Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.12.2021, 21:43:01
Pacatosul5687475 Pacatosul5687475 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2021
Mesaje: 7
Implicit

Da, așa este cum spune „Demetrius”. Eu nu mă căiesc și nu m-am căit niciodată. De aceea merit doar „bice pe spate”.
Cu precizarea, cine este fără de păcat să dea primul cu biciul.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.12.2021, 21:44:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tu nu citesti ce zice? Nu observi ca nu vrea sa spuna nimic, decat ocari?
Părerea mea e că e dezamăgit de experiența cu duhovnicul și din facultate, și atunci ia un fel de detașare ca să nu-l afecteze, e doar o fază.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Are nevoie de bice pe spate, dar a intrat aici ca sa incurajeze si pe altii sa suduiasca.
Nu cred că are nevoie de mustrare neapărat ci de îmbărbătare, să aibă forța să o ia de la capăt cu un alt duhovnic, poate o altă parohie, câteodată e bine să schimbi și parohia, dacă într-un lăcaș de cult e prea multă energie negativă.
A schimba parohia poate fi o gură de oxigen câteodată.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.12.2021, 21:49:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Caută-l pe Dumnezeu în sufletul tău nu în cărțile de teologie dogmatică.Nu confunda studiul teoretic al Bibliei,Teologiei și tot ce înveți la facultate cu relația ta personală cu Dumnezeu.Un duhovnic, îndrumător spiritual sau preot are scopul de a te ghida, îndruma, a-ți da sfaturi, însă nu poate decide în locul tău.Asuma-ti alegerile, suportă consecințele și nu da vina pe Dumnezeu și pe duhovnic.

Începe să vorbești cu Dumnezeu să vezi ce vrea de la tine,și hotărăște cam ce ai vrea și tu de la El.Fa-ti o autoanaliza, cunoaște-te, cercetează-te ,începe să sapi in tine sa vezi unde sunt problemele.Te asigur că nici duhovnicul,nici Dumnezeu,și nimeni altcineva nu este de vină.Toate acestea sunt "crucea" ta și ar fi bine sa o accepți,să ți-a asumi și să o tragi după tine cum poți până la final.Nu o arunca,nu o refuza,nu o da altuia.Dumnezeu ți-a dat doar cât poți duce și dacă ți-a dat mai mult și mai greu , crede-mă alții au infinit mai mult,deci nu descuraja.

Cât despre chemarea spre slujire....Ai răbdare... Luptă...

Singurul sfat .. Vorbește cu Dumnezeu!!!
Magistral, dacă erai așa dârz și tare tot timpul ca acum, poate te salutam cu sărumâna părinte la ora asta!
O chemare ai avut și tu spre teologie, mare păcat că apar tot felul de sincope pe drumul slujirii care încurcă oamenii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.12.2021, 21:54:06
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Magistral, dacă erai așa dârz și tare tot timpul ca acum, poate te salutam cu sărumâna părinte la ora asta!
O chemare ai avut și tu spre teologie, mare păcat că apar tot felul de sincope pe drumul slujirii care încurcă oamenii.
Satana, mi-am dat seama prea târziu, însă și în ultimul ceas e bine.El este adevărul dușman,îți spun așa cercetat la sânge treaba.Luptati,serios zic....Nu vreau sa fac din mesajul asta o mărturisire și eu,dar numai după lupte și căderi dese îți dai seama cine e dușmanul,mai ales că ne tot repetă Iisus,și apostolii și sfinții...Fie că Duhul Sfânt sa ne curețe pe toți!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.12.2021, 22:06:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
M-am născut într-o familie creștin ortodoxă. Am fost învățat de mic copil să îl iubesc pe Dumnezeu, fapt pentru care am avut o viață duhovnicească.
În perioada copilăriei il simțeam pe Dumnezeu în viața mea că mă ocrotește și îmi dorește toate cele bune. În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Imediat după ce am făcut această alegere, lucrurile au început să evolueze nu diferit, ci opus. Am început să cunosc oameni care îmi făceau rău și care m-au făcut să sufăr foarte mult, dar cel mai mult m-a durut faptul că Dumnezeu era părtașul lor. Aveam impresia că eu sunt cel vinovat, iar cei care procedau așa făceau bine și Dumnezeu era de partea lor.
Cât erai prunc ai stat sub Har, deci n-ai simțit, apoi Harul se poate retrage și încep ispitele abia acum se călește caracterul, prin răbdare, rugăciune.

