Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2009, 18:18:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Duminica Tuturor Sfintilor

"In aceasta prima Duminica de dupa Rusalii sarbatorim sfintenia si pe sfinti. Ati ascultat pericopa evanghelica pe care Biserica a randuit-o pentru ziua de astazi. Sunt in ea cuvintele Mantuitorului pe care El le-a spus, pe de o parte, ucenicilor Sai, iar pe de alta, noua, tuturor. Spune Domnul: "Cel ce Ma va marturisi pe Mine in fata oamenilor, il voi marturisi si Eu in fata Tatalui Meu Care este in ceruri; dar pe cel ce se va lepada de Mine in fata oamenilor, de acela ma voi lepada si Eu in fata Tatalui Meu Care este in ceruri".

Asadar, prima cerinta pentru ca cineva sa devina sfant este aceea de a-L marturisi pe Iisus Hristos ca Fiu al Lui Dumnezeu si Mantuitor al lumii. Este esential insa ca aceasta marturisire sa fie facuta nu in taina sau in cerc restrans, ci public, in vazul si auzul tuturor, fara nici un fel de sfiala, rusine sau frica, limpede, rasunatoare, cu ecou in constiintele semenilor si cu roade in ogorul lui Dumnezeu. Pe aceasta au inteles-o cel mai bine sfintii apostoli. Spuneam in Duminica trecuta, de Rusalii, cum apostolii - fricosii, lasii de ieri - prin puterea Duhului Sfant au devenit curajosii si indraznetii de azi, iesind fara sfiala in fata multimilor si propovaduindu-L pe Iisus Hristos in toata plenitudinea Lui, mai intai acolo, in Ierusalim, apoi in Samaria, apoi in Antiohia, iar de aci, in special prin Sfintii Petru si Pavel, in toate cetatile si la toate popoarele din jurul Mediteranei, din Cilicia pana in Spania, dar si inaintand prin Macedonia spre gurile Dunarii, pana’n vatra stramosilor nostri, prin predica Sfantului Apostol Andrei. Si de vreme ce L-au marturisit pe Hristos cu voce tare si puternica, toti, absolut toti, fara exceptie, au murit de moarte martirica. De la ei a invatat marturisirea deschisa Sfantul Arhidiacon Stefan, primul martir al Bisericii Crestine, cel care in fata tribunalului iudaic, in care clocotea ura si setea de razbunare, L-a marturisit raspicat pe Iisus Hristos ca Fiu al Lui Dumnezeu, pe Care el, atunci, inaintea mortii Sale, intr-o clipa de extaz, Il vedea inconjurat de slava Parintelui Ceresc. Pentru aceasta marturisire, Stefan a fost scos afara din cetate si ucis cu pietre.

Cu el, cu Stefan, a inceput lungul sir al martirilor crestini, care, cel putin in primele trei secole, adica pana cand la carma imperiului a venit Constantin cel Mare, au suferit aspre prigoane din partea celor mai multi din imparatii Romei, care i-au tarat in fata tribunalelor cerandu-le sa se lepede de credinta in Iisus Hristos, sa-L abjure in fata judecatorilor si’n fata uneltelor de tortura. Unii dintre ei, oameni fiind, au abjurat, fie ca le-a fost frica, fie ca si-au menajat familiile, devenind "cazuti", asa cum i-a numit Biserica; dupa ce trecea prigoana, ei puteau fi reprimiti in Biserica, cu multa greutate si dupa multe probe, dar fara dreptul de a intra in cler, adica de a deveni diaconi sau preoti. Asadar, Biserica era destul de aspra cu ei, dar, din fericire, acestia au fost putini. Imensa majoritate au fost aceia care, intariti de Duhul Sfant si incurajati de semenii lor, L-au marturisit pe Iisus Hristos in fata prigonitorilor, preferand sa moara de sabie sau sulita, fiind incredintati ca sufletele lor merg de-a dreptul la Acela Care ii astepta in pragul imparatiei.(E momentul sa va amintesc ca termenul de "martir" inseamna martor, adica cel ce depune marturie si care, prin aceasta, devine marturisitor). Credinta lor nestramutata in ceea ce marturiseau le-a dat putere, curaj si tarie in fata chinurilor si a mortii. Numarul lor a fost imens, si tocmai de aceea nu-i cunoastem pe toti. Jertfa lor a fost imensa, dar si roditoare, ceea ce l-a facut pe marele apologet crestin Tertulian sa afirme, printr’o fraza celebra, ca sangele martirilor e samanta din care creste Biserica. Asta inseamna ca in timp ce ei piereau, numarul crestinilor se inmultea vertiginos pe masura ce cunosteau avertismentul rostit de insusi Domnul: "Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar sufletul nu pot sa-l ucida; ci mai degraba temeti-va de acela care poate ca si sufletul si trupul sa le piarda in gheena". Acest adevar a fost cunoscut de sfintii martiri ai Bisericii Crestine, si de aceea au mers ei bucurosi la moarte pentru Hristos, convinsi fiind ca cei ce ofereau chinurile si moartea nu le puteau ucide decat trupul, nu si sufletul.

