Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2010, 14:24:47
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit Inundatiile - asa ne trebuie !

Sunt extraordinar de nervos.

Tocmai am vazut o secventa pe Realitatea care m-a scos din minti.

Satul cutare, digul, apa. Aproximativ 10 oameni imbracati in niste salopete rosii (voluntari, ISU, pompieri, ceva in genul asta) dau la lopata si stivuiesc saci.

Aproximativ 20 de persoane, sateni, barbati, tineri, se invart, unul sade pe un sac si se uita, altii stau in picioare si se uita, cativa trec agale.

In paralel cu imaginile, reporterul relateaza "s-a inaltat digul cu 20 cm; se pare ca nu va fi destul, mai este nevoie de oameni"

Crestin, necrestin, dar jur ca uneori imi doresc sa trimita Dumnezeu