Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 14.12.2012, 11:07:04
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Multumesc! Dar nu reusesc sa deschid documentele.
Intre timp am mai gasit cateva carti de Danion Vasile in format pdf. Unele idei mi-ar putea folosi.
(Eu nu pot asa usor ajunge la carti din Romania pe hartie, dar sunt o mare adepta a cartii electronice ;-))
-cum nu reusesti? apesi pe link si descarci cartea in format word pe pc
-http://laurentiudumitru.ro/tinerii-p...trebarilor.php

http://laurentiudumitru.ro/Hristos-si-tinerii.php


Last edited by antiecumenism; 15.12.2012 at 02:11:51.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 14.12.2012, 13:32:50
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Si eu am citit Jurnalul convertirii lui Danion Vasile, si mi-a placut foarte mult, poate pentru ca m-am regasit in el.

Din pacate insa, in ultimul timp a trecut intr-o perspectiva mai radicala, ajungand la acea conferinta infama in care a luat partea stilistilor in cel mai ciudat mod cu putinta (atacandu-l pe Parintele Cleopa etc.). Din acest motiv, si intrucat nu am vazut nicio dezmintire efectiva a acelor spuse ale lui, multe din cuvintele sale stau acum sub umbra unor indoieli...
Da! Din pacate asta m-a surprins neplacut si pe mine, desi pana la acea conferinta de la noi din oras, pot spune ca il simpatizam din toata inima. Pana la urma, ca tine cu stilistii, e problema lui si fiecare are propria libertate de a cerceta mai inainte. Eu cel putin, dupa acea conferinta, nu-mi mai gaseam linistea si am cerut binecuvantare de la duhovnic, apoi am plecat la cea mai apropiata manastire unde puteam gasi un staret batran si inteleptit de ani, care sa-mi lamureasca mai pe intelesul meu anumite aspecte ale harului lui Dumnezeu, si daca el tine de acest calendar, sau e doar o alta posibilitate a vrajmasului de a ne dezbina si rataci!
Dar altceva m-a durut cel mai mult la conferinta: vorbea de convertirea lui cu multa mandrie si era imposibil sa nu sesizezi asta. Vorbea despre binecuvantarea pe care a primit-o din partea Parintelui Cleopa, pentru a ramane un timp acolo, sa se roage si sa scape de povara pacatelor trecute, pe cand facea yoga... Dupa care, pe nesimtite, in cateva minute, il punea pe Parintele Cleopa la zid. Aceasta imagine m-a intristat profund. Faptul ca invartea dupa degete 10 bilute pe post de matanii, de care facea mare caz in credinta lui, am luat-o ca pe o inselare banala, la care poate fi supus oricare dintre noi. In final, am incercat sa-l contactez si sa-mi argumenteze doua vorbe: mi s-a parut atat de speriat si lipsit de duh sfant incat am zis ca acea conferinta a fost o pierdere de vreme, iar pentru multi dintre noi sminteala si dezbinare si ca n-ar fi trebuit sa merg!
Fiecare pasare, pe limba ei piere. Ma rog sa-l lumineze Dumnezeu si sa-i dea sansa mantuirii, pe care el s-o valorifice cum poate mai bine! Pana la urma, nimeni nu stie ce-i aduce ziua de maine si daca nu cumva deja rataceste fara de stiinta, prin cine stie ce carari inselatoare!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #173  
Vechi 14.12.2012, 22:27:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pe mine m-au ajutat mult cartile lui Danion cand aveam vreo 18-20 ani si m-a durut cand am aflat ca sunt zvonuri ca ar simpatiza cu stilistii, ba chiar i-am scris si un mail la vremea aceea... Pe multi tineri i-au ajutat cartile lui Danion. Imi aduc aminte de o colega de liceu care ne povestea cu mult entuziasm ce mai scria prin Patericul Mirenilor. Eu am considerat la vremea respectiva ca trece printr-o ispita grozava, si asa consider si acum. Se cuvine sa cautam ca albina lucrurile bune, cu discernamant, ca, in rest, nimeni nu e perfect.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 21.12.2012, 15:13:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Multumesc mult pentru linkuri, antiecumenism!

Stie cineva daca Danion Vasile a publicat pana la urma cartea de care vorbea, Dialogul trupurilor (este un articol pe net), despre relatia trupeasca conjugala, si sub ce titlu? M-ar interesa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 21.12.2012, 16:45:38
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Fiecare pasare, pe limba ei piere. Ma rog sa-l lumineze Dumnezeu si sa-i dea sansa mantuirii, pe care el s-o valorifice cum poate mai bine! Pana la urma, nimeni nu stie ce-i aduce ziua de maine si daca nu cumva deja rataceste fara de stiinta, prin cine stie ce carari inselatoare!...
Intr-adevar, cel mai bun lucru pe care-l putem face este sa ne rugam pentru el. Ar fi pacat sa se piarda... in acelasi timp este un semnal de alarma si pentru noi, caci lesne putem fi si noi in aceeasi postura daca nu suntem atenti si nu ne smerim in fata lui Dumnezeu.

In alta ordine, de idei, legat de subiectul threadului, trebuie sa mentionez Epistolele Sfantului Vasile cel Mare, pe care le citesc acum si care mi se par extraordinare.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 06.01.2013, 16:00:51
IoanaStefania IoanaStefania is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2012
Mesaje: 2
Implicit

http://www.danionvasile.ro/blog/2010...e-de-credinta/
Reply With Quote
  #177  
Vechi 06.01.2013, 16:39:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citesc acum "Povestea Elisabetei Rizea din Nucsoara, urmata de marturia lui Cornel Dragoi", relatari culese si editate de Irina Nicolau si Theodor Nitu, Editura Humanitas.

Citez din prefata scrisa de Gabriel Liiceanu:
Ceea ce iti taie respiratia in aceste pagini este sa vezi in ce masura comunismul a fost o crima organizata la adapostul legii si legitimata prin minciuna.
Comunistii apar ca banditii legalisti. Ca orice banditi, ei injura, bat, tortureaza, omoara, numai ca pentru cele mai teribile atrocitati ei au legi.
Dintii se smulg in numele poporului, iar "banditii" si "dusmanii poporului" sunt cei schingiuiti, si nici decum calaii. Pentru judecatorii-banditi, pentru anchetatorii-banditi, pentru gardienii-banditi, pentru toti acestia si pentru crimele lor - nu exista legi. Ei sunt legea si ei comit crimele in numele legii lor.

Aceasta carte face parte din adevarata istorie a comunismului in tara noastra.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 06.01.2013, 18:36:49
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

"Imparatia lui Dumnezeu" - Talcuire duhovniceasca la Predica de pe Munte
Autor: Arhiepiscopul Dmitri
Traducere: Prof. dr. Remus Rus
Reply With Quote
  #179  
Vechi 13.01.2013, 03:36:57
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

......edit.

Last edited by Laura19; 26.01.2013 at 05:02:02.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 13.01.2013, 14:05:16
Degaul Degaul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.01.2013
Mesaje: 7
Implicit

Măi dragilor . Citiți și voi niște cărți zguduitoare . Nu preotul cutare sau părintele cutare . Că ăștia te sug de toată vlaga .

Încercați de exemplu cărțile de Radu Cinamar .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Amintiri din copilarie. Ce fel de roade ati vazut la alti crestini care v-au placut spre_rasarit Generalitati 12 24.09.2011 10:07:25
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 11:01:06
ce nume v-ar fi placut sa aveti? podolski_2 Generalitati 92 12.08.2010 22:09:07
Carte aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 2 03.11.2009 10:39:49