxologia.ro/pr-visarion-ale...-un-om-asa-cum

...
"Noi toți, indiferent din ce neam facem parte, indiferent de ce limbă vorbim, indiferent de culoarea pielii noastre, ne sprijinim rădăcinile pe acel unic om pe care Dumnezeu l-a creat dintru început. Nu ai cum să te ridici deasupra altor feluri de oameni decât tine, pentru că, făcând lucrul acesta, te întorci împotriva lui Dumnezeu."
...
"Tare aș vrea sa înțelegem că, cel mai important lucru pe lumea aceasta este să putem trece peste toate vorbele, faptele, neputințele, credințele și păcatele unui om, pentru că însuși Domnul a făcut lucrul acesta și să ajungem să iubim un om așa cum este el. Atunci, iubirea noastră omenească (care se clatină cu ușurință în fața unor greutăți, în fața plictisului omenesc și a neputințelor) devine dumnezeiască și va putea depăși bariera morții."
Exact pasaje de genul m-au contrariat și pe mine, cum ar putea cineva dual care se preface să spună lucruri atât de precise despre condiția umană ?

Părerea mea e că de la mediatizare și de la titulatura de „duhovnic al vedetelor”, „preot monden” i se trage toată beleaua, l-a schimbat în rău și i-a adus pe cap femei din toate părțile, curioase să-l cunoască, îmbătate de celebritatea lui, care dacă nu-l vedeau la tv nici nu știau că există.

Aceeași televiziune azi îl hăituiește ca pe ultimul om, pt că vor să stoarcă ultima fărâmă de rating pe care o produce înainte să fie aruncat la periferia societății.

Când era la conferințele ASCOR la Iași era sclipitor, când venea pe canapele la emisiuni penibiluțe precum răzvan și dani, vorbește lumea, părea distant, rece, prea tehnic.

Posibil și apropierea de unele persoane mondene ale capitalei să-l facă să cadă în ispita celebrității și să preia din încrederea de sine pe care o au de obicei oamenii care sunt în atenția publică.

E bine ca preoții să stea cât mai departe de posturile generaliste și de mondenități și să-și vadă de conferințele din țară, mai bine bați sute de km București-Iași și îți alegi un public de siguranță care nu te ispitește, decât să mergi prin studiouri tv care te vor toca la un moment dat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.09.2022, 16:32:36
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Preotul Visarion Alexa era invitat mereu la emisiunea 360 de grade a Alinei Badic, nu era un star ci preotul de serviciu. Preotul vedetelor si al vip-urilor este Vasile Ioana.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.09.2022, 16:48:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Preotul Visarion Alexa era invitat mereu la emisiunea 360 de grade a Alinei Badic, nu era un star ci preotul de serviciu. Preotul vedetelor si al vip-urilor este Vasile Ioana.
Era cam peste tot, antena 1, antena stars, protv, posturile generaliste l-au distrus, l-au ridicat până la o cotă după care l-au prăbușit efectiv, dacă se ținea doar de publicul din conferințe, lansări de carte ispitele erau mai mici pt că acolo vine public mai de calitate, care gândește.

Când te duci în zona de monden, captezi atenția unor oameni care pierd timpul cu mondenități și sunt ușuratici la minte.

Dacă-și vedea de conferințele ascor și emisiunile trinitas tv unde se uită relativ puțină lume era și astăzi liniștit, așa televiziunile care l-au promovat simt că el are o datorie față de ei și-l storc de ultima fărâmă de rating, tot ele l-au stors și cu părerile despre vaccin care i-au învrăjbit credincioșii, ulterior a intrat și trinitas în hora asta din cauza presiunii mediatice, dar patriarhul a făcut mai mult echilibristică nici n-a caterisit pe nimeni că nu se vaccina ca în Grecia.

Mai spunea un jurnalist că execuția lui e un fel de șah la patriarh, că lucra în trustul trinitas care e creația lui, e ca un avertisment pt patriarh,un fel de uite pe cine aveați voi în proximitate .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.09.2022, 23:19:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Primele sancțiuni ale Arhiepiscopiei Bucureștilor aplicate părintelui în urma cercetării comisiei B.O.R.:

https://www.stiripesurse.ro/visarion...a_2569085.html

Comisia de disciplină din cadrul Arhiepiscopiei Bucureștilor i-a cerut în aceste zile preotului Visarion Alexa o declarație personală pe marginea faptelor de care a fost acuzat recent, informează purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, Vasile Bănescu.

„Acesta a recunoscut fapta incriminată ...


Potrivit purtătorului de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, măsurile prompte luate de Arhiepiscopie, singurele posibile și statutare până la pronunțarea sentinței de către instanța judecătorească sunt următoarele:

- suspendarea de la slujire (oprirea totală de la săvârșirea celor sfinte, adică interdicția de a oficia orice serviciu religios)

- retragerea funcției de paroh (nu mai are dreptul de a semna niciun document al parohiei de care aparține și de a se implica în niciun act administrativ)

- obligația de a informa constant, cu celeritate și sinceritate Centrul eparhial (Arhiepiscopia) despre evoluția cercetărilor judiciare cu privire la acuzațiile ce îi sunt aduse.

__________

Oare cine va fi noul paroh, sau cine va fi beneficiarul din faptul că trebuie hirotonit un slujitor nou, dacă se eliberează un post ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.09.2022 at 23:21:56.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare