Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.11.2012, 23:59:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sunt interesata de subiectul topicului,pe care l-am urmarit pasiv de la primele postari.
Nu are sens sa va certati,mai ales cand ne nevoim cu postul Craciunului.

In fine,este posibil sa nu fi inteles eu bine...desi,mie mi-a fost clar inca din pag.2 cine a venit cu spiritul de cearta...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 28.11.2012 at 00:07:14.
  #42  
Vechi 28.11.2012, 00:01:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Subscriu. As prefera ca AlinB sa inceteze in masura in care aici - in absenta sa - se vorbea On Topic!
Tu stii sa citesti sau ce e aia "on topic"?

Fa un efort, citeste titlul topicului si explica-mi si mie ce legatura are cu "teoria M" care in mintea confuza a lui Lemnaru se numeste "fosta Big-Bang"?

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Putem invia mortii?
Revin, care este concordanta dintre Teoria M (fosta Big-Bang) si invatatura Sf Ioan Damaschin ?
Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Eugen7 G, cum ramane cu concordanta dintre invatatura lui Ioan Damaschin si Teoria M ?
Mai sustineti in continuare aceasta fabulatie ?
  #43  
Vechi 28.11.2012, 00:37:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Iarta-ma... stiu ca esti catolic... Nu prea poti intelege un aspect esential:
Vezi tu, noi in Ortodoxie nu prea ne permitem sa-i terfelim pe Sfintii Parinti dupa vreun "Papa" (fie el de la Vatican sau - mai ales - din spatele unui calculator).
Ba uite ca va permiteti, in cel mai neoprotestant stil, avand pretentia de a transforma teologumene in dogme, doar pentru a sprijini o ramura devianta a neoprotestantismului care incearca, fara prea mare success, sa faca dintr-o intelegere limitata a Bibliei teorie stiintifica.

Citat:
Altminteri va trebui sa adopte Ortodoxia de la Sfintii Parinti. Alte variante nu exista.
Esti exact ca neoprotestantul care reclama sus si tare ca Ortodoxia trebuie sa se intoarca la Biblie, prin Biblie el intelegand de fapt perspectiva proprie asupra Bibliei.
  #44  
Vechi 28.11.2012, 00:40:54
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Teoria M si singularitatea dinainte de Big-Bang

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fa un efort, citeste titlul topicului si explica-mi si mie ce legatura are cu "teoria M" care in mintea confuza a lui Lemnaru se numeste "fosta Big-Bang"?
AlinB, nu te mai chinui cu constatarile tale de om vesnic plictisit si satul de atata citit

citeste pe wikipedia, de unde-ti place tie sa te documentezi

http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_M#Big_Bang

anticipand ca e posibil sa nu ai chef am sa-ti extrag de acolo

"Pentru ca "teoria stringurilor" să devină "teoria tuturor lucrurilor existente în univers", ea trebuia să explice nașterea universului, adică momentul la care s-a produs Big Bangul. Timp de zece ani fizicienii au cercetat posibilitatea celor două teorii de a se explica una pe alta, de a se completa. Rezultatele însă au fost dezastruoase, iar curând teoriile au fost aproape de autodistrugere reciprocă.

ercetătorii Big Bangului au ajuns prin extrapolare din ce în ce mai aproape de momentul crucial: mai întâi mai aproape cu un miliard de ani, apoi la momentul formării primilor atomi, apoi când universul avea numai câteva sute de mii de ani, și până la urmă la momentul când universul număra doar câteva secunde de existență. Aici fizicienii s-au confruntat cu o dificultate majoră: „Problema fundamentală a cosmologiei este că legile fizicii, așa cum sunt ele cunoscute, sunt anulate în momentul Big Bangului.

Unii spun, ce e rău în asta, ce e rău dacă legile fizice se prăbușesc? otuși, pentru un fizician aceasta este un dezastru. Toată viața ne-am dedicat faptului că universul se supune unor legi cunoscute, legi care pot fi transcrise în limbajul matematicii, dar aici avem miezul universului însuși, o piesă care însă lipsește și care transcende legile fizice.” (cf. Michio Kaku). Momentul Big Bangului mai este cunoscut și sub numele de singularitate cosmică („cosmic singularity”), adică locul unde ecuațiile își pierd sensul"


ahh, era sa uit, e prea mult text pentru tine ... mai ia un pic

Cercetătorii au ajuns iarăși la încercarea de a explica singularitatea ce a precedat Big Bangul, de data aceasta cu ajutorul teoriei M. În anul 2001 aceasta a suferit o transformare din partea lui Burt Ovrut. Deși până atunci se credea că a 11-a dimensiune este un loc pașnic în care universurile-membrană plutesc liniștit, Burt Ovrut spune că de fapt „Universurile se mișcă prin dimensiunea 11 ca niște valuri imense puternice.”

El mai spune că nu este atât de mult loc pentru toate universurile, așa că dacă ele se mișcă, atunci există posibilitatea ca ele să se lovească unele de celelalte. De fapt, ele ori se depărtează unul de celălalt, ori se lovesc. Următoarea întrebare logică este ce se întâmplă când universurile paralele se ciocnesc? Răspunsul este dat de astronomul Neil Turok: consecința întâlnirii a două universuri paralele este un Big Bang.


in mod sigur tu vei intelege cu totul altceva (din citatele de mai sus) decat orice om cu mintea cat de cat exersata

P.S.
deoarece am vazut obsesia lui AlinB fata de acest "Lemnaru", mi-am permis sa fac o asociere simpla intre obsesiile de pana acum ale lui si anume: geocentrism, Pr Badulescu, www.hexaimeron.ro, si am descoperi cu usurinta la cine anume se refera acesta:

surpriza: Lemnaru este chiar proprietarul/administratorul saitului www.hexaimeron.ro se poate verifica aici http://www.rotld.ro/

Eu, neica_nimeni = neica_nimeni_altul, as fi fost bucuros sa pot fi proprietarul si adminul acelui sait si nu numai.

Doar daca AlinB, prin puterea de reprezentare cu care a fost investit de Eugen7 Gantolea, ma poate face proprietarul acelui sait, atunci de ce nu, glumesc desigur :))

P.P.S
Stimate Dl Lemnaru, daca intamplator veti citi vreodata aceste randuri, sa nu credeti ca m-am substituit vreodata s-au mi-am propus sa vorbesc in numele Dvs, va rog sa-i scuzati impertinenta lui AlinB care este posibil sa se refere la Dvs in continuare, crezand ca sunt eu.

Last edited by neica_nimeni_altul; 28.11.2012 at 00:46:17.
  #45  
Vechi 28.11.2012, 00:51:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sunt interesata de subiectul topicului,pe care l-am urmarit pasiv de la primele postari.
Nu are sens sa va certati,mai ales cand ne nevoim cu postul Craciunului.
Domnu' Lemnaru nu posteste, nu se spovedeste, nu frecventeaza biserica dar in schimb minte cu nerusinare si injura ca la usa cortului.

El stie ca are o misiune sfanta in viata: sa converteasca lumea la geocentrism.

Este produsul unui alt semiconvertit, Badulescu - care are impresia ca intre om si Hristos nu stau doar pacatele sale ci inamicul principal este..heliocentrismul.

Asadar a facut din fostul ateu Lemnaru, geocentrist, mai mult de atat nu a fost duhovniceste capabil.

Dupa parerea mea, facea un bine tuturor daca il lasa sa ramana ateu.

In schimb, dl. Badulescu este capabil se pare, sa tradeze secretul spovedaniei si crede ca si colegu de echipa Lemnaru ca pentru o cauza "buna", orice mizerie e scuzabila.

Nu i-as fi dezvaluit identitatea virtuala a dl. "neica nimeni" daca revenirea lui. dupa ce a fost deja banat o data pentru atitudinea nesimtita, n-ar fi fost insotita de atacul la persoana impotriva colegilor de pe forum, a unuia in mod special care desi nici macar nu era un adversal ideologic major, a gasit de cuviinta sa-l improaste cu mizerii, folosind pe de o parte acele informatii de la Badulescu + inventii mizerabile.
  #46  
Vechi 28.11.2012, 00:58:30
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Thumbs down

AlinB, cred ca trebuie sa mergi urgent la medic ... sper sa fii banat in cele din urma !
Ai ajuns sa te transformi in raspandacul de mizerii al acestui forum, fara sa te fi ales nimeni ... te inteleg, esti doar o unealta a diavolului. Cat esti de penibil. Ai ajuns tu sa reprezinti "colegii de pe forum". Piei SATANA !

Last edited by neica_nimeni_altul; 28.11.2012 at 01:08:10.
  #47  
Vechi 28.11.2012, 01:17:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Domu' Lemnaru, va uitati vreodata in oglinda?

Nu la acea poza de "domn bine" pe care ati imprastiat-o pe Internet, ci la natura interioara.

Nu va ingroziti nitel?

Pana la urma care e cauza pentru care faceti circul asta?

Desi nu sunt adeptul teoriilor conspirationiste, dar daca mi-ar spune cineva ca faceti parte impreuna cu dl. Badulescu din nu stiu ce cerc masonic si incercati sa sabotati ortodoxia din interior, as primi bucuros aceasta explicatie, pentru ca cealalta, care tine de patologic, mi se pare mult mai trista.
  #48  
Vechi 28.11.2012, 01:25:45
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Domnu' Lemnaru nu posteste, nu se spovedeste, nu frecventeaza biserica...
Si de unde zici ca-l cunosti, daca nu frecventeaza biserica ... chiar ca delirezi !!!

AlinB, tu poti afirma cu usurinta cu care respiri tot felul de lucruri, problema ta este ca nu prea esti convingator, esti doar un chibit care carteste permanent pe acest forum, poti sa te iei de Lemnaru cat vrei, e treaba ta ce face omul ala, chiar nu realizezi ce spui ?

Este posibil ca AlinB sa nu fie om si sa fie doar un virus de forum care repeta aleator tot felul de ineptii

Last edited by neica_nimeni_altul; 28.11.2012 at 01:31:52.
  #49  
Vechi 28.11.2012, 01:32:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Si de unde zici ca-l cunosti, daca nu frecventeaza biserica ... chiar ca delirezi !!!
Nici tu nu-l cunosti, nu-i asa?
Atunci de unde stii ca delirez?

Daca nu esti Lemnaru, de ce ti-au scaparat nervii de mahala cand am mentionat de individ?
  #50  
Vechi 28.11.2012, 01:48:23
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici tu nu-l cunosti, nu-i asa? Atunci de unde stii ca delirez?
Daca nu esti Lemnaru, de ce ti-au scaparat nervii de mahala cand am mentionat de individ?
Oricat ti se poate parea ca esti de suferitor, te asigur ca nu esti o persoana agreabila si nici predispusa la dialog.

Chiar nu inteleg ce cauti pe acest topic si de ce faci aceste eforturi de a schimba subiectul discutiei, ba cu Lemnaru, ba cu geocentrismul, ba cu Pr Badulescu, ba cu masonii, ba cu spovedania, ba cu ateii, ... am vazut ca pana la urma te-a parasit si imaginatia, nu stiu daca delirezi, doar presupun asta. De ce ar trebui sa-l cunosc pe Lemnaru, este obligatoriu, este o persoana publica?

Doar pentru a bloca o dezbatere, provocata cu mult timp in urma de Eugen7 Gantolea, referitoare la viziunea lui inginereasca proprie asupra Cosmologiei si relatia dintre acesta cu Big-Bang-ul ... eu cred ca este foarte bine de dezbatut in continuare acest subiect ... nu doresc un atac la persoana, o repet.

accesati - http://www.scribd.com/doc/58108638/C...Eugen-Gantolea pentru a vedea Cosmologia lu' Gantolea!

Exista o concordanta "subtila" intre invatatura Sf Ioan Damaschin si Teoria Big-Bang, chiar nu vedeti cat este de tras de par subiectul de Dl Gantolea? Genul acesta de informatii care circula liber pe net trebuiesc nu doar lamurite dar si trebuie inteles cat sunt ele de toxice pentru o categorie restransa de practicanti adevarati ai ortodoxiei (la stundentii de la teologie ma refer)

Last edited by neica_nimeni_altul; 28.11.2012 at 02:05:16.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnele mortii Ionut27 Generalitati 9 14.10.2013 18:34:53
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Anuntul mortii Ioan-Victor Generalitati 16 26.09.2010 07:24:20
Mortii rafella Generalitati 146 22.06.2010 17:18:45
Inaintea mortii mara2008 Generalitati 9 25.08.2008 12:23:15