Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2014, 01:08:33
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit Sensul suferintei

Doamne-ajuta! As vrea ,va rog ,sa ma ajutati cu pareri sau cu exemple de carti care m-ar putea ajuta in clarificarea subiectului care nu imi da pace si anume sensul suferintei.Si nu ma refer aici la boala,care este data ca o indreptare pentru om,pentru a-si vedea neputinta ci la prezenta suferintei in cazul persoanelor nevinovate care au de suferit din cauza actiunilor diabolesti ale altora .Ma refer aici la cei care au de suferit de pe urma pedofililor, a violatorilor,a criminalilor ,etc.Cum sa inteleg,dpdv crestin ,sensul suferintei in aceste cazuri ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2014, 01:51:34
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Sensul suferinței? .... Adică la ce bun? La ce folosește?

Un prim gând, așa cum mi-a venit când am citit postarea ta, este: Cartea lui Iov.
Din carte am găsit ceva folositor pentru mine: suferința prilejuiește un salt către cunoașterea (experierea) lui Dumnezeu, apropie pe om de Dumnezeu, îl sfințește.
Iov cel dinainte de suferință nu e același cu Iov după traversarea suferinței. El iese îmbogățit și înnobilat cu darul cel mai de preț: cunoașterea lui Dumnezeu, pe Care inițial îl știa "doar din auzite". Iar cunoașterea lui Dumnezeu, ne învață Mântuitorul, este cea mai folositoare experiență a omului.
Suferința (altoită cu credință) smerește și (fără credință) înrăiește și sluțește.
Suferința curățește.
Suferința înțelepțește.
Suferința slăbește cerbicia inimii și a minții.

Suferința e un test: dacă o întâmpini ca un răzvrătit îți dezvălui fără echivoc narcisismul și centrarea pe sine. Te descoperi om trupesc, om căzut. Dar încă mai poți alege...:)
Dacă o accepți cu conștiința umilită înaintea Domnului, dacă ai încredere că leacul cel mai bun e cel știut de doctor nu de pacient, atunci ea lucrează minuni.

Unii se prăbușesc sub suferință. Eu am pățit-o de multe ori și era să pier definitiv.
Dar Domnul și cei care se roagă pentru sufletul unui om îl ajută pe cel care suferă să descopere Cerul, Viața, Iubirea.

Prin suferință nu se cade să murim. În Biserică, minune: înviem.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2014, 01:56:04
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Doamne-ajuta! As vrea ,va rog ,sa ma ajutati cu pareri sau cu exemple de carti care m-ar putea ajuta in clarificarea subiectului care nu imi da pace si anume sensul suferintei.Si nu ma refer aici la boala,care este data ca o indreptare pentru om,pentru a-si vedea neputinta ci la prezenta suferintei in cazul persoanelor nevinovate care au de suferit din cauza actiunilor diabolesti ale altora .Ma refer aici la cei care au de suferit de pe urma pedofililor, a violatorilor,a criminalilor ,etc.Cum sa inteleg,dpdv crestin ,sensul suferintei in aceste cazuri ?
Pai eu cred asa, cei care au suferit mult, invata sa fie mai smeriti, invata sa ierte, invata sa iubeasca cu adevarat, invata care sunt lucrurile cu adevarat pretioase, invata care este bucuria adevarata, in fine, hai sa-ti dau materiale

http://www.librariasophia.ro/carti-C...e-so-1088.html

http://www.librariasophia.ro/carti-D...e-so-3369.html

http://www.librariasophia.ro/carti-M...-so-10640.html

http://www.librariasophia.ro/carti-M...e-so-1449.html

http://www.librariasophia.ro/carti-M...e-so-3944.html

http://www.libris.ro/sufletul-meu-te...--p350117.html

http://www.libris.ro/taina-suferinte...--p316215.html

http://www.librariasophia.ro/carti-I...n-so-9514.html

http://www.librariasophia.ro/carti-I...l-so-8483.html

http://www.librariasophia.ro/carti-I...r-so-8618.html

si de pe site-ul asta citeste de unde vrei articole

http://www.sfintiiarhangheli.ro/

Suferința? Dar este singura cauză a conștiinței Dostoievski

Suferința și durerea sunt întotdeauna obligatorii pentru o conștiință largă și o inimă profundă. După mine, oamenii cu adevărat mari încearcă o mare tristețe pe pământ... Dostoievski

Ca tot am mentionat citeste si de Dostoievski: Crima si pedeapsa, Fratii Karamazov, Idiotul si restul cartilor care le mai are. Tipul e bun arata cum ajuta pe om suferinta :)

Citeste si articolul de mai jos

http://ortodoxiatinerilor.ro/analogi...rul-si-cescuta
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov

Last edited by Marcel_Ionut; 07.08.2014 at 01:58:22.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2014, 01:59:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
pareri sau cu exemple de carti care m-ar putea ajuta
Poate ca va vor ajuta urmatoarele:
http://www.ioanguradeaur.ro/551/desp...a-tristetii-i/

http://www.ioanguradeaur.ro/550/desp...-tristetii-ii/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2014, 11:24:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Doamne-ajuta! As vrea ,va rog ,sa ma ajutati cu pareri sau cu exemple de carti care m-ar putea ajuta in clarificarea subiectului care nu imi da pace si anume sensul suferintei.Si nu ma refer aici la boala,care este data ca o indreptare pentru om,pentru a-si vedea neputinta ci la prezenta suferintei in cazul persoanelor nevinovate care au de suferit din cauza actiunilor diabolesti ale altora .Ma refer aici la cei care au de suferit de pe urma pedofililor, a violatorilor,a criminalilor ,etc.Cum sa inteleg,dpdv crestin ,sensul suferintei in aceste cazuri ?
Nu știu dacă în orice suferință se poate găsi sens. Pentru că cele pe care le descrii mai sus sunt distrugătoare de suflet. Chiar dacă este mântuitoare, suferința nu este un dar al lui Dumnezeu, ci o consecință a căderii omului, a neascultării de Tatăl său și a adoptării, în consecință ca tată pe însuși diavolul, cum spune Mântuitorul: „Voi îl aveți drept tată pe diavolul”.

Aceste suferințe de care scrii sunt provocate de cei aflați sub inspirația diavolului, care Îl urăște pe Dumnezeu și creația lui, vrând s-o distrugă sub aspect spiritual. Și reușește să distrugă suflete în acest fel. Unele victime poate se vindecă chiar și de astfel de suferințe, dacă reușesc, prin harul lui Dumnezeu, să ierte, dacă întâlnesc oameni care să le poată ajuta.

Când Hristos a fost între oameni i-a fost milă de ei și i-a vindecat. Nu i-a lăsat să-și poarte suferințele și bolile ca fiind mântuitoare. El este mântuitor și i-a mântuit de orice durere și boală.

Paradoxal, însă, nu i-a scutit de suferință pe cei care L-au cunoscut cel mai bine, pe ucenicii săi, precum și pe toți credincioșii ce I-au urmat ulterior, până în zilele noastre. Pe aceștia i-a lăsat să-L cunoască și prin Cruce.

Dar Crucea nu este orice suferință. E una în care nu ești singur, ci cu Cel răstignit pentru tine și care te înviază și pe tine după ce mori, prin acea durere, păcatului, egoismului, ție însuți. După ce, prin suferință, rămâi fără nimic, fără nicio putere, atârnând doar de Făcătorul tău.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.08.2014, 14:04:19
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Multumesc tuturor pentru indrumari si lamuriri!Voi incepe sa citesc cartile recomandate ,pentru a-mi face o imagine mai clara asupra problemei.Ma intereseaza acest subiect in special pentru ca nu stiu ce sa ii raspund unei persoane care ma intreaba unde este pronia divina in cazul copiilor ucisi cu bestialitate .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.08.2014, 15:09:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Dumnezeu poartă de grijă făpturii Sale, dar nu încalcă libertatea niciunui om. Inclusiv pe aceea de a face rău cu bestialitate. Dumnezeu nu este un guvernator al lumii. Prin pronie el îl cheamă pe om la conlucrarea cu Sine; să facă, adică, binele, să creeze. În orice lucru bun pe care omul și-l propune, Îl are dinainte partener pe Dumnezeu.

Atunci, însă, când alege să facă rău, este părăsit de Dumnezeu (sau el Îl părăsește, mai bine spus). Dumnezeu nu participă, evident, la răul pe care omul alege să-l facă. Lumea i-a fost dată omului. Dumnezeu îl asistă pe acesta dacă este rugat. Dacă nu, urmările sunt tragice. Dar asta este din cauză că fără El nu putem face nimic, după cum a spus Hristos.

Nu suntem noi autori ai binelui („Bun este Unul Dumnezeu”). Răul pe care-l facem este consecința despărțirii noastre de El. Și îl suportăm în solidar, nu individual, inclusiv copiii nevinovați. Pentru răul pe care cineva îl comite asupra unui semen suntem vinovați cu toții, prin înrâuririle felurite exercitate asupra celui ce comite fapta. Toată răutatea, nepăsarea, necredința noastră ajunge să se reverse asupra unui nevinovat, după cum s-a revărsat asupra lui Hristos
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.08.2014, 17:24:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Doamne-ajuta! As vrea ,va rog ,sa ma ajutati cu pareri sau cu exemple de carti care m-ar putea ajuta in clarificarea subiectului care nu imi da pace si anume sensul suferintei.Si nu ma refer aici la boala,care este data ca o indreptare pentru om,pentru a-si vedea neputinta ci la prezenta suferintei in cazul persoanelor nevinovate care au de suferit din cauza actiunilor diabolesti ale altora .Ma refer aici la cei care au de suferit de pe urma pedofililor, a violatorilor,a criminalilor ,etc.Cum sa inteleg,dpdv crestin ,sensul suferintei in aceste cazuri ?

Draga Bianca, Hristos zice asa: RUGATI-VA ca sa nu cadeti in ispita.

Daca omul s-a departat de Hristos cu siguranta ca va cadea in MARI ispite in viata.

Tu vorbesti despre mari, mari greseli in care nu se cade chiar oricum; astea nu sunt "ispite" ingaduite de Dumnezeu spre inteleptirea noastra. Astea sunt mari ispite si gropi in care cadem din cauza diavolului.

De astfel de ispite ne ferim si ne pazim NUMAI daca stam prin rugaciune aproape de Dumnezeu si Biserica.


Toate exemplele din pateric arata clar ca DUmnezeu ajuta grabnic in astfel de situatii.

Suferinta este o suferinta grea, cauzata de caderea in ispita prin departarea de Dumnezeu.

Nu ai ce sa intelegi din suferinta asta. Nu este suferinta pentru indreptare, nu este suferinta pentru folos. Este suferinta venita datorita vietii departate de Dumnezeu.

S-a ajuns in situatia asta pentru ca oamenii au stat departe de Dumnezeu.


Si ca sa fiu putin mai clar o sa-ti dau 2 exemple din Vietile Sfintilor:
1. Sfanta Iustina a fost chinuita trupeste de diavol fantastic de mult. Din ingaduinta lui Dumnezeu, spre folosul ei, a comunitatii, spre folosul Sf. Ciprian.
A suferit cumplit de chinul acesta, dar PRIN RUGACIUNE SI POST a biruit diavolul.
In cazul asta lucrurile pe scurt sunt: diavol, ispita mare trupeste, rugaciune, biruinta.

2. In viata Sf. Nectarie este urmatorul exemplu: un tanar grec urma sa se casatoreasca. Era marinar si pe mare s-a imbolnavit grav rau de tot cu 2 luni inainte sa se casatoreasca. A paralizat de la mijloc in jos, a orbit, cumplit pe scurt.
S-a dus la Sf. Nectarie in Eghina (care era mort). Cand a ajuns in fata BIsericii, Sf. Nectarie il astepta in fata Bisericii, sus pe scarile. Doar omul bolnav l-a vazut, nu si cei care erau impreuna cu el.

Sf. Nectarie i-a spus clar atunci: "AI CAZUT IN ACEASTA BOALA DEOARECE TE-AI DEPARTAT DE BISERICA SI NU TE-AI RUGAT LUI DUMNEZEU SI MIE".

Punct si clar.

Dupa 40 de zile si rugaciuni si masluri, Sf. Nectarie s-a mai aratat de 2-3 ori si baiatul ala S-A FACUT COMPLET SANATOS.

Concluzie:
1. Daca traim dupa Dumnezeu, Dumnezeu este Tatal Nostru SI IN SUFERINTA.
El stie de ea, are grija de noi. Iar suferinta ARE UN ROST.
2. Daca NU traim dupa Dumnezeu atunci suferinta este o intamplare nefericita cu consecinte tragice si grave.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2014, 22:36:43
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Îmi e greu să înțeleg cum puteți afirma că există și suferință fără folos.
Dimpotrivă, așa cum dealtfel ați arătat, folosul suferinței care vine ca urmare a îndepărtării de Dumnezeu este ca omul să înțeleagă ce i s-a întâmplat de fapt și de ce i s-a întâmplat. Și să cadă la Hristos.
Cât suntem în trup avem prilejul, inclusiv prin suferință (sau mai bine spus în mod expres prin suferință) să ne întoarcem la Domnul, să ne căim și să cerem har de pocăință.
Ce folos mai mare ca acesta poate aduce suferința?

P.S. Din experiența personală/profesională cunosc faptul că oamenii înnebunesc, ucid sau se sinucid tocmai atunci când nu mai găsesc nici un sens suferinței. Vă rog respectuos, frățește, să reflectați cu atenție la legătura dintre suferință și sensul ei prin filtrul Iubirii lui Dumnezeu pentru oameni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2014, 22:53:54
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Multumesc tuturor pentru indrumari si lamuriri!Voi incepe sa citesc cartile recomandate ,pentru a-mi face o imagine mai clara asupra problemei.Ma intereseaza acest subiect in special pentru ca nu stiu ce sa ii raspund unei persoane care ma intreaba unde este pronia divina in cazul copiilor ucisi cu bestialitate .
Poti sa-i recomanzi sa se uite la filmul Letters to God, e foarte bun e facut dupa un caz real :)

Film inspirat dupa fapte reale . Un tânar băiat (Tyler Doherty), care suferă de cancer, îi scrie scrisori lui Dumnezeu, zilnic . El este iubit de comunitatea in care traiește și de catre familia sa. Scrisorile sale ajung in mâna poștașului Brady McDaniels care crede că scrisorile nu sunt o coincidența deși la început era confuz și nu știa ce să facă cu ele . Brady se imprietenește cu familia băiatului si totul ia un efect miraculos, împotriva tuturor șanselor.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov

Last edited by Marcel_Ionut; 07.08.2014 at 23:47:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare