Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2009, 17:15:29
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit Ce se intampla cu animalele dupa moarte?

Multe lucruri zic eu ca le pot intelege din dogmatica ortodoxa iar la altele imi pot inchipui un raspuns, dar aici intalnesc o dificultate.

Ce se intampla cu animalutele dupa moarte?
Dispar cu totul? Este si pt ele o viata dupa?
Sper sa fie.

Multi oameni nu dau 2 bani pe ele.
Nu ma intereseaza raspunsul si argumentatia lor, ii rog sa se abtina din a posta aici despre cum le-ar otravi pe toate.

De ce intreb asta!?
Pentru ca inteleg ca omul e format din 2 parti: trup si suflet.
Din punct de vedere al trupului, al corpului, omul nu e cel mai complex organism de pe pamant.
Inteleg ca rechinii nu prea se imbolnavesc, etc.

Din punct de vedere al sufletului exista oameni care iarasi nu sunt foarte dezvoltati: vezi gravidele care-si ucid pruncii.

Animalele in schimb din punct de vedere al instinctului matern, nu pot face ce fac unii oameni.
Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa zic ca noi suntem inferiori, sau le pun pe picior de egalitate cu noi.

Insa am vazut o catelusa, la tara, care si-a dorit atat de mult pui, incat i-a crescut pe cei ai surorii ei mai mici. A stat ca o mama langa ei.
Apoi cand a fatat ea, (nu ma blamati pe mine ca nu am avut ce face) i-au fost luati puii.
Ea sa suferit atat de mult dupa puii ei incat s-a traumatizat.
3 zile a facut numai gauri, gauri sa-i caute.
Apoi a stat zile intregi uitandu-se in gol fara sa manance.
Nici acum nu mai e ca mai-nainte.
Ca omu care-si pierde familia.

Deci simt durere, se citeste pe fata lor durere ca si la oameni. Si durerea asta nu e ca ii doare o labuta, ci e o durere dincolo de corp.


Voi ce ziceti, ce se intampla cu animalutele dupa moarte? Ajung ca o ridichie din materie organica in tarana?

Inainte de a intreba pe forumuri, am intrebat duhovnicul meu.
Raspunsul lui a fost ca nu stie sa se zica niciunde despre ce se intampla cu ele.

Voi stiti ceva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.12.2009, 17:27:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Da si eu mi-am pus aceste intrebari, si chiar nu imi plac raspunsurile peiorative legate de ceea ce reprezinta ele pe pamant!

Exista oameni care sunt buni in general, dar care trag cu piciorul in animale de parca ar fi mingi ...si nu inteleg pe unde apare si de ce apare aceasta delimitare in trairea si compasiunea pentru aproapele si unde se opreste!

Eu de exemplu cand m-am dus cu Tasha mea ( catelusa parintilor mai exact dar de care m-am ocupat cu mult devotament pana sa plec din tara) la veterinar cu o otita...cand am auzit-o cum schelalaia pe acolo de durere, mi s-a facut rau la stomac si a inceput sa ma ia cu lesin si a trebuit sa plec de la fata locului, de mi-a spus doctorul "Vai, dar ce veti face cand veti avea copii daca asa reactionati in cazul unui animal?"

Ce voi face nu stiu, eu atata stiu insa...ca animalele sunt fiinte, au suflet, se ataseaza, sunt recunoascatoare si fidele...reactioneaza la frica, durere, deci pentru mine ele au suflet si mi se face rau realmente cand stiu ca orice fiinta sufera de durere!

Nu voi putea intelege niciodata oamenii care privesc animalele ca pe pietre si nu simt ca si ele simt atat de multe....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2009, 17:40:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu stim ce se intampla cu ele.Insa un lucru foarte interesant, parintele Teofil Paraian , Dumnezeu sa-l ierte zicea ca cuvantul "animal" inseamna suflet , iar de la animal sau invers avem cuvantul "animare" care inseamna insufletire, entuziasmare, veselie, bucurie.Si Solomon si-a pus o intrebare "Cine stie daca sufletul animalelor merge in sus sau in pamant".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2009, 17:41:39
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Multe lucruri zic eu ca le pot intelege din dogmatica ortodoxa iar la altele imi pot inchipui un raspuns, dar aici intalnesc o dificultate.

Ce se intampla cu animalutele dupa moarte?
Dispar cu totul? Este si pt ele o viata dupa?
Sper sa fie.



Voi stiti ceva?
Nu.Nu au viata dupa moarte.Animalele au fost facute pentru acest pamant,nu pentru cer.Daca observi...insasi cautatura lor este spre pamant,nu spre cer,cum este la om.Animalele nu au suflet rational,iar cand moare corpul,dispare si suflarea de viata pe care o au.Acelasi lucru se intampla si la plante si la orice organism viu,in afara de om.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.12.2009, 17:49:28
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Nu.Nu au viata dupa moarte.Animalele au fost facute pentru acest pamant,nu pentru cer.Daca observi...insasi cautatura lor este spre pamant,nu spre cer,cum este la om.Animalele nu au suflet rational,iar cand moare corpul,dispare si suflarea de viata pe care o au.Acelasi lucru se intampla si la plante si la orice organism viu,in afara de om.
Dar in Isaia cap 11 se zice:
Citat:
5. Dreptatea va fi ca o cingatoare pentru rarunchii Lui si credinciosia ca un brau pentru coapsele Lui.
6. Atunci lupul va locui laolalta cu mielul si leopardul se va culca langa caprioara; si vitelul si puiul de leu vor manca impreuna si un copil ii va paste.
7. Juninca se va duce la pascut impreuna cu ursoaica si puii lor vor salaslui la un loc, iar leul ca si boul va manca paie;
8. Pruncul de tata se va juca langa culcusul viperei si in vizuina sarpelui otravitor copilul abia intarcat isi va intinde mana.
9. Nu va fi nici o nenorocire si nici un prapad in tot muntele Meu cel sfant! Ca tot pamantul este plin de cunostinta si de temerea de Dumnezeu, precum marea este umpluta de ape!
Se refera la acest pamant?

Sice ca:
Ci va judeca pe cei saraci intru dreptate si dupa lege va mustra pe sarmanii din tara. Pe cel aprig il va bate cu toiagul gurii Lui si cu suflarea buzelor Lui va omori pe cel fara de lege.

Si apoi:
Atunci lupul va locui laolalta cu mielul si leopardul se va culca langa caprioara;

Last edited by bmadalin; 11.12.2009 at 17:59:01.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.12.2009, 18:15:29
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Nu am inteles de ce ai dat aceste citate,insa iti pot spune(dupa Sfintii Parinti) ca da,se refera la cest pamant dupa ce va fi innoit.
Totodata,aceste versete nu trebuiesc intelese ad-literam,ci mai degraba alegoric.Ceea ce trebuie sa intelegem noi din aceste versete este faptul ca atunci va fi mereu pace,armonie si fericire,si ca nu va mai exista niciun conflict de nicio natura,nici macar intre animale. :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.12.2009, 18:28:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu inteleg pe ce va bazati cand afirmati atat de vehement ca animalele nu au suflet.
Eu v-as putea spune ca au cu siguranta si ca el supravietuieste dupa moarte si se intoarce in sanurile Tatalui ceresc,dupa cum o face fiecare din noi.
Afirmatia este facuta nu pe subiectivism,ci pe simtire.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.12.2009, 18:33:11
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Smile

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Nu am inteles de ce ai dat aceste citate,insa iti pot spune(dupa Sfintii Parinti) ca da,se refera la cest pamant dupa ce va fi innoit.
Totodata,aceste versete nu trebuiesc intelese ad-literam,ci mai degraba alegoric.Ceea ce trebuie sa intelegem noi din aceste versete este faptul ca atunci va fi mereu pace,armonie si fericire,si ca nu va mai exista niciun conflict de nicio natura,nici macar intre animale. :)

Deci, dupa ce pamantul va fi innoit.
Nu vor mai exista conflicte nici macar intre animale.

Dupa intelegerea mea pamantul va fi innoit dupa judecata de apoi atunci cand nu mai exista moarte.

