Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.04.2014, 12:54:35
raul092 raul092 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.04.2014
Mesaje: 4
Implicit Una din problemele mele

Buna ziua , una dintre problemele este ca m-am pregatit pentru impartasanie si spovedanie de saptamana trecuta pentru maine , duminica. M-am rugat am tinut post cat de aspru si cu rugaciune sa fie cat mai bine m-am rugat noptiile si eu inainte mai demult in unele seri deobicei o data la cateva sapt (2,3) aveam vise umede si tot timpu dorm cu grija ca sa nu am din nou mai ales in perioada postului , iar aseara am dormit tot asa stiind ca mai o zii si ma duc sa ma impartasesc si sa ma spovedesc sa nu mi se intample asta dar m-am trezit spre dimineata am pus mana pe pijama sa vad daca nu am nimica ca asa fac tot timpu sa vad daca nu cumva iara am avut vis si mi-am continuat somnul (era cam 9 30) m-am pus sa dorm si intre timp nici nu am adormit bine cred ca am si avut vis umed si m-am trezit ud pe la 10 30 si atunci m-am ridicat si m-am intristat . ACuma cred ca nu ma pot impartasii maine si ma voi programa pe saptamana viitoare . Nu stiu cum sa scap sa nu ma mai bantuie visele astea sa ma lase in pace. Si inca o chestie daca e voie astazi sa se faca curatenie ? 12.04.2014 ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2014, 14:24:46
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raul092 Vezi mesajul
Buna ziua , una dintre problemele este ca m-am pregatit pentru impartasanie si spovedanie de saptamana trecuta pentru maine , duminica. M-am rugat am tinut post cat de aspru si cu rugaciune sa fie cat mai bine m-am rugat noptiile si eu inainte mai demult in unele seri deobicei o data la cateva sapt (2,3) aveam vise umede si tot timpu dorm cu grija ca sa nu am din nou mai ales in perioada postului , iar aseara am dormit tot asa stiind ca mai o zii si ma duc sa ma impartasesc si sa ma spovedesc sa nu mi se intample asta dar m-am trezit spre dimineata am pus mana pe pijama sa vad daca nu am nimica ca asa fac tot timpu sa vad daca nu cumva iara am avut vis si mi-am continuat somnul (era cam 9 30) m-am pus sa dorm si intre timp nici nu am adormit bine cred ca am si avut vis umed si m-am trezit ud pe la 10 30 si atunci m-am ridicat si m-am intristat . ACuma cred ca nu ma pot impartasii maine si ma voi programa pe saptamana viitoare . Nu stiu cum sa scap sa nu ma mai bantuie visele astea sa ma lase in pace. Si inca o chestie daca e voie astazi sa se faca curatenie ? 12.04.2014 ?
Dacă ai mai citit pe forum îninte de prima ta postare, cu siguranță ai remarcat că la probleme de acest tip, cea mai des utilizată replică este: ai duhovnic? Dacă da, atunci întreabă-l pe el fiindcă fenomenul care te îngrijorează are legătură cu vreo "înclinație" de-a ta aflată în terapie sau poate cu alte lucruri nemărturisite sau trecute prea ușor cu vederea. Dacă nu ai duhovnic, găsește-ți degrabă unul, de preferință stabil, și spune-i ce te frământă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.04.2014, 12:07:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raul092 Vezi mesajul
Buna ziua , una dintre problemele este ca m-am pregatit pentru impartasanie si spovedanie de saptamana trecuta pentru maine , duminica. M-am rugat am tinut post cat de aspru si cu rugaciune sa fie cat mai bine m-am rugat noptiile si eu inainte mai demult in unele seri deobicei o data la cateva sapt (2,3) aveam vise umede si tot timpu dorm cu grija ca sa nu am din nou mai ales in perioada postului , iar aseara am dormit tot asa stiind ca mai o zii si ma duc sa ma impartasesc si sa ma spovedesc sa nu mi se intample asta dar m-am trezit spre dimineata am pus mana pe pijama sa vad daca nu am nimica ca asa fac tot timpu sa vad daca nu cumva iara am avut vis si mi-am continuat somnul (era cam 9 30) m-am pus sa dorm si intre timp nici nu am adormit bine cred ca am si avut vis umed si m-am trezit ud pe la 10 30 si atunci m-am ridicat si m-am intristat . ACuma cred ca nu ma pot impartasii maine si ma voi programa pe saptamana viitoare . Nu stiu cum sa scap sa nu ma mai bantuie visele astea sa ma lase in pace. Si inca o chestie daca e voie astazi sa se faca curatenie ? 12.04.2014 ?
A trecut ziua de ieri, dar de ce sa nu se faca curatenie?
In ceea ce priveste problema ta, incearca sa nu mai dormi pana tarziu si nu te mai lasa in asteptare. Inteleg ca nu se intampla zilnic, ca atare atunci cand nu se intampla mergi degrab si te spovedeste si apoi asculta de cuvantul duhovnicului. Nu alerga de la un preot la altul ci stabileste-te ca fiu duhovnicesc al unui preot si mergi des la dansul pentru sfaturi!
Reply With Quote
Răspunde