Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.05.2010, 10:39:22
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Daniel 77, tu ai citit acea carte de jurnal si nu ai dat peste acele idei?

Eu am spus ca nu trebuie sa-l idealizam, insa nici sa-l condamnam. Vezi ce-am scris la subiectul "Calugarii bloggeri".

Sa ia fiecare ce este de folos. Nici eu nu m-am smintit, insa e clar ca omul nu cunoaste mentalitatile romanesti, e si firesc pentru ca nu a trait aici.

In schimb, cred ca el poate impulsiona modul in care poti propovadui Ortodoxia.
  #122  
Vechi 26.05.2010, 10:41:10
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu,acele idei au fost interpretarea ta.
  #123  
Vechi 29.05.2010, 10:21:07
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Am fost la conferinta de la Iasi.O prima concluzie.Sunt crestini care il recepteaza pe Klaus Kenneth,sunt crestini care nu il pot intelege,nu este nici o problema asta,fiecare merge in credinta pe drumul sau.Eu fac parte dintre acei credinciosi care au nevoie de Klaus Kenneth,si bineinteles ma bucur atunci cand gasesc frati crestini in aceeasi stare ca si a mea.
Nu inteleg insa reactiile negative ale unor crestini de la noi,care au initiat atacuri sistematice pe bloguri-aproape in fiecare zi cate un articol-in care se insinueaza ca este un inselat si ar exista pericolul sa insele si pe altii..Aceste articole,insotite de multe comentarii contin in primul rand multa neintelegere,ingustime a spiritului,ca sa ma feresc sa spun rautate.Oricum este o lipsa a dragostei ,si o lipsa chiar de logica ,de care eu am fost surprins...
Nu spun ca oricine ar trebui sa fie atras de Klaus,insa atacurile impotriva acestuia sunt cu totul nefondate...
Am infiintat acest thread,pentru cei care au nevoie de mesajul lui Klaus,nu judec pe cei care sunt indiferenti,insa am un gust amar si o parere de rau fata de cei care ii sunt dusmani..
  #124  
Vechi 29.05.2010, 13:06:30
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Poate ca sa-l intelegi mai bine pe Klaus,trebuie sa fi trecut putin prin ceea ce a trecut si el,sa fi fost o vreme cand ai fost in cautarea Adevarului. Sa fii un convertit la ortodoxie.Desi nu este o conditie nici necesara,nici suficienta.
Pentru mine este un test.Cei care reusesc sa-l inteleaga pe Klaus fac parte din familia mea duhovniceasca,cauta ceea ce caut si eu,cei ce nu il inteleg,sunt pe alta lungime de unda decat mine;cu toate ca toti apartinem aceleiasi Biserici Ortodoxe.Insa nu numai respectarea dogmelor ne defineste pe noi ,desi acest lucru e necesar si firesc,ci si trairea concreta a relatiei cu Hristos! Acum noi traim credinta mai mult prin lecturi decat prin fapte de credinta si traire duhovniceasca.Ne amagim ca stim multe carti,citate,ca mergem regulat la Biserica,postim si gata suntem in regula.Klaus trage acest semnal de alarma,de care si eu sunt constient,insa nu am forta lui launtrica de a spune si celorlalti:
Fratilor,ati uitat sa traiti Ortodoxia! Sa fiti vii!
Sau ati uitat poate fi inlocuit cu neglijati...
  #125  
Vechi 29.05.2010, 13:58:11
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Daniel....vorbesti in necunostinta de cauza! O sa cercetez din nou cartea si o sa iti citez din ea. Si atunci poate te potolesti cu verva asta ...
  #126  
Vechi 29.05.2010, 14:04:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Esti cel putin naiv,daca crezi ca depinde de opinia ta ca sa-mi potolesti mie verva.Daca ai fost atent,am spus ca thread-ul acesta este pentru cei care simpatizeaza cu Klaus Kenneth.
Vorbitul in contradictoriu,pe care l-am facut si eu pe bloguri,nu duce la nimic,si aici cu atat mai mult.
  #127  
Vechi 29.05.2010, 15:46:25
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si inca un lucru pe care am uitat sa-l mentionez.La ultima spovedanie,i-am spus parintelui meu de Klaus Kenneth si acesta nu a avut nimic de obiectat,a spus de Klaus ca este ortodox,si a fost de acord sa merg la Iasi la conferinta.De fapt ,i-am propus sa vina si el,a fost de acord,dar in ziua aceea a avut ceva treburi si nu a mai mers.
Deci cum am mai spus,atat timp cat sunt in Biserica,pot sa am o preferinta catre un ortodox,care este inca in viata,pot sa-l citesc ,dar si sa-l vad si sa-l aud.
  #128  
Vechi 29.05.2010, 18:13:36
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Si inca un lucru pe care am uitat sa-l mentionez.La ultima spovedanie,i-am spus parintelui meu de Klaus Kenneth si acesta nu a avut nimic de obiectat,a spus de Klaus ca este ortodox,si a fost de acord sa merg la Iasi la conferinta.De fapt ,i-am propus sa vina si el,a fost de acord,dar in ziua aceea a avut ceva treburi si nu a mai mers.
Deci cum am mai spus,atat timp cat sunt in Biserica,pot sa am o preferinta catre un ortodox,care este inca in viata,pot sa-l citesc ,dar si sa-l vad si sa-l aud.
acelas sd.nu vrei sa ne mai zici si altceva,ba cit iti da din vinzari ?%.
  #129  
Vechi 29.05.2010, 21:33:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu am nici un beneficiu sau procent din vanzari.Singurul castig este cel spiritual si duhovnicesc.
  #130  
Vechi 29.05.2010, 22:42:59
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

poate eu te cred da nu cred ceilalti prea mult o invirtesti
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06