Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 29.04.2013, 20:53:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adam esti un om bun.I-am marturisit Celui de Sus pacatele mele,de-a lungul timpului i-am simtit si toiagul si nuiaua in viata mea,indiferent unde m-au purtat pasii.Fiecare suflet are o poveste a lui care intr-o zi va fi spusa.Fie ca Invierea Domnului sa-ti lumineze mereu sufletul si viata.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 29.04.2013 at 21:42:53.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 30.04.2013, 12:47:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Voi ce credeti despre acest lucru. Poti sa fii un bun crestin luand unui om o mare parte din salariu doar pentru ca il lasi sa stea in casa ta?
Proprietarul n-are de unde sa stie cat castiga chiriasul, el solicita o chirie, iar acesta o accepta sau isi cauta una pe care si-o poate permite. De ce nu-ti pui si intrebarea inversa: poti fii bun crestin profitand de bunatatea unora care te lasa sa stai in casa lor? Si eu am inchiriat un apartament, in zona centrala, iar pretul solicitat este mai mult decat rezonabil. Altii inchiriaza o garsoniera (nu ap. cu doua camere) cu mai mult. Pentru ca sunt patita cu chiriasii, prefer un pret mic, insa sa fie persoane de omenie, nu care fac prapad, care fac scandal sau fug cu lucruri din casa, doar pentru ca am fost de treaba si n-am solicitat garantii, pe principiul las' ca-s studenti, modesti, sunt pensionari etc. Stii ce greu gasesti oameni din acestia, normali?

Last edited by ioanna; 30.04.2013 at 13:10:46.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 30.04.2013, 12:55:58
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Proprietarul n-are de unde sa stie cat castiga chiriasul, el solicita o chirie, iar acesta o accepta sau isi cauta una pe care si-o poate permite.
Din câte înțeleg eu nu acest nivel preliminar este adus în discuție.
Să reformulăm: chiriașul acceptă fiindcă mai ieftin nu a găsit. După un timp, proprietarul află că al său chiriaș face eforturi imense pentru a fi în stare să își plătească chiria care îi depășește posibilitățile. (să zicem că dintrun salariu de 1200 ron jumate îl dă pe chirie). Cum trebuie să reacționează propietarul din punct de vedere creștinesc?

