Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.04.2016, 21:32:01
Petronius Petronius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Mesaje: 3
Implicit Unde e castigul meu???

Buna ziua
Sunt crestin ortodox si pana in aceasta zi am respectat Dogma Ortodoxa. Am 27 de ani. Dogma zice "sa nu curvesti" si "sa nu preacurvesti". Am 27 de ani si sunt fecior. Sunt mandru de asta (in limita mandriei duhovnicesti), dar sunt frustrat. Se poate spune ca sunt frustrat sexual. Nici prin malahie nu pacatuiesc pentru ca e dezgustator. Am o gramada de prieteni care sunt prieteni foarte rai. Ma indeamna sa merg la prostituate si sa-mi pierd fecioria cu orice pret. Cand îi aud, imi dau seama ca prin ei vorbeste necuratul, pentru ca imi aduc niste argumente extrem de filozofice pe care ei nu le-ar putea elabora in mod normal. Dar eu sunt constient ca plata pacatuui este moartea. Mai sunt constient de rata bolilor cu transmitere sexuala din judetul meu si din toata Romania (sunt extrem de informat). Numai ca nu gasesc fata potrivita cu care sa-mi intemeiez o familie. Toate parca au disparut. Imi innec amaraciunea in alcool. Chiar in momentul in care scriu aceste randuri sunt un pic baut. Stiu ca cei care raman feciori pana la sfarsitul vietii primesc o cununa in viata urmatoare. Dar eu nu-mi doresc aceasta cununa. Si nu o sa o primesc pentru ca nu o vreau. Nu o sa imi pierd fecioria decat dupa casatorie caci Dogma Ortodoxa e tot ce ma tine in viata. Am avut o prietena la un moment dat. Ma încearca ganduri dracesti de parere de rau. "Oare de ce nu m-am culcat cu ea, pentru ca ea voia asta". Dar sunt frustrat. Si cad in pacate cum ar fi abuzul bautura. Am devenit cinic, depresiv si manios. Nu stiu ce a mai fac si ce sa mai gandesc. Aveti vreun sfat pentru mine?
Va multumesc.
Petronius
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.04.2016, 21:56:47
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petronius Vezi mesajul
Buna ziua
Sunt crestin ortodox si pana in aceasta zi am respectat Dogma Ortodoxa. Am 27 de ani. Dogma zice "sa nu curvesti" si "sa nu preacurvesti". Am 27 de ani si sunt fecior. Sunt mandru de asta (in limita mandriei duhovnicesti), dar sunt frustrat. Se poate spune ca sunt frustrat sexual. Nici prin malahie nu pacatuiesc pentru ca e dezgustator. Am o gramada de prieteni care sunt prieteni foarte rai. Ma indeamna sa merg la prostituate si sa-mi pierd fecioria cu orice pret. Cand îi aud, imi dau seama ca prin ei vorbeste necuratul, pentru ca imi aduc niste argumente extrem de filozofice pe care ei nu le-ar putea elabora in mod normal. Dar eu sunt constient ca plata pacatuui este moartea. Mai sunt constient de rata bolilor cu transmitere sexuala din judetul meu si din toata Romania (sunt extrem de informat). Numai ca nu gasesc fata potrivita cu care sa-mi intemeiez o familie. Toate parca au disparut. Imi innec amaraciunea in alcool. Chiar in momentul in care scriu aceste randuri sunt un pic baut. Stiu ca cei care raman feciori pana la sfarsitul vietii primesc o cununa in viata urmatoare. Dar eu nu-mi doresc aceasta cununa. Si nu o sa o primesc pentru ca nu o vreau. Nu o sa imi pierd fecioria decat dupa casatorie caci Dogma Ortodoxa e tot ce ma tine in viata. Am avut o prietena la un moment dat. Ma încearca ganduri dracesti de parere de rau. "Oare de ce nu m-am culcat cu ea, pentru ca ea voia asta". Dar sunt frustrat. Si cad in pacate cum ar fi abuzul bautura. Am devenit cinic, depresiv si manios. Nu stiu ce a mai fac si ce sa mai gandesc. Aveti vreun sfat pentru mine?
Va multumesc.
Petronius
Spovedanie, rugaciune, si post cu smerenie.In primul rand trebuie sa inveti ce este smerenia.Si primul lucrul pe care poti sa-l faci este sa-ti spui:
"Doamne iarta-ma ca eu sunt mai rau decat prietenii mei".

