Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2019, 15:27:55
IonelIonelule IonelIonelule is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2019
Mesaje: 2
Implicit Frica de moarte - Atacuri de panica!

Imi este frica de moarte. Ma gandesc din ce in ce mai mult la moarte desi am doar 30 de ani. Am momente cand ma trezesc noaptea. Este normal? Dincolo de gandul la bunatatile viitoare, la rai, etc. (in conditiile in care credinta si nadejdea sunt in continuare in picioare), ce pot sa fac. Orice sfat este binevenit.

(sunt crestin practicant...)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.11.2019, 12:54:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Păi ai putea, de exemplu, atunci când te trezești să te rogi continuu până adormi la loc.

E deprimant să te gândești la moarte și la chinurile morții și să-ți dai seama că o să mori și tu cândva și ideile astea te bagă din deprimare în deznădejde și în suicid. Dar dacă rămâi credincios atunci nu o să fii singur în clipele morții ci Hristos și părinții vor fi cu tine și te vor liniști ca să poți trece mai ușor prin clipele cele grele.

Dar moartea e atunci când eurile lumii deșarte înșelându-te și păcălindu-te treptat s-au înstăpânit și te trezești sclavul lor. Atunci ești un mort de facto chiar dacă te plimbi de colo colo și dai lecții culinare de tip master shef când ai liber de la eul ce s-a înstăpânit și căruia culmea îi slujești în mod benevol retardându-te și părăsind lumina credinței.

Nu de moartea aia de care ți-e frică ție ar trebui să-ți fie frică ci de recădere în sclavie la faraon sau în muncile și războaiele babilonului, căci a fi sclavul morții și răutății e mai rău decât să fi un mort oarecare trecut la cele veșnice.

Atacurile de panică vin când te stresezi știind ce te așteaptă. Remediul e relaxarea, rugăciunea și iertarea Domnului după căderi și apoi paza liniștită. Respiri, cauți să reziști, îți accepți neputințele în diferite situații și cauți îmbunătățirea atitudinii și practicii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.11.2019 at 13:08:25.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.11.2019, 05:00:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelIonelule Vezi mesajul
Imi este frica de moarte. Ma gandesc din ce in ce mai mult la moarte desi am doar 30 de ani. Am momente cand ma trezesc noaptea. Este normal? Dincolo de gandul la bunatatile viitoare, la rai, etc. (in conditiile in care credinta si nadejdea sunt in continuare in picioare), ce pot sa fac. Orice sfat este binevenit.

(sunt crestin practicant...)
Faptul ca te gandesti din ce in ce mai mult la moarte, chiar daca ai doar 30 de ani, n-are cum sa -ti dauneze, din contra, iti aduce tot mai mult in atentie vesnicia, fata de care ar trebui sa ne pregatim tot timpul. Astfel, fiind practicant, ma astept sa ai, oarecum in limite rezonabile, situatia sub control, insa mai grav mi se pare aspectul ca iti este frica de moarte, iar asta mai mult ca sigur demonstreaza(dpmdv) ca cel putin o valoare a acestei lumi desarte "te-a agatzat", ceea ce la varsta ta nu e surprinzator deloc, la fel ca si faptul ca(in aceste conditii) te trezesti noaptea. Oare te trezesti noapte de noapte? De cate ori? Si eu ma trezesc cel putin o data pe noapte si nu e nicio problema, dar am trecut demult de 30 de ani.
In orice caz cred ca o spovada ar fi binevenita, chiar si daca nu gasesti ce "te-a agatzat".

Oare ce intelegi tu prin practicant?
Intreb fiindca ai hotarat sa intrebi aici, nu la biserica.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare