Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 02.03.2014, 14:59:02
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cum mai spus mai sus, daca asa stau lucrurile, asta vreau.
Nu vreau ca Dumnezeu sa il vada pe Iisus cand se uita la mine. Vreau sa ma vada pe mine, sincer, in toate pacatele si esecurile mele. Si voi accepta consecintele faptelor mele. Asta sunt. Nu e vorba ca nu ma consider pacatos, sau ca as fii mai bun ca altii.
Oamenii au pacatuit, oamenii trebuie sa plateasca, de aceea a trebuit ca Isus sa devina om ca si noi, sa devina unul de-al nostru, ca sa plateasca plata in locul nostru, El Cel care era 100% Dumnezeu si 100% om.

Asta-i Evanghelia lui Hristos. Care e alternativa ta? Ca il putem mituii pe Dumnezeu cu faptele noastre bune (Isaia 64:6 spune ca faptele noastre bune sunt niste haine manjite inaintea lui Dumnezeu) ca sa ne ierte?? Asta ar fi incredibil de oribil. Mania dreapta a lui Dumnezeu trebuia sa fie satisfacuta, si ea a fost satisfacuta prin moartea lui Isus pe cruce, atunci cand Dumnezeu l-a zdrobit pe Isus pentru pacatele noastre (nu uita ca Isus a fost voluntar, nu victima) Isaia 53:10 "It pleased the Lord to crush him", si neprihanira lui Isus este atribuita celor care cred in El, doar prin modul acesta putem intra in cer, avand in vedere ca Apocalipsa 21:27 se spune "Nimic întinat nu va intra în ea, nimeni care trăiește în spurcăciune și în minciună; ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului." Trebuie sa fim 100% perfecti ca sa intram in cer, si asta se poate doar prin sangele Mielului care a murit pentru noi.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
:)))))))) Auzi la el, cartile apocrife au aparut in secolul XVI. Pe langa faptul ca deuterocanonicele au existat si inainte(vezi ca le avem si noi, si el au si Bisericile ne-calcedoniene), vezi ca tocmai datorita raspandirii epidemice a apocrifelor din secolul II si III a aparut canonul biblic in 367.
Uite lista si continutul apocrifelor nou-testamentare(care au fost pastrate pana acum):
http://www.sacred-texts.com/chr/apo/index.htm
Am vrut sa zic ca (,) cartile apocrife au aparut in mod oficial in biblia bisericii catolice in secolul XVI-lea ca raspuns impotriva protestantilor. Ele existau si mai dinainte in biblia lor, dar inainte de sec XVI ele erau doar niste carti considerate vrednice de citit, si nu inspirate. Te prinzi si tu de orice greseala de-a mea, ca sa ce ... ? Mai bina uita-te la inima ta si vezi cum esti inaintea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 02.03.2014, 15:39:05
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Oamenii au pacatuit, oamenii trebuie sa plateasca, de aceea a trebuit ca Isus sa devina om ca si noi, sa devina unul de-al nostru, ca sa plateasca plata in locul nostru, El Cel care era 100% Dumnezeu si 100% om.

Asta-i Evanghelia lui Hristos. Care e alternativa ta? Ca il putem mituii pe Dumnezeu cu faptele noastre bune (Isaia 64:6 spune ca faptele noastre bune sunt niste haine manjite inaintea lui Dumnezeu) ca sa ne ierte?? Asta ar fi incredibil de oribil. Mania dreapta a lui Dumnezeu trebuia sa fie satisfacuta, si ea a fost satisfacuta prin moartea lui Isus pe cruce, atunci cand Dumnezeu l-a zdrobit pe Isus pentru pacatele noastre (nu uita ca Isus a fost voluntar, nu victima) Isaia 53:10 "It pleased the Lord to crush him", si neprihanira lui Isus este atribuita celor care cred in El, doar prin modul acesta putem intra in cer, avand in vedere ca Apocalipsa 21:27 se spune "Nimic întinat nu va intra în ea, nimeni care trăiește în spurcăciune și în minciună; ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului." Trebuie sa fim 100% perfecti ca sa intram in cer, si asta se poate doar prin sangele Mielului care a murit pentru noi.
Nu exista alternativa. Daca intr-adevar, judecam juridic, sa arda toata omenirea in Iad ar fii cel mai bun lucru ce ar putea sa se intample. Si nu, asta nu e Evanghelia lui Hristos, ca am aratat ca "In scholarly literature it has been generally recognised for some time that the penal substitution theory was not taught in the Early Church"

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Am vrut sa zic ca (,) cartile apocrife au aparut in mod oficial in biblia bisericii catolice in secolul XVI-lea ca raspuns impotriva protestantilor. Ele existau si mai dinainte in biblia lor, dar inainte de sec XVI ele erau doar niste carti considerate vrednice de citit, si nu inspirate.
Tu vorbesti de deuterocanonice, eu vorbeam de cele intr-adevar apocrife.
Crestinismul timpuriu nu avea Biblie, cum avem astazi si cum probabil iti imaginezi.
Erau zeci de Epistole, Evanghelii si carti aflate in circulatie atunci.
Lista actuala, de carti stabilite ca fiind adevarate, nu a aparut decat in secolul IV.
Ceea ce cam sfarama orice pretentie de sola scripturism istoric.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Te prinzi si tu de orice greseala de-a mea, ca sa ce ... ? Mai bina uita-te la inima ta si vezi cum esti inaintea lui Dumnezeu.
Imi place cum in evanghelism, singurul motiv pentru care nu ar accepta cineva viziunea ta e ca nu isi da seama cat de oribil e. Argument de manipulare emotionala scarboasa, la care pica cei impresionabili.
Eu stiu cum ma aflu fata de Dumnezeu. Imi stiu pacatele.
Dar daca, ipotetic, teoria ta ar fi adevarata, as face singurul demn posibil, si mi-as accepta soarta de damnat.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 02.03.2014, 16:59:04
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Singura greseala e faptul ca acele cuvinte au fost spuse de Isus unei BISERICI, nu pacatosilor. Ala nu e o chemare la mantuire adresata pacatosilor, ci o chemare la mantuire adresata unor crestini care nu sunt asa-si-asa, nici prea credinciosi, nici prea pacatosi.
Hristos Iisus cu doi i, ca să se deosebească de ceilalți 13 Isuși din Biblie.

Măi copile, fi atent:
Da, spuse unei Biserici. Bisericii nu zidurilor, ci oamenilor. Biserica e alcătuită din oameni, mădularele ei, deci păcătoșii. Hristos nu a venit pentru cei drepți, ci pentru cei păcătoși, nu pentru cei sănătoși, ci pentru cei bolnavi, spune Biblia, știi, nu ?

Deci DE CE SECTARII sau ERETICII SE NUMESC SFINȚI ? Dacă Hristos a venit pentru păcătoși și pentru bolnavi ? Răspunde te rog.

Deci nu mai fă parte din adunările ce slujesc unui hristos mincinos ! DEMONILOR PLINI DE MÎNDRIE ! Să te numești sfînt e mîndrie !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
In mare sunt de acord cu ceea ce ai scris despre Har, si e cam diferit de ceea ce ai zis inainte :)) Nu e nicio aura sau lumina sau mai stiu eu ce. Ceea ce zicea Sf. Simeon Noul Teolog e asemanator cu ceea ce am zis eu, in sensul ca am zis ca e un dar, in niciun caz o lumina care poate vazuta cu ochii.
Slavă Domnului că ești de acord cu învățătura CREȘTINEASCĂ, cea fără erezie.
Nu, eu nu am aură, ca sfinții pictați în Sfintele Icoane, care vor judeca lumea, conform Scripturii, dar acea aure trebuie să o dobîndim !
Curățirea, luminarea și îndumnezeirea.
Ereziile protestante nu au nevoie de așa ceva, pentru că nu se vor mîntui.
IEȘI DIN EREZIILE PROTESTANTE, CĂ NU TE VEI MÎNTUI ! ȚINE MINTE, NU TE VEI MÎNTUI.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Satana cu S mare ca e un substantiv propriu. Eu incerc sa respect si gramatica limbii romane.
În Biblie, în tot Noul Testament, sunt 35 de locuri unde apare scris despre satan diavolul și apare peste tot scris satana cu s mic, dar la erezii, nu mă mir să fie cu S mare, pentru că îl slujesc pe satana, domnul lor, al ereziilor, pentru că ereziile respectă gramatica dar pierd mîntuirea.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ce frumoase si adevarate sunt cuvintele din Matei 7, 21-23; Acel pasaj vorbeste despre oameni care se credeau mantuiti prin faptele lor, dar Isus le-a zis ca El nu i-a cunoscut niciodata, chiar daca au facut acele fapte. Alta dovada ca faptele nu mantuiesc pe nimeni.
Copilaș, ereziile protestante nu sunt primele pe care le-a biruit Biserica, în fiecare secol creștin, din secolul 1, 2, 5, 12, 17, 21, au existat cel puțin un curent eretic.
Începînd din Biblie, primul eretic, Simon Magul, care vroia să cumpere harul. Ca și penticostalii, care cred ei că au har, s-a coborît "duhul", le-a dat grăirea în limbi, cînd spune că "darul limbilor va înceta" (I Corinteni 13, 8) și alte daruri le-a mai dat "duhul", dar duhul demonilor.
Revin la subiect, Biserica s-a luptat cu multe erezii, arianismul, nestorianismul, pnevmatomahii, monofiziții, origenismul, iconoclasmul, papistașii, și în Hristos Iisus, le-a biruit pe toate, doar că unii eretici biruiți, nu au vrut să audă Adevărul și au continuat ereziile. Ei bine pentru aceia, ereticii care au continuat ereziile, deși Biserica le-a arătat Adevărul, este Matei 7, 21-23, așa au spus Sfinții Părinți, în secolele 1-8, care deși s-au rugat la Dumnezeu și au zis "Doamne Doamne", tot au lucrat fărădelegea (erezia), și nu au urmat lui Hristos, ci hristoșilor mincinoși, care spune că vor veni. Păi au venit, ca să piardă și pe cei aleși (creștinii), în ereziile hristoșilor mincinoși.
SĂ VI ACASĂ DRAGUL MEU ! ÎN CREȘTINISM, NU ÎN EREZII.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
1. Deci moastele sunt neputrezite? Ia da un click aici: http://fs69.trilulilu.ro/imgs/Dosite...e4673cd4fc.jpg
Copilaș, tu ai văzut cum arată oasele unui cadavru obișnuit și oasele neputrezite ale unui sfînt ? Ce culoare, ce miros, ce densitate, unele față de altele ? Nu ai văzut. Pentru că nu ești creștin. Martirii Bisericii Creștine, ce erau uciși pentru Hristos, aproape toți au fost cinstiți de Hristos prin neputrezirea trupului și a oaselor lor sfinte. Eretici, n-au de unde să știe așa ceva. Protestanții nu existau în secolele alea, au venit abea în secolul 15, cu Luther, care s-a apucat și a scos cărți din Biblie, și i-a scos și Dumnezeu lui, partea din Rai, și tuturor celor îi urmează.
Deci Sfintele Moaște, ale Sfinților, sunt de două tipuri, care Dumnezeu permite să se despară, anume capul, degetele, acelea sunt de obicei Sfintele Moaște care au oase neputrezite, apoi Sfinte Moaște întregi, care Dumnezeu nu a permis să se despartă, care au și trupul neputrezit, nu numai oasele neputrezite. Acelea de obicei, sunt în Sfinte Racle mari, în Sfinte Biserici sau Sfinte Mănăstiri mari, pentru a arăta cinstea locului, unde Hristos alege să fie slăvit.

Și să închid gura șarpelui eretic căruia te închini, șă-l biruiesc în Hristos, spune-mi te rog de ce a înviat trupul unui mort, cînd a fost pus peste Sfintele Moaște ale Proorocului Elisei ? (4 Regi 13, 21)
Și mai este: la Apocalipsa 6, 9: "a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o."
Uite Sfinții Martiri. Sub jertfelnic, așa cum face Biserica lui Hristos, pune părți din Sfintele Moște ale Sfinților Martiri sub jertfelnic, în Sfîntul Altar, la temelia Sfintei Mese, adică jertfelnicul, unde se jertfește Hristos.
Și altele, dar doar acestea le scriu acum.
Deci răspunde-mi de ce învie morții cînd se ating de Sfintele Moaște, cum vedem la Proorocul Elisei ?

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 02.03.2014 at 17:03:03.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 02.03.2014, 17:59:36
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ok. Nerihanit inseamna nevinovat, si ce se intampla cu un om nevinovat? Stii ce se intampla? Nu este acuzat de nimic, asa ca nu are de ce sa mearga in iad. Ca in iad nu merg oamenii nevinovati. Sau tu crezi ca poti sa mergi in iad si daca esti nevinovat de niciun pacat? Daca spui ca da, atunci nu prea mai am ce sa discut cu tine, ca nu o sa reusesc nimic niciodata.
Un om nevinovat, stă acasă, nu face nimic, nu face nici o faptă bună. Ei bine, acel om nu se mîntuiește. Credința fără fapte este moartă spune Biblia, Iacov 2, 20, deci asta spune Însuși Hristos. Punct.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ce se intampla daca cumva un ortodox pacatuieste cu 1 minut inainte sa vina Hristos a doua oara, si nu mai are timp (sau uita) sa isi ceara iertare si sa se spovedeasca? Ce se va intamplat cu el? Va merge in cer sau iad? Astept raspuns.
Pentru că e creștin și nu eretic, se vor pune faptele rele, alături de faptele bune, și așa va primi răsplata sau osînda. Acel creștin. La ortodocși mă refer, fiind singurii creștini rămași pe pămînt. Asta e valabil și dacă nu e cu 1 minut înainte să vină Hristos a doua oară, în fiecare minut al vieții lui, datoria noastră a creștinilor este să facem fapte bune, alături de sau în credința fără erezii și să nădăjduim, prin harul lui Hristos, să fim mîntuiți, "LUCRÎND cu frică și cu cutremur la mîntuirea noastră" Filipeni 2, 12.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Neprihanit nu inseamna mantuit? Ia citeste pasajul asta din nou si gandeste-te iarasi:
Tit 3:5-7 "El ne-a mântuit, nu pentru faptele făcute de noi în neprihănire, ci pentru îndurarea Lui, prin spălarea nașterii din nou și prin înnoirea făcută de Duhul Sfânt, pe care L-a vărsat din belșug peste noi, prin Isus Hristos, Mântuitorul nostru; pentru ca, odată socotiți neprihăniți prin harul Lui, să ne facem, în nădejde, moștenitori ai vieții veșnice."
Da exact, nu pentru faptele ne mîntuie, dar faptele trebuie să existe, altfel credința e moartă, spune Hristos prin Iacov 2. Foarte simplu.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Pavel spune ca odata ce suntem socotiti neprihaniti, vom fi automat mostenitorii ai vietii vesnice, ma gandesc ca si tu iti dai seama ca asta inseamna "mantuit". Nu eu te contrazic, ci Biblia pe care tu o imparti in parti pe care alegi sa le crezi si parti pe care le ignori.
Asta spui tu, nu spune Sfîntul Apostol Pavel. Biblia tu o împarți în părți și uiți de Iacov 2 și Filipeni 2, care spune să LUCRĂM. FAPTE. Altfel, CREDINȚA E MOARTĂ. Nu ești automat moștenitor al vieții veșnice, dacă trebuie să lucrezi cu frică și cu cutremur pentru viața veșnică, conform Filipeni 2, 12.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
De ce tii atat de mult la Iacov 2 ca si o dovada pentru mantuirea prin fapte, cand exista o explicatie foarte buna care spune ca Iacov se referea ca credinta care este doar o marturisire verbala fara o schimbar in inima este o credinta moarta. Nu credinta adevarata, deoarece credinta adevarata fa produce fapte, ci credinta asemanatoare demonilor care cred ca Isus exista, dar acea credinta nu ii va mantui, la credinta asta se referea Iacov. Vezi. Exista explicatii foarte corecte pentru Iacov 2, dar tu nu ai nicio explicatie pentru Efeseni 2:8, 2 Corinteni 5:17, Tit 3:5, Ioan 3:16, si zeci de alte versete, care nu numai ca spun ca mantuirea e doar prin fapte, si resping cu vehementa orice fapta motiv pentru mantuire. Cum explici aceste lucruri? Adevarul e ca nu ai nicio explicatie, ci tu alegi sa le ignori.
Pentru că acolo e BIBLIA ! Și nu o poți scoate afară. IACOV 2, nu poate fi dat afară din BIBLIE ! Nici Filipeni 2 !
FAPTE, să LUCRĂM. Altfel credința e moartă. Deci mîntuirea, vine DOAR prin credința dreaptă, fără erezie, lucrarea faptelor și harul prin care am fost chemați și izbăviți, dacă avem credința fără erezie și dacă am lucrat faptele bune.
Deci Efeseni 2, 8, Tit 3, 5 Ioan 3, 16, NU CONTRAZIC Iacov 2 și Filipeni 2 ! Doar compleatză, întregesc ! Arată Adevărul și sfărîmă ereziile. Arată, că harul lui Hristos, prin care am fost izbăviți, VINE să ne MÎNTUIASCĂ, numai și DOAR DACĂ, avem dreapta credință creștină, fără erezie, și dacă am lucrat faptele bune ale credinței. Doar atunci vine harul izbăvitor, și are loc oferirea mîntuirii, dacă vede Hristos că nu am omorît credința creștină, cea fără erezie, conform Iacov 2, și dacă am LUCRAT, cu frică și cu cutremur faptele luminii, conform Filipeni 2, 12. Atunci harul lui Hristos izbăvitor, ne va oferi MÎNTUIREA !
Altfel, fapte bune poate face și oricine nu e creștin, sau pot face și ereticii, dar NU se mîntuiesc, fără credința creștină cea UNA. Și invers, și un creștin autentic, în credința cea UNA, adică ortodox, NU se va mîntui dacă nu are fapte, deși are credința dreaptă.
Îți amintesc iarăși, la Matei: "Nu oricine îmi zice Doamne Doamne" și ereticii se sperie și spun că au fapte, cum Doamne? "nu în numele Tău, minuni am făcut, și morți am înviat?" Și nu se vor mîntui. Pentru că minuni și semne, spune Biblia că vor face și hritoșii mincinoși, cărora ereziile slujesc. Le va zice Hristos: "Plecați de la Mine, căci Eu nu vă cunosc pe voi, cei ce lucrați fărădelegea", adică ereziile. Și islamismul este o erezie, ca protestantismul. Repet: VINO ACASĂ ! În creștinism, ca să te poți mîntui.

Romani 10:11 "Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Isus ca Domn și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morți, vei fi mântuit."
Vrei sa spui ca si in cazul acesta, "mantuit" inseamna orice altceva numai "mantuit" nu?[/quote]
Da, vei fi mîntuit ! În Biblia Creștină (nu eretică), spune te vei mîntui. Deci nu spune că ești gata mîntuit ! Trebuie să ai și fapte, altfel credința fără fapte este moartă.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Trebuie sa fi orb sa nu vezi, ceea ce spune Pavel. Pavel nu numai ca spune ca mantuirea se obtine doar prin credinta, el spune in acelasi pasaj ca nu suntem mantuiti prin fapte. Asa ca ideea ta ca uneori se vorbeste despre mantuirea prin credinta, si alta data prin mantuirea prin fapte, este o idee gresita. Pavel vorbea clar impotriva faptelor ca motiv pentru mantuire.
Da. Pavel spune de mîntuirea prin credință, iar Iacov spune de mîntuirea prin fapte. Nu se exclud unul pe altul, ci se completează. Trebuie acestea două, credința cea dreaptă, Una, fără erezie, și lucrarea faptelor luminii, fără de care credința e moartă.
Dar nu cred că înțelegi, că te ține strînd hristosul mincinos.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Atunci cand credem cu adevarat in Isus, neprihanirea Lui ne este atribuita noua, si asta e singura metoda de a intra in cer. Apocalipsa 21:27 spune "Nimic întinat nu va intra în ea, nimeni care trăiește în spurcăciune și în minciună; ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului." Atunci cand vei sta inaintea lui Dumnezeu bazandu-te 100% pe faptele, neprihanirea si meritele lui Isus, atunci vei sta inaintea lui plin de incredere. Altfel, nu ai cum sa ajungi in cer bazandu-te pe faptele tale, crezand ca iti poti cumpara mantuirea cu faptele tale. In Isaia 64:6 scrie "Toți am ajuns ca niște necurați, și toate faptele noastre bune sunt ca o haină mânjită." -> Chiar si faptele noastre bune sunt niste lucruri urate inaintea lui Dumnezeu. Faptele noastre bune nu ne pot sterge faptele noastre rele. Deci, ori mergem in iadul vesnic ca sa platim pretul pentru ele, ori ne incredem 100% in Cel care a platit pedeapsa in locul nostru. Alta alternativa nu este
Ai spus o erezie. -NU- ne este atribuită neprihănirea lui Hristos, fără ca noi să luptăm pentru ea ! Biblic îți dovedesc, iarăși !

Trebuie să ne SILIM, adică să ne obligăm spre ea, spune la Luca 16, 16. Pentru că trupul vrea cele ale trupului, care sunt contra celor ale duhului, care vrea cele ale duhului, spune la Romani. De aia trebuie să ne silim spre Împărăția Cerurilor.
"Împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea." - Matei 11, 12.
Da? Cum spune la Luca 16, 16, așa și la Matei 11, 12. Străduință, silință ! ca să poți lua neprihănirea lui Hristos.
Altfel NU te mîntuiești !
Hristos și-a făcut partea ! Anume că îți oferă POSIBILITATEA, sau poți spune ȘANSA, ca tu, om muritor păcătos și bolnav (nu sfînt, cum spun ereticii protestanți) să TE SILEȘTI, sau SĂ TE STRĂDUIEȘTI, spre Împărăția Cerurilor. Este C-L-A-R ? E limpede ?

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
TE ROG RASPUNDE-MI LA ASTA: De ce a murit Hristos pe cruce?
Întrebare retorică. Dar răspund. Hristos a murit pe Sfînta Cruce (sfințită de sîngele Lui), și a înviat a 3-a zi după Scripturi, Duminica, (iar creștinii cinstesc ziua învierii, nu sămbăta, sabatul iudaic), ca să se împlinească profețiile, Scripturile, de a oferi posibilitatea mîntuirii omenirii căzute ! Și creștinii, cred în EL și fac fapte bune, silindu-se și străduindu-se, conform Scripturii, să poată fi mîntuiți. Amin.

Nu mai sta în erezie ! Că nu te vei mîntui ! Ci vei merge în iad, ca toți ereticii.

Bucurii.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 02.03.2014, 19:00:14
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
1. Cum explici ceea ce spunea Pavel in Tit 3:5, prin lumina a ceea ce intelegi tu din Iacov 2? Nu mi-ai dat niciun raspuns satisfacator, ci tot ai repetat ca nu exista nici contradictie, fara sa explici ce vrea Pavel sa spuna de fapt.
Ți-am spus Tit 3, 5 e mîntuirea arătată prin credința dreaptă și vorbește despre credință, și Iacov 2, 20 arată că acea mîntuire prin credință, fără fapte este moartă ! Deci mîntuirea vine de la Hristos și harul Său cel Mîntuitor, pentru omul care are credința creștină dreaptă, cea Una, fără erezie, credință care are lucrarea faptelor bune, credință care s-a silit spre mîntuire, s-a străduit, cum spune Scriptura la Luca 16, 16 și Matei 11, 12. Altfel nu există mîntuire. Deci pentru mîntuire: credință, fapte, har ! 1, 2, 3. Simplu.
O să văd ce răspuns "satisfăcător" o să dai tu la Hristos și la sfinții care te vor judeca la Judecată.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
2. Vezi ca nu ai inteles nimic din ce ti-am spus? Noi nu credem ca pur si simplu zici "Cred in Isus" si gata, faci ce vrei de acum in colo ca esti mantuit orice ai face. NU ASTA CREDEM, ASA CA INCEARCA SA INTELEGI ASTA CA SA NU MAI REPET. Multumesc. Prin credinta in Isus, Dumnezeu te transforma intr-o faptura noua (Asta spune Biblia, nu eu), o faptura noua va avea o viata noua, o viata schimbata, o viata in care va uri lucrurile pe care Dumnezeu le uraste, si va iubi lucrurile pe care Dumnezeu le iubeste. Asta definitia unei fapturi noi.
Da, prin credința în Iisus, (nu Isus) da, te transformă întro făptură nouă, viață nouă, schimbată. DAR FĂRĂ FAPTE, acea credință e MOARTĂ !
Fără să te SILEȘTI, fără să te STRĂDUIEȘTI, cum spune la Luca 16, 16 și la Matei 11, 12, fără să LUCREZI cu frică și cu cutremur la mîntuire, cum spune la Filipeni 2, 12, fără acestea, NU EXISTĂ MÎNTUIRE ! Copilaș ! Punct.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Cum explici aparenta contradictie dintre Pavel si Iacov. Eu ti-am explicat mai sus o interpretare foarte buna, tu nu mi-ai explicat relatia dintre aceste doua invataturi de la Pavel si Iacov.
Am explicat deja. De mai multe ori. Și mai sus ai explicația. Nu e contradicție, e complementaritate, e echilibru, armonie, numeșteo cum vrei ! Dar nu le separa, nu lua una și pe cealaltă o scoți afară. Că îți scoate și ție Dumnezeu partea din Ceruri. Teme-te !


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ti-am explicat mai sus ca neprihanire = mantuire. In toate versiunile din engleza, inclusiv King James Version-ul tau, scrie "righteousness" si cautand pe net am ajuns la definitia asta: "the state of moral perfection required by God to enter heaven". Si aici vine Romani 3:20 cu alt verset pe care tu nu il poti explica "Căci nimeni nu va fi socotit neprihănit înaintea Lui prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunoștința deplină a păcatului." Neprihanirea este doar prin Hristos, cautati refugiul acolo, nu in faptele tale!
Neprihănit nu înseamnă mîntuit, și chiar de-ar însemna, pentru mîntuire trebuie să lupți, să lucrezi cu frică și cu cutremur, cum spune la Filipeni 2, 12, să te silești, cum spune la Luca 16, 16, să te străduiești spre mîntuire, cum spune la Matei 11, 12.
Da, nu faptelel noastre ne mîntuie, dar fără ele, credinșa este moartă și nu există mîntuire. Simplu de tot.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Americanii ortodocsi ii spun Mantuitorului "Jesus" si nu "Iisus". Deci, sunt ei mantuiti sau nu? Da sau Nu? Astept...
Da, americanii ortodocși care scriu Jesus se vor mîntui, iar americanii eretici care scriu la fel Jesus, nu se vor mîntui. Ai răspunsul.

Acum răspunde-mi și tu:
În biblia ereticului cornilescu, scrie plecăciune. La noi, la creștini, scrie închinare. Deci cum îi faci tu plecăciune la Sfînta Fecioară Maria ? Sau închinare.
În "biblia" ereticului cornilescu scrie că i-a făcut lucruri mari Cel Puternic, la Biblia creștină spune că i-a făcut mărire. Spune-mi tu cum ce lucruri mari îi faci Sfintei Fecioare Maria ? Deși e traducere greșită, lucruri mari, ți-am dovedit, e great things, nu big things, deci lucruri minunate, mărire, adică, slăvire, nu lucruri mari, dar în fine, lucruri mari. Cum îi aduci lucruri mari? Cum anume faci? Dacă Cel Puternic i-a făcut lucruri mari, tu cum îi faci lucruri mari ? Dacă Cel Puternic, Dumnezeu Treime, a cinstito așa mult, că i-a făcut lucruri mari, tu cum anume o cinstești ? Cum mai exact ? Ce fel de plecăciune îi faci ? Ca și Arhanghelul Gabriel, sau Gavriil ?
Și fără să amintesc că spune că o vor ferici toate neamurile... Sau "îmi vor zice fericită fericită", spune la biblia ereticului cornilescu.

BĂ ! Copile ! FI ATENT ! Fă măcar atît ! Conform "bibliei" cornilescu ! "Plecăciune", "mă vor numi fericită" și "i-a făcut lucruri mari" !
Fă un lucru mare !
Anume:
Ia Sfînta Icoană cu Sfînta Fecioară Maria, și fă-i plecăciuni și numește-o fericită ! Fi atent !
Spune cum i-a spus îngerul, cum spune la cornilescu, înger !
Spune-i cum i-a zis el: "Plecăciune, ție, căreia ți s-a făcut mare har; Domnul este cu tine, binecuvântată ești tu între femei!" și apoi spune : "Te numesc fericită ! Te numesc fericită ! Te numesc fericită ! Te numesc fericită ! Te numesc fericită !"
Și fă plecăciuni, cînd spui cuvintele astea !
Nu-i biblic ? Ba da e biblic !
Doar nu ești tu mai presus de înger, nu ? Doar nu crezi că ești sfînt, nu ? Ești păcătos și bolnav, nu ? Că pentru păcătoși și pentru cei bolnavi a venit Hristos !
Deci fă și tu așa, cum am spus mai sus, plecăciune, cu cuvintele care trebuiesc. Fă măcar așa. Este conform Bibliei ??? ESTE !!!
Fă asta de 40 de ori, sau de 30 de ori, sau de 90 de ori. Sau de 200 de ori.
De cîte ori vrei tu ! Sau de fiecare dată cînd te rogi ! De 3 ori pe zi, sau de 5 ori pe zi ! Fă așa ! Să-ți ajute Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ce e erezie? Efeseni 1:4-5?

Daca nu, atunci explica-mi te rog versetele astea: "În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui, ne-a rânduit mai dinainte să fim înfiați prin Isus Hristos, după buna plăcere a voii Sale,"
Vrei sa spui ca a fost beat Pavel cand a scris versetele astea?
Nu, nu Efeseni 1, 4-5 e erezie.
Ci cum interpretarea protestantismul la Efeseni 1, 4-5 este erezie ! Aia e erezie ! Și IAD !
Da, Dumnezeu a ales de la întemeierea lumii, pe toți oamenii, să se mîntuiască și la cunoștiința adevărului să vină. (conform I Timotei 2, 4). DA? Toată omenirea să fie în EL ! Conform I Timotei 2, 4. Doar că nu toată omenirea Îl vrea !
Deci a ales toată omenirea să se mîntuie, dar nu mîntuită cu forța !
PREDESTINAȚIE NU EXISTĂ ! ESTE EREZIE DIN SECOLUL 5, DE LA ERETICUL ORIGEN ! PREDESTINAȚIA E EREZIE !

~ TOȚI PROTESTANȚII CARE AȚI CITIT ACESTE RÎNDURI ! ~

~ FIE CĂ AVEȚI SAU NU CONT PE FORUMUL CREȘTIN ! ~

~ VĂ CHEM ACASĂ ! ~

~ ÎN CREȘTINISM ! IEȘIȚI DIN EREZIE ! ~

~ CĂ ALTFEL NU VĂ VEȚI MÎNTUI ! ~

~ AȚI FOST AVERTIZAȚI ! ~

~~~ HRISTOS A ÎNVIAT ! ~~~

Last edited by Daniel_Ortodox; 02.03.2014 at 19:14:07.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 02.03.2014, 19:45:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

dovezile actuale pe care le da DUMNEZEU ca biserica lui este cea ortodoxa ,stilpul si temelia adevrului ,pe care nici potile iadului nu o vor birui sunt ;
SINGURA CA VECHIME CARE NU A SCHIMBAT NIMICA DIN VREMEA APOSTOLICA.
LUMINA DE LA Sfintul mormint din simbata Patilor.
Minunile si vindecarile pe care le face Domul prin MAICA DOMNULUI [exista si carti in care sunt povestite] si prin sfintii sai adeverind astfel ceea ce spune psalmistul DAVID,anume'MINUNAT ESTE DUMNEZEU INTRU SFINTII SAI",adica ei putind sa faca pina in zilele noastre ceea ce Mintuitorul a facut cind umbla pe pamint,adica vindecari ,invieri din morti,
Hotaririle luate cu privire la credinta adevarata s-au facut asa cum Mintuitorul a statornicit ,prin sinoade ,adica consultari ale oamenilor induhovniciti ai acelor vremuri ,care sunt acuma in rindul sfintilor si prin care si azi primim ajutor daca il cerem,pentru vindecari ,obtinerea unui post sau casatorii potrivite..s.a.
Numai cine nu vrea nu poate vedea adevarul exprimat foarte clar in biserica ortodoxa de la inceputul vremurilor pina astazi !
Daca voi va uitati doar la uscaturile din padure atunci nu veti vedea padurea de ucaturi,adica adevarul credintei ortodoxe.Dar daca va rugati cu credinta ca Domnul sa lumineze intunericul mintilor si inimilor voastre atunci cu siguranta veti primi raspuns in ciuda uneltirilor satanei.Si noi nu ne consideram decit pacatiosi ,noi ortodocsii ,care si noi avem nevoie de aceasta rugaciune pe care mi se pare ca SF.GRIGORE PALAMA a facut-o;DOAMNE ,LUMINEAZA INTUNERICUL MINTII MELE'
__________________
Reply With Quote
  #227  
Vechi 02.03.2014, 21:58:13
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
De ce eviti iarasi sa raspunzi? Le pun iarasi sperand ca o sa-mi raspunzi la ele:
1. Tu ai spus acolo ca botezul trebuie facut NEAPARAT prin apa. Deci, talharul de pe cruce nu s-a botezat niciodata daca botezul e prin apa.
2. Marcu 16, 16: "Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." Citeste cu atentie versetul. Cine va fi osandit? Cel ce nu va crede, nu cel ce nu se va boteza. Nu adauga nimic la Biblie.
Recunosti ca ai gresit spunand chestiile astea doua de mai sus?
Copilaș, nu evit să răspund și nu am greșit.
Tîlharul s-a mîntuit prin CREDINȚĂ, FAPTE ȘI HAR ! Așa cum se mîntuiesc creștinii care nu au erezie (ortodocșii) astăzi și în vecii vecilor.
Ți-am vorbit mistic, deși nu trebuia. Îți voi da răspunsul practic, care duce la mistic, altfel misticul nu îl poți înțelege.
Cînd tîlharul era pe cruce, nu erau versetele care arată că cine nu are BOTEZ nu se mîntuiește, și nici versetele care arată că cine nu are TRUPUL și SÎNGELE DOMNULUI nu se mîntuiește. Cînd tîlharul era pe cruce nu exista Biblie. Ăsta e răspunsul practic. Iar răspunsul mistic, este care l-ai primit deja, că CREDINȚA ÎN HRISTOS, ce a avuto tîlharul prin -faptele- mărturisirii cu gura lui: "Doamne pomenește-mă cînd vei veni întru Împărăția Ta", adică Îl vedea pe Hristos ca fiind Dumnezeu, numindu-l Doamne, se smerea și se pocăia, cerînd să fie pomenit în Împărăția Cerurilor, da? Prin aceste fapte, alături de credința dreaptă, fără erezie, în harul lui Hristos care era lîngă el pe Sfînta Cruce, i s-au socotit acestea 3, CREDINȚA, FAPTELE și HARUL, drept botez și împărtășanie. Așa i s-au socotit. Așa spun Sfinții Părinți, în secolele 1-4. Dacă îi contrazici pe Sfinții Părinți, contrazici pe Duhul Sfînt Însuși, de Care ei erau plini.
ÎN NUMELE DOMNULUI, ÎȚI ZIC: DESCHIDEȚI MINTEA ! LEAPĂDĂ EREZIA ! PRIMEȘTE CREȘTINISMUL !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu, nu, nu, raspunde cinstit.
Nu te-am intrebat ce i-ar fi spus preotul ortodox talharului DUPA ce Isus i-a zis ca e mantuit, ci te-am intrebat si te intreb din nou pentru a 425 oara:
Ce i-ar fi spus preotul ortodox daca acesta ar fi stat in fata crucii pe care murea talharul (inainte ca Isus sa-i fi spus talharului ca este mantuit), daca talharul l-ar fi intrebat "Vreau sa fiu mantuit. Ce trebuie sa fac?"
Iti spun eu ce i-ar fi spus: Trebuie sa te botezi in apa, trebuie sa vi la biserica la spovedanie, si vazand ca tu esti batut in cuie pe cruce, aceste lucruri sunt imposibile pentru tine, asa ca tu nu mai ai nicio sansa. Asta i-ar fi spus. In niciun caz nu i-ar fi spus ca si Pavel "Crede in Isus si vei fi mantuit". Cum poti sa te consideri crestin cand in intrebarile astea ma minti in continuu?? Tu traiesti in minciuni? Cum poti sa spui ca esti crestin?
Preotul creștinismului care nu are erezie (ortodox), i-ar fi spus tîlharului înainte ca Hristos să-i spună că se va mîntui în ziua aceea, fiind cu Hristos în Rai, dacă tîlharul îl întreba pe preotul creștin (ortodox, fără erezie): "Vreau să fiu mîntuit, ce trebuie să fac?", preotul creștin-fără-erezie, ortodox, i-ar fi răspuns: DOAR prin CREDINȚĂ, FAPTE ȘI HAR ÎMPREUNĂ, te poți mîntui. CREDINȚA în Hristos cel de lîngă tine, pe Sfînta Cruce, ca fiind Fiul lui Dumnezeu și Dumnezeu Adevărat, Cuvîntul și Hristosul lui Dumnezeu, alături de FAPTELE care îți vor fi considerate, tîlharule, cuvintele de mărturisire a credinței și HARUL lui Hristos care îl vei primi prin CREDINȚA DREAPTĂ, MĂRTURISITĂ PRIN FAPTELE CUVINTELOR. Și tîlharul ar fi spus: DOAMNE ! Pomenește-mă cînd vei veni întru Împărăția Ta !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Esti ... incredibil de mincinos. Asta imi arata ca nu l-ai intalnit pe Isus niciodata, ca daca l-ai fi intalnit nu ai mintii atata.
Fapte 16:30 "Atunci temnicerul a cerut o lumină, a sărit înăuntru și, tremurând de frică, s-a aruncat la picioarele lui Pavel și ale lui Sila; i-a scos afară și le-a zis: Domnilor, ce trebuie să fac ca să fiu mântuit? Pavel și Sila i-au răspuns: Crede în Domnul Isus, și vei fi mântuit tu și casa ta."
Ce i-a spus Pavel sa faca? Sa creada, asta i-a spus. Si ce i-a spus ca se va intampla dupa ce va crede? Ca va fi mantuit. Niciunde in pasajul asta nu se vorbeste ABSOLUT nimic despre fapte. Cat de nerusinat si nesimtit trebuie sa fi ca sa introduci "fapte" in pasajul ala. Esti orb si nu vezi bine? Unde vezi tu fapte, frate, acolo? Sa te ajute Dumnezeu sa vezi adevarul, ca eu sunt constient ca nu sunt capabil sa te ajut. Doar Domnul mai poate face ceva pentru tine.
Nu sunt mincinos. Că nu L-am întîlnit pe Iisus (cu doi i) niciodată, îți arată hristosul mincinos, adică un demon, căruia te închini, mă întîlnesc cu Iisus (cu doi i) de fiecare dată cînd mă Împărtășesc cu El. Slavă Domnului și Mărire Preacuratei Maicii Sale.
Da, i-a spus Sfîntul Apostol Pavel să creadă (nu Pavel, că nu te-ai tras cu el de șireturi) să creadă și "vei fi mîntuit" ! Deci va fi mîntuit ! Cînd moare, și cînd merge la Hristos ! Atunci va fi ! Pînă atunci trebuie să-și trăiască viața ! În Biblie Creștină (nu eretică) spune: te vei mîntui ! Adică atunci ! Nu acum. Atunci cînd vei muri. Dar luăm "biblia" cornilescu, nicio problemă: "vei fi mîntuit". Cînd? Atunci ! La adormirea în Hristos. Și pînă atunci -sunt- mîntuit ? NU! Trebuie FAPTE! - Iacov 2, Trebuie să te SILEȘTI - Luca 16, 16, pînă atunci trebuie să te STRĂDUIEȘTI - Matei 11, 12 și trebuie să LUCREZI cu frică și cu cutremur la mîntuirea ta - Filipeni 2, 12. ATUNCI ! ȘI DOAR ATUNCI ! VEI -FI- MÎNTUIT ! CÎND LA JUDECATĂ SE VA VEDEA CĂ AI FĂCUT ACESTEA, avînd credința creștină dreaptă, fără erezie. Atunci Harul lui Hristos, te va mîntui ! Doar atunci !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu m-am nascut chiar ieri, asa ca nu mai incerca chestii d-astea atat de mincinoase. Nu ti-e rusine sa minti atata pentru cultul tau?
Nu-mi ajută la mîntuire să știu cînd te-ai născut.
NU AM MINȚIT NICIODATĂ, în nimic din ce am spus în ACEST TOPIC !
Nu apăr un cult.
Apăr și mărturisesc ADEVĂRUL !
Ca și Adevărul să mărturisească pentru mine !
Dacă se va milostivi de mine...

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Big = Great.
Ai dictionar de sinonime in engleza? Cauta sa vezi.
Si in plus, de unde iti vine tie ideea ca "great things" inseamna marire sau slavire sau proslavire??? E cea mai penibila interpretarea de-a ta pana acuma. Nu are nici macar un gram de dovada. Nimic nu iti sustine parerea, doar niste iluzii sau niste traditii pentru care incercati sa gasiti niste dovezi biblice.
Fi atent. Nu e penibilă interpretarea, e Adevărul ! Nu sunt iluzii și nici tradiții ! E Adevărul ! Fi atent:
Limba engleză și romînă biblică, și -orice- limbă biblică, nu se supune regulilor gramaticale (mereu în schimbare), pentru că de exemplu, vedem că în TOT Noul Testament, anume în 35 de locuri, satan, satanei, satano, deși e substantiv, nu apare scris cu S mare, ci s mic. Crezi că întîmplător este asta? Nu întîmplător. satana cu s mic așa trebuie scris ! Mereu cu s mic.
Deci, apoi, Biblia, nu se supune nici la sinonimele ! Firesc, logic. Deci "great" nu e sinonim în Biblie cu "big" !
Big things, înseamnă lucruri mari. Dar dacă apare Great Things, -nu întîmplător-, este pentru a arăta cît de mare cinste trebuie să-i fie acordată Sfintei Fecioare Maria (măcar așa spune-i, nu doar Maria, creștinii fără erezie, ortodocșii, îi spun Preasfîntă, că e prima între Sfinți, cea mai mare, în fine asta e alt subiect).
Lămurit? Great, în Biblie nu e sinonim cu big. La fel cum satan se scrie cu s mic, în tot Noul Testament.
Great Things, înseamnă lucruri de mărire, de slăvire, sau proslăvire ! Da, Dumnezeu slăvește omul, punîndu-l în slava Sa ! îți arăt mai jos.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca e asa cum zici tu atunci versetul asta din Romani 8:30 ("Și pe aceia pe care i-a hotărât mai dinainte, i-a și chemat; și pe aceia pe care i-a chemat, i-a și socotit neprihăniți; iar pe aceia pe care i-a socotit neprihăniți, i-a și proslăvit.") inseamna ca Dumnezeu se inchina fiecarui credincios. Daca Dumnezeu nu se inchina credinciosilor, atunci marire nu inseamna inchinare.
Măi copilaș, tu crezi că Dumnezeu e plin de mîndrie?
Tu crezi că Dumnezeu e un dictator, care spune să i ne închinăm, că așa ordonă El?
Nu.
Dumnezeu, indirect, DA, se închină omului !
Dumnezeu S-a lăsat pălmuit de oameni, scuipat, bătut, batjocorit, legat la ochi și se jucau cu El, bătîndu-L, biciuit, răstignit !
Da, Dumnezeu S-a lăsat ucis de oameni !
Da, Domnul S-a smerit pe Sine, chip de rob luînd. S-a smerit, tocmai ca să vină să fie judecat de oameni, apoi să fie omorît de oameni.
Dumnezeu slăvește omul, luînd pe om, în slava Sa ! proslăvindu-l !
În luminare, apoi îndumnezeire, Dumnezeu proslăvește pe omul care L-a urmat și L-a ascultat !
Dumnezeu, direct, DA, proslăvește pe om ! Îl slăvește pe om ! Ține minte !
Dumnezeu nu e plin de mîndrie, nu e dictator !
Dumnezeu, vrea ca toți oamenii să se mîntuiască și la cunoștiința Adevărului să vină. Adică la fie proslăviți. Toți oamenii.
Asta vrea Dumnezeu ! Și pentru asta, nu ne obligă.
Nu ne bagă cu forța, nici în iad, nici în Rai ! Noi alegem, prin credința și faptele noastre, unde vrem să ajungem.
Deci ține minte aceste lucruri.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 02.03.2014, 21:58:52
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca esti atat de batut in cap incat sa crezi ca marire, un simplu cuvant iti da de inteles ca trebuie sa ne inchinam Mariei, atunci zi-mi din ce oras esti ca sa iti recomand niste psihiatrii buni.
Deci pentru eretici, creștinii sunt bătuți în cap?
Interesant...
Oare ce le vor spune ereticii, creștinilor, la Judecată ?
În fine...
Ți-am scris la finalul acestui răspuns despre închinarea la Preasfînta Născătoare de Dumnezeu !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Prietenul ala de-al tau, vorbeste engleza? Daca da, cum ii spune lui Isus? Nu ii spune cumva "Jesus"? Deci, dupa parerea ta el e un sectant care va merge in cer pentru simplul fapt ca nu ii se adreseaza lui Hristos spunandu-i "Iisus", chiar si daca nu vorbeste romana. Asta e alt motiv care imi arata ca tu in veci vecilor nu vei recunoaste ca am dreptate, nici macar in cel mai nesemnificativ lucru din lume. Chiar si daca te intreb sa imi spui care numar intreg se afla intre 3 si 5, tu vei spune 7. Apoi eu o sa iti spun ca nu e adevarat si o sa iti dovedesc matematica ca gresesti, si sunt sigur ca si in situatia aia, in loc sa recunosti ca ai gresit, tu vei continua sa iti sustii parerea indiferent cat de patetica e. Asta imi arata ca nu prea mai are rost discutia asta, asa ca va trebui sa ne luam ramas bun intr-un viitor foarte apropiat, daca tu nu vei inceta in a fi atat de incapatanat la a renunta la parerile complet ilogice pe care le ai. Altfel nu are rost discutia.
Deci repet, americanii creștini-fără-erezie, ortodocșii, care spun Jesus, se vor mîntui și americanii în diferite erezii, care spun Jesus, nu se vor mîntui.
La fel cum romînii care spun Iisus, cu doi i, dacă sunt ortodocși și au fapte și har (că dreapta credință o au deja) se vor mîntui, și ereticii, oricum ar spune, Iisus, sau Isus, nu se vor mîntui.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Marire nu inseamna inchinare. Dovedeste-mi ca gresesc. Mariere inseamna inchinare doar in capul tau, in realitate inseamna marire, tot la fel cu great things nu inseamna inchinare. Cu toata dragostea iti spun ca esti paralel cu realitatea.
Ba da, mărire înseamnă închinare. pentru că Preasfînta Născătoare de Dumnezeu, se întreba: ce fel de închinăciune este aceasta ? Traducerea corectă, a Bibliei, după originalele grecești, Septuaginta, este închinăciune! La "bibiliile" eretice, traducerea este greșită. Iar despre big și great, am lămurit deja problema mai sus. Rămîne doar să crezi, sau să te osîndești.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Divinitatea nu inseamna sfintenie. Esti paralel, iarasi.
Dinivitatea apartine lui Dumnezeu, si numai Lui.
Cauta definitia divinitatii si poate poate o sa iti revii.
Ioan Botezatorul era plin de Har si Dumnezeu era cu el. Hai sa ne rugam lui!!!!!
Divinitatea în sens strict, ad-literam, adică după literă, înseamnă "dumnezeul" unei religii, al acelei religii. Sau divinitățile.
Iar cînd spui divinizare, sau te divinizez, nu mai înseamnă "dumnezeu" acelei religii, ci înseamnă închinare sau plecăciune.
Deci cînd spui, cum ai afirmat mai sus: "Divinitatea aparține lui Dumnezeu și numai Lui", e o contradicție în termeni. Un laic, sau un istoric, ți-ar spune: care dumnezeu? Deci, ca să fie Adevărul, exprimi așa: ~ Domnul Dumnezeu Savaot Iubire, Sfînta Treime, este Unicul și singura Divinitate Adevărată, iar în creștinismul fără erezie, al Sfintei Scripturi tradusă corect, este divinizat și slăvit, și pentru creștinii ce se învrednicesc de la El, prin urmarea și ascultarea de El, Dumnezeu, îi slăvește, făcîndu-i părtași la slava Sa. Amin. ~
Da, ne rugăm Sfîntului Ioan Botezătorul, să se roage pentru noi lui Dumnezeu, cum vedem rugăciunile sfinților în Apocalipsa 8, 3-4. Adevărații sfinți, nu oamenii care pe pămînt se numesc sfinți, că ei defapt sunt eretici în mîndrie, că Hristos a venit pentru cei bolnavi și păcătoși, nu pentru sfinți.
Sfinții nu sunt mijlocitori, mijlocitori către Tatăl fiind doar Hristos, dar sfinții se roagă pentru noi, dacă noi le cerem acest lucru.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ingerul nu i-a facut nicio inchinaciune. Am aratat asta mai sus. In King James Version-ul tau ala pe care il consideri corect, in Luke 1:28 scrie "Greetings", care e o forma de salut, in niciun caz o plecaciune sau vreo inchinare.
Nu nu, în Biblia Creștină în Engleză (creștinismul fără erezie, Ortodox), la Luke 1, 28: scrie Rejoice și nu Greetings. Rejoice, care înseamnă: Bucură-te, exact ca în Biblia Creștină în Romînește (creștinismul fără erezie, Ortodox).
Și abea apoi, în Luke 1, 29, este scris: what MANNER of greeting (fără s, adică nu greetings) is this, care se traduce ad literam, adică strict după sensul literei: "-ce fel de întîmpinare e aceasta-", dar cum Biblia, nu se supune formelor gramaticale, cum ți-am arătat mai sus, și nu se supune traducerii stricte ad-literam a textului, vine traducerea "bibliei" cornilescu, care este plecăciune, un sens corect dat cuvîntului, ca și închinăciune.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Cum o fericesc? Pur si simplu cand ma gandesc la ea (...)
Nu, păi dacă faci așa, e împotriva Bibliei. Și ești eretic, ca și ereticii protestanți, că nu se supun Bibliei. Uite te învăț cum trebuie să faci așa cum au făcut creștinii, în secolele 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20 ,21 și vor face în fiecare secol, pînă la sfîrșitul timpului și începerea veșniciei și apoi și în veșnicie:

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
:)))))))))))))
Cum sa consider ca e tot aia, daca e atat de clar ca nu e? :)))))))))
Da, da, da. Rîzi, așa-i?
Poftim uite, îți dau Adevărul, ca să poți plînge:

Copile ! FI ATENT ! Fă măcar atît ! Conform "bibliei" cornilescu ! "Plecăciune", "mă vor numi fericită" și "i-a făcut lucruri mari" !
Fă-i un lucru mare !
Doar și Dumnezeu i-a făcut un "lucru mare", nu?
Fă-i și tu un lucru mare !
Anume:
Ia Sfînta Icoană cu Sfînta Fecioară Maria, și fă-i plecăciuni și numește-o fericită ! Spune măcar cum i-a spus îngerul, cum spune la cornilescu, înger ! Spune-i cum i-a zis el: "Plecăciune, ție, căreia ți s-a făcut mare har; Domnul este cu tine, binecuvântată ești tu între femei!" și apoi spune : "Te numesc fericită ! Te numesc fericită ! Te numesc fericită ! Te numesc fericită ! Te numesc fericită !"
Și fă plecăciuni, cînd spui cuvintele astea !
Doar nu ești tu mai presus de înger, nu ? Doar nu crezi că ești sfînt, nu ? Ești păcătos și bolnav, nu ? Că pentru păcătoși și pentru cei bolnavi a venit Hristos !
Deci fă și tu așa, cum am spus mai sus, plecăciune, cu cuvintele care trebuiesc. Fă măcar așa. Este conform Bibliei ??? ESTE !!!
Fă asta de 40 de ori, sau de 30 de ori, sau de 90 de ori. Sau de 200 de ori.
De cîte ori vrei tu ! Sau de fiecare dată cînd te rogi ! De 3 ori pe zi, sau de 5 ori pe zi ! Fă așa ! Să-ți ajute Dumnezeu.

Na, mai rîzi acuma?
Te-a smerit Dumnezeu, printrun păcătos ca mine !

Și mai spun următoarele:

Interpretarea protestantismul la Efeseni 1, 4-5 este erezie ! "El ne-a și ales, înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără de prihană înaintea Lui. --- Nu există predestinație. E erezie ! Și IAD ! ---
Iar apoi spune -să fim sfinți-, nu spuneți că sunteți deja sfinți, că nu sunteți sfinți. E lipsă de smerenie și multă mîndrie.
Că spune Biblia, că Hristos a venit pentru cei bolnavi, pentru cei păcătoși, nu pentru cei drepți. Deci nu spuneți că sunteți sfinți !
--- Iar Adevărul acesta este ! ---
Nu există predestinație !
Da, Dumnezeu a ales de la întemeierea lumii ca să fim sfinți și fără de prihană înaintea Lui "pe toți oamenii, să se mîntuiască și la cunoștiința adevărului să vină." (conform I Timotei 2, 4). DA? Toată omenirea să fie în EL ! Conform I Timotei 2, 4. Doar că nu toată omenirea Îl vrea !
Deci a ales toată omenirea să se mîntuie, dar nu mîntuită cu forța !
PREDESTINAȚIE NU EXISTĂ ! ESTE EREZIE DIN SECOLUL 5, DE LA ERETICUL ORIGEN !
PREDESTINAȚIA E EREZIE !

~ TOȚI PROTESTANȚII și NEOPROTESTANȚII CARE AȚI CITIT ACESTE RÎNDURI ! ~

~ FIE CĂ AVEȚI SAU NU CONT PE FORUMUL CREȘTIN ! ~

~ VĂ CHEM ACASĂ ! REPET ! VĂ CHEM ACASĂ ! ~

~ ÎN CREȘTINISM ! IEȘIȚI DIN EREZIE ! VENIȚI ACASĂ, ÎN ORTODOXIE ~

~ CĂ ALTFEL NU VĂ VEȚI MÎNTUI ! ~

~ AȚI FOST AVERTIZAȚI ! NU AVEȚI CUVÎNT DE ÎNDREPTĂȚIRE ~

~~~ HRISTOS A ÎNVIAT ! ~~~

Last edited by Daniel_Ortodox; 02.03.2014 at 22:02:42.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 02.03.2014, 22:14:36
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Deci DE CE SECTARII sau ERETICII SE NUMESC SFINȚI ? Dacă Hristos a venit pentru păcătoși și pentru bolnavi ? Răspunde te rog.
Protestantii cred ca toti crestinii sunt sfinti doar dupa ce au fost spalati de orice pacat prin sangele lui Hristos, nu inainte.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Să te numești sfînt e mîndrie !
Asa e. Daca spui asta uitandu-te spre tine, pentru a te lauda. Neprihanit e tot acelasi lucru ca si sfant. Deci a te numi neprihanit prin meritele lui Isus, nu prin meritele tale, nu e o lauda de sine, ci o lauda pentru Isus. 2 Corinteni 5:21 "Pe Cel ce n-a cunoscut niciun păcat, El L-a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El."

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Slavă Domnului că ești de acord cu învățătura CREȘTINEASCĂ, cea fără erezie.
Nu, eu nu am aură, ca sfinții pictați în Sfintele Icoane, care vor judeca lumea, conform Scripturii, dar acea aure trebuie să o dobîndim !
Curățirea, luminarea și îndumnezeirea.
Ereziile protestante nu au nevoie de așa ceva, pentru că nu se vor mîntui.
IEȘI DIN EREZIILE PROTESTANTE, CĂ NU TE VEI MÎNTUI ! ȚINE MINTE, NU TE VEI MÎNTUI.
Esti penibil de nesimtit cand spui lucruri de genul acesta. Ai prea multa mandrie in tine incat nu esti in stare sa recunosti ca ai gresit?
Eu am zis ca Harul este un dar de la Dumnezeu, si nu o aura sau vreo lumina care poate fi vazuta cu ochiul.
Tu ai zis ca Harul este aura si lumina de pe fata lui Isus
Ceea ce se spunea Sf. Simeon Noul Teolog este destul de asemanator cu ceea ce am zis eu, dar tu nu ai fost de acord cu mine, ci ai continuat sa afirmi ca Harul este aura sau lumina pe pe fata lui Isus, cand chiar si acela pe care l-ai citat a spus foarte asemanator cu ceea ce am zis eu.
Cata incapatanare, cat orgoliu in tine...
Asta imi arata ca chiar si in situatia in care iti dovedesc 100% ca am dreptate, tu tot nu o vei recunoaste niciodata. Fara suparare, dar esti ciudat.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Copilaș, ereziile protestante nu sunt primele pe care le-a biruit Biserica, în fiecare secol creștin, din secolul 1, 2, 5, 12, 17, 21, au existat cel puțin un curent eretic.
Începînd din Biblie, primul eretic, Simon Magul, care vroia să cumpere harul. Ca și penticostalii, care cred ei că au har, s-a coborît "duhul", le-a dat grăirea în limbi, cînd spune că "darul limbilor va înceta" (I Corinteni 13, 8) și alte daruri le-a mai dat "duhul", dar duhul demonilor.
Revin la subiect, Biserica s-a luptat cu multe erezii, arianismul, nestorianismul, pnevmatomahii, monofiziții, origenismul, iconoclasmul, papistașii, și în Hristos Iisus, le-a biruit pe toate, doar că unii eretici biruiți, nu au vrut să audă Adevărul și au continuat ereziile. Ei bine pentru aceia, ereticii care au continuat ereziile, deși Biserica le-a arătat Adevărul, este Matei 7, 21-23, așa au spus Sfinții Părinți, în secolele 1-8, care deși s-au rugat la Dumnezeu și au zis "Doamne Doamne", tot au lucrat fărădelegea (erezia), și nu au urmat lui Hristos, ci hristoșilor mincinoși, care spune că vor veni. Păi au venit, ca să piardă și pe cei aleși (creștinii), în ereziile hristoșilor mincinoși.
SĂ VI ACASĂ DRAGUL MEU ! ÎN CREȘTINISM, NU ÎN EREZII.
Eretici sunt aia care ignora Biblia si se incred orbeste in invatarurile lui X-ulescu, cand Pavel a zis ca daca cineva va va vesti o Evanghelie diferita de cea vestita de noi, sa nu ii ascultati. Biblia e infinit mai mare si mai importanta decat ceea ce crede sfantul x.

1 Corinteni 13:8 nu spune ca vorbirea in limbi a incetat, ci ca va inceta intr-o zi. Cunostiinta a incetat? Nu. La fel e si cu vorbirea in limbi.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Copilaș, tu ai văzut cum arată oasele unui cadavru obișnuit și oasele neputrezite ale unui sfînt ? Ce culoare, ce miros, ce densitate, unele față de altele ? Nu ai văzut. Pentru că nu ești creștin. Martirii Bisericii Creștine, ce erau uciși pentru Hristos, aproape toți au fost cinstiți de Hristos prin neputrezirea trupului și a oaselor lor sfinte. Eretici, n-au de unde să știe așa ceva. Protestanții nu existau în secolele alea, au venit abea în secolul 15, cu Luther, care s-a apucat și a scos cărți din Biblie, și i-a scos și Dumnezeu lui, partea din Rai, și tuturor celor îi urmează.
Deci Sfintele Moaște, ale Sfinților, sunt de două tipuri, care Dumnezeu permite să se despară, anume capul, degetele, acelea sunt de obicei Sfintele Moaște care au oase neputrezite, apoi Sfinte Moaște întregi, care Dumnezeu nu a permis să se despartă, care au și trupul neputrezit, nu numai oasele neputrezite. Acelea de obicei, sunt în Sfinte Racle mari, în Sfinte Biserici sau Sfinte Mănăstiri mari, pentru a arăta cinstea locului, unde Hristos alege să fie slăvit.
Te-am intrebat "Moastele nu au putrezit deloc?" si tu ai raspuns "Nu, moastele nu au putrezit". Si daca te uiti la poza aia si pe urma te uiti in oglida, cred ca o sa observi niste diferente destul de mari, asa ca DA, moastele au putrezit, cel putin pana la un anumit nivel. Deci iarasi ai mintit cand ai zis ca nu au putrezit deloc. Recunoaste ca ai mintit, ca altfel o sa minti iarasi. Asta e viata ta de crestin adevarat? Din minciuna in minciuna?

Si mumiile egiptene sunt neputrezite, exista diferite substante care protejeaza pana la un anumit grad descomunerea, de unde stii ca nimeni nu le-a dat cu substante similare acelora care au fost folosite pentru mumii? Unde a zis Isus ca trupul credinciosilor nu vor fi descompusi? Alt mit/obicei de-al vostru.

Daca prin protestanti te referi la oameni care credeau ca mantuirea este doar prin credinta, si ca faptele sunt consecintele credintei adevarate, atunci trebuie sa te informez, nu ca nu stiai deja, de Clement, de Augustin, si alti pe care ortodocsii ii considera sfinti.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 02.03.2014, 22:15:07
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Și să închid gura șarpelui eretic căruia te închini, șă-l biruiesc în Hristos, spune-mi te rog de ce a înviat trupul unui mort, cînd a fost pus peste Sfintele Moaște ale Proorocului Elisei ? (4 Regi 13, 21)
Și mai este: la Apocalipsa 6, 9: "a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o."
Uite Sfinții Martiri. Sub jertfelnic, așa cum face Biserica lui Hristos, pune părți din Sfintele Moște ale Sfinților Martiri sub jertfelnic, în Sfîntul Altar, la temelia Sfintei Mese, adică jertfelnicul, unde se jertfește Hristos.
Și altele, dar doar acestea le scriu acum.
Deci răspunde-mi de ce învie morții cînd se ating de Sfintele Moaște, cum vedem la Proorocul Elisei ?

Bucurii.
De ce a inviat cel din cartea Regilor? Pentru ca Dumnezeu a ales sa faca chestia aia? Nimic din lumea asta nu se intampla fara acordul lui Dumnezeu. Efeseni 1:11 "În El am fost făcuți și moștenitori, fiind rânduiți mai dinainte, după hotărârea Aceluia care face toate după sfatul voii Sale" Vezi cate versete iti aduc eu?????????? Tu nu imi aduci niciun verset, ci tot repeti vino la noi, vino la noi, dar versete nu dai. Iacov 2 am explicat, si gata nu mai ai alte versete pe care sa-ti bazezi doctrina cultului tau.

Nu inteleg la ce ideea de-a mea ai vrut sa raspunzi vorbind despre Apocalipsa 6:9, ca ma tot gandesc, dar nu imi dau seama. Sau e perioada aia a anului in care trebuie sa scriem versete care nu au nicio legatura cu subiectul discutat? :))

Ce spui de baiatul asta care a considerat ca mai bine moare decat sa se lepede de Hristos? A mers in cer sau in iad?

"I’m talking about Christianity. I have spent my life in jungles. I have spent my life freezing in the Andes Mountains. I have seen people die. A little boy, Andrew Myman [phonetic], the Muslims shot him five times through the stomach and left him on a sidewalk simply because he cried out, 'I am so afraid but I cannot deny Jesus Christ. Please don’t kill me, but I will not deny Him.' And he died in a pool of blood. And you talk about being a radical Christian because you wear a tee shirt, because you go to a conference. I’m talking about holiness. I’m talking about Godliness." (Paul Washer)


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Un om nevinovat, stă acasă, nu face nimic, nu face nici o faptă bună. Ei bine, acel om nu se mîntuiește. Credința fără fapte este moartă spune Biblia, Iacov 2, 20, deci asta spune Însuși Hristos. Punct.
Esti complet ilogic. Cum poate un nevinovat sa mearga in iad daca el nu a pacatuit niciodata? Iadul e pentru pacatosi. Daca esti nevinovat atunci nu ai nevoie de Hristos ca sa moara pentru tine. Dar Biblia spune ca toti am pacatuit si suntem lipsiti de slava lui Dumnezeu, de aceea toti avem nevoie de jertfa lui Hristos. Dar daca nu ai pacatuit niciodata, atunci nu ai nevoie de credinta in Hristos, pentru ca nu ai nevoie de jertfa sa. Cu tine nu o sa mai pot discuta mult, ca vad ca nu te intelegi prea bine cu logica. Uite aici un curs de logica http://logica-argumentare.blogspot.r...-28032011.html poate o sa te ajute cu ceva. Succes.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Pentru că e creștin și nu eretic, se vor pune faptele rele, alături de faptele bune, și așa va primi răsplata sau osînda. Acel creștin. La ortodocși mă refer, fiind singurii creștini rămași pe pămînt. Asta e valabil și dacă nu e cu 1 minut înainte să vină Hristos a doua oară, în fiecare minut al vieții lui, datoria noastră a creștinilor este să facem fapte bune, alături de sau în credința fără erezii și să nădăjduim, prin harul lui Hristos, să fim mîntuiți, "LUCRÎND cu frică și cu cutremur la mîntuirea noastră" Filipeni 2, 12.
Deci vrei sa spui ca un crestin nu poate sa fie SIGUR, ABSOLUT SIGUR ca se va mantuii? Daca zici nu, atunci Pavel te contrazice: 1 Ioan 5:13 "V-am scris aceste lucruri ca să știți că voi care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu aveți viața veșnică."


Proverbe 17:15 "Cel ce iartă pe vinovat și osândește pe cel nevinovat, sunt amândoi o scârbă înaintea Domnului."

Ai citit cu atentie versetul asta de mai sus? In Proverbe, Dumnezeu ne spune ca persoana care il iarta pe cel vinovat este o scarba inaintea Domnului, deci cum poate Dumnezeu sa ierte pe cineva, si totusi El sa ramana drept? Cum poate Dumnezeu pur si simplu sa ierte pacatele ortodocsilor prin spovedanie, daca in Proverbe 17:15, Dumnezeu ne spune ca acest lucru este o scarba inaintea Lui? Care e solutia ta?

Romani 4:5 "pe când, celui ce nu lucrează, ci crede în Cel ce socotește pe păcătos neprihănit, credința pe care o are el îi este socotită ca neprihănire."

Din versetul de mai sus observam ca Acela care declara pe pacatos ca fiind neprihanit este Dumnezeu. Explica-mi confuzia asta. Explica-mi aceasta aparenta contradictie dintre Romani 4:5 si Proverbe 17:15.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da exact, nu pentru faptele ne mîntuie, dar faptele trebuie să existe, altfel credința e moartă, spune Hristos prin Iacov 2. Foarte simplu.
Asta spui tu, nu spune Sfîntul Apostol Pavel. Biblia tu o împarți în părți și uiți de Iacov 2 și Filipeni 2, care spune să LUCRĂM. FAPTE. Altfel, CREDINȚA E MOARTĂ. Nu ești automat moștenitor al vieții veșnice, dacă trebuie să lucrezi cu frică și cu cutremur pentru viața veșnică, conform Filipeni 2, 12.
Deci vrei sa spui ca trebuie sa ignoram Efeseni 2:8, 2 Corinteni 5:17, Tit 3:5. O fost Pavel beat cand o scris versetele alea?
Reply With Quote
Răspunde