Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.04.2013, 14:21:35
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
Eu personal, platesc lunar 29 de dolari pentru un pachet adobe: indesign; illustrator; photoshop; dreamwaver; flash;
Singurul program piratat din calculator este un kaspersky(antivirusul de baza);cu toate ca detin un Norton cu licenta, nu-l folosesc deoarece imi musca prea mult din hardware, în rest niste cursuri lynda after effects, pe care nu mi le pot permite.
Oricum, imi place mai mult sa ma joc cu codurile in dreaweaver; C(urmeaza ++); html; Javascript; mysql, plus că e gratis!
Norton-ul, iti musca din memoria RAM, nu din hard. Mai cumpara niste memorie, si foloseste-l.

Kaspersky nu poate fi piratat, atat e de bun, sunt convins ca in scurt timp te va descoperi ca ai cheie piratata.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 25.04.2013, 23:15:01
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Norton-ul, iti musca din memoria RAM, nu din hard. Mai cumpara niste memorie, si foloseste-l.

Kaspersky nu poate fi piratat, atat e de bun, sunt convins ca in scurt timp te va descoperi ca ai cheie piratata.

Norton nu ma poate ajuta cu absolut nimic in ceea ce fac eu, iar ramii sunt pe 1333mHz.

Sper ca în curând să-mi achiziționez o placă grafică profesională pentru editare grafică/video(cea actuală e un ati 5570) niște rami pe 1866mHz cel putin și un procesor xeon E5 cu patru nuclee, n-am nevoie de mai mult! Toate cu voia celui Dumnezeu.



Reply With Quote
  #103  
Vechi 07.05.2013, 06:45:10
hmmsrbls hmmsrbls is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2011
Mesaje: 6
Implicit

Nu cred ca exista un raspuns duhovnicesc la aceasta intrebare.

Haideti sa facem o analogie a aplicatiilor software cu lumina impartita de inviere. Dupa parerea mea softul este lumina(flacara) iar cd-ul sau orice alt suport material pentru acesta este lumanarea. Ce se plateste in acest caz: lumina sau doar lumanarea ?

Softul reprezinta o informatie, o metoda. Orice fel de informatie ar trebui sa fie gratuita si la dispozitia oricui. Cu cd-ul, dvd-u, driver-ul usb sau mai stiu eu ce discheta sau haddisk e problema, deoarece ceva material se cosuma in fabricarea lui. Iar ca orice om adept al echilibrului consider ca altceva material trebuie sa ii ia locul.

Nu saraceste nimeni atunci cand se "fura" o idee sau o meserie spre exemplu. Faptul ca i-am furat ideea cuiva nu il deposedeaza pe acesta de acea idee. El tot o va avea acolo in cap. Intelegeti ce vreau sa spun ?

Tot ceea ce se poate fura in cazul unui produs software este dreptul de autor, adica in termeni ortodocsi "viata lui de dupa" in inimile si in cugetul nostru. Ori eu daca folosesc un soft crackuit nu imi asum nici un drept asupra lui.

Bineinteles, un raspuns legislativ si argumente in acest sens ni-l poate oferi cineva care lucreaza in domeniu.

Last edited by hmmsrbls; 07.05.2013 at 06:47:44.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 07.05.2013, 11:15:15
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

....hm...hm...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 07.05.2013, 13:14:38
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit hm...

