Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.07.2011, 23:27:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
poate ca ma pregatiti pentru ce se va intampla la facultate?
Pai daca ai mai fi citit niste postari de pe aici ai sti ce te asteapta, si citind ziarele poti afla cate ceva (proxenetism, hotii, jefuirea de biserici, furtul Sf. Moaste), pe scurt oameni lumesti fff. multi, deci nu te astepta sa dai peste un loc unde domneste virtutea, si dintre profesori atitudini si idei pe care f. usor le poti judeca ca fiind nu tocmai ortodoxe, deci daca poti sa te impaci cu situatia descrisa mai sus, este ok, mergi inainte.

Si apropo, cea mai directa informatie in (o parte din) sensul celor mentionate mai sus o am de la un fost student la Fac. de teologie din Sibiu daca tin bine minte, care a facut pastorala tocmai pentru a-si clarifica anumite probleme teologice, din cauza ca fusese crescut de mic intr-un mediu cu o identitate confesionala ambigua (Oastea Domnului).

Omul este acum ortodox convins, dar a zis ca n-a lipsit mult sa iasa smintit tare din facultate..

Nu ne-ai spus pentru ce vrei sa faci facultatea asta, dar oricum, lasa orice asteptari naive deoparte.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.07.2011, 01:05:13
ducesa ducesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

pai pe nimeni nu a interesat motivul...doar mi-au sarit in cap cand au auzit de problema cu recomandarea. eu am un drum bine stabilit
o sa urmez si facultatea de medicina veterinara si am de gand sa desfiintez teoria evolutionista !!
ma rog,nu asta e principalul.
daca as explica de ce vreau tocmai la teologie...as minimaliza importanta.eu vad aceasta facultate mai presus de orice.faptul ca insusi un preot vb asa de institute discrediteaza enorm orice tine de aceasta. in fine..

crede`ma ca nici nush de ce am intrat pe forumul asta...in niciun caz nu cautam sa judec pe altii or somethin`.
deci nici nu am facut ft multe greseli...si deja am primit cateva bobarnace. "that`s nice !"

:))

duminica placuta!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 17.07.2011, 02:04:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu am intrebat, chiar pe prima pagina daca ai sa te uiti.

Sper ca n-ai ales teologia din aceleasi motive pentru care ai ales medicina veterinara pentru ca atunci este o idee f. proasta.

Tocmai faptul ca vezi aceasta facultate "mai presus de orice", te expune mult mai mult riscului ca atunci cand ai sa iei contact cu realitatea, sa dai cu fundul de pamant tare..tare.

Omul a incercat sa te previna, sa te aduca nitel cu picioarele pe pamant (oare de unde o fi stiut ca e asa grava situatia?) dar este o vorba de care suna cam asa: "tineretea nu tine cont de sfaturi".

Cu bobarnacele la fel, ai sa le afli valoarea mai tarziu.
Doar sa nu fie "prea tarziu" :)

Stii, era o vorba, putin adaptata, se potriveste si la treaba cu "bobarnacele", este cum ziceam mai sus, un specific al varstei: "intelepctiunea alearga dupa mine, dar eu sunt mult mai rapid(a)".

Si tie la fel :)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.07.2011, 18:02:49
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
Parinte...apropo de "Ca si cand ai lucra ce zice sfintia sa"..eu am mare evlavie la Pr Arsenie Papacioc.deja ma puneti in postura de pacatoasa.nu ca nu as fi ...din contra..sunt cea mai pacatoasa,dar citatul dat a fost un cuvant de bine pentru toata lumea.
Exact pe aceasta m-am bazat si eu, sora! Dar stii ce este "haios"? De ce te deranjeaza ca ti se atrage atentia de catre preot (!!!) ca te afli in plina deraiere duhovniceasca, cand chiar fratia ta recunosti cu nonsalanta (din pacate!) ca esti "cea mai pacatoasa"? Exista "o esplicatie" (de fapt sunt doua variante), sa stii: ori arunci chestia asta cu smerenia desavarsita doar asa ca ai citit prin carti ca asa-i "logosul" unui crestin autentic, ori esti foarte traitoare (smerenie, lucrare, cautare, toate cele...) si de fapt ne duci pe noi intru ispita! Si intr-un caz si-n celalalt... Domnul cu tine!

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
postarea a fost cam dura...poate ca ma pregatiti pentru ce se va intampla la facultate?atat puteti spune de institutia pe care ati urmat`o?aha. dvs stiti.
Cuvantul este dupa locul pe care ti l-ai ales! Iarta-ma de "duritate", da' daca nu suporti cuvantul cum vei savarsi fapta?

Nu stii fratia ta ce "institutie" a urmat unu' sau altu' sau cum este raportarea fiecarui student la aceea! Esenta a ceea ce ti-am transmis nu consta in faptul ca facultatea este (la modul general) rea sau netrebuincioasa, ci era de inteles cu necesitate ca nu te va ajuta pe fratia ta o astfel de facultate, in primul rand pentru ca nu ai pus (inca) temelia potrivita pentru o astfel de zidire, chiar daca ai in vocabular expresii crestine "cool".


Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
spiritul ironic de care ati dat dovada nustiu in ce masura va apropia enoriasii.
De ce oare, si de unde oare, ai capatat aceasta "stiinta" cum ca rolul preotului este sa-si apropie enoriasii? Oare asta a urmarit Hristos in lucrarea sa pe pamant, sa fie placut oamenilor? Eu iti spun Cuvantul, iar fratia ta vei face ce crezi ca-ti este de folos pentru mantuire, bineinteles cu conditia ca mantuirea sa fie scopul ce-l urmaresti! Daca soliciti detalii suplimentare, in Duhul lui Hristos, "of course", preotul cel bun va fi gata sa se sacrifice chiar pentru zidirea si sprijinirea ta! Dar nu te astepta ca sa traga el de tine, la nesfarsit, ca poate-poate ajungi si tu in rai! Mare inselare mai este si asta care vrea sa-l transforme pe preot din slujitorul lui Dumnezeu (chiar slujitor netrebnic!) in sluga omului!

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
va multumesc oricum pentru intentia de a ma corecta...dar sunt iremediabila
As accepta cu placere multumirile, dar m-ai inteles gresit. Eu nu am vrut sa te corectez, ci am vrut sa-ti atrag atentia (mai ales ca esti in criza de timp cu depunerea dosarului) ca esti gata-gata sa faci o greseala (cererea si acceptarea unei recomandari false) si apoi folosirea acestei minciuni spre a zidi o cariera in domeniul Adevarului! N-am vrut sa te corectez, ci am strigat la tine ca sa te sperii si sa renunti la calea aceasta ce-ti vine din ispita si care ispiteste si pe altii! Dar pare-se ca nu conteaza pentru tine unde vei ajunge dupa Judecata, TU esti... iremediabila! Pacat, mare pacat, fiindca si iremediabila fiind tot faptura lui Dumnezeu ramai, iar El te iubeste enorm si sufera!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 18.07.2011, 18:14:51
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit ...

ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...rugaciunii.pdf
In rest ... no comment :)
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #56  
Vechi 18.07.2011, 19:05:24
ducesa ducesa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

este incredibil...no comment :|
"De ce te deranjeaza ca ti se atrage atentia de catre preot (!!!) ca te afli in plina deraiere duhovniceasca"
am impresia ca va folositi de statutul pe care il aveti,de preot.
avand in vedere ca acesta este un forum,unde personajele pot fi inchipuite...imi permit sa pun la indoiala faptul ca sunteti preot.
incercarea mea de a ajunge smerita smerenie despre care se vb trebuia sa va bucure,chiar daca e f posibil sa nu se intample niciodata.cica "expresii crestine "cool"", "o esplicatie"..exprimarea lasa de dorit si greselile intentionate puse intre ghilimele pun la indoiala veridicitatea mesajului

pt a incheia,v-as ruga sa nu mai raspundeti la posturile mele.multumesc anticipat
Reply With Quote
  #57  
Vechi 18.07.2011, 19:19:52
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragă ducesă, chiar că nu (prea) ești dusă la biserică.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.07.2011, 19:46:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Are timp sa (se) invete (minte) ... :)

Poate candva isi va aminti de vorbele astea, numai sa nu fie prea tarziu..
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.08.2011, 08:01:26
Madeleine Madeleine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 5
Implicit Multumiri

