Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 18.02.2010, 23:33:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
A zis cineva ca este impotriva canoanelor? Toata treaba e ca nu suntem noi, mirenii cei indreptatiti de a da canoane celorlalti.
Dar cine taie din canoane? Cine a zis ca sunt demodate? Cine a zis ca nu se mai tin?
Exact.
Canoanele se intind intre acrivie si iconomie.

De ce unii si cu ce autoritate isi aroga dreptul de a decide cand se aplica acrivia si cand iconomia?
Reply With Quote
  #122  
Vechi 18.02.2010, 23:35:04
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Canonul 21 de la Ancira: "Femeile care isi omoara fatul in pantece.... sa fie oprite de la impartasanie 10 ani"
Sinodul 6 ec. canonul 91: aceste femei..."sa se supuna canonului de 20 de ani al ucigasului"
Sf. Vasile, 2: " sa se primeasca dupa 10 ani...."
Ioan Postitorul,33: "...canonisire cel mult 5 sau 3 ani..."
Pravila Bis. de la Govora(1640), (PBG) 20: "sa aiba pocanie 5 ani si metanii cate 350/zi...nici Biserica sa nu-i primeasca prescura, nici prinosul, de nu se va pocai..."
PGB: 20: "muierea ... intru toate zilele ei sa se pocaiasca... sa se pocaiasca 9 ani si metanii cate 160/zi"
PBG 124: "8 ani si 367 metanii zilnic... iar de va muri din avort, sa nu se ingroape in cimitir"
ILT (Indreptarea Legii sau Pravila de la Targoviste 1665) .21 p.245: "10 ani sa se pocaiasca...2 sa stea afara, in curtea bisericii, 3 ani sa stea la usa bisericii ascultand Scripturile, 4 sa stea cu catehumenii in tinda bisericii, 1 an cu credinciosii si dupa aceea sa se impartaseasca...."

Eu, fratilor, recunosc ca sunt un tampit si un prost.
Si de aceea unii sunt revoltati pe mine... pe buna dreptate...
Dar canoanele astea nu le-a facut unul ca mine....
Sunt demodate?

Culmea, pe vremea cand se "tineau" erau mai credinciosi oamenii...
Noi modernizam, taiem din ele...
Si cica, incercam sa "indepartam" pe cei cazuti de Hristos....
Pt ca preotii opresc de la impartasanie...
Iata ce ne spune Sf. Traditie.

Aaaaaaaa....
Sectarii nu au asa ceva... la ei trb doar sa te botezi, sa participi la rugaciune si esti iertat, esti pocait, esti alesul Domnului... ca doar nu o sa le dea canoane si ei ca atunci ar pleca de la ei...
La ei te mantuiesti f. usor...

Noi, ortodocsii ... avem canoanele astea... tare grele....
Sau in 2010 nu se mai tin?

Iertare, dar m-am bagat si eu ...

Combateti asta, iubitilor!
Pai eu cred ca destul de bun e si canonul ala care opreste de la Imapartasanie timp de 5-3 ani...dar oricum, automat se merge asa pe perioade fixe?...nu depinde intr-o mare masura si de pocainta pe care o are fiecare femeie in parte, de cata parere de rau manifesta...nu stiu, nu ar trebui sa se raporteze si la asta?...pentru ca asa cum zicea OmuBun "oamenii sunt diferiti", si trebuiesc uneori si tratati adecvat in functie de starea lor sufleteasca si de receptivitate..ma gandesc!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 18.02.2010, 23:41:33
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs down sunt mincinos si incorect, schimband subiectul, iertare...

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Ne citati va rog si canoanele care se refera la pacatul simoniei?
Atunci cand vii tu cu exemplu concret...

Dar, pt tine, cu dedicatie:
29 apostolic, 2 al Sin 4ec, 22,23 de la sin 6ec., 4,5,19 de la sin.7ec., 90 al lui Vas. Ghenadie, Scrisoarea catre Tarasie...

Deci rogu-te cauta-le tu intre Canoanele BO si le postezi pe forum.
Eu fac doar un bine daca pot. Ti-am raspuns. E randul tau.

Cum ti-ai "sfatui" prietena dupa un avort? Pt ca unii pr€oti sunt "angati", nu?
Reply With Quote
  #124  
Vechi 18.02.2010, 23:53:11
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Canonul 21 de la Ancira: "Femeile care isi omoara fatul in pantece.... sa fie oprite de la impartasanie 10 ani"
Sinodul 6 ec. canonul 91: aceste femei..."sa se supuna canonului de 20 de ani al ucigasului"
Sf. Vasile, 2: " sa se primeasca dupa 10 ani...."
Ioan Postitorul,33: "...canonisire cel mult 5 sau 3 ani..."
Pravila Bis. de la Govora(1640), (PBG) 20: "sa aiba pocanie 5 ani si metanii cate 350/zi...nici Biserica sa nu-i primeasca prescura, nici prinosul, de nu se va pocai..."
PGB: 20: "muierea ... intru toate zilele ei sa se pocaiasca... sa se pocaiasca 9 ani si metanii cate 160/zi"
PBG 124: "8 ani si 367 metanii zilnic... iar de va muri din avort, sa nu se ingroape in cimitir"
ILT (Indreptarea Legii sau Pravila de la Targoviste 1665) .21 p.245: "10 ani sa se pocaiasca...2 sa stea afara, in curtea bisericii, 3 ani sa stea la usa bisericii ascultand Scripturile, 4 sa stea cu catehumenii in tinda bisericii, 1 an cu credinciosii si dupa aceea sa se impartaseasca...."
Eu totusi nu am inteles niciodata de ce oamenii care stiu clar ca au savarsit un pacat de moarte....parca sunt ahtiati dupa impartasanie.
Nu oare, ar trebui sa ne gandim si noi, fiecare, daca meritam impartasania?
Reply With Quote
  #125  
Vechi 18.02.2010, 23:54:01
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul

Cum ti-ai "sfatui" prietena dupa un avort? Pt ca unii pr€oti sunt "angati", nu?
Ei, asta-i cu totul altceva. Nu-i mai usor, dar mai... omeneste.
Cum mi-as sfatui prietena? Pai daca e "prietena", inseamna ca eu sunt... vinovatul. Si daca sunt vinovatul, inseamna ca sunt... inconstientul. Si daca sunt inconstientul, inseamna ca am un sfat demn de sters intr-un loc cu el!!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 19.02.2010, 00:04:07
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Ei, asta-i cu totul altceva. Nu-i mai usor, dar mai... omeneste.
Cum mi-as sfatui prietena? Pai daca e "prietena", inseamna ca eu sunt... vinovatul. Si daca sunt vinovatul, inseamna ca sunt... inconstientul. Si daca sunt inconstientul, inseamna ca am un sfat demn de sters intr-un loc cu el!!
Tot respectul si admiratia pentru sinceritate si omenie.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 19.02.2010, 00:05:22
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Atunci cand vii tu cu exemplu concret...

Dar, pt tine, cu dedicatie:
29 apostolic, 2 al Sin 4ec, 22,23 de la sin 6ec., 4,5,19 de la sin.7ec., 90 al lui Vas. Ghenadie, Scrisoarea catre Tarasie...

Deci rogu-te cauta-le tu intre Canoanele BO si le postezi pe forum.
Eu fac doar un bine daca pot. Ti-am raspuns. E randul tau.

Cum ti-ai "sfatui" prietena dupa un avort? Pt ca unii pr€oti sunt "angati", nu?
Exemple am destule dar nu le aduc aici. "E la moda" toata lumea stie.
Canoanele le-am citit dar ma intreb daca se aplica la fel de drastic si in cazul simoniei.
Daca mi-e prietena as sti dinainte si as sfatui-o sa nu-l faca. Ideea e sa nu se ajunga la pacatul acesta, nu cum sa-l pedepsim. Umblati printre oameni, nu numai la slujbe.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 19.02.2010, 00:14:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit impartasania poate fi luata spre osandire!

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Tie ti-e greu sa intelegi ca nu toate se raporteaza la tine?
Tu iti duci copiii la impartasit? De ce o faci daca spui ca n-are rost sa o ia cei care nu o constientizeaza?
Iar cei care alearga dupa ea sunt cei flamanzi dupa Hristos.
Toti suntem "in pacat" tot timpul, la fel si preotii care se impartasesc la fiecare Liturghie.
Sfanta Impartasanie este de mare folos omului, daca se impartaseste cu adevarat cu credinta, cu pregatire si cu dezlegarea duhovnicului. Ca cel ce se apropie cu nevrednicie, osanda isi ia, ca foc este care arde pe cei nevrednici - ai vazut ce spune in rugaciunile dinainte de impartasanie.
- Cine se poate imparatsi ?
- Cine are viata curata, neprihanita; cine are stiinta gandului sau curata, cine nu are impedimente canonice si este dezlegat de duhovnic, poate sa se impartaseasca, iar cine nu este marturisit si dezlegat de duhovnic si n-a facut canonul dat, nici nu se poate apropia de impartasanie. Ca si o data in an de se va impartasi, ca Iuda este, care o data s-a impartasit si a intrat satana in el si l-a vandut pe Domnul.

Daca nu-i vrednic cineva, nici o data pe an sa nu se impartaseasca. Ai vazut ce zice in Cuvantul 53, Sfantul Ioan Gura de Aur : " ... Si voi preotilor, care dati Preacuratele Taine, nu mica munca zace asupra voastra, daca stiti pe cineva nevrednic, de-l veti impartasi cu aceste preainfricosatoare si preasfinte si dumnezeiesti Taine.
Si daca te temi tu, o perotule, ca cel ce vine la tine este sachelar, adica general, sau ipat, adica prefect, sau voievod sau cel ce este cu coroana pe cap, adica imparat, si te temi ca se va supara ca nu-i dai Impartasania, daca te temi tu, adu-l la mine ! Tot trupul meu il voi da sa-l arda, mai inainte de a da Trupul cel Preasfant si Preacurat celui nevrednic. Tot sangele meu il voi varsa mai inainte de a da Sangele, atat de infricosat si Preasfant la cel ce nu-i vrednic ".
Iar daca s-a curatit si s-a pregatit dupa randuiala canonica a Bisericii lui Hristos prin marturisire, si a facut canonul cuvenit, sa se apropie cu frica si cutremur.
- Ce ne puteti spune de impartasania copiilor pana la varsta de sapte ani ? Necesita spovedanie ?
- Copiii cei nevinovati pana la varsta de cinci ani, este bine sa-i impartasiti, daca se poate, si in fiecare Dumimica. Iar copiii de 6 - 7 ani mai ales acum, este bine sa fie spovediti si apoi impartasiti, ca astazi copiii vad si aud multe sminteli, in casa, la televizor si peste tot, nefiind supravegheati de parinti.
Par. Cleopa
Reply With Quote
  #129  
Vechi 19.02.2010, 00:15:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Dar, Iana.. de ce esti suparata pe mine?
Ai ceva de spus?
Spune.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 19.02.2010, 00:16:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Iar cei care alearga dupa ea sunt cei flamanzi dupa Hristos.
Toti suntem "in pacat" tot timpul, la fel si preotii care se impartasesc la fiecare Liturghie.
Eu nu m-as grabi sa ma compar cu preotii... nu voi fi judecata cu ei si ma osandesc singura!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46