Tu ai fost prea naiv să crezi că diavolul te va lăsa în pace, sau că stai sub un fel de protecție ca într-o oază și vei înainta din slavă-n slavă fără coborâșuri, oricine se apucă de Teologie, de Psaltire, de rugăciune, post, spovedanie curată și completă, de privegheri cu binecuvântare noaptea, începe să aibă o groază de ispite, belele, să vadă chiar oameni nebuni manifestându-se în jur care încep să se manifeste când se întețește rugăciunea.

Oricine își dorește să fie preot sau diacon sau călugăr, sau un om dedicat căsătoriei va avea ispite.

Asta nu înseamnă să ne înfricoșăm pt că o să luăm bătaie și sminteală de la diavol ci și mai mult să ne rugăm, până trece ispita, am văzut la nebunie într-o Biserică în ultima vreme de când cercetez slujbele mai atent, culmea în special acolo se întâmplă pt că acolo sunt moaște, asta înseamnă că există un foc curățitor care pe toți îi vădește, pe cei cu răutatea îi vădește de răutate, pe cei prefăcuți de prefăcătorie, pe cei mânioși de nervozitate, pe lacomi de hrăpăreți șamd și fiecare în parte se poate căi văzând ce are în suflet.

Dacă acum nu putem răbda, ce va fi când ni se va cerceta sufletul la milimetru, nici nu vreau să mă gândesc, sau la înfricoșătoarea judecată când păcatele fiecăruia se vor vădi în fracțiuni de secundă și judecata așișderea va fi rapidă și fiecare va vedea la el și eventual la alții în timp real ce a făcut și unde se duce.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.12.2021, 22:14:02
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Toți trebuie sa ne raportăm unul altuia din condiția de păcătoși.

E inutil sa ne învățăm unul pe altul dacă nu o facem sub acoperământul proniei Divine.

Mustrând pe altul ne mustrăm pe noi înșine.

Atunci de ce a mai venit Iisus cu Legea Iubirii?Mai bine ne lăsa în legea veche,care tot de Dumnezeu a fost dată.

Oricum lumea actuală și în general lumea de la început și până la Apocalipsa este sub Domnia lui Satan,cel puțin așa a început de la căderea în păcat prin ascultarea de Satan.Si acesta este scopul venirii lui Iisus,ca Unic Salvator.

Lumea aceasta va fi distrusă,și va fi purificată de păcat, însă va fi lupta dintre Satan și Hristos...

Noi ce alegem?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.12.2021, 22:17:07
Pacatosul5687475 Pacatosul5687475 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2021
Mesaje: 7
Implicit

Iorest, atunci cum interpretezi tu versetul Matei 6:33?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.12.2021, 22:25:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Iorest, atunci cum interpretezi tu versetul Matei 6:33?
Eu mă uit ce zice în Patericul Egiptean:

6. Zis-a avva Antonie catre avva Pimen : aceasta este lucrarea cea mare a omului, ca
greseala sa sa o puna asupra sa inaintea lui Dumnezeu si sa astepte ispita pana la
rasuflarea cea mai de pe urma.

7. Acelasi a zis : nimeni neispitit nu va putea sa intre in Imparatia Cerurilor.
Ca, ridica, zice, ispitele si nimeni nu este care sa se mantuiasca.