Apoi legat de feciorie.Sa stii ca si sarsaila este virgin.Un duh este virgin(feciorelnic) si nu poate desfrana.
Apoi legat de post.Sa stii ca si sarsaila tine post.Un duh nu mananca nimic
niciodata.
Apoi legat de bautura.Un duh niciodata nu bea.N-are cum.
Deci rezulta ca si sarsaila este feciorelnic, poate tine post si culmea nu bea.
Dar sarsaila asta nu are smerenie. Si de aici rezulta urmatoarele:

Un feciorelnic este placut lui Dumnezeu daca se mentine fecior spre smerenie
si nu spre mandrie
Un fost bautor este placut lui Dumnezeu daca nu mai bea spre smerenie
si nu spre mandrie
Un postitor este placut lui Dumnezeu daca posteste spre smerenie si
si nu spre mandrie

Apoi legat despre feciorelnicie.Hristos spune ca cine a poftit o femeie in inima
sa a si facut desfranare.Deci de aici rezulta ca poti sa fii virgin fizic dar nu si
psihic.

Sunt doua cai.Fie iti mentii aceasta feciorelnicie si intrii in monahism, fie lepezi mandria si te rogi sa-ti lui Dumnezeu sa-ti gaseasca o femeie cu care
sa-ti faci o familie.
Scapa de mandrie si continua sa lupti tinand la dogma ortodoxa nu spre a te
mandrii ci spre a te smerii si Dumnezeu va veni in ajutorul tau.

Cat despre castigul tau ? Citeste omiliile Sfantului Ioan Gura de Aur si vei descoperi cat de bogat esti si nu stiai.
http://www.ioanguradeaur.ro/carti/om...spre-pocainta/
Are raspunsul la intrebarea ta: "De ce daca tin de dogma mi se sparg in cap toate si alora care fac toate nelegiuirile o
duc bine." Chestia cu binele depinde din perspectiva celui care judeca.Ca o sa vezi in omliile de mai sus ca ceea ce
noua ni se pare bine este de fapt taman pe dos.Ca sa vezi cata diferente dintre judecata noastra si a lui Dumnezeu.
Bafta.

PS: un vechi proverb romanesc spune ca nimeni nu scapa virgin, deoarece viata ne f*** pe toti :))

Last edited by Copacel; 23.04.2016 at 22:02:23.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2016, 22:02:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petronius Vezi mesajul
. Am o gramada de prieteni care sunt prieteni foarte rai.
Problema identificata.
Restul, depinde de tine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2016, 22:03:05
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Problema identificata.
Restul, depinde de tine.
Dar tu de unde stii ca sunt rai ?

@Petronius: fa si sport ca sa scapi de aceea frustrare.Atletism de pilda.Miscarea creaza endorfine care te echilibreaza psihic.

Last edited by Copacel; 23.04.2016 at 22:12:43.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.04.2016, 22:12:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petronius Vezi mesajul
Si cad in pacate cum ar fi abuzul bautura. Am devenit cinic, depresiv si manios. Nu stiu ce a mai fac si ce sa mai gandesc. Aveti vreun sfat pentru mine?
Va multumesc.
Petronius
Mizantropia, deznadejdea, mania, precum si pacate din genul lacomiei, asa cum e betia, nu au legatura cu virtutea castitatii. Sunt pacate de alte specii decat pacatele contra puritatii. Adica, poti fi la fel de cinic, depresiv, manios si betiv si daca curvesti, si daca nu curvesti.

Singura legatura posibila de tip cauza-efect intre una si cealalta, e aceea ca diavolii, fiind mai inteligenti decat noi, nu dau la nesfarsit cu capul in zid: vazand ca asaltul lor nu are sorti de izbanda pe un flanc, ataca pe altul. Daca vad ca omul tine mortis sa nu pacatuiasca cu trupul, doar-doar va pacatui cu spiritul.

Stiti, doar, care e secretul lui Fat-Frumos: sa taie toate cele sapte capete ale balaurului. Netinand cont de acest secret, numerosi sunt voinicii al caror schelet zace prin curtea bestiei: toti s-au grozavit cu taierea cate unui cap, neglijand pe celalalte.

In ceea ce priveste fata potrivita, nu va grabiti! 27 de ani nu e nici prea devreme, nici prea tarziu, ci exact vremea potrivita pentru cautare. Trebuie sa existe, fiindca ori pe unde merg cu mausul, dau peste topicuri si peste forumuri in care fete care cultiva fecioria, o apreciaza si o cauta la randul lor in partenerii lor, se plang cat de fustangii sunt barbatii. Poate ca nu ati cautat in locurile cu mai mare probabilitate de a gasi asemenea fete. Rabdare, intelepciune si rugaciuni la Domnul, iata cele trei lucruri care va vor ajuta sa o gasiti. Poate nu in timpul si nici in forma la care va asteptati, fiindca Dumnezeu, prin puterea Lui proniatoare, ne tese izvodul vietii in asa fel incat suntem mereu surprinsi si de fiecare data suspinam ca lucrarea lui nu am intrezarit-o mai devreme.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2016, 23:59:47
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petronius Vezi mesajul
Buna ziua
Sunt crestin ortodox si pana in aceasta zi am respectat Dogma Ortodoxa. Am 27 de ani. Dogma zice "sa nu curvesti" si "sa nu preacurvesti". Am 27 de ani si sunt fecior. Sunt mandru de asta (in limita mandriei duhovnicesti), dar sunt frustrat. Se poate spune ca sunt frustrat sexual. ...
Dar sunt frustrat. Si cad in pacate cum ar fi abuzul bautura. Am devenit cinic, depresiv si manios. Nu stiu ce a mai fac si ce sa mai gandesc. Aveti vreun sfat pentru mine?
Va multumesc.
Petronius
8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă. (1Cor7,8-9)


Bine ai venit, Petronius.

Ai avut acces la toate informatiile de care aveai nevoie ca sa intelegi ca ai ajuns deasupra tuturor din... incăpătânare, iar acum, sub asaltul frustrarilor, aproape ca regreti, fara sa mai apreciezi curatenia hainelor tale fiindca te afisezi in locuri si in conditii precare.
Bucura-te, caci aceste conditii se pot schimba, hainele nu.
Sta in puterea ta sa nu mai lasi mediul sa te murdareasca prin relationarea in orice fel cu el.
Esti ca un balon aflat in padure. Ce cauti acolo? Mediul acela este periculos pentru existenta ta; daca vrei sa ramai acolo si sa nu te spargi va trebui sa te dezumfli, sau sa cauti o poiana.

Ce folos ai de la ”prietenii” care te asalteaza sa devii ca ei? Poti sa-i avertizezi ca te retragi daca ei nu respecta statutul tau, mai mult, daca nu te sustin, adica sa nu mai vorbeasca porcarii de fata cu tine.
Acesta esti tu si vor trebui sa te iubeasca; poate ca ar fi pentru ei o atitudine cu totul noua, dar astfel se vor innobila si ei.
Lumea nu te accepta in ea fara ca tu sa te ”adaptezi” ei.
Sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare si stiu la ce sa ma astept de la ea.

Este logic ca ai devenit frustrat fiindca ai refuzat o placere fara sa o inlocuiesti cu ceva ziditor si fara sa o jertfesti pe un altar ; cu alte cuvinte, ai refuzat o energie trupeasca fara sa accesezi o alta duhovniceasca.

Adevarat zic tie, bucura-te ca sarpele nu a muscat, desi i-ai permis sa se apropie.

Relatiile sexuale sunt cele mai distructive in duh. De aceea la botez i se spune ”pacat stramosesc”, fara de care nu poate exista nastere si, prin urmare, nici botez.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.04.2016 at 00:17:18.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.04.2016, 00:05:45
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Relatiile sexuale sunt cele mai distructive in duh.
Adica relatiile sexuale care se fac spre desfranare si exlusiv pentru
placerea trupului, si nu cele care se fac pentru procreere.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2016, 00:13:28
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Adica relatiile sexuale care se fac spre desfranare si exlusiv pentru
placerea trupului, si nu cele care se fac pentru procreere.
Si cele care se fac pentru procreere, fiindca sunt relatii trupesti rezultate din vointa omeneasca si distrag pe om din cautarea duhovniceasca.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2016, 00:25:53
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Si cele care se fac pentru procreere, fiindca sunt relatii trupesti rezultate din vointa omeneasca si distrag pe om din cautarea duhovniceasca.
Asta inseamna ca toti ne-am nascut din oameni distrati de cautarea duhovniceasca.Cum iti explici acest lucru ?

"Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul

Se pare ca a procreea este porunca Dumnezeiasca.

Last edited by Copacel; 24.04.2016 at 00:28:39.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.04.2016, 00:59:34
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Asta inseamna ca toti ne-am nascut din oameni distrati de cautarea duhovniceasca...
Exact.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
"Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul
Asta e o referire la o lege fireasca, adica despre firea lucrurilor pamantesti, insa are semnificatia de supervizare, nu de consumare, de dezvoltare, nu de speculare, in folosul duhului, nu in folosul trupului; cam la fel cu a stapani tarana trupului(instinctul, furia, patima...).

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Se pare ca a procreea este porunca Dumnezeiasca.
Procrearea este in firea trupului, porunca duhului este:

3. Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Să nu mâncați din el, nici să vă atingeți de el, ca să nu muriți!"(Fac3,3)

Cu alte cuvinte, omul este Duh care traieste in trup; trupul domina duhul, iar acesta se mantuieste numai daca reuseste sa stapaneasca trupul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare