Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 27.02.2014, 21:54:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Adevarul doare, asta e problema de baza. Spune-mi cu ce am fost nesimtit? Cu faptul ca continui sa aduc versete din Biblie care contrazic Mai-Sfanta-Decat-Isus invatatura ortodoxa?
Ar trebui sa stii si tu, dar vad ca si unii ortoodcsi (patrie si credinta) nu s-au mai ostenit sa citeasca mesajul inainte sa comenteze.
Asadar ai spus: "dar preotul ortodox, cu o idiotenie de nedescris, a zis urmatoarele: "E adevarat ca X avea probleme cu bautura, dar eu cred ca X este in cer datorita a doua motive: 1. X a fost tamplar, si Isus va mantui orice om care are aceeasi meserie ca si a lui; 2. X a murit intre Sarbatoarea Y si Sarbatoarea Z, si toata lumea stie ca in acel interval Portile Cerului sunt deschise si oricine moare atunci merge automat in cer".
Pe langa limbaj, tu nu ai spus adevarul, pentru ca acel preot sigur nu a spus asa ceva, ci ai interpretat tu, cum interpretati si Biblia.
"Si tu ai tupeul, ca sa nu zic nesimtirea, sa afirmi ca toate celelalte traduceri ale numelui lui Hristos sunt gresite, numai la noi la romani e corecta."
"Documenteaza-te inainte sa spui prostii.
Protestantii nu au minuni? Tu cand vorbesti ceva, nu te auzi? Nu iti trec cuvintele astea prin cap? Daca da, atunci ori ignorant, ori esti un mincinos."
"NICIO religie falsa (inclusiv cea ortodoxa) nu i-ar fi dat ABSOLUT nicio speranta taharului!"
Reply With Quote
  #132  
Vechi 27.02.2014, 21:59:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si am scris pseudonimul cu doi de "l", asemenea celor din "Illuminati". De ce? Pentru ca, in general, gandurile mele sunt mult prea rationale pentru a face teologie. Acum intelegi de ce mi-am ales acest nick-name?
Totusi, faci teologie si chiar crezi ca e adevarat tot ce spui.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 27.02.2014, 22:03:41
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ar trebui sa stii si tu, dar vad ca si unii ortoodcsi (patrie si credinta) nu s-au mai ostenit sa citeasca mesajul inainte sa comenteze.
Asadar ai spus: "dar preotul ortodox, cu o idiotenie de nedescris, a zis urmatoarele: "E adevarat ca X avea probleme cu bautura, dar eu cred ca X este in cer datorita a doua motive: 1. X a fost tamplar, si Isus va mantui orice om care are aceeasi meserie ca si a lui; 2. X a murit intre Sarbatoarea Y si Sarbatoarea Z, si toata lumea stie ca in acel interval Portile Cerului sunt deschise si oricine moare atunci merge automat in cer".
Pe langa limbaj, tu nu ai spus adevarul, pentru ca acel preot sigur nu a spus asa ceva, ci ai interpretat tu, cum interpretati si Biblia.
"Si tu ai tupeul, ca sa nu zic nesimtirea, sa afirmi ca toate celelalte traduceri ale numelui lui Hristos sunt gresite, numai la noi la romani e corecta."
"Documenteaza-te inainte sa spui prostii.
Protestantii nu au minuni? Tu cand vorbesti ceva, nu te auzi? Nu iti trec cuvintele astea prin cap? Daca da, atunci ori ignorant, ori esti un mincinos."
"NICIO religie falsa (inclusiv cea ortodoxa) nu i-ar fi dat ABSOLUT nicio speranta taharului!"
Tu il mustri pe Daniel care este un stalp al Bisericii fata de tine cu invataturile ereticilor?Ce vrei sa spui ca in Ortodoxie nu avem marturia talharului de pe cruce?Cerceteaza Scripturile si apoi fa polemica Ortodoxa ori mai bine taci caci cel ce nu cunoste se mantuieste prin smerenie CA SI TALHARUL PE CRUCE!!!!
P.S.:ZICE MANTUITORUL HRISTOS:"VA RATACITI NECUNOSCAND SCRIPTURILE"-ACELASI LUCRU FACI SI TU!
Reply With Quote
  #134  
Vechi 27.02.2014, 22:06:24
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Totusi, faci teologie si chiar crezi ca e adevarat tot ce spui.
Important este sa-ti dai seama ca orice faci este cu un rost iar noi nu intram in teologie cu pseudonimul acestui utilizator insa ofenseaza pe orice cititor care incearca sa-si dea seama de ce si-o fi pus acel pseudonim si necunoscand ce gandeste face pur si simplu sminteala!
Reply With Quote
  #135  
Vechi 27.02.2014, 22:08:52
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Iulian, scumpul nostru frate ! Gata, frățior iubit ! Smerește-te. Nu pe mine mă mustră, pe Daniel S., ereticul care a deschis topicul !

Of, vezi dacă ai păreri ? Ai căzut ! Ai judecat, ai osîndit greșit și ai ridicat în slăvi un stricat ca mine. Vezi ? Na, lasă acuma, ne iertăm cu toții (care vrem, dacă vrem), spovedim păcatul, și ridicați fiind mergem mai departe.

Altă dată să citești tot, cu atenție. Și înainte de asta să te rogi. Roagă-te înainte de orice răspuns scrii pe forum.

Și eu nu sunt nici un stîlp, nu mai vorbi prostii. :) Poate stîlpul de la toaletă. Dar și ăla face ceva bun, ține scoica toaletei, eu nu fac nimic. Decît păcate. Întruna, întruna.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 27.02.2014 at 22:15:52.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 27.02.2014, 22:10:31
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Lasa ca nu strica sa mai se informeze lumea ca mai exista si altii care fac tot ce e mai bun pe lumea aceasta si lor tot nu le e destul!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 27.02.2014, 22:11:56
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Care Daniel S?Sunteti 2 cu acest nume?Confuzia creeata de multimea numelor!Doamne iarta-ne!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 27.02.2014, 22:14:41
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel_ortodox Vezi mesajul
of, vezi dacă ai păreri ? Ai căzut ! Ai judecat, ai osîndit greșit și ai ridicat în slăvi un stricat ca mine. Vezi ? Na, lasă acuma, ne iertăm cu toții (care vrem), spovedim păcatul...
dar eu ce sunt daca tu esti stricat?!atunci sunt complet diabolicizat eu daca tu esti stricat!!!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 27.02.2014, 22:30:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
P.S.: Ovidiu B., așa-i cum zici. Cred cu adevărat ! Ai dreptate. Dar iartă-mă, frățior scump pentru că am ales acest pseudonim, (citeam un articol despre o faptă minunată a Patriarhului Daniel. Și mă gîndeam la el, făcîndu-mi contul, la Patriarhul nostru scump și drag, Daniel. Nu pentru că eu aș fi patriarh, ci pentru că îl iubesc pe Patriarhul nostru minunat, Daniel, și mă gîndeam că prin acest nume, să-și mai amintească lumea de el și să ne bucurăm împreună) Iartă-mă că sunt arogant și ipocrit ! Și nu fac cinste acestui nume. Așa este, mimez că urez bucurii. Mi-aș dori să simt cu adevărat bucurii. Dar le spun în sensul că le doresc. Iartă-mă că vezi la mine autoritate de Avvă. Nici nu mi-a trecut prin minte calitatea de Avvă, dar mi-e drag să vorbesc cît mai sincer și curat cu putință, să ajut, să îndrum, să mustru, sau invers, mă bucur cînd sunt îndrumat, ajutat, mustrat, și mult mă întristez cînd smintesc. Iartă-mă, frățior iubit. Cu adevărat așa e. Iartă-mă și roagă-te și pentru sufletul meu. Hristos a înviat !
Am făcut referire la Ortodox și nu la Daniel.
Acum înțeleg de ce nu îți schimbi atitudinea, pentru că tu nu vezi, nu înțelegi ce ți se spune. E clar de ce toate sfaturile pe care le-ai primit până în prezent, în decurs de un an, nu au avut nici un efect.

Last edited by ovidiu b.; 27.02.2014 at 22:34:33.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 27.02.2014, 22:32:24
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Ce sfaturi Ovidiu???
Reply With Quote
Răspunde