De aceea, dragii mei, aceasta conditie esentiala, aceea a marturisirii deschise, a fost valabila nu doar pentru credinciosii vremilor trecute, ci ramane in picioare si pentru noi, cei de astazi, ca si pentru cei din veacurile viitoare. Ma gandesc la aceia dintre noi, mai varstnici - si ma gandesc cu destula mahnire si amaraciune - din vremea cand in deceniile comuniste din tara noastra era interzisa marturisirea deschisa a lui Hristos, interzisa era practicarea deschisa a Sfintelor Taine, era interzisa rugaciunea in public, multi dintre noi au preferat sa creada in taina si sa nu marturiseasca deschis. Au socotit ca asa e mai bine, sa se menajeze pe ei insisi, sa-si menajeze serviciile prin care-si castigau painea pentru ei si familiile lor, sa-si protejeze copiii din scoala sau universitate. Pentru asemenea cazuri, nu noi avem caderea sa judecam, ca unii care nu dispunem de instrumentele necesare unei judecati drepte, caci doar Dumnezeu este cel Care-l judeca pe fiecare in parte, numai El cunoscand motivatiile, scopurile si mijloacele, doar El cunoscand universul launtric al fiecaruia, adancurile constiintei, acolo unde se petrec arderile de taina ale fiintei omenesti. Dar daca ne punem in fata avertismentul Mantuitorului: "Pe cel ce Ma va marturisi pe Mine in fata oamenilor, il voi marturisi si Eu in fata Tatalui Meu Care este in ceruri; dar de cel ce se va lepada de Mine in fata oamenilor, de acela ma voi lepada si Eu in fata Tatalui Meu Care este in ceruri". Cel putin aceia dintre noi, care atunci, in vremi de restriste, nu au avut curajul sa-L marturiseasca deschis pe Hristos, sa-L marturiseasca cel putin astazi, cand nu mai exista primejdia unei astfel de marturisiri." (Bartolomeu Anania)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2009, 18:40:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Savarsind sfanta pomenire a stramosilor parinti, patriarhi, a Apostolilor, a Mucenicilor, a ierarhilor, a proorocilor si a cuviosilor Tai, a pustnicilor si a dreptilor si a tot numele ce este scris in cartea vietii, Hristoase Dumnezeule, pe toti ii induplecam la rugaciune, rugandu-ne Tie: Dumnezeule, Cela ce Te proslavesti in sfatul Sfintilor Tai, Tu esti cu adevarat Cela ce ai proslavit dupa vrednicie pomenirea lor“.

Dupa cum remarcam din textul acestei cantari, randuiata a se canta la Utrenia Duminicii Tuturor Sfintilor, aceasta zi este inchinata "tuturor celor ce au numele scris in cartea vietii". Este o sarbatoare in care noi aducem cantare de lauda sfintilor si prin ei lui Dumnezeu, Celui ce intru ei se odihneste. Prin apropierea lor de Dumnezeu si indrazneala de care se bucura in fata Lui, sfintii sunt mai ales, neincetati rugatori pentru noi, cei care suntem inca pe cale, mijlocitori pentru mantuirea noastra.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2009, 19:19:57
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Duminica Tuturor Sfintilor
Duminica 1 dupa Rusalii
Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa. Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. Și cel ce nu-și ia crucea și nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine.
Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată noi am lăsat toate și Ți-am urmat Ție. Cu noi oare ce va fi ? Iar Iisus le-a zis: Adevărat zic vouă că voi cei ce Mi-ați urmat Mie, la înnoirea lumii, când Fiul Omului va ședea pe tronul slavei Sale, veți ședea și voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel. Și oricine a lăsat case sau frați, sau surori, sau tată, sau mamă, sau femeie, sau copii, sau țarine, pentru numele Meu, înmulțit va lua înapoi și va moșteni viața veșnică. Și mulți dintâi vor fi pe urmă, și cei de pe urmă vor fi întâi.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.06.2009, 22:37:38
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

legat de duminica asta..
este hramul la noi la catedrala!!:D
deci, sobor clerical+solemnitate+noi baietii de altar+sarmalute=
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.06.2009, 00:39:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=Blue]La Multi Ani!.[/COLOR].. in cazul in care se poate spune asta la nasterea unei Catedrale. si asteptam poze noi in album... sau aici!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.06.2009, 15:47:56
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Bucurie

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
legat de duminica asta..
este hramul la noi la catedrala!!:D
deci, sobor clerical+solemnitate+noi baietii de altar+sarmalute=
Ce bucurie pe voi acolo as vrea sa fiu si in Hunedoara poate la anul o sa vizitez noua catedrala. Felicitari si Doamne ajuta sa fie plina de credinciosi
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.06.2012, 17:59:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In prima Duminica de dupa Pogorarea Duhului Sfant, Biserica face pomenirea tuturor celor sfintiti prin Duhul.

Aceasta duminica ne descopera pe de-o parte, o imagine a Bisericii Triumfatoare in Imparatie, iar pe de alta, o imagine ce trimite in chip profetic dincolo de Judecata de Apoi, in Ierusalimul Ceresc.

Prin faptul ca aceasta Duminica incheie perioada Penticostarului, Biserica ne arata ca ea este o continuare si o consecinta a Invierii Domnului, a biruintei vietii asupra mortii in Hristos. Prin aceasta, paradoxal, ii praznuim nu doar pe sfintii care au fost, ci si pe cei care vor fi, ii praznuim pe sfintii din toate timpurile.

Sfintilor ai lui Dumnezeu, rugati-va pentru noi!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.06.2012, 15:35:39
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit maine Duminica Tuturor Sfintilor

Este hramul bisericii din Manastur, str Clabucet.

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...lor-96026.html

""Noi ii cinstim pe toti sfintii pentru viata lor pilduitoare, pentru statornicia lor in credinta, pentru caracterul lor hotarat pe calea binelui si a dreptatii, pentru bunatatea inimii lor si pentru sfintenia vietii lor. Ii cinstim pentru ca au devenit cetatenii casei lui Dumnezeu, prietenii si iubitii lui Durmezeu si pentru ca acolo unde sunt acum, in imparatia lui Dumnezeu, asculta rugaciunile noastre, ne vad cum traim, cunosc trebuintele noastre si necazurile noastre, se bucura de intoarcerea noastra catre Dumnezeu si se roaga si mijlocesc pentru noi atunci cand le cerem ajutorul; iar rugaciunile si mijlocirile lor sunt ascultate si bineprimite de Dumnezeu.""
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.06.2013, 18:55:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Acatistul Tuturor Sfintilor

"Celor alesi ai lui Dumnezeu, Tuturor Sfintilor, care din veac au stralucit in toata lumea si au primit in cer cununi de slava, cantare de lauda aducem. Si ca cei ce aveti indrazneala catre Dumnezeu, din toate nevoile sloboziti-ne pe noi, ca sa graim catre voi: Bucurati-va, Sfintilor toti, rugatori fierbinti catre Dumnezeu, pentru toata lumea!"
http://www.crestinortodox.ro/acatist...lor-67086.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.06.2014, 09:49:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Duminica Tuturor Sfinților

Sf. Teofan Zavorâtul - Duminica I după Rusalii

Sfânta Biserică săvârșește pomenirea sfinților în toate zilele anului; dar întrucât sunt și bineplăcuți ai lui Dumnezeu care s-au nevoit neștiuti de nimeni, nedescoperiți Bisericii, aceasta, cu țelul de a nu-I lăsa lipsiți de cinstire, a rânduit o zi în care proslăvește pe toți cei ce din veac au bineplăcut lui Dumnezeu, ca să nu rămână nici unul neproslavit de ea.

Biserica a legiuit ca această proslăvire să se facă îndată după Pogorârea Sfântului Duh fiindcă toți sfinții s-au sfințit și se sfințesc prin harul Sfântului Duh.

Harul Sfântului Duh aduce pocăința și iertarea păcatelor, tot el călăuzește în lupta cu patimile și poftele, încununând această nevoință prin curăție și nepătimire.

În acest chip apare o făptură nouă, potrivită pentru cerul nou și pământul nou. Așadar, să urmăm și noi cu râvnă sfinților lui Dumnezeu !

Cum se poate face asta, ne învață Evanghelia de azi : ea cere să mărturisim fără teamă credința în Domnul, să Îl iubim mai presus de orice, să ridicăm crucea lepădării de sine și a lepădării din inimă de toate.

Asadar, să punem început potrivit celor arătate !

din “Tâlcuiri din Sfânta Scriptură pentru fiecare zi din an”
Sfântul Teofan Zavorâtul
Editura Sophia


Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duminica Sfintilor Romani glykys Diverse Sarbatori 3 27.07.2012 03:45:23
Predica la Duminica Tuturor Sfintilor Silvia Calancea Intrebari utilizatori 0 19.06.2011 22:06:20
Duminica Sfintilor Parinti de la Sinodul I Ecumenic ciprian69 Intrebari utilizatori 0 17.05.2010 02:05:49
Duminica Sfintilor Romani , o sarbatoare ciudata mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 14 23.02.2010 00:29:20
Dumnezeu sa ne ajute tuturor andieri Generalitati 12 28.08.2007 10:34:56