Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.08.2010, 16:42:03
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Se întâmplă ceea ce am ales să se întâmple (ca oameni, ca specie), realitate prezisă și în Apocalipsa Sf. Ioan despre fiara care va domni "... peste toată seminția și poporul și limba și neamul. Și i se vor inchina ei toți cei ce locuiesc pe pământ, ale căror nume nu sunt scrise, de la întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului celui junghiat." (13, 8)
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 26.08.2010, 13:03:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Sfaturile parintelui Iustin sunt parazitate de parerile unor rataciti care n-au nimic in comun cu invatatura de bun simt a parintelui. Spre exemplu, la Manastirea Petru Voda, niste "calugari mai putin dusi pe la biserica" au afisat niste mesaje prin care resping prezenta in manastire a persoanelor care au pasapoarte sau acte de identitate cu "cip"......

Daca vrei sa stii detinerea unor acte cu cip constituie impediment la impartasanie la M-rea Petru Voda si mie chiar nu mi se pare deplasata o asemenea masura. Daca toti ar tace s-ar trece cu vederea acest pericol sufletesc. Apelul la trezirea constiintelor nu mi se pare o ratacire deci nici cei care au afisat aceste mesaje nu sunt rataciti!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 26.08.2010, 13:44:45
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit de la 1 noiembrie cetatenii germani vor primi buletine cu cip

Diverse autoritati germane vor putea identifica persoanele rapid si sigur prin scanarea cartii de identitate cu cip. Printre acestea se numara politia, autoritatile vamale, directia taxe si impozite si bineinteles autoritatile locale si cele responsabile pentru emiterea pasapoartelor.

Productia de cipuri RFID, element al noii generatii de carti germane de identitate, a inceput dupa ce guvernul a acordat un contract de 10 ani producatorului olandez NXP. Cetatenii vor primi noile carti de identitate obligatorii incepand cu 1 noiembrie.

Noile carti de identitate vor integra toate datele de identitate pe un cip, putand fi apoi accesate cu ajutorul tehnologiei wireless. Acestea vor permite autoritatilor germane sa identifice persoanele rapid si precis, a precizat guvernul.

Companii ca cea germana Infineon sau cea olandeza NXP, care detine o fabrica mare de productie in Hamburg, Germania, sunt lideri globali in domeniul productiei de cipuri RFID. Noua carte de identitate electronica, care va inlocui treptat vechile carti de identitate, reprezinta una dintre cele mai mari adoptii la scara larga a cipurilor RFID cu sprijin oficial si avand ca scop identificarea.

Cardul va mai avea si alte functionalitati, precum cea de identificare pe internet de acasa cu ajutorul unui dispozitiv de citire. Dupa inregistrarea unui cont online corespunzator cartii de identitate, cetatenii vor putea efectua in siguranta cumparaturi, vor putea descarca muzica si, cel mai important, vor putea interactiona online cu autoritatile guvernamentale.

Pasapoartele biometrice din mai multe tari sunt deja echipate cu cip RFID – continand amprentele si imaginea digitala a posesorului – si exista pe piata de aproape 5 ani, dupa ce Statele Unite au inceput sa ceara astfel de pasapoarte oricarei persoane care le trece granita.

Exista insa niste ingrijorari legate de folosirea cipurilor RFID, considerandu-se ca acestea ar putea reprezenta un risc de securitate.

Primele versiuni ale pasapoartelor electronice, care foloseau cipurile RFID impreuna cu protocolul „basic access control” (BAC) (control de baza al accesului), au fost sparte cu succes de catre cercetatorii universitari si de catre expertii in securitate.

Cartile de identitate germane vor folosi si ele protocolul BAC, insa doar pentru informatiile de baza imprimate pe card, pentru poza si pentru nume. Celelalte informatii sunt protejate printr-un protocol specific, mai puternic.

Accesul ilegal la informatiile stocate ar fi util pentru crearea falsurilor perfecte si pentru efectuarea de tranzactii online „sigure” de catre hotii de identitate.

Ministrul german responsabil citeaza totusi multimea de avantaje rezultate din urma folosirii cipului RFID, precum durata mai lunga de viata a cardului, optiunea de a-l conecta la viitoare dispozitive precum telefoanele capabile de citire a cipurilor RFID, precum si reducerea costurilor de productie datorita compatibilitatii cu infrastructura deja existenta pentru pasapoartele RFID.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 26.08.2010, 20:25:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca vrei sa stii detinerea unor acte cu cip constituie impediment la impartasanie la M-rea Petru Voda si mie chiar nu mi se pare deplasata o asemenea masura. Daca toti ar tace s-ar trece cu vederea acest pericol sufletesc. Apelul la trezirea constiintelor nu mi se pare o ratacire deci nici cei care au afisat aceste mesaje nu sunt rataciti!
Una din caracteristicile ortodoxiei este unitatea in chestiunile morale si dogmatice.

Daca la M. Petru Voda lucrurile stau altfel decat in restul ortodoxiei (radical altfel!) inseamna ca M. Petru Voda deja nu mai este ortodoxa decat la un nivel f. formal.

Din fericire, se pare ca regulile mai sus enuntate nu sunt practicate de toti preotii de acolo ci doar un grup absolut minoritar.
Sa speram.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 26.08.2010, 20:52:15
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Scuzati-ma, dar nu sunt deacord cu "restrictionarea" unei persoane de la Sfanta Impartasanie pe baza documentelor pe care le detine. Inseamna ca in curand nimeni nu se va mai impartasi, ca este clar ca vom fi obligati toti sa avem aceste acte. Si nici nu se poate ca sa nu traim fara acte in societate. Eu nu mai locuiesc momententan in Romania, dar in primavara lui 2011 voi veni pentru a-mi preschimba actele (CI si pasaportul). O sa fiu nevoita sa am buletinul biometric si inca ma gandesc la varianta pasaportului. Dar cand voi avea un act biometric, mai conteaza cel de-al doilea. Mai conteaza ca si cardurile nostre bancare au chipuri?
Nu militez pentru aceste acte, dar si ce sa facem, sa iesim in strada degeaba. Credeti ca se va lua o masura? Patriarhia ce face in legatura cu aceasta?
Am mai postat eu candva ceva impotriva acestor acte, dar cu timpul am inteles ca alte cale nu avem, amprentele au fost stocate de mult sau imaginea faciala.
Momentan scanarea irisului sau corporala este in faza de proiect, se practica pe unele aeropoarte ale lumii. Cred ca va mai dura mult pana la implantarea chipurilor si sunt sigura ca nu numai ortodocsii se vor opune acestui lucru.
Telefoanele nostre mobile au chipuri, computerele pe care le folosim cu totii. Putem fi deja depistati unde suntem localizati. Stiti si voi la fel de bine aceste probleme.
Sincer, nu cred ca exista solutii concrete in a solutiona aceasta problema a actelor biometrice. Numai sa stam fara acte.
In fond sunt niste masuri de siguranta si securitate, prin stocarea amprentelor si a iamaginii faciale intr-un nou format cum poate integritatea unei persoane sa fie lezate?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.08.2010, 09:20:05
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit O poveste cu un card

