Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.03.2008, 13:24:28
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Uite ce frumos zice Sf. Ioan Scararul:

"De nu te linistesti cu inima, linisteste-te macar cu limba
Si daca nu poti pune randuiala in ganduri, pune randuiala macar in simturi
Si de nu esti singur in cugetul tau, fii singur macar cu trupul tau
Si de nu poti lucra cu trupul tau, intristeaza-te macar in cugetul tau
Si de nu poti sta la priveghere, privegheaza macar sezand pe patul tau sau chiar intins pe el
Si de nu poti posti doua zile, posteste macar pana seara
Si de nu poti pana seara, posteste macar sa nu te saturi
De nu esti curat in inima ta, fii macar curat in trupul tau
De nu plangi in inima ta, imbraca-ti in jale macar fata ta
De nu poti milui, vorbeste macar cu un pacatos
De nu esti facator de pace, fii macar in cuget netrandav
De nu esti biruitor (asupra pacatelor), macar sa nu te mandresti fata de cei vinovati
De nu izbutesti sa inchizi gura celui ce barfeste pe sotul tau, pazeste-te macar sa nu te faci partas in aceasta cu el...
De iubesti blandetea, ramai in pace
Si de te vei invrednici de pace, te vei bucura in toata vremea
Cauta intelepciunea si nu aurul
Imbraca-te in smerenie si nu in matase
Cauta sa dobandesti pacea si nu imparatia...
Iata frate indemnul meu: mila sa-ti sporeasca in suflet pana cand vei simti in inima ta aceeasi mila pe care Dumnezeu o are pentru lume ! "
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.04.2008, 18:59:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfantul Ioan Scararul spune ca postul are rolul de a orandui in noi partea irationala. (irationalitatea nu este lipsa ratiunii, ci ratiunea cazuta in robia simtirii)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.04.2008, 00:13:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sincer,nu stiu ce sa spun despre acest post,despre calitatea lui in viata mea,caci mancarea a devenit bisnuinta prin legume si fructe,insa viata de zi cu zi mi-a fost cam tulburata si tumultoasa,astfel incat nici nu-mi mai simt duhul postind si nevoindu-se spre semn de pocainta.Am gresit si m-am lasat purtata de greseala,am dispretuit si m-am deznadajduit pentru un moment,fata de puterea rugaciunii.Am obosit si am alunecat spre nepasare si inconstienta,apoi am luptat ca sa supravietuiesc,dar neinarmata de credinta,credinta cea innaltatoare si tamaduitoare.Nu stiu cum am postit,si nu stiu daca de fapt am postit,nu stiu cum voi intampina Sfintele Pasti,dar stiu ca in valtoarea vietii mele Dumnezeu este undeva,acolo sus si ma vegheaza,si stiu ca sunt un om fericit,asa in nefericirea mea inconstienta,fiindca exista mult prea multa durere pe pamant.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.04.2008, 18:15:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

ory draga, Dumnezeu nu este undeva, ci este in noi. Faptul ca vorbesti de nepasare, inconstienta, sunt semne ale unui om viu, ale unui om care este atent cu sine, care se vede. In acesti oameni vrea Dumnezeu sa locuiasca, in cei ce se vad neputinciosi. Pe acestia doreste sa-i faca placuti inimii Sale, dupa cum spune psalmistul.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.04.2008, 18:56:27
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Acest post a fost mai greu ca niciodata. M-am luptat cu deznadejdea fratilor si inca ma lupt. Nu am putere sa ma ridic si sa merg la spovedit. Iata se termina postul si eu inca zac.:|:(:( Rugati-va pentru mine am mare nevoie.:|
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.03.2013, 12:29:56
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
Post inseamna a fi mai atent decat de obicei, a te infrana mai mult de la cuvinte urate, decat de obicei. Cum sa nu se vada la om schimbare si cum sa n-o simtim chiar noi. POsturile sunt pasi catre desavarsire, altfel nu si-ar avea rostul.
Vremea postului se cere a fi o redescoperire a firescului, o vreme a trezirii (sau a trezviei), a venirii in fire, precum aflam din aceasta cantare din vremea Postului Mare : "Suflete al meu, suflete al meu, scoala-te, pentru ce dormi? Sfarsitul se apropie si te vei tulbura. Ci te desteapta ca sa se milostiveasca spre tine Hristos-Dumnezeu, care pretutindenea este si toate le plineste."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.04.2013, 21:51:39
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Dezlegările la pește, vin și untdelemn în Postul Sfintelor Paști

"Pentru că Postul Sfintelor Paști este cel mai aspru post al Bisericii Ortodoxe, pentru cinstirea zilelor în care se săvârșește Sfânta Liturghie și pentru slăbiciunea trupului omenesc, canoanele Bisericii au rânduit pentru credincioșii ortodocși dezlegări la pește, vin și untdelemn. Astfel, în luna aprilie, în sâmbete și în duminici și în zilele de 11 aprilie (Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica), 12 aprilie (Sfântul Mucenic Sava de la Buzău), 14 aprilie (Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin), 23 aprilie (Sfântul Mare Mucenic Gheorghe), se face dezlegare la vin și untdelemn. În ziua de 28 aprilie, când se sărbătorește Intrarea Domnului în Ierusalim, Biserica a rânduit să se facă dezlegare la pește, la fel cum s-a procedat și de Buna Vestire. Se mai face dezlegare la vin în Joia din săptămâna a cincea din post, când Canonul Sfântului Andrei Criteanul se citește integral, pentru osteneala privegherii. Vinul consumat cu măsură este un medicament pentru trupul omului aflat în neputință, măsura fiind indicată de Sfântul Apostol Pavel ucenicului său, Timotei: „folosește puțin vin, pentru stomacul tău și pentru desele tale slăbiciuni“ (I Timotei 5, 23). Sfinții Părinți au comparat adesea Postul Mare cu cei 40 de ani de călătorie ai poporului ales prin pustiu. Pentru a feri poporul Său de deznădejde, Dumnezeu a făcut numeroase minuni în timpul acelei călătorii. Prin analogie, Părinții Sfinți ai Bisericii au oferit acest model în explicarea celor 40 de zile de post. Deoarece ținta postului este Paștile, țara făgăduită a Împărăției lui Dumnezeu, acesta are la sfârșitul fiecărei săptămâni, precum și la începutul acesteia o anticipare specială a acelei destinații, menită să întărească voința omului pentru a parcurge cu folos călătoria duhovnicească a Postului Mare." (Sursa: Ziarul Lumina)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.03.2014, 01:46:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Postul în viața creștinului - Parintele Gheorghe Holbea

"Postul în viața unui creștin nu este doar o simplă dietă, abținere de la anumite mâncăruri, ci este o împreună-călătorie cu Dumnezeu pe calea lumii acesteia. Postul este o stare de libertate, stăpânire de sine, întemeiate pe nevoință și înfrânare. (...)

Prin post creștinul se așază într-un alt mod de existență care reprezintă calea împărătească a curățirii, domolind patimile ca pe leii pe care i-a îmblânzit prorocul Daniel datorită înfrânării sale. Prin aceasta trupul se supune lucrării sufletului. În același timp, postul este o împreună-călătorie cu Hristos, un pelerinaj lăuntric spre Hristos, Cel care sălășluiește în intimitatea curată a sufletului spre originea și simplitatea ființei. Timpul în post nu mai este un hazard al clipelor fără sens, ci apropierea progresivă și împlinirea vocației omului de îndumnezeire."
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.03.2014, 16:03:30
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

http://www.ortodoxradio.ro/

Programul transmisiunilor în direct de la Mănăstirea Putna 3 - 9 martie 2014:

Luni, 3 martie, orele 15.00 — Canonul cel Mare de pocăință al Sfântului Andrei Criteanul
Marți, 4 martie, orele 15.00 — Canonul cel Mare de pocăință al Sfântului Andrei Criteanul
Miercuri, 5 martie, orele 14.00 — Canonul cel Mare de pocăință al Sfântului Andrei Criteanul
Joi, 6 martie, orele 14.00 — Canonul cel Mare de pocăință al Sfântului Andrei Criteanul
Sâmbătă, 8 martie, orele 19.00 — Priveghere la Duminica Ortodoxiei (I din Post)
Duminică, 9 martie, orele 9.00 — Sfânta Liturghie în Duminica Ortodoxiei (I din Post)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.03.2014, 21:01:55
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Pastelui ungreier Generalitati 34 21.03.2012 14:26:19
Postul pastelui ungreier Generalitati 13 06.02.2011 21:32:12
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Canonul cel Mare, citit numai in postul Pastelui alcatel001 Intrebari utilizatori 1 08.04.2010 12:33:08
Ce insemnatate are pentru voi sarbatoarea Pastelui? lacrimi Diverse Sarbatori 4 06.04.2010 01:23:38