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul

Multumiri pentru adresa respectiva; pare o carte interesanta si mai ales, onesta, lipsita de fanatism si orgoliul de a indoctrina pe altii
Reply With Quote
  #60  
Vechi 19.08.2011, 08:19:16
Madeleine Madeleine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 5
Implicit Dear Duchess

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
este incredibil...no comment :|
"De ce te deranjeaza ca ti se atrage atentia de catre preot (!!!) ca te afli in plina deraiere duhovniceasca"
am impresia ca va folositi de statutul pe care il aveti,de preot.
avand in vedere ca acesta este un forum,unde personajele pot fi inchipuite...imi permit sa pun la indoiala faptul ca sunteti preot.
incercarea mea de a ajunge smerita smerenie despre care se vb trebuia sa va bucure,chiar daca e f posibil sa nu se intample niciodata.cica "expresii crestine "cool"", "o esplicatie"..exprimarea lasa de dorit si greselile intentionate puse intre ghilimele pun la indoiala veridicitatea mesajului

pt a incheia,v-as ruga sa nu mai raspundeti la posturile mele.multumesc anticipat
Pe orice forum exista personaje care isi inchipuie ca detin adevarul ultim, ii boscorodesc pe ceilalti, ori si mai rau. Intr-un forum de acest fel, de obicei sunt bigoti, fanatici, persoane frustrate care simt nevoia sa se impuna ori cu tendinte paranoide. dar sunt si oameni care chiar doresc sa afle cate ceva, chiar daca observatiile ori intrebarile lor nu sunt pe "linie". Acestia sunt de obicei blocati si parasesc forumul; am observat pe mai multe subiecte ca este cate unul care isi spune"ultimul cuvant" intr-un mod profund jignitor pentru ceilalti si astfel, o discutie care poate ar aduce unele concluzii, este stopata.
Sfatul meu este, fie sa discuti numai cu cei care au cel putin cei 7 ani de acasa, ori sa cauti forumuri mai lamuritoare. Imi pare rau sa spun, nu am gasit asa ceva in limba romana, ci in alte limbi.

Incerc aici sa raspund si domnisoarei care vrea sa dea la teologie-sper ca a dat. Si eu am facut printre altele, si facultatea de teologie. De ce? Uite-asa! Am vrut sa stiu, am vrut sa caut eventuale lamuriri sistematizate ori pur si simplu, cai, carti, care sa imi permita sa merg mai departe in cercetarea mea. Am incercat la Teologie ortodoxa si m-am ingrozit, din pacate. Acelasi spirit fanatic si ingust care se regaseste pe acest forum. Mai inainte am urnat o scoala la neoprotestanti- foarte stiutori in fapte, evenimente, dar largimea vederilor, cautati mai de aproape, era cam "ingusta". Am facut si o facultate catolica-cu foarte multe satisfactii din punctul de vedere al bibliografiei, aparatului critic, noutatii si originalitatii. Dar... dupa ce am terminat-o, am spus asa (in relatie cu toate "invataturile" mele): Multumesc Doamne ca, vazand ce am vazut, traind ce am trait printre cei in "uniforma" bisericeasca, mi-am pastrat credinta (castigata cu greu si tarziu) si nu m-am departat de Tine!
Pe de alta parte, am intalnit pastori si preoti de toata isprava, care isi traiesc credinta si misiunea si care, fara a impune altora nimic, sunt modelul viu pentru oricine ii vede.
Sfatul meu_in masura posibilitatilor (financiare), faceti ce facultati doriti, cititi cat se poate de mult si invatat foarte bine macar o limba straina (eu as zice sa stiti engleza si rusa-limbi in care s-a scris mult si s-a tradus mult) si cautati adevarul si in Occident si in Orient si mai ales, in voi insiva (daca ascultam cu atentie,la glasul spiritual si nu la vointele si impulsurile psihicului si trupului).
Scuze pentru "predica". Dar nu va ai incurcati in controverse cu persoane prea rigide, va fac sa va pierdeti timpul. Fiti liberi (in sensul cel mai bun al cuvantului) si bucurati-va!
Reply With Quote
Răspunde