Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2009, 20:01:48
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit De ce trebuie sa bagam cipuri in animale?

cu riscul de a parea paranoica, dar...
prin supravegherea animalelor, indirect, ii supravegheaza si pe stapanii acestora...

[SIZE=2]De ce trebuie sa bagam cipuri in animale? Afla astazi la videochat![/SIZE]

Simona Panaitescu, directorul Administratiei pentru Supravegherea Animalelor, vine miercuri la ora 21.00 la videochat stirileprotv.ro.

Simona Panaitescu va vorbi despre propunerea ASA de a steriliza toate pisicile sau cateii care nu sunt incrise in asociatiile chinologice sau ale crescatorilor de pisici.
De asemenea, ASA propune si introducerea unor cipuri cu ajutorul carora se poate tine o mai buna contabilitate a animalelor de casa si, mai important pentru stapani, cu ajutorul carora animalele pierdute pot fi mai usor gasite.

http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...videochat.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2009, 20:19:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
cu riscul de a parea paranoica, dar...
prin supravegherea animalelor, indirect, ii supravegheaza si pe stapanii acestora...

[SIZE=2]De ce trebuie sa bagam cipuri in animale? Afla astazi la videochat![/SIZE]

Simona Panaitescu, directorul Administratiei pentru Supravegherea Animalelor, vine miercuri la ora 21.00 la videochat stirileprotv.ro.

Simona Panaitescu va vorbi despre propunerea ASA de a steriliza toate pisicile sau cateii care nu sunt incrise in asociatiile chinologice sau ale crescatorilor de pisici.
De asemenea, ASA propune si introducerea unor cipuri cu ajutorul carora se poate tine o mai buna contabilitate a animalelor de casa si, mai important pentru stapani, cu ajutorul carora animalele pierdute pot fi mai usor gasite.

http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...videochat.html
nu sunt de acord cu sterilizarile/ mutilarile animalelor de nici un fel.

dar n-am nimic impotriva cip-urilor, e bine ca se pot localiza animalutele in caz ca se pierd.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2009, 20:33:14
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O masura buna. Acele cipuri nu pot transmite decat pozitia cainelui.

Sterilizarea animalelor de companie se impune. In felul asta se protejeaza speciile si varietatile existente impotriva hibridizarii si se ofera animalului cat si stapanului o viata mai buna. Cei ce doresc pastrarea fertilitatii animalului se duc frumos si il inregistreaza la o organizatie de omologare, de unde primesc certificat.

Eu am doua pisici - rasa europeana cu par scurt (comuna) - ambele sterilizate, vaccinate si cu carnet de sanatate. Chiar daca ar fi apartinut vreunei rase mai de soi, tot le-as fi dus la sterilizat.

Cei carora tratamentul sterilizarii li se pare inaceptabil pot foarte frumos sa cumpere si omologheze un animal de rasa sau sa nu mai creasca. Era si timpul ca romanii sa inteleaga ca un animal de companie este o responsabilitate, iar nu un moft.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.02.2009, 20:38:45
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

pe de alta parte, acesta ar putea fi si un joc psihologic in urma caruia lumea va ajunge la concluzia ca implantarea cipurilor in animale chiar a fost o idee buna. si daca avem atata grija fata de ele, de ce n-am avea si fata de copiii nostri?... care sunt mai importanti
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2009, 04:51:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
pe de alta parte, acesta ar putea fi si un joc psihologic in urma caruia lumea va ajunge la concluzia ca implantarea cipurilor in animale chiar a fost o idee buna. si daca avem atata grija fata de ele, de ce n-am avea si fata de copiii nostri?... care sunt mai importanti
logica de mai sus e trasa de par... cu copiii exista alte mijloace de comunicare decat cu animalele.

Citat:
În prealabil postat de scrabble
Sterilizarea animalelor de companie se impune. In felul asta se protejeaza speciile si varietatile existente impotriva hibridizarii si se ofera animalului cat si stapanului o viata mai buna.
asta cu hibridizarea de unde ai scos-o?...

sterilizarea, orice s-ar zice, este egala cu mutilarea. si nu e ok, parerea mea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2009, 08:27:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mutilare?Adica...explica mai concret!Ce intelegi dumneata prin mutilarea unui animal in cazul sterilizarii?
Selectia la animalele salbatice se face in mod natural,este firesc,dar la animalele de companie este facuta de catre om,prin urmare trebuie tinut un control,altfel ajungem sa vedem exact ce se afla pe strazile Romaniei astazi: si nimanui nu ii place:sute de caini care traiesc in conditii de mizerie,sfarsesc in chinuri,oameni muscati,oameni care nu ii doresc pe strazi etc.
Cauza cainilor de pe strazi,dincolo de efectele comunismului,este iresponsabilitatea romanului care inmulteste haotic si apoi lasa puii in boccelutza sau cutii de carton la colt de strada,fara il intereseze.
Asta este mutilarea adevarata,dragilor: animale care sfarsesc in botul masinilor,cu rangi in cap,puii mancati de viermi,arsi cu acid in gropi comune sau care se mananca de vii in asa zise "adaposturi" ale primariei,caini asa-zis de rasa folositi in traficul de animale.Daca voi imi spuneti ca trebuie sa prefer asta,sterilizarii....inseamna ca ati depasit orice simt al realitatii.
Romanul nu stie de altceva decat de frica si atunci cum sa ii prindem pe toti acesti indivizi care abandoneaza si inmultesc aiurea?Fiecare caine va fi cipat (eu as opta si pentru tatuaj pentru ca e mai usor de verificat) si astfel,daca nea Caisa de la 3 a hotarat ca nu mai are chef de caine si i-a dat un sut pe strada,acel nea Caisa va plati de se va usca in urma identificarii cainelui.
M-am saturat de oameni care pun problema in gen telenovelistic facand abstractie de realitatea care e cat se poate de cruda,ba mai mult,daca este sa le ceri niste solutii concrete pentru rezolvarea acestor probleme,nimeni nu este capabil sa vina sa dea macar una.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2009, 08:37:08
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...videochat.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.02.2009, 08:57:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi nu e clar?

au scos teoriile ateiste ale creatziei,
au scos teoriile shtiintzelor exacte,
au scos teoriile profitului shi drepturilor oamenilor
au scos teoriile psihologice ale sexului, ale hormonilor, cauzele shi caracterele shi impulsurile masculului dominant
au scos psihiatriile shi bolile shi simtomele care se bazeaza pe toate aceste teorii

dupa ce au scris shi vor mai scrie mii de cartzi bazate pe experientze pe animale shi pe cobai shi pe subiectzi voluntari, cu tot felul de teste, acum

au pus cipuri pe animale shi le studiaza viatza ca sa traga ei concluziile shi sa shi le perfectzioneze, teoriile, ca minciuna sa nu mai poata fi combatuta, caci pentru fiecare lucru vor avea ei o explicatizei perfecta, imposibil de combatut, caci vor striga mereu ca ce spun ei e REALITATEA

apoi au sa puna numere shi cipuri peste tot in jurul nostru shi ne vor formata shi ne vor suprascrie cu "adevarurile" lor.

in final vom trai complet in minciuna shi totul va fi entuziastmant.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.02.2009, 09:25:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Vsovi,cand o sa-mi dai solutii concrete la iadul care se afla pe strazile Romaniei,atunci poate voi gandi ca vorbesti pe baza realitatii.
Eu ce afirm nu este citat de la EI,ci de la mine,pentru ca intamplator chiar ma implic activ in protectia animalelor si asta este singura solutie pentru a rezolva problema existenta.
Dumneata vorbesti despre o realitate pe care nu ai infruntat-o,poate,niciodata concret,cel putin referitor la animalele strazii,dumneata si altii care emit aceste teorii si filozofeaza din fata unui calculator.
Lucrurile stau cam asa:
-cainele se trage din lup,insa nu este o fiara salbatica,este creeat de om,traieste printre oameni si depinde de ei in procent de aproape 100%;
-in concluzie,repet:selectia trebuie facuta tot de om,pentru ca,din punctul meu de vedere si al oricarei persoane cu capul pe umeri:decat sa o faca bata hingherului,rotile masinii etc,prefer sa o faca un medic care sterilizeaza si astfel,incet incet vom diminua pana la disparitie metisii,fara niste suferinte inutile;
-un alt beneficiu al sterilizarii:reduce la riscul aparitiei chisturilor,tumori,cancer,infectii etc;
Si va mai repet: nici macar unul din voi nu a venit cu macar o singura solutie concreta la aceasta problema.Atunci cand o veti face,poate si filozofiile de acest gen vor avea cat de cat crezare,pana atunci sunt vorbe in vant ale unor oameni,care vorbesc despre REALITATE,dar,de fapt,nu stiu nici 10 % din ea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.02.2009, 09:39:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

am uitat de o teorie foarte importanta, a adaptabilitatzii, adica scapa cina poate indiferent cum, important e sa scape shi sa ramana "viu".
shi totushi mei e una, aia ce se trage din masculul duminant, aia cu la placinte inainte, la razboi inapoi, iar la izbanda, sa vezi misheii cum vor face punte ca sa se scoata ei eroi shi premiantzi shi pe podium... ca doar bine a zis Eminescu... "tu ramai la toate rece! de te-ndeamna de te cheama" ca sa ajungi shi tu un bland eretic-ortodox in interiorul tau.

deci vezi de ce studiaza atata animalele shi au ei asha "mare grija" de ele? de ce le pun numere shi cipuri? pentru ca ori sa respectzi sanepidul ori partidul ori controalele pe gestiunea marfilor ori plateshti amenda la comunitatea europeana.

nu mai ai incotro shi trebuie sa impushti ori sa imbetzi porcul, ca parca porcul e prost ca shi comisarul shi nu simte el cu cateva zile inainte ca tzi-ai pus in minte sa-l tai... ce el nu simte? shi plange saracul, degeaba-l impushti, degeaba-l imbetzi, ca macar prin guitzari te facea sa-tzi fie mile de el, acuma shi alea le-a taiat sa devenim asha ca robotzii, oameni de paie, oameni de mucava, scule ale sadismului shi nici macar inima shi guitzatul sa nu ne mai faca sa ne doara shi sa avem compasiune macar intre noi daca nu shi cu animalele...

deci ai vazut ce interes au?

ca sa ne sterilizeze total de propriul nostru suflet iubitor de Dumnezeu shi de creatzia Sa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarasi cipuri si biometrice BogdanF2 Generalitati 71 24.02.2017 07:53:45
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Comisia de Etica Ptr. Stiinta/Tehnologie a U.E. impotriva Implantului cu Cipuri razvan_m Stiri, actualitati, anunturi 0 31.01.2009 19:15:45
ANIMALE PISICUTA35 Generalitati 23 18.05.2007 13:36:06