Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2017, 21:37:03
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Dilema muzica in biserica

Hristos a inviat!

De cand eram adolescent aveam perioade in an, cand mergeam pe la diferite biserici din apropierea casei mele. Bisericile nu aveau prea multi credinciosi intr-o duminica obisnuita si eram invitat sa citesc la strana de preoti si de cantareti. Eu refuzam, fiind mai timid din fire, din frica de a nu gresi si din nepricepere. Nu am nici voce, la scoala cand se facea preselectie pentru a intra in cor, pentru a canta colinde pe scena de la primarie nu am fost niciodata ales.

Acum ca am crescut am inceput sa frecventez mai des biserica de unde apartin. Eram multumit ca stateam in locul meu si eram fericit. Dar intr-o zi parintele duhovnic m-a pus sa citesc si am zis sa fac ascultare si am citit psalmii de la Utrenie si alte pasaje. Nu am fost deloc multumit de prestatia mea pentru ca m-am incurcat de mai multe ori.
Dupa cateva duminici parintele duhovnic ma "impinge de la spate" sa cant din cantarile Penticostarului. Eu nu ma pricep absolut deloc si nu mi-a explicat nimeni cum se face. Am cautat pe internet cele 8 glasuri si sunt sigur ca nu am talent deloc.
Simt ca nu mai sunt atent la slujba si stau cu stres ca sa nu gresesc.

Nu inteleg de ce parintele duhovnic ma pune sa citesc si sa cant. Nu indraznesc sa ii spun ca nu vreau sa mai fac asta pentru ca cred ca dansul stie mai bine si ca sa nu il supar.

Ce sa fac?

Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2017, 05:57:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Sa multumesti lui Dumnezeu ca parintele duhovnic te-a onorat sa citesti si sa canti la Sfanta Liturghie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.04.2017, 08:58:08
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Simt ca nu mai sunt atent la slujba si stau cu stres ca sa nu gresesc.
Fiind stresat să nu greșești ești mult mai atent la slujbă. Mintea nu mai are timp să o ia pe arătură. E foarte bine că ești stresat și este firesc să fii așa la început. Încearcă să bei ceai de talpa gâștii cu păducel (cam 2 cani pe zi), efectul o să-l simți cam după o saptămână, cu timpul emotivitatea o să dispară.

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce sa fac?
Să faci ascultare!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.12.2017, 11:50:45
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Hristos a inviat!

De cand eram adolescent aveam perioade in an, cand mergeam pe la diferite biserici din apropierea casei mele. Bisericile nu aveau prea multi credinciosi intr-o duminica obisnuita si eram invitat sa citesc la strana de preoti si de cantareti. Eu refuzam, fiind mai timid din fire, din frica de a nu gresi si din nepricepere. Nu am nici voce, la scoala cand se facea preselectie pentru a intra in cor, pentru a canta colinde pe scena de la primarie nu am fost niciodata ales.

Acum ca am crescut am inceput sa frecventez mai des biserica de unde apartin. Eram multumit ca stateam in locul meu si eram fericit. Dar intr-o zi parintele duhovnic m-a pus sa citesc si am zis sa fac ascultare si am citit psalmii de la Utrenie si alte pasaje. Nu am fost deloc multumit de prestatia mea pentru ca m-am incurcat de mai multe ori.
Dupa cateva duminici parintele duhovnic ma "impinge de la spate" sa cant din cantarile Penticostarului. Eu nu ma pricep absolut deloc si nu mi-a explicat nimeni cum se face. Am cautat pe internet cele 8 glasuri si sunt sigur ca nu am talent deloc.
Simt ca nu mai sunt atent la slujba si stau cu stres ca sa nu gresesc.

Nu inteleg de ce parintele duhovnic ma pune sa citesc si sa cant. Nu indraznesc sa ii spun ca nu vreau sa mai fac asta pentru ca cred ca dansul stie mai bine si ca sa nu il supar.

Ce sa fac?

Multumesc!
Cele mai mari greseli se fac din lipsa de comunicare ! De ce nu ai un dialog cu preotul tau duhovnic ? Ti-a frica de el ? Sa nu-ti fie ca nu e balaur cu 7 capaete ... Te duci si ii spui :Parinte de ce mai indemni sa cant la strana ca eu nu vreau asta . Si vezi ce-ti raspunde ,altfel ,daca ramai asa cu capul intre urechi nu rezolvi nimic . Prietene asculta sfatul meu cu minte si cumsecade,viata nu-ti ofera nimic pe gratis ,trebuie sa lupti si sa obtii cea ce tu vrei ! Sa nu uiti asta ! Cu Dumnezeu inainte si la lupta ! Altfel ,te vei forma ca un "papa-lapte" ca un "pampalau" ,fetele te vor ocoli anii vor trece si ...nu vei reusi sa faci nimic in viata .Apoi vei da vina ,pe preot ,pe Dumnezeu,pe parinti ,pe soarta ,pe vantul care bate afara etc. Ridica-te in picioare si i-a de la viata tot ce ai nevoie !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.01.2018, 02:02:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
... Te duci si ii spui :Parinte de ce mai indemni sa cant la strana ca eu nu vreau asta . Si vezi ce-ti raspunde ,altfel ,daca ramai asa cu capul intre urechi nu rezolvi nimic . Prietene asculta sfatul meu cu minte si cumsecade,viata nu-ti ofera nimic pe gratis ,trebuie sa lupti si sa obtii cea ce tu vrei ! Sa nu uiti asta ! Cu Dumnezeu inainte si la lupta ! Altfel ,te vei forma ca un "papa-lapte" ca un "pampalau" ,fetele te vor ocoli anii vor trece si ...nu vei reusi sa faci nimic in viata .Apoi vei da vina ,pe preot ,pe Dumnezeu,pe parinti ,pe soarta ,pe vantul care bate afara etc. Ridica-te in picioare si i-a de la viata tot ce ai nevoie !
Pai tocmai asta face, se lupta cu sine si face ascultare, obtinand de la viata ceea ce i se ofera schiar de la strana, de la "sursa".
Se pare ca tu te lupti cu ceilalti, nu cu sinele.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare