Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 10.02.2012, 14:18:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De alte confesiuni poate da..desi poate mai bine i-ai cauta pe forumurile lor, dar intre ortodocsi si neoprotestanti e o prapastie cam mare.
Iar fata de penticostali e si mai mare prapastia, pentru ca in alte culte neoprotestante nu se practica fenomene paranormale, nu sunt chemate duhuri sau sa se "vorbeasca in limbi".
  #372  
Vechi 10.02.2012, 17:12:50
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Au fost audse aici argumente si contraargumente cu privire la "manifestarile" din adunarile carismatice.
S-a spus aici ca ele pot fi ori Dumnezeesti, ori diavolicesti. Adevarat.
Mai inainte sa intru in Cultul Penticostal Roman, am cercetat asemenea lucruri pe internet. Am fost foarte dezgustat. Sunt si acum. Vezi pastorul Benny Hin, pastorul Chris, fenomene "spirituale" gen cazutul pe spate, rasul "duhovnicesc", "alergatul" prin biserica... etc.
Numai ca in bisericuta unde am intrat eu nu am gasit nici una din aspectele acestea. Niciuna. Nu as fi ramas intr-o asemenea "adunare".
Diavolul isi bate joc de multi. Daca nu ai trezire spirituala, daca Lumina lui Hristos, Duhul Sfant al lui Dumnezeu nu este in inima ta, poti fi inselat, te poti rataci.
  #373  
Vechi 10.02.2012, 18:43:01
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Au fost audse aici argumente si contraargumente cu privire la "manifestarile" din adunarile carismatice.
S-a spus aici ca ele pot fi ori Dumnezeesti, ori diavolicesti. Adevarat.
Mai inainte sa intru in Cultul Penticostal Roman, am cercetat asemenea lucruri pe internet. Am fost foarte dezgustat. Sunt si acum. Vezi pastorul Benny Hin, pastorul Chris, fenomene "spirituale" gen cazutul pe spate, rasul "duhovnicesc", "alergatul" prin biserica... etc.
Numai ca in bisericuta unde am intrat eu nu am gasit nici una din aspectele acestea. Niciuna. Nu as fi ramas intr-o asemenea "adunare".
Diavolul isi bate joc de multi. Daca nu ai trezire spirituala, daca Lumina lui Hristos, Duhul Sfant al lui Dumnezeu nu este in inima ta, poti fi inselat, te poti rataci.
Nu stiu in ce fel de adunare penticostala ai intrat, dar rugaciunea comuna practicata de fiecare cu glas tare si pe limba lui , se practica?
Esti de acord cu aceasta practica din adunarile penticostale?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #374  
Vechi 10.02.2012, 19:22:06
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Mai inainte sa intru in Cultul Penticostal Roman, am cercetat asemenea lucruri pe internet. Am fost foarte dezgustat. Sunt si acum. Vezi pastorul Benny Hin, pastorul Chris, fenomene "spirituale" gen cazutul pe spate, rasul "duhovnicesc", "alergatul" prin biserica... etc.
Super! aveti o optica corecta vis-a-vis de aceste fenomene. Insa foarte multi din miscarea penticostala cocheteaza cu ele ba chiar iau parte efectiv (cand a venit carismaticul Bonnke in Romania, cine a umplut stadioanele? credinciosii penticostali!)

Last edited by Profetul de carton; 10.02.2012 at 19:24:09.
  #375  
Vechi 10.02.2012, 23:46:21
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Diavolul Il uraste pe Dumnezeu. Si uraste tot ceea ce este al lui Dumnezeu. Astfel ca diavolul uraste Biserica lui Hristos - o uraste de moarte. Pe Dumnezeu, macar ca Il uraste, nu-L poate batjocori -"Dumnezeu nu se lasa sa fie batjocorit." (Gal. 6:7)-, insa pe copiii lui Dumnezeu ii batjocoreste. Si gaseste mare placere in asta.

Acum, cum vad eu mai departe lucrurile.

De la inceput, diavolul, in nebunia lui, a cautat sa Il imite pe Dumnezeu. Si sa batjocoreasca creatia Lui, lucrarea mainilor Sale. In biserica, cel pe vecie lepadat, este prezent. Cum asa?

Eu cred ca pentru fiecare madular din Trupul lui Hristos el are cate o arma. De exemplu la penticostali vine si imita exact ceea ceea ce noi marturisim cu bucurie - darurile Duhului Sfant primite de Biserica la Rusalii, in ziua Cincizecimii (Pentecost).
Penticostal fiind am vazut pe internet tot felul de lucruri pe care nu le gasesc ca fiind duhovnicesti ci de cealalta factura. Acum, nici la Rusalii nu au crezut toti botezul cu Duhul Sfant si ziceau de ucenici cum ca ar fi beti insa Sf.Ap.Petru vine si marturiseste inspirat de Duhul lui Dumnezeu: "Dumnezeu... a turnat ceea ce vedeti si auziti." (Fap.2:32,33).
Insa siretul diavol vine si se scalamba la bietii creduli (nu credinciosi) si vedem in diferite "adunari" lucruri neingaduite: "ras duhovnicesc", "alergat" prin biserica, "caderi" pe spate... ce sa mai, lucruri total scapate de sub control. Dumnezeu este un Dumnezeu al randuielii, al bunei cuviinte. Departe de mine astfel de uraciuni autodenumite "duhovnicesti".
Sa clarific. Eu sunt penticostal, cred in darurile Duhului Sfant care sunt manifestate din plin in biserica noastra. Dar L-am rugat pe Dumnezeu sa imi dea lumina si intelepciune sa pot recunoaste lucrarea Lui, sa pot face diferenta. Nadajduiesc ca ma va ajuta, pentru ca ii cer cu buna credinta, nu ca sa tagaduiesc lucrarea Duhului Sfant ci ca sa demasc lucrarea celui rau. "...caci nu suntem in nestiinta de planurile lui." (2Cor.2:11) Iar acum... "In ce priveste darurile duhovnicesti, fratilor, nu voiesc sa fiti in necunostinta." (1 Cor.12:1)

Concluzie: cred in darurile duhovnicesti, insa cer de la Dumnezeu lumina si intelepciune sa separ ceea ce este bun de ceea ce este rau, ceea ce este de pret de ceea ce este fara pret. In toate privintele.

"Daca vei cere intelepciune si daca te vei ruga pentru pricepere,
daca o vei cauta ca argintul si vei umbla dupa ea ca dupa o comoara,
atunci vei intelege frica de Domnul si vei gasi cunostinta lui Dumnezeu." (Pilde 2:3-5)

Asa sa-mi ajute Bunul Dumnezeu! Amin.

Last edited by ucenic; 11.02.2012 at 00:25:28.
  #376  
Vechi 11.02.2012, 15:30:45
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

"Vindecarile fizice" - "promisiuni" prin care gruparile carismatice atrag adepti

Miscarea carismatica pune un accent foarte mare si nebiblic pe vindecarea fizica. Pentru carismatici, voia lui Dumnezeu este ca nimeni dintre ei sa nu fie bolnav. Biblia dar si experienta de viata ne invata ca Dumnezeu poate folosi suferinta fizica in scopul corectarii si disciplinarii. In timp ce crestinul se roaga pentru ca voia lui Dumnezeu sa se faca, indiferent daca El decide sa vindece fizic sau nu, carismaticii, dimpotriva, „cer“ si „pretind“ o asemenea vindecare. Sunt exemple biblice, Trofim, Epafrodit chiar Pavel, care nu au fost vindecati fizic, insa carismaticii le ignora cu desavarsire. Cum ar putea face altfel, cand ei astfel isi atrag adeptii, promitandu-le vindecare de diferite boli, prin "lucratorii" lor? In asta consta "secretul" succesului ! Asta e "cheia" cresterii lor spectaculoase. Faptul ca speculeaza dorinta acerba a celor bolnavi de a se vindeca ! Vino la noi, ca te vindeci.
  #377  
Vechi 11.02.2012, 15:53:11
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
"Vindecarile fizice" - "promisiuni" prin care gruparile carismatice atrag adepti

carismaticii, dimpotriva, „cer“ si „pretind“ o asemenea vindecare.
Ma rau decat atat, am auzit urmatoarea expresie: "In Numele lui Iisus, proclam biruinta peste..."; "In seara aceasta proclamam vindecare in locul de fata."

Cum spuneam. Diavolul face tot ceea ce poate ca relatia ta cu Dumnezeu sa fie "cum ti-o zugravesti tu", nu cum o cere Dumnezeu: cu frica si cutremur!
  #378  
Vechi 11.02.2012, 15:58:52
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Ma rau decat atat, am auzit urmatoarea expresie: "In Numele lui Iisus, proclam biruinta peste..."; "In seara aceasta proclamam vindecare in locul de fata."

Cum spuneam. Diavolul face tot ceea ce poate ca relatia ta cu Dumnezeu sa fie "cum ti-o zugravesti tu", nu cum o cere Dumnezeu: cu frica si cutremur!
Asa este, insa constatarea mea este ca multi penticostali au inceput sa imprumute astfel de atitudini, de genul: sa "lupte" contra duhurilor teritoriale (cunosc cazuri cand s-au dus in 4 colturi ale unui oras pentru a proclama eliberarea orasului de duhuri necurate!!!)
  #379  
Vechi 12.02.2012, 08:16:54
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Avand in vedere banditismul si "furaciunea" pe fatza din bisericile penticostalo/carismatice, iata cu ce masina se plimba episcopul lor, masina in valoare de 50.000 euro!!!


masina din stanga este a presedintelui penticostal

adica daca fiecare penticostal este dator sa achite:
- taxa de cult (cat o mica pensie);
- zeciuiala lunara;
- cand trece "fratele" cu cosuletul, de mai multe ori pe "intrunire" (colecte);
- daruri de bunavoie, cand se anunta ca ceva/cineva trebuie finantat
-----------------------------------------------------------------------------------
bineinteles ca presedintele lor are posibilitatea sa conduca o masina superluxoasa si are si bani de benzina, el nefacand nimic pentru toate acestea.
  #380  
Vechi 12.02.2012, 09:23:51
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Iata cum carismaticii isi bat joc bagatelizand rugaciunea pentru vindecare, in acest filmulet se prezinta "vindecari la minut" in favoarea unor persoane care vorbesc golaneste ("sheat"), unul fumeaza. Bineinteles ca sunt minciuni regizate, insa astfel de chestii atrag pe cei creduli. In loc sa aduca slava lui Dumnezeu cu umilinta, vedeti cum "lucratorul" intreaba smechereste: "isn't that cool".

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=E62EgXvqfrc

Ceva in genul asta fac si penticostalii, urla, zbiara, se dau cu capul de toti peretii, dar in realitate nu se intampla nimic. Ei zic ca au loc vindecari, si asta atrage pe cei necajiti, dar in realitate nu se intampla nimic. E o industrie de facut bani, prin prostirea celor naivi.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13