..Ma numesc .X
Doresc in aceste cateva randuri sa va relatez o mica intamplare personala care a avut ecouri profunde la nivel sufletesc.
In primavara acestui an (2008) am hotarat sa imi fac un CARD de cumparaturi pe internet. Dupa cateva cautari pe unele forumuri am gasit cea mai buna ocazie: Cardul de la Banca Transilvania, BT MONDO-care este recunoscut international la cumparturi online. Bun. Punct ochit,punct lovit. In cateva zile, la o agentie a BT mi-am deschis cont si Card. Nelinistea mea in privinta multor atentionari(spirituale-duhovnicesti) asupra acestor carduri a fost repede spulberata de imensul orizont al www-ului care se deschidea in fata ochilor mei. Site-uri peste site-uri, care mai de care stilizate si atragatoare incepusera sa ma imbie cu o gramada de produse atractive. Regele “comertului digital” -EBAY&PAYPAL, deja imi facea cu ochiul atragator.A fost doar o chestiune de timp pana cand aveam sa-mi pierd mult nopti si seri fara rugaciune (doar asa ,pe fuga-cele incepatoare) in compania acestor titani ai WEB-ului.
Marea mea bucurie fu intrerupta de imposibilitatea de a face tranzactii online datorita, insa, neacceptarii serviciului Paypal de a lucra cu banca mea.Suparari,peste suparari, am decis sa vad ce se intampla.Am mers la Banca, dar cei de acolo mi-au zis ca nu sunt probleme. Asa ca mi-a ramas ultima solutie: sa caut din nou pe forumuri.Alte nopti pierdute, suparari,dezamagiri,insa la inceputul unei dimineti am gasit solutia: Banca ING scosese pe piata un card “destept” , care continea “CHIP’ cu tehnologie “RFID”(ceea ce aveam sa aflu mai tarziu despre aceasta tehnologie-dureros).Sistemul era perfect si totodata promitator. Am hotarat astfel sa imi fac un Card VISA Electron la ING Bank. Prilejul de a face doar 5 min pana la sediul lor m-a urnit intr-o dimineata plina de soare. Ajuns in fata relatiilor cu clientii, am dat peste o doamna buna voitoare si intru totul”zambitoare” care m-a intrebat politicos ce doresc. I-am spus despre dorintele mele de a face cumparaturi online pe web si aceasta m-a asigurat ca “am venit unde trebuie”.
Oare venisem “unde trebuia” ?
In momentul in care mi-a explicat sofisticaria tehnologica proprietara doar grupului ING despre aceste “Card-uri”, am avut,dintr-odata, un sentiment, o senzatie stranie.O durere launtrica a inimii m-a cuprins,o neliniste, ca si cand cineva ti-ar implanta un pumnal in inima, cu ura,dorind sa se uite in ochii tai,sorbindu-ti ultima picatura de viata.Totul s-a petrecut la nivel de secunde, nici nu am avut timp sa ma gandesc daca e bine sau rau ce fac.A fost un simtamant care a depasit stadiul discernerii mele rationale. Acelasi simtamant l-am avut cand mi-am condus bunicul pe ultimul drum al acestei vieti,pe un drum de munte, intr-o zi deloc friguroasa de iarna.
Undeva, in strafundurile inimii mele stiam ca ceva era in neregula cu ceea ce facusem, ca dadusem voie unei “stari” interioare sa ma corupa si sa ma domine. (Acum, cand sunt deja eliberat de cele nesabuite ale mele-pot privi intr-o alta lumina lucrurile)
Nu doresc sa generalizez trairile mele, sunt doar ale mele, simtamintele,durerile, “placerile de moment” au participat toate,laolalta la schimbarea starii mele sufletesti,stare pe care o voi analiza ceva mai tarziu.
Intr-un fel sau altul, stiam launtric ca acea stare a durerii inimii de la ING era strans legata de acel card.Dar “bucuria privelistii digitale” care se deschisese in fata ochilor mei era cu mult mai mare decat avertismentul multor parinti si frati crestini.
Asadar, am hotarat sa neglijez acele mici “rabufniri” ale inimii si sa dau curs vietii cotidiene.Devenisem un om modern. Aveam doua Carduri, navigam de “placere” pe marile site-uri comerciale, puteam vitual sa cumpar tot ceea ce imi doream,bineinteles in functie de posibilitatile mele financiare.Au inceput alte zile si nopti pierdute, in sisteme de “licitatii” electronice, in cercetari si speculatii de “marketing” pt. oferte bune. Toate acestea mi se pareau minunate, mai ales ca noi, romanii, nu avusesem ocazia sa traim ca “europenii sau americanii”. Deja ma integrasem in mare “familie EBAY”.Eram ca si unul de-al lor.
Daca lucrurile pareau frumoase”in exterior”, in interior, insa, o mare prapastie se adancea din ce in ce mai mult. Simteam ca nu imi mai pot controla puterile sufletului.Stateam duminica la Biserica ,ajungand sa privesc din ce in ce mai des ceasul care urma sa ma trimita acasa mai repede, sa imi pot relua “noile” preocupari.
Cred ca acuma (dupa ce am renuntat la carduri) imi dau seama mai bine, pe pielea mea, cat de usor intra in vietile noastre acest sistem murdar. Te simti ca un numar intr-o turma, exact ca in filmul acela “Endgame”. Ajungi, intr-un fel, asa cum zicea Parintele Iustin Parvu int-un interviu ca primesti acea “inraurire demonica” prin acceptarea acestor carduri “cipate”. Si tind sa cred, din ce in ce mai mult ca avea dreptate, mai ales acuma ca am trecut prin atatea.
Informandu-ma despre aceste tehnologii RFID am inceput, incet,incet, sa inteleg ca lucrurile nu prea stau asa cum ar trebui. Din ce in ce mai multe voci si pareri ale Parintilor cu care m-am consultat m-au ajutat ca in final sa iau decizia corecta pt. linistea sufletului meu.
Totul a venit intr-o zi de august , cand am hotarat sa merg la ING si sa dezactivez cardul, cu tot cu cont. Nu prea mai aveam banuti pe el.
In fata ghiseului, o alta doamna prezentabila, m-a intampinat cu acelasi “zambet” comercial, iar la intrebarea “Ce va aduce pe aici, Dl.X..?”, i-am raspuns ca doresc sa desfiintez cardul de la ei. A ramas socata, inghetand cateva clipe.Probabil ca am reusit sa o derutez destul de mult. Apoi m-a intrebat care este motivul acestei decizii, am preferat sa-i spun ca mai am deja unul la BT si imi este de ajuns. Nu a mai zis nimic si a inceput procedura de inchidere a cardului si contului.Nu stiu daca am facut rau sau bine nespunandu-i adevaratul motiv, dar cred ca pt. una ca ea, care deja este in “sistem”, nu ar fi putut sa ma inteleaga.Imi vin totusi in minte cuvintele Mantuitorului “..nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si, intorcandu-se, sa va sfasie pe voi.” (Mt.VII, 6)
Cu cateva clipe inainte sa semnez desfiintarea cardului si contului, m-a cuprins pe nesimtite un fior rece,corpul luase o pozitie de zburlire, simtind totodata ca ceva ma “tranziteaza”, ca trece prin mine. Facand un “feedback” pot spune cu certitudine ca era aceeiasi senzatie pe care o avusesem cu cativa ani in urma, la Sf.Manastire Vatopedu, cand mergeam de la ascultarea de seara catre chilie.Raspunsul aveam sa-l aflu a doua zi de la Paintele Theologos (noi ii spuneam Teologu’), atragandu-ne atentia ca multe “hoarde” de vrajmasi se napusteau asupra noastra sa ne sperie,trecerea lor prin trupurile noastre producandu-ne acele stari de friguri si frica.
Stau acum si imi analizez ambele trairi de dinainte si de dupa scoaterea Cardului si imi dau seama ca ceva era in neregula. Undeva, vrajmasul produsese o “fisura” in sistemul meu duhovnicesc, o “fisura” subtila, transparenta ca un fir de unditza in apa.Reusise sa creeze o “punte nevazuta” intre mintea mea si vointa lui.
Astfel,vrajmasul ma facuse sa “gandesc altfel”, sa fiu mai “tolerant” cu cei care isi fac carduri “cipate”, poate ca as fi devenit tolerant si fata de “pecete”, pt. ca cel rau sadise in mine acea”inclinatie-inraurire” rea.
Iar ca sa vedeti ca de fapt aceasta “inraurire demonica” a prins roade, am devenit astfel peste “zi” un misionar al bancii, din proprie vointa, indemand si pe bunul meu prieten de “beneficiile” acestui sistem bancar(ceea ce a culminat cu obtinerea unui card ING si pt. el) .
Astfel,devenisem “misionarul” bancii, din “prostie”. Tare mult mi-as dori ca acest prieten sa renunte la el, nu vreau sa port in suflet si pacatul acesta al “inselarii fratilor”..Sper ca Bunul Dumnezeu sa ma ierte de ceea ce am facut..
Oricum, ma simt mult mai linistit acum, sper sa imi revina incet,incet, linistea pe care o aveam inainte de nesabuita mea “alegere”.
Intr-o vineri de vara, am renuntat si la cel de la BT, si chiar ma simt bine.Intr-un fel ma simt ca si cand as fi recapatat ceea ce pierdusem. Si cand ma gandesc totusi cat de agitat si “multumit” eram cand mi-am facut aceste 2 carduri (BT si ING). Am ignorat complet starile mele sufletesti inainte de ale face.
Repet, nu vreau sa generalizez trairile mele, eu am spus doar ceea ce am simtit si pt. mine a fost cel mai bun lucru sa-mi recapat linistea, prin desfiintarea lor.
Aceasta stare “de dinainte si dupa” am spus-o si duhovnicului meu. M-a ascultat linistit, fara sa scoata vreo vorba, a stat pe ganduri si mi-a dat ceea ce imi doream: “odihna sufleteasca”. Cert este ca nu voi mai face niciodata acest nesabuit de card cu pecete radio-electronica.
Ma simt mult mai bine dupa spovedanie, ca si cand mi s-a luat o piatra din suflet.(simt aceeasi stare dinainte de card – a omului care poate trai liber si fara sofisticariile lor tehnologice).
M-am hotarat sa imi pun trairile mele in legatura cu aceste “experiente” care mi-au tulburat profund linistea sufleteasca, liniste la care sper sa mi-o recapat incet, incet, cu ajutorul Bunului Dumnezeu si a Maicii Domnului.
Celor care au simtamant duhovnicesc (acolo, si o picatura macar), ii indemn , ca unul care a trecut prin asa ceva, sa nu isi faca acel dureros CARD de la ING Bank sau nici unul care are CIP cu tehnologie RFID.
Doresc sa multumesc tuturor care m-au sustinut, in special Bunului Dumnezeu care mi-a dat puterea sa-mi revin, Maicii Domnului care stiu ca nu m-a parasit inca de cand am vizitat scumpa si frumoasa ei Gradina a Athosului, Parintilor care mi-au deschis ochii si m-au intarit in credinta, fratilor care m-au sustinut cu diferitele lor mesaje si tututor care se roaga pt. noi.
Sper ca mica mea experienta sa poata fi de folos fratilor, deoarece si datorita lor am luat cea mai buna decizie.

Mie mi-a fost de-ajuns..
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.09.2010, 04:43:59
MaryuS's Avatar
MaryuS MaryuS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Sper ca mica mea experienta sa poata fi de folos fratilor, deoarece si datorita lor am luat cea mai buna decizie.
Corect.Avem parinti pe care vrem nu vrem trebuie sa ii ascultam.Deoarece ei cu adevarat stiu ce spun.Iar ei si-au pronuntat punctul de vedere in ceea ce priveste aceste CIP-uri.Nu trebuie sa fim "legati" de nimeni in afara de Dumnezeu ceL pe care trebuie sa-L slavim asa cum merita.
Nu cred ca simtirile pe care le-ai avut sunt anormale."Ceva" ti-a spus ca nu e bine.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase,Fiul lui Dumnezeu,mantuieste-ma pe mine,pacatosul.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 09.09.2010, 23:16:10
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Ia uitati ce s-a intamplat cand cei de la emisiunea Mythbusters au vrut sa faca mai multe teste asupra cipului RFID implantat http://www.youtube.com/watch?v=X034R3yzDhw

Cu alte cuvinte au fost intimidati sa nu mai faca, oare de ce ? Cei care se mint ca aceste cipuri vor fi mai sigure se mint singuri, orice hacker cunoaste si merge pe principiul ca tot ce s-a facut de mintea omului tot de mintea omului poate fi si desfacut. Cipurile RFID nu numai ca sunt o palma grea adusa libertatii noastre ca si crestini si ni se incalca chiar si anumite drepturi democratice cum ar fi cel al intimitatii dar nici aburerile de genul ca vor fi mai sigure si ca vor aduce nu stiu ce avantaje din pct de vedere tehnologic nu sunt justificate.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 25.09.2010, 10:58:29
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...hatologice-cu/
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #90  
Vechi 26.09.2010, 20:46:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Ia uitati ce s-a intamplat cand cei de la emisiunea Mythbusters au vrut sa faca mai multe teste asupra cipului RFID implantat http://www.youtube.com/watch?v=X034R3yzDhw

Cu alte cuvinte au fost intimidati sa nu mai faca, oare de ce ?
De ce?pentru ca este o afacere de sute de milioane de dolari si care cheltuieste pe reclama directa si indirecta sume corespunzatoare iar anti-reclama nu e buna pentru afaceri.

Citat:
mint ca aceste cipuri vor fi mai sigure se mint singuri, orice hacker cunoaste si merge pe principiul ca tot ce s-a facut de mintea omului tot de mintea omului poate fi si desfacut.
'mai sigure' nu inseamna infailibile.
Poate fi un progres insa asa cum e orice progres, mai binele poate fi dusmanul binelui..

Citat:
Cipurile RFID nu numai ca sunt o palma grea adusa libertatii noastre ca si crestini si ni se incalca chiar si anumite drepturi democratice cum ar fi cel al intimitatii dar nici aburerile de genul ca vor fi mai sigure si ca vor aduce nu stiu ce avantaje din pct de vedere tehnologic nu sunt justificate.
Nici un cip nu-ti poate ingradi libertatea spirituala "ca si crestin", in ceea ce priveste libertatea fizica, crestin sau nu, nu ti-o garanteaza nimeni, depinde de cum traiesti si sub ce vremuri traiesti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre actele biometrice elena20 Generalitati 1247 11.01.2014 16:29:38
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30
Cat de responsabili suntem de actele noastre? victor.r Nunta 8 17.04.2008 19:12:35