nota1: în cazul descris, propietarul nu folosește acei bani pentru a suplini nevoi esențiale ale sale sau ale familiei. Să zicem că dacă ar reduce chiria la jumate, consecințele s=ar resimți cel mult la nivel de locația concediului sau alte aspecte asemenea.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 30.04.2013, 13:08:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Din câte înțeleg eu nu acest nivel preliminar este adus în discuție.
Să reformulăm: chiriașul acceptă fiindcă mai ieftin nu a găsit. După un timp, proprietarul află că al său chiriaș face eforturi imense pentru a fi în stare să își plătească chiria care îi depășește posibilitățile. (să zicem că dintrun salariu de 1200 ron jumate îl dă pe chirie). Cum trebuie să reacționează propietarul din punct de vedere creștinesc?
Daca afla ca chiriasul o duce greu, insa nu i se plange, ar putea sa-l ajute cel putin o perioada, reducandu-i din cheltuieli, ca acela e om corect, in care poate avea incredere. Daca el insa traieste din banii de chirie, atunci trebuie si chiriasul sa-l inteleaga pe el si sa faca un efort sa achite la timp sau sa elibereze apartamentul, lasand pe altul care isi poate permite.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 30.04.2013, 13:17:22
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca afla ca chiriasul o duce greu, insa nu i se plange, ar putea sa-l ajute cel putin o perioada, reducandu-i din cheltuieli, ca acela e om corect, in care poate avea incredere.
Asta cred că era problema propusă de la început. Deci judecând în limitele acestui caz, concluzia poate fi formulată: nu e creștinește ca măcar să nu îi scazi din chirie.
Nu înțeleg totuși de ce, pe parcursul întregului topic, s-au accentuat exemple de tipul: „dar dacă proprietarul își hrănea copiii din banii ăia”, „dar dacă el nu cunoștea firea chiriașului și propunând un preț mai mic risca să îi fie vandalizată casa”, etc. Exemple care nu își aveau rostul de moment ce sunt evident legitime în ochii tuturor. Exemple care până la urmă nu fac în niciun fel trimitere la esența problemei.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 30.04.2013, 13:21:08
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Nu înțeleg totuși de ce, pe parcursul întregului topic, s-au accentuat exemple de tipul: „dar dacă proprietarul își hrănea copiii din banii ăia”, „dar dacă el nu cunoștea firea chiriașului și propunând un preț mai mic risca să îi fie vandalizată casa”, etc. Exemple care nu își aveau rostul de moment ce sunt evident legitime în ochii tuturor.
In general, oamenii care inchiriaza la persoane (fizice) nu au contract, nu declara la finante, de aceea isi pun mai multe intrebari: daca pleaca si ma lasa cu cheltuielile neachitate, daca vandalizeaza casa etc. Pasuiesti o data ca iti spune ca ii este greu, pasuiesti a doua oara, mai trece si a treia luna, se acumuleaza datorii la intretinere si dupa dispare chiriasul, tie ramandu-ti de achitat facturile. (la chirie nici nu te mai gandesti)
Reply With Quote
  #237  
Vechi 30.04.2013, 13:45:08
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
IToata lumea fericita-timp de trei luni-iar in a patra luna ,cand doamna s-a prezentat la apartament pentru incasarea chiriei, chiriasul disparuse de vre-o saptamana,cu mobila,frigiderul, aragazul,televizorul,prizele,bateriile chiuvetelor-deci cu tot ce putea fi ridicat.
Chiriasul meu nr.2 a facut la fel, insa a luat si usa, nu doar frigiderul si aspiratorul :) La prize si mobila n-a atentat, totusi.
Chiriasul nr.1 m-a lasat cu o factura mare la telefon, vreo 2800lei. (vorbea mult prin Costa Rica) Mi-am scos fixul, preventiv.
Chiriasii nr.3 erau petrecareti si aveau si un caine ciobanesc. Pe mine personal nu ma deranjeaza ce fac chiriasii, ca oricum eu stau in alta parte,dar n-am mai suportat sa ma tot sune administratorul sa se planga sau vecinii sa cheme politia. (in blocul acela stau mai mult oameni in varsta, pensionari).
Chiriasul nr.4 e cat de cat ok,i-am zis in toamna trecuta ca mai poate sta un an, ca n-avea unde sa mearga, mai ales la un pret simbolic, dar i-am spus de atunci ca el e ultimul meu chirias. E prea mare bataie de cap.Daca ai nevoie de banii respectivi, atunci inchriezi, daca nu, atunci mai bine nu, ca nu se merita.

Last edited by ioanna; 30.04.2013 at 13:50:38.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 02.05.2013, 21:00:48
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Chiriasul meu nr.2 a facut la fel, insa a luat si usa, nu doar frigiderul si aspiratorul :) La prize si mobila n-a atentat, totusi.
Chiriasul nr.1 m-a lasat cu o factura mare la telefon, vreo 2800lei. (vorbea mult prin Costa Rica) Mi-am scos fixul, preventiv.
Chiriasii nr.3 erau petrecareti si aveau si un caine ciobanesc. Pe mine personal nu ma deranjeaza ce fac chiriasii, ca oricum eu stau in alta parte,dar n-am mai suportat sa ma tot sune administratorul sa se planga sau vecinii sa cheme politia. (in blocul acela stau mai mult oameni in varsta, pensionari).
Chiriasul nr.4 e cat de cat ok,i-am zis in toamna trecuta ca mai poate sta un an, ca n-avea unde sa mearga, mai ales la un pret simbolic, dar i-am spus de atunci ca el e ultimul meu chirias. E prea mare bataie de cap.Daca ai nevoie de banii respectivi, atunci inchriezi, daca nu, atunci mai bine nu, ca nu se merita.
Admir umorul superior si detasat cu care povestesti aceste experiente neplacute. Nemernicii!...
Reply With Quote
  #239  
Vechi 02.05.2013, 21:05:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Daisy Trump a României, ce să mai vorbim!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #240  
Vechi 06.05.2013, 18:30:25
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Wink

Hristos a inviat!
Dragilor , eu cred ca este corect sa dai un apartament in chirie! Cine nu are monetar, nu va cauta sa inchirieze, nu-i asa? Restul e poveste....
Reply With Quote
Răspunde