Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2013, 19:49:01
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit Nepotism la cel mai înalt nivel! Patriarhul Daniel și-a trecut rudele în C.Ortodox

O anchetă recentă a DNA, vizând ediția pe 2013 a Calendarului ortodox, a scos la iveală un caz șocant de corupție și nepotism: însuși patriarhul Daniel este acuzat că ar fi oferit mai multe posturi de sfinți în calendar rudelor, prietenilor și partenerilor de afaceri, fără ca persoanele în cauză să-și fi dovedit meritele făcând minuni, după cum prevăd normele.

“Noul calendar ortodox este plin de persoane de a căror sfințenie ne îndoim”, declară un teolog din cadrul DNA. “Pe 22 ianuarie, de exemplu, este prăznuit cuviosul Anastasie, care însă nu este cuvios, ci patron de spălătorie auto și văr al actualului Patriarh. În mod asemănător, sf. Eupsihie din Cezareea nu a vindecat pe nimeni, dar a încheiat mai multe contracte profitabile cu BOR prin intermediul firmei sale de construcții. O altă domnișoară, Evdochia T., absolventă de ASE și secretară a Patriarhiei, este la doar 24 de ani sfântă și muceniță, cu dezlegare la pește.”

Deși patriarhul neagă orice implicare în canonizările suspecte, o percheziție în biroul acestuia a scos la iveală mai multe aureole inscripționate cu numele unor rude și echipament de iluzionism folosit pentru inducerea în eroare a detectorului de minuni.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.01.2013, 19:51:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

E bun de pus la topicul "Sa ne amuzam oleaca", din acelasi cotidian de umor Times New Roman.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.01.2013, 19:53:58
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
E bun de pus la topicul "Sa ne amuzam oleaca", din acelasi cotidian de umor Times New Roman.
Asa consider si eu, cine poate crede asemenea minciuni?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.01.2013, 19:59:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Alooo! Times new roman e un site cu pretenții de umoristi!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.01.2013, 20:01:46
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
O anchetă recentă a DNA, vizând ediția pe 2013 a Calendarului ortodox, a scos la iveală un caz șocant de corupție și nepotism: însuși patriarhul Daniel este acuzat că ar fi oferit mai multe posturi de sfinți în calendar rudelor, prietenilor și partenerilor de afaceri, fără ca persoanele în cauză să-și fi dovedit meritele făcând minuni, după cum prevăd normele.

“Noul calendar ortodox este plin de persoane de a căror sfințenie ne îndoim”, declară un teolog din cadrul DNA. “Pe 22 ianuarie, de exemplu, este prăznuit cuviosul Anastasie, care însă nu este cuvios, ci patron de spălătorie auto și văr al actualului Patriarh. În mod asemănător, sf. Eupsihie din Cezareea nu a vindecat pe nimeni, dar a încheiat mai multe contracte profitabile cu BOR prin intermediul firmei sale de construcții. O altă domnișoară, Evdochia T., absolventă de ASE și secretară a Patriarhiei, este la doar 24 de ani sfântă și muceniță, cu dezlegare la pește.”

Deși patriarhul neagă orice implicare în canonizările suspecte, o percheziție în biroul acestuia a scos la iveală mai multe aureole inscripționate cu numele unor rude și echipament de iluzionism folosit pentru inducerea în eroare a detectorului de minuni.
Te tii de nazbitii,evident.Eu,oricum ,m-am amuzat,copios.Cit despre "perchezitia" in biroul sus-numitului,arata-mi-l p-ala care-ar indrazni sa faca asta ,si-i ridic statuie!!!...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.01.2013, 20:03:01
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
Te tii de nazbitii,evident

Mă cunoștii măcar?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2013, 21:47:50
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Sursa! De unde știm că e adevărat ce spui aici?
De fiecare dată când citezi un lucru, spune și de unde ai luat ce spui.
Și dacă nu e adevărat, de ce ne pierzi vremea și timpul prețios mântuirii?
Mai ales, de ce semeni semințele judecării ierarhilor? De ce semeni furtuni? Au doară nu știi tu că ce semeni aia vei și secera în viața ta? Crezi că e de glumit cu știri despre Patriarhul unei tări creștine?
Vom da cu toții socoteală în fața scaunul Dreptului Judecător, pentru orice cuvânt am spus în tot timpul vieții noastre, chiar și aici, că scriem aceste cuvinte. Cu atât mai mult aici, că văd și alții și smintim pe alții: "Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala." (Matei 18, 7)
Sfatul meu creștinesc este să nu mai postezi astfel de știri cu conținut lugubru, mai ales că ești în Biserica Creștină (ortodoxă), ești în adevăr. Atunci tu și eu și noi, creștinii din Biserica Creștină, trebuie să fim lumina lumii, sarea pământului. Cum vei putea face acestea prin postări nerușinate?
Să nu fim precum cei-fără-de-rușine din înșelările eretice ale protestanților noi.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 02.01.2013 at 21:51:39.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.01.2013, 22:03:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
declară un teolog din cadrul DNA.
Insasi ideea de "teolog din cadrul DNA" ar trebui sa puna pe oricine in garda asupra seriozitatii sursei.
Numai un credul neoprotestant sau ateu poate lua in serios asa ceva. De altfel, userul (probabil: userita, judecand dupa stilul feminin) "myself" se straduieste de mult sa il atace pe Dumnezeu si Biserica Sa cu tot felul de aiureli.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.01.2013, 00:20:12
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Insasi ideea de "teolog din cadrul DNA" ar trebui sa puna pe oricine in garda asupra seriozitatii sursei.
Sincer să fiu, nu ajunsesem la acel paragraf!

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"myself" se straduieste de mult sa il atace pe Dumnezeu si Biserica Sa cu tot felul de aiureli.
Mdaaa...! Ăsta va fi fost ultimul meu post.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.01.2013, 09:18:08
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De altfel, userul (probabil: userita, judecand dupa stilul feminin) "myself" se straduieste de mult sa il atace pe Dumnezeu si Biserica Sa cu tot felul de aiureli.
Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
Mdaaa...! Ăsta va fi fost ultimul meu post.
Nu îl lua așa de în serios pe domnul Mihnea. Este și el un credul catolic care a citit vreo trei postări de-ale tale și a crezut o mare prostie despre tine.

Eu am mari îndoieli că tu ai vrea să-l „ataci pe Dumnezeu” sau ai alte intenții și mai periculoase. Pur și simplu te-ai înșelat cu privire la saitul „timesnewroman.ro”. Ai luat de bun ce scriu aiuriții ăia, ai postat pe forum iar pe noi asta ne-a distrat.

Nu e un capăt de țară, se poate întâmpla oricui... toți învățăm din greșeli...fruntea sus!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39
Cine se teme de Patriarhul Daniel? partenie Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 25.07.2008 18:00:36
Patriarhul Daniel accidentat lucia_anghelina Stiri, actualitati, anunturi 4 12.04.2008 01:29:05
Patriarhul Daniel si protestantii olivian Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 268 09.04.2008 11:49:20