Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.01.2012, 21:22:31
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce tampenie spuneti .Ca in biblie scrie Arhanghelul Mihail deci el e singurul arhanghel.Scrie foarte clar in Biblie ca Mihail este unul dintre capetenii nu scrie nicaieri ca este singurul arhanghel . Arhanghel = Capetenie.
Am mai dat citatul ala unde scrie clar ca Mihail este una din capeteniile cele mai de seama.Daca este una din capetenii inseamna ca mai sant si altii.Satana a fost una din capeteniile cele mai de seama.
În dogma ortodoxă și Satana e considerat arhanghel? Dacă tot sunt mai mulți... iar dumnealui e tot una din "căpeteniile cele mai de seamă" printre îngeri...
  #12  
Vechi 17.01.2012, 21:26:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În dogma ortodoxă și Satana e considerat arhanghel? Dacă tot sunt mai mulți... iar dumnealui e tot una din "căpeteniile cele mai de seamă" printre îngeri...
Nu. La ortodocsi, ca si in Biblie, satana a fost Heruvim asa cum scrie la Isaia. Dar tot nu ai raspus: UNDE SCRIE IN BIBLIE CA IISUS E ARHANGHELUL MIHAIL? Doamne ajuta!
  #13  
Vechi 17.01.2012, 21:31:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În dogma ortodoxă și Satana e considerat arhanghel? Dacă tot sunt mai mulți... iar dumnealui e tot una din "căpeteniile cele mai de seamă" printre îngeri...
Mai 99 tu nu citesti ce scrie la Psalm ? "Dar voi ca niste oameni muriti si ca unul din capetenii cadeti ". Am zis ca a fost o capetenie dar ce sa-i faci asa intelege adventistul.Scrie in Biblie ca Mihail e una dintre capeteniile cele mai de seama ?
"Dar căpetenia împărăției Persiei mi-a stat împotrivă douăzeci și una de zile; însă iată că Mihail, una din căpeteniile cele mai de seamă, mi-a venit în ajutor și am ieșit biruitor acolo, lângă împărații Persiei." Cum poate fi unul singur daca este una dintre capetenii ? Si cum poate fi Iisus ?
  #14  
Vechi 17.01.2012, 21:39:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai 99 tu nu citesti ce scrie la Psalm ? "Dar voi ca niste oameni muriti si ca unul din capetenii cadeti ". Am zis ca a fost o capetenie dar ce sa-i faci asa intelege adventistul.Scrie in Biblie ca Mihail e una dintre capeteniile cele mai de seama ?
"Dar căpetenia împărăției Persiei mi-a stat împotrivă douăzeci și una de zile; însă iată că Mihail, una din căpeteniile cele mai de seamă, mi-a venit în ajutor și am ieșit biruitor acolo, lângă împărații Persiei." Cum poate fi unul singur daca este una dintre capetenii ? Si cum poate fi Iisus ?
la intrebarea asta:Iisus=arhanghelul Mihail vad ca prietenii adventisti sunt la fel de vorbareti ca si pestii. Doamne ajuta!
  #15  
Vechi 17.01.2012, 21:39:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai 99 tu nu citesti ce scrie la Psalm ? "Dar voi ca niste oameni muriti si ca unul din capetenii cadeti ". Am zis ca a fost o capetenie dar ce sa-i faci asa intelege adventistul.Scrie in Biblie ca Mihail e una dintre capeteniile cele mai de seama ?
"Dar căpetenia împărăției Persiei mi-a stat împotrivă douăzeci și una de zile; însă iată că Mihail, una din căpeteniile cele mai de seamă, mi-a venit în ajutor și am ieșit biruitor acolo, lângă împărații Persiei." Cum poate fi unul singur daca este una dintre capetenii ? Si cum poate fi Iisus ?
Vedeți de ce am spus că azeșiștii au fost nevoiți să facă joc de picioare pentru a încerca să evite concluzia logică la care duce această identificare Mihail egal Iisus ?

Concluzia (pe care, de altfel, Martorii și-o însușesc) este că Iisus este o creatură - una din căpetenii.

Azeșiștii, deși la origine nu au fost trinitarieni, au devenit trinitarieni în prima parte a secolului trecut; totuși, la identificarea lui Iisus cu Mihail nu au renunțat, deși o asemenea doctrină numai la arianism poate conduce.

Last edited by Erethorn; 17.01.2012 at 21:41:58.
  #16  
Vechi 17.01.2012, 21:43:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Vedeți de ce am spus că azeșiștii au fost nevoiți să facă joc de picioare pentru a încerca să evite concluzia logică la care duce această identificare Mihail egal Iisus ?

Concluzia (pe care, de altfel, Martorii și-o însușesc) este că Iisus este o creatură - una din căpetenii.

Azeșiștii, deși la origine nu au fost trinitarieni, au devenit trinitarieni în prima parte a secolului trecut; totuți, la identificarea lui Iisus cu Mihail nu au renunțat.


Trinitate, termen care de altfel nu se gaseste in Biblie, si totusi adventistii nu-l contesta la fel cum fac cu sufletul nemuritor (pe motiv ca nu exista in Biblie acesti 2 termeni: suflet nemuritor). Doamne ajuta!
  #17  
Vechi 17.01.2012, 21:54:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
la intrebarea asta:Iisus=arhanghelul Mihail vad ca prietenii adventisti sunt la fel de vorbareti ca si pestii. Doamne ajuta!
Sunt muți ca peștii pentru că există o schemă, o tactică a prozelitismului.

După cum bine a observat sora nutucutu, există doar câteva subiecte pe care adventiștii le abordează, aproape obsesiv, în discuțiile cu ortodocșii sau catolicii: sâmbăta, carnea de porc, sufletul muritor. Identitatea Iisus = Mihail nu face parte dintre aceste subiecte.

Ăsta e unul dintre lucrurile pe care le afli a posteriori, după ce te-ai lăsat prostit să renunți la Biserica Apostolilor.
  #18  
Vechi 17.01.2012, 22:26:45
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Domnule Trice, unde ați dispărut ?

Așteptăm cu interes să ne arătați unde scrie în Sfînta Scripură că Iisus Hristos este arhanghelul Mihail.
  #19  
Vechi 17.01.2012, 22:37:55
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sunt muți ca peștii pentru că există o schemă, o tactică a prozelitismului.

După cum bine a observat sora nutucutu, există doar câteva subiecte pe care adventiștii le abordează, aproape obsesiv, în discuțiile cu ortodocșii sau catolicii: sâmbăta, carnea de porc, sufletul muritor. Identitatea Iisus = Mihail nu face parte dintre aceste subiecte.

Ăsta e unul dintre lucrurile pe care le afli a posteriori, după ce te-ai lăsat prostit să renunți la Biserica Apostolilor.
Sa nu mai amintim despre cum o sa atace Satana Noul Ierusalim de pe pamant unde se afla Iisus si sfintii lui aia care or sa invie cu o mie de ani inaintea celorlalti .
Sa nu mai amintim despre "timpul de har " .Auzi ce doctrina .Iei un verset din Apocalipsa : "Cine e nedrept, să nedreptățească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfințească încă."
Dupa care decretezi tu ca dupa "prima venire a mantuitorului " nu o sa se mai mantuie nimeni de pe pamant.Cea mai mare erezie pentru ca daca exista judecata si daca Dumnezeu e drept exista si posibilitate de mantuire.Nimeni nu spune unde scrie despre "timpul de har" , e o doctrina inventata din burta si gata.
  #20  
Vechi 17.01.2012, 23:50:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nimeni nu spune unde scrie despre "timpul de har" , e o doctrina inventata din burta si gata.
Da, e inventată din burtă, numai că pe asta nu au inventat-o adventiștii, ci alți protestanți, dinaintea lor. Schematic, sunt două feluri de protestanți: milenariștii și non-milenariștii.

Noi ne închipuim că (neo)protestanții cred în aceleași lucruri, dar, de fapt, între ei sunt deosebiri MULT mai mari decât între catolici, ortodocși și non-calcedonieni. Culmea e că la această dispersie doctrinară s-a ajuns plecând de la o credință care îi unește: sola Scriptura. Din păcate pentru ei, Dumnezeu nu ne-a lăsat un manual de religie, ci o Biblie. Când oamenilor li se spune să o înțeleagă cum îl taie capul pe fiecare, când li se spune că nu e nevoie de nicio instituție divino-umană care să interpreteze în mod legitim Biblia, apar dezastrele care se văd: Isus este arhanghel, sâmbăta e Duminică, "sufletele se odihnesc" e pe bune, "Răpirea" și "Mileniul" sunt pe bune, în schimb "pe această piatră voi construi Biserica Mea" și "acesta este Trupul Meu" sunt metafore.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.01.2012 at 23:57:46.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi adventiste incredibile, partea a II-a Erethorn Secte si culte 88 17.11.2019 08:20:07
Acuzatii incredibile impotriva IPS Bartolomeu Anania andrei_im Stiri, actualitati, anunturi 87 10.04.2014 21:10:48
De ce multe persoane devin celebre, cunoscute in lume numai dupa moartea lor? Bast-et Generalitati 9 21.09.2010 12:54:49
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12