Chiar e furt... însușirea fără încuviințarea proprietarului a ceea ce nu-ți aparține și fără a respecta condițiile acestuia de-a folosi bunul creat de el. Dar există în domeniul software, culmea că există și libertatea de-a face tot ceea ce vrei fără vreo licență: http://www.linux.ro/. Alege doar...
"Robin Hood" e numai posibilitatea celor care iau înapoi ceea ce, mai întâi, alții le-au luat "fără licență".
Creația intelectuală, însă, înseamnă muncă și nopți risipite pentru a face ceva... E drept că și hacker-ul și / sau crackerul "muncește" (dar la fel ca hoțul care-si elaborează foarte atent planul de-a sparge casa cuiva). Și dacă un bun informatician nu devine cracker e pentru că el muncește (fără gilimele). Și dacă vrem să devenim părtașii hoților (crackeri) e alegerea noastră și implicit, datorită acestei alegeri, devenim hoți sau părtași ai hoților.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.05.2013, 13:28:37
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmmsrbls Vezi mesajul
Nu cred ca exista un raspuns duhovnicesc la aceasta intrebare.
Nu saraceste nimeni atunci cand se "fura" o idee sau o meserie spre exemplu. Faptul ca i-am furat ideea cuiva nu il deposedeaza pe acesta de acea idee. El tot o va avea acolo in cap. Intelegeti ce vreau sa spun?
Tot ceea ce se poate fura in cazul unui produs software este dreptul de autor, adica in termeni ortodocsi "viata lui de dupa" in inimile si in cugetul nostru. Ori eu daca folosesc un soft crackuit nu imi asum nici un drept asupra lui.
Da, va avea ideea în cap spre deosebire de mulți alții care nu au idei dar trăiesc cu impresia că li se cuvin ideile altora! Dreptul de autor (copy right-ul), din moment ce l-am afirmat ca atare e AL MEU spre deosebire de copy left (tot DREPTUL MEU de a-ți da și ție pe gratis ceea ce am produs doar așa fiindcă sunt și eu un om bun și vreau ca și alții să se bucure pe gratis de munca mea).

Dar ceea ce nu înțeleg eu: De ce țin unii morțiș să folosească software cu licență (PE GRATIS!!!!) când există software gratuit care satisface exact aceleași cerințe pentru marea masă?

P.S. Eu folosesc de ani de zile distribuții Linux (acum Ubuntu) care-mi satisfac "doleanțele informatice" infinit mai bine decât o poate face orice sistem Windows și orice program copy right Microsoft.

Last edited by calinit; 07.05.2013 at 13:38:21.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.05.2013, 14:16:51
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Daca piratezi spre a modifica si vinde ulterior, da. Daca doar spre folos strict "home user", nu.
Și dacă "piratez" propria-ți casă, spre a-ți "modifica" designul locuinței lipsindu-te de calculator, numai pentru a-l folosi "home user" și nu pentru a-l vinde "ulterior", așa-i că nu e hoție? Știi ce? Dă-mi-l mai bine matale singur să nu mă obosesc să mai fac și planul de-a ți-l lua!

Last edited by calinit; 07.05.2013 at 14:21:19.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 08.05.2013, 01:43:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinit Vezi mesajul
Și dacă "piratez" propria-ți casă, spre a-ți "modifica" designul locuinței lipsindu-te de calculator, numai pentru a-l folosi "home user" și nu pentru a-l vinde "ulterior", așa-i că nu e hoție? Știi ce? Dă-mi-l mai bine matale singur să nu mă obosesc să mai fac și planul de-a ți-l lua!
Poti fi sigur ca daca ai instalat windows la tine acasa, lui Bill Gates nu o sa-i dispara nimic din apartament.

Deci, comparatie stupida, citeste mai intai topicul pe urma vino cu ideile tale preconcepute - doar daca le gasesti justificari mai bune de atat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 08.05.2013, 08:16:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

S-aude mă? ’Doar’!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #110  
Vechi 08.05.2013, 12:34:10
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinit Vezi mesajul
Da, va avea ideea în cap spre deosebire de mulți alții care nu au idei dar trăiesc cu impresia că li se cuvin ideile altora! Dreptul de autor (copy right-ul), din moment ce l-am afirmat ca atare e AL MEU spre deosebire de copy left (tot DREPTUL MEU de a-ți da și ție pe gratis ceea ce am produs doar așa fiindcă sunt și eu un om bun și vreau ca și alții să se bucure pe gratis de munca mea).

Dar ceea ce nu înțeleg eu: De ce țin unii morțiș să folosească software cu licență (PE GRATIS!!!!) când există software gratuit care satisface exact aceleași cerințe pentru marea masă?

P.S. Eu folosesc de ani de zile distribuții Linux (acum Ubuntu) care-mi satisfac "doleanțele informatice" infinit mai bine decât o poate face orice sistem Windows și orice program copy right Microsoft.
Hehe! Scrie ceva in Libre Office, si incearca sa il citesti in MS Office. O sa ai mare dezamagire fata de creatia marelui Shuttleworth (pe care totusi il apreciez sincer, caci e unul din putinii magnati cu ceva suflet de pe planeta asta, spre deosebire de lepadaturile monopoliste bune de dat la teroristi).

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 08.05.2013 at 12:36:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare