Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 25.05.2010, 17:45:53
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu fac eu regulile monahale,acestea au fost facute de Sfintii Parinti de foarte multa vreme.Spuneam doar ca ,cei care sunt pe messenger sau pe blog nu sunt cu adevarat calugari.
Calugarii trebuie sa traiasca numai pentru Dumnezeu,asta face parte si din legamantul pe care-l fac cand se calugaresc.
Sfaturi nu pot da decat batranii cu experienta,si care si-au invins patimile;ce e asa greu de inteles?!!!
Daniel, este evident ca nu tu faci regulile - dar ai tendinta si tu, ca si altii de pe acest thread, sa-i judeci pe calugari, si sa impui niste reguli.
Incercam doar sa spun ca pe monahi are cine sa-i vegheze si cine sa le dea ascultari. Nu noi, in nici un caz, nu noi suntem cei care sa ne gasim sa spunem ce au si ce nu au voie sa faca.

Sa vedem fiecare de gradina lui, sa nu judecam noi monahismul si regulile lui.
Avem destul de indreptat in ceea ce ne priveste. Cand om termina, poate... poate... :))
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
  #112  
Vechi 25.05.2010, 17:49:12
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Este un caz chiar,al parintelui Staret Mihail Stanciu,de la Manastirea Antim,care are blog si posteaza materiale interesante.Asta nu l-a oprit sa loveasca nejustificat intr-un convertit la ortodoxie,despre care spunea ca este inselat(Klaus Kenneth).Si mai mult decat atat,a influentat multi din cei care se uita pe bloguri ,cu opinia sa.La el,si la multi bloggeri,chiar daca nu sunt calugari,se observa cum litera ucide duhul.
Desi si eu mi-am facut blog,sau tocmai de aceea pot spune ,ca blogul sau discutiile pe internet ,nu sunt cele mai bune cai de a trai si a transmite ortodoxia.
moara ta macina intr-una cereale de calitate amestecate cu cele mai rele seminte de buruieni
  #113  
Vechi 25.05.2010, 18:17:27
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pentru unu ce nu-s cunoaste lungul nasului

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Da..chiar o luare de pozitii cel putin ciudata! Adica, nu sunt suficienti mitropoliti si episcopi care sa fi luat atitudine? Se gasesc chiar cei din manastiri sa faca asta, gandind ca ei au ramas ultimii care mai au credinta cea adevarata?

Mie faza asta mi se pare asa......exagerata! Sa stea linistit in banca lui, ca are destule de facut intr-o manastire si daca nu are SA ISI FACA MAI BINE UN CAMIN DE BATRANI SAU DE COPII SA LE SLUJEASCA, daca au atata timp de stat pe net!

Daca ai timp de internet, inseamna ca ai timp si de slujirea celor sarmani! Asta ar trebui sa se mai intample prin manastiri!
tu sti ce vorbesti sau tu sti bine ce program au calugarii ai fost printre ei le cunosti viata intima ti -ai facut canonul zilnic cu ei sau sunt doar umilele si neintemeiatele tale ginduri si propuneri,eu umilul gibilan_01 poate sa iti spuna cu toata taria lui de mirean prost si pacatos care nu stie nici-odata si nu tine minte sa fi facut vri-un lucru bun in fata lui DUMNEZEU:TE INSELI AMICE BA MAI MULT ITI BAGI NASUL IN STRACHINA ALTUIA.te intreb oare sti cit doarme un calugar in timpul noptii sau ce face in celalalt timp sau de cite ori se roaga pentru tine,tu asa ii intorci rugaciunea lui.nu ti-am mai pus semnele intrebari de cite ori trebuia ca erau prea multe.si fie vorba intre noi de cind sa ajuns ca acesti calugari sa fie caracterizati de niste asa zis invatatori falsi care se zbat intre invataturile neoprotestante si putina ortodoxie de care ar vrea sa dea dovada.si pentru ca ratacirea lor sa fie extrema le mai spun si ce sa faca.faceti voi mai sfetnici falsi,lasindu-i pe acesti fericiti calugari sa isi faca SFINTA ASCULTAREde care VOInu stiti nimic.
  #114  
Vechi 29.05.2010, 14:08:52
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Tu de care calugari vorbesti?

"..și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește" 1 Cor 13,3

Fii atent aici, tu cel ce zici ca esti umil, NICIUN CRESTIN nu are voie sa loveasca in celelalt...DRAGOSTEA este semnul nostru distinctiv si atata vreme cat aceasta nu reiese din ceea ce facem si spunem, atunci suntem mincinosi!

A vorbi cu dragoste nu inseamna insa a vorbi fara hotarare! Trebuie un echilibru pe care putin il stiu a-l realiza.

Si sa stii ca fiecare are ascultarea lui, exista diferite vocatii...asta nu inseamna ca cei din lume sunt sortiti iadului! Fiecare isi are chemarea!!!

Si apropo....nu zici nimic la ideea infiintari unor institutii sociale pe langa manastiri?
  #115  
Vechi 29.05.2010, 18:24:09
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Tu de care calugari vorbesti?

"..și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește" 1 Cor 13,3

Fii atent aici, tu cel ce zici ca esti umil, NICIUN CRESTIN nu are voie sa loveasca in celelalt...DRAGOSTEA este semnul nostru distinctiv si atata vreme cat aceasta nu reiese din ceea ce facem si spunem, atunci suntem mincinosi!

A vorbi cu dragoste nu inseamna insa a vorbi fara hotarare! Trebuie un echilibru pe care putin il stiu a-l realiza.

Si sa stii ca fiecare are ascultarea lui, exista diferite vocatii...asta nu inseamna ca cei din lume sunt sortiti iadului! Fiecare isi are chemarea!!!

Si apropo....nu zici nimic la ideea infiintari unor institutii sociale pe langa manastiri?
care este ascultarea ta sa lovesti pe cei lipsiti de aparare asa dragoste mai rar1cor.13;4-8
  #116  
Vechi 29.05.2010, 18:58:38
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

o data intr-o manastire intra un ins asa cu capsa pusa pe rau[nu beat probabil posedat]si incepe sa care pumni in dreapta si in stinga fara ca vri-un calugar sa se apere totul sa petrecut f.repede lumea a ramas inmarmurita in cele din urma un mirean pacatos a intervenit scotind afara din manastire pe bataus.a cui crezi ca a fost dragostea mai mare a celui ce impartea daruri sau a mireanului salvator.toti cei ce lovesc verbal sau fizic intru-n slujitor al,luiDumnezeu dau dovada de mai multa dragoste.mai ales cind calugari rugatori inchinatori nu vor raul nici unui om ei se lupta cu fortele raului ajutindu-ne si pe noi macar cu un sfat eu asta vad dragoste neconditionata.domnule profesor daca eu ti-as propune sa dai afara din casa tot ce stinta a descoperit ai zice ca-s plecat cu pluta de ce vrei pe alti sa ii menti in evul mediu oare nu-s tot oameni ai acestei tari.referitor la orfelinate,spitale si ce ai mai vrea acolo e problema statului roman cheltuitor de bani publici nui asa?incearca sa iti arati dragostea adevarata nu ura pentru cei ce nu ti-au facut nici un rau.
  #117  
Vechi 16.06.2010, 19:07:44
ConitzaAna ConitzaAna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Userul Gibilan ar trebui sa tina un discurs demn de un utilizator al acestui site, nu plin de greseli gramaticale (o mica remarca, ce va fi categorisita la "rautati", pe care indraznesc sa mi-o permit). Si, inca o data indraznesc, zicand ca niciun calugar nu ar trebui sa aiba Id-uri de messenger, conturi de Hi5 si alte astfel de balarii, din simplul motiv ca ar demasca taina care il leaga de Dumnezeu prin monahism. Calugarul sa fie "monos", ascuns, sa fie o minune tacuta, ca o umbra pe acest pamant (dar o umbra care, prin smerenia si rugaciunea sa, sa mantuiasca pe multi). Pentru mine, internetul nu este decat o oglindire virtuala a lumii contemporane, iar monahul care iese la rampa pe internet deja s-a amestecat cu spiritul vremii si deja s-a indepartat de taina monahismului.
  #118  
Vechi 17.06.2010, 11:45:28
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation coana mare eu nu menajez pe nimeni fiind-ca sunt bardist

Citat:
În prealabil postat de ConitzaAna Vezi mesajul
Userul Gibilan ar trebui sa tina un discurs demn de un utilizator al acestui site, nu plin de greseli gramaticale (o mica remarca, ce va fi categorisita la "rautati", pe care indraznesc sa mi-o permit). Si, inca o data indraznesc, zicand ca niciun calugar nu ar trebui sa aiba Id-uri de messenger, conturi de Hi5 si alte astfel de balarii, din simplul motiv ca ar demasca taina care il leaga de Dumnezeu prin monahism. Calugarul sa fie "monos", ascuns, sa fie o minune tacuta, ca o umbra pe acest pamant (dar o umbra care, prin smerenia si rugaciunea sa, sa mantuiasca pe multi). Pentru mine, internetul nu este decat o oglindire virtuala a lumii contemporane, iar monahul care iese la rampa pe internet deja s-a amestecat cu spiritul vremii si deja s-a indepartat de taina monahismului.
coana MARE ce vrei sa imi spui tu cu gramatica, ai si tu dreptate intru-n fel mi-au mai spus-o multi aici pe forum insa tu nu prea citesti din urma,ca atunci nu mai repetai acelas lucru spus de altii eu tot la fel am sa scriu ca asa stiu si asa imi place sunt din ardeal vita de dac si mi-s tare mindru ca nu m-am nascut intre betoane ci in leaganul stramosilor mei uneori aud ropotul cailor si incrucisarea sabiilor stramosilor mei a caror mostenire mi-au lasto mie si la altii care nu ne prea pasa de gramatica ta ci traim autentic,antic,si cum mai vrei tu.un cutit e o arma, sau un obiect de bucatarie,depinde ,de cum il folosim tot asa si internetul,si apoi calugarii nu fac decit sf. ascultare de cei mai mari ai lor.de ce tu te bagi in ciorba lor,nu e de competenta ta sa faci rinduiala in monahism are cine[conducerea superioara]sapoi nu sti tu citi sunt calugari pe mes.ori pe hi5.tu poate nu vorbesti in numele celor de pe hi5 ci lovesti in altii care chear nici-odata nu ti-au facut nici un rau ci la liurghii se roaga din suflet.....si pt.tine.daca ma certi cu rautate dupa cum bine spui esti ca si mine si aici nu e loc de povestiri cu cucoane de Bucale,te rog deosebit ia o pauza.daca esti asa sfetnic bun sa te faci calugarita. no binei

Last edited by gibilan; 17.06.2010 at 12:00:20.
  #119  
Vechi 17.06.2010, 12:26:09
Ioan Ioan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: intre deznadejde si speranta
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Fratii mei intru Domnul, nu va duceti in fundamentalism!

Fratii mei intru Domnul, nu va duceti in fundamentalism! Nu e bun pentru niciun om, indiferent in numele carei idei il foloseste. Veti fi vazut ca au aparut pe net fel de fel de psudo-monahi afiliati la te miri ce "biserica srl" cu anateme asupra lor, adevarati lupi in piei de oaie, care ademenesc si ratacesc pe unii dintre fratii nostri mai putin stapani pe cunostintele lor crestine decat domniile voastre. Si pe acestia cine sa-i apere? Noi? Dumneavoasta? Vorbiti de ascultari, nu e asa? Nu credeti ca se cuvine sa existe calugari cu asemenea ascultari?
  #120  
Vechi 17.06.2010, 12:38:50
ConitzaAna ConitzaAna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
coana MARE ce vrei sa imi spui tu cu gramatica, ai si tu dreptate intru-n fel mi-au mai spus-o multi aici pe forum insa tu nu prea citesti din urma,ca atunci nu mai repetai acelas lucru spus de altii eu tot la fel am sa scriu ca asa stiu si asa imi place sunt din ardeal vita de dac si mi-s tare mindru ca nu m-am nascut intre betoane ci in leaganul stramosilor mei uneori aud ropotul cailor si incrucisarea sabiilor stramosilor mei a caror mostenire mi-au lasto mie si la altii care nu ne prea pasa de gramatica ta ci traim autentic,antic,si cum mai vrei tu.un cutit e o arma, sau un obiect de bucatarie,depinde ,de cum il folosim tot asa si internetul,si apoi calugarii nu fac decit sf. ascultare de cei mai mari ai lor.de ce tu te bagi in ciorba lor,nu e de competenta ta sa faci rinduiala in monahism are cine[conducerea superioara]sapoi nu sti tu citi sunt calugari pe mes.ori pe hi5.tu poate nu vorbesti in numele celor de pe hi5 ci lovesti in altii care chear nici-odata nu ti-au facut nici un rau ci la liurghii se roaga din suflet.....si pt.tine.daca ma certi cu rautate dupa cum bine spui esti ca si mine si aici nu e loc de povestiri cu cucoane de Bucale,te rog deosebit ia o pauza.daca esti asa sfetnic bun sa te faci calugarita. no binei
Imi pare rau, nu consider un discurs dezlanat a fi dovada de traire autentica romaneasca. Ti-am atras atentia la felul tau de a scrie din simplul motiv ca este foarte aiuristic, greu de ingurgitat si o lipsa de respect pentru ceilalti, care citesc postarile de pe forum. Un taran din Ardeal, cu siguranta va sti sa se adapteze normelor de scriere si, chiar daca in viata de zi cu zi vorbeste "taraneste", nu-ti scrie intr-un act oficial cu greseli gramaticale si fara semne de punctuatie. Si asta pentru ca taranii autentici au respect pentru semenii lor si nu vor cu orice pret sa se remarce. Asa ca ai putea, totusi, sa faci postarile tale mai placute la citit si sa nu te mai umfli atata in pene. Cat despre calugari, iti dau dreptate, na! Sa traiasca in legea lor, cum, de-altfel, o face toata lumea in ziua de astazi...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre mireni, si calugarii! alecsandru Calugarul 11 06.04.2016 10:48:36
"Calugarii liberi" - Free Monks Marius22 Generalitati 37 13.10.2009 18:19:25