Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.07.2011, 17:21:43
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Sa inteleg ca copiii i-ai nascut in concubinaj?
din pacate da.o fetita acum are 5 ani
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.07.2011, 20:49:52
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
alta minune care a facut sf nectarie pt mine....traiam in concubinaj de 5 ani...imi doream din suflet sa fac si eu macar cununia civila...am citit acatistul Sf Nectarie si am tinut o zi de post negru.....vreau sa va spun ca dupa maxim 2 luni de zile sotul meu a spus ca in 2 sapt facem cununia civila,,,lucru de care el nu voia sa auda...si ia luminat SF Nectarie mintea si sufletul si am facut cununia civila.....slava Tie Sfine Parinte Nectarie...e cu adevarat facator de MINUNI...
Asta nu-i minune. Cununia civila fara cea religioasa tot concubinaj este si e la fel de pacatoasa in fata lui Dumnezeu.

Cum ar putea fi minune un pacat?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.07.2011, 03:19:00
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nico.dia Vezi mesajul
Sambata trecuta am fost la manastirea radu-voda ,unde sunt moastele sfantului nectarie.cuvintele sunt prea sarace pentru a descrie frumusetea locului.nu stiu sa va explic,dar ochii icoanei sfantului erau ,vii zambitori si frumosi.am plins .chiar daca ma repet ,va rog sa imi da-ti clementa ,nu am cuvinte.stand asa in genuchi ,parintele si-a pus mana pe capul meu ,ca o mangaiere,.o ce frumusete! Nu am cuvinte.

DA!
Este PREZENT Sfântul Nectarie.... și ne întâmpină pe toți.
Și acatistul său e tare frumos:

"Bucură-te, cela ce i-ai scris Domnului despre ale tale necazuri;

Bucură-te, cela ce ne îndemni a grăi lui Dumnezeu necazurile noastre;"
__________________

Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.07.2011, 08:37:16
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Asta nu-i minune. Cununia civila fara cea religioasa tot concubinaj este si e la fel de pacatoasa in fata lui Dumnezeu.

Cum ar putea fi minune un pacat?

ba da este o minune..pe ca am fost la preotul satului si n-ea facut o mica logodna si ne-am luat verighete pe care intai le-a sfintit dansul si l-ea tinut in biserica la o nunta...deci dumnealui a spus ca e bine asa decat nimic...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.07.2011, 09:34:30
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
ba da este o minune..pe ca am fost la preotul satului si n-ea facut o mica logodna si ne-am luat verighete pe care intai le-a sfintit dansul si l-ea tinut in biserica la o nunta...deci dumnealui a spus ca e bine asa decat nimic...
brasoave, brasoave, draguta !

Un preot nu va putea sfatui la surogate dintr-astea ieftine !
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.08.2011, 08:06:36
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cartea se gaseste si in comert nu?Sunt interesat de ea.Sfantul Nectarie e Sfantul meu ocrotitor.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.08.2011, 09:12:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
brasoave, brasoave, draguta !

Un preot nu va putea sfatui la surogate dintr-astea ieftine !
Nu vad de ce ar inventa acest lucru.
Nu sunt de acord cu acest lucru ,dar am mai auzit de la o persoana ca a fost la un preot cu prietenul si le-a citit un fel de rugaciune de logodna.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.08.2011, 09:14:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
alta minune care a facut sf nectarie pt mine....traiam in concubinaj de 5 ani...imi doream din suflet sa fac si eu macar cununia civila...am citit acatistul Sf Nectarie si am tinut o zi de post negru.....vreau sa va spun ca dupa maxim 2 luni de zile sotul meu a spus ca in 2 sapt facem cununia civila,,,lucru de care el nu voia sa auda...si ia luminat SF Nectarie mintea si sufletul si am facut cununia civila.....slava Tie Sfine Parinte Nectarie...e cu adevarat facator de MINUNI...
Draga mea ,
Dar parca saptamina trecuta spuneai ca nu stii unde sa citesti acatistul sf.Nectarie ,la biserica sau acasa ,acum ne spui ca l-ai citit mai demult si te-ai cununat civil.
Pe mine nu ma deranjeaza daca nu spui adevarul ,dar daca minti ,singura te osandesti.
Ma mir ca nu te poti cununa religios ,stiam ca la tara tota lumea face cununie la biserica.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.08.2011, 09:27:51
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Draga mea ,
Dar parca saptamina trecuta spuneai ca nu stii unde sa citesti acatistul sf.Nectarie ,la biserica sau acasa ,acum ne spui ca l-ai citit mai demult si te-ai cununat civil.
Pe mine nu ma deranjeaza daca nu spui adevarul ,dar daca minti ,singura te osandesti.
Ma mir ca nu te poti cununa religios ,stiam ca la tara tota lumea face cununie la biserica.
Doamne ajuta !


voiam sa stiu daca e mai bine sa citesc acasa sau la biserica........offffffff dar dc ma judecati atat?oare voi nu gresiti?pur si sumplu vreau sa fac ceea ce e mai bine...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.08.2011, 09:42:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
voiam sa stiu daca e mai bine sa citesc acasa sau la biserica........offffffff dar dc ma judecati atat?oare voi nu gresiti?pur si sumplu vreau sa fac ceea ce e mai bine...
Te rog sa ma ierti ,dar esti atat de contradictorie .
Nu te judec ,dar am vazut ca ceri lamuriri despre citirea acatistului si m-am gandit ca nu l-ai mai citit.
Sfantul Nectarie ajuta daca postesti si citesti acatistul cu incredere ca vei primi ajutor .
Ar trebui sa va spovediti amandoi ,si tu si sotul in acest post.
Chiar si duminica ,daca gasiti pe cineva la sfanta biserica.
Spovedania se face dupa indreptar ,se trec pacatele pe o foaie separat si dupa spovedanie se rupe bucatele acea hartie si se arunca .
Daca stai langa Bucuresti sunt mai multe manastiri ,in toate directiile ,Samurcasersti ,Cernica ,man,Pasarea sau chiar in Bucuresti .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoane facatoare de minuni din Romania 1 Bucurie Moaste 41 28.01.2023 21:25:09
Noi minuni ale Sfantului Ierarh Nectarie Vindecatorul de Boli andreidiniasi Generalitati 7 08.05.2014 23:18:34
ACTA – Tratatul semnat in secret de Romania, ce va instaura dictatura si pe internet Laura19 Generalitati 100 06.07.2012 20:14:40
Sfantul nectarie, mare facator de minuni icamilin Rugaciuni 31 29.12.2008 18:07:31