Citez din apocalipsa:
Citat:
12. Si am vazut pe morti, pe cei mari si pe cei mici, stand inaintea tronului si cartile au fost deschise; si o alta carte a fost deschisa, care este cartea vietii; si mortii au fost judecati din cele scrise in carti, potrivit cu faptele lor.
...
1. Si am vazut cer nou si pamant nou. Caci cerul cel dintai si pamantul cel dintai au trecut; si marea nu mai este.
Conform cu logica mea, dupa judecata, cand moartea fizica nu mai exista totusi vor mai exista animale.

Dau aceste citate pentru ca cei ce vor sa verifice si pentru a-mi sustine intelegerea pe baza a ceva.
De altfel m-ar ajuta daca ai putea sa-mi dai si mie trimiteri la sfintii parinti care zic ca animalele nu au suflet rational,iar cand moare corpul,dispare si suflarea de viata pe care o au.

Atentie, cand zicem ca nu au suflet rational, nu inseamna ca nu au suflet deloc.
Ratiunea e altceva si nu cred ca animalutzele isi fac planuri rationale pe termen scurt mediu si lung.
Desi daca ne uitam la greierele si furnica... :)


Singurul loc unde am auzit asa ceva a fost la Cuviosul Paisie Aghioritul, nu mai tine minte exact in ce carte unde spunea (citez total aiurea din memorie) ceva de genul:
<< Vezi pisica asta? Ea e cea mai biata ca nu are nici rai nici iad >>

Dar asta nu inseamna ca cuvintele Cuviosului Paisie sunt cuvintele evangheliei.

Last edited by bmadalin; 11.12.2009 at 18:37:06.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.12.2009, 18:35:20
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul

Sice ca:
Ci va judeca pe cei saraci intru dreptate si dupa lege va mustra pe sarmanii din tara. Pe cel aprig il va bate cu toiagul gurii Lui si cu suflarea buzelor Lui va omori pe cel fara de lege.

Si apoi:
Atunci lupul va locui laolalta cu mielul si leopardul se va culca langa caprioara;
Am vazut odata o scena cutremuratoare: Se umflase Trotusul foarte mult si luase in cale tot ce gasise. Atunci, am vazut, pe o buturuga, iepure si caine, inspaimantati de moarte, in mijlocul apei. Disperarea si frica de moarte estompeaza orice instinct animalic.
Cat despre "perfectiunea" animalelor intr-ale dragostei materne, nu stiu ce sa spun!... Stiu ca iepuroaicele sau scroafele isi cam mananca puii din cand in cand!...
Ce nu inteleg eu: de ce se da la capu' mortului in cimitir (in anumite locuri din tara) cate o gaina? De ce se obisnuieste ca pentru noaptea de inviere sa se duca un cocos la biserica? Ce se intampla cu vietatile astea pentru care se spune "bogdaproste!"?
In alta ordine de idei pot spune ca imi plac cam toate animalele pamantului, dar nu mai putin decat iubesc omul. Doar ca am vazut "oameni" chinuind ingrozitor cai sau vite, batand pisici sau caini pana la desfigurare, ca sa nu mai spun de faptul ca impusca fara jena si cu mult alai in preajma, animale (in general mistreti sau capriori) pe care-i cara cu jeep-urile la cabanele lor, iar dupa ce zac abandonate prin beciuri, arunca fleici intrate in putrefactie la caini, care nici ei nu prea se inghesuie sa le manance!!! Aici mi se pare ca e vorba despre o intelegere complet eronata a notiunii de stapan peste toate vietatile pamantului!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.12.2009, 12:36:24
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca animalele sufera din cauza oamenilor,Dumnezeu ne-a lasat pe noi sa le stapanim si noi ce facem le omoram pt capricii culinare sau pur si simplu din placere.....e groaznic ce se intampla in Romania cu animalele sau ce se intampla cu balenele,focile,etc

am citit ca nu e bine sa omori nicio vietate

Last edited by florinna01; 28.07.2010 at 19:59:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 10:47:27
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 10:38:22
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 17:09:02
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 22:50:26