Au fost mii, sau zeci de mii de absolvenți de teologie, atât de facultate cât și de seminar, în ultimii 32 de ani de la revoluție, ce a făcut diferența între cei care s-au ținut și cei care au lăsat să li se răcească credința a fost rugăciunea și răbdarea.
Nici nu mai vreau să-i pun la socoteală pe cei care au abandonat după un an sau doi de facultate, că numărul e și mai mare.

Din zecile alea de mii, la începutul anilor 90 a fost o foame uriașă de credință deci au fost promoții și mai mari ca acum, nu știu dacă sunt mai mult de 15.000 cu totul ierarhi + preoți + ieromonahi + diaconi la o populație de vreo 10-15 milioane de ortodocși.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.12.2021, 22:52:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Da, așa este cum spune „Demetrius”. Eu nu mă căiesc și nu m-am căit niciodată. De aceea merit doar „bice pe spate”.
Cu precizarea, cine este fără de păcat să dea primul cu biciul.
Stii care e problema? Iti dai seama de paiul care s-a bagat in ochiul tau?

Noi, cu barna in ochi, ne straduim sa-ti dam mana ceresca sa poti sa iesi din butoiul cu melancolie in care vrei sa cazi tot mai adanc si tu crezi ca-ti aruncam bolovani in cap scrasnind din dinti.

Te iubim fratiorule si doar incercam sa te pazim de lupul ipocrit travestit ca sa nu te pape asa cum a papat iezii caprei cu 3 iezi din poveste.

Adica cum se interpreteaza Matei 6 cu 33, asta intrebi tu sustinand ca ai cautat Imparatia Cerurilor si in loc de adaugarea celorlalte pe deasupra tu susti ca ai primit doar spini si bice fara numar?

Pai asa se interpreteaza: nemultumirile si multumirile desarte asociate cu grijile lumesti te scot afara din Raiul Hristic dar cautarea mai inainte de toate a Imparatiei Cerurilori, sa cauti sa te rogi curat si sa faci mila traind in fratietate, te va face ca pe toate cele ce ti se vor adauga pe deasupra pe care le primesti sa le daruiesti din toata inima, din belsug, celor mult mai saraci si mai horopsiti decat tine.

Domnule teolog, ma iarta daca te-am judecat pripit, mai sunt si copii abuzati de profesori, preoti, duhovnici si de frati, exista destule exemple negative.

Insa tu chiar crezi ca Dumnezeu ti-a facut rau pe nedrept prin ei si El s-a bucurat?
Inseamna ca a fost un exemplu pentru tine, tu trebuia sa te bucuri si tu in tine impreuna cu El caci ”fericiti sunt cei prigoniti pentru numele Meu, caci a lor este Imparatia Cerurilor”. (Ma gandesc ca n-ai inteles bucuria Lui cand era cu tine in taina in dureri si nedreptatiri.)

(Nu fii trist... si pe mine m-a batut mereu... insa EU-lumeU chiar merit, dar sunt convins ca pe tine te-a batut Dumnezeu ca sa se reimplineasca scriptura: ”Bate-voi Pastorul si oile (pamantesti si caprele) se vor risipi”. Nu uita ca bataia lui Dumnezeu e rupta din Rai, acolo unde bate Dumnezeu cresc floricele, invie mortii si canta ingerasii.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 30.12.2021 at 23:11:11.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.12.2021, 23:12:21
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Rugaciunea lui Iisus se aplica totdeauna, iar in cazul lui in mod special fiindca el nu se caieste.
Unde vezi tu pocainta Lui?

Tu nu citesti ce zice? Nu observi ca nu vrea sa spuna nimic, decat ocari?
Are nevoie de bice pe spate, dar a intrat aici ca sa incurajeze si pe altii sa suduiasca. Fii atent cum incheie primul post:
"Poate sunt și alți oameni cu care Dumnezeu se manifestă în modul acesta și nu au curajul să spună."
Eu cred ca e bine intentionat de asta l-am tratat in mod pozitiv si l-am incurajat si cred ca are nevoie doar de ajutor ca directie si incurajare.

In rest nu as vedea alte probleme.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare