Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.08.2011, 22:01:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Penticostalii de la noi pot invata ceva din aceasta mostra de gospel brazilian si sa-si perfectioneze calitatea cantarilor
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.09.2011, 13:43:15
CODRUTA3 CODRUTA3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2010
Locație: Dej
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Smile

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Ma gandesc sa postez si un mic cantaret care canta cu mare pasiune , nu stiu ce sa mai zic :))
Cred ca e tot penticostal ca doar ăstia se stramba: http://www.youtube.com/watch?v=Xti1E...ayer_embedded#!
macar micul cantaret indicat de tine care canta cu mare pasiune e la un concurs (Britain's Got Talent) nu la o reuniune religioasa si nici in SFANTA ZI DE DUMINICA LA SFANTA SLUJBA!!! eu am fost la penticostali in perioada de evanghelizare - e o saptamana in care se tine adunare in fiecare seara si au diversi invitati, care probabil din dorinta de a impresiona auditoriul exagereaza in gesturi( putin spus!!!). Se poate ca in zilele normale de adunare atmosfera sa fie alta. in legatura cu cantarile lor asa este, pe melodii cunoscute pe care la noi se danseaza la discoteca si la nunti se schimba versurile si gata cantarea noua :) si mai si bat din picior in timp ce canta. Sunt curioasa cum e si la Martorii lui Iehova, pentru ca nu am fost niciodata. Din cate stiu eu Martorii nu cred in Invierea lui Hristos si nu sarbatoresc Sfintele Paste ceea ce mie mi se pare inadmisibil pentru cineva care se considera crestin>. asa ca am lasta sa treaca toate ocaziile de a merge odata la ei la biserica. oricum cred ca mare pierdere nu e. :)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.09.2011, 17:20:12
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Micutul cantaret e la un concurs dar el ii canta un cantec lui Dumnezeu.
Nu prea ii pasa ca e in cladirea Bisericii sau pe o scena.
El considera ca Dumnezeu e omniprezent.

Penticostalii (si evanghelicii in general) nu fac delimitarile atat de clar: „ acum sunt in biserica, in SFANTA ZI DE DUMINICA LA SFANTA SLUJBA - trebuie sa am o față de inmormantare!. Rabd eu aici dar apoi voi pleca la discoteca si dupa aia la o nunta si ma voi distra pe cinste.”

Evanghelicii nu traiesc acest dualism. Ei au un singur tip de muzica. Si la biserica si la nunta si la distractii si oriunde ar fi, canta tot aceleasi cantece: Cantarile Domnului.

Adica uite-asa: http://www.youtube.com/watch?v=d4zFQvWEpOE
Yeeahhh, sa tot traiesti, huh !

Last edited by penticostalul; 14.09.2011 at 21:55:18.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.12.2011, 19:27:55
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Penticostalii (si evanghelicii in general) nu fac delimitarile atat de clar: „ acum sunt in biserica, in SFANTA ZI DE DUMINICA LA SFANTA SLUJBA - trebuie sa am o față de inmormantare!. Rabd eu aici dar apoi voi pleca la discoteca si dupa aia la o nunta si ma voi distra pe cinste.”

Penticostalii au ajuns sa nu aiba nici limite in dragoste...: http://www.antena3.ro/externe/un-pas...al-148650.html
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.

Last edited by Geony; 20.12.2011 at 19:30:56.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.12.2011, 20:08:37
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Penticostalii au ajuns sa nu aiba nici limite in dragoste...: http://www.antena3.ro/externe/un-pas...al-148650.html
Gionel Roboțel, stii bine ca NU raspund cu aceeasi moneda la josniciile tale.
Nu ma ispiti acum cand esti in post!


.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.12.2011, 21:26:24
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Gionel Roboțel, stii bine ca NU raspund cu aceeasi moneda la josniciile tale.
Nu ma ispiti acum cand esti in post!


.
Eu doar am adaugat un adevar cu privire la penticostali...ca ei saracii nu se rabda ca noi, si-si manifesta dragostea in toate felurile....

Nu ti-am spus ca nu-s in post.... eventual vb in limbi pe aici....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cultul penticostal rafael12345 Intrebari utilizatori 46 23.01.2014 11:07:13
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 14:35:47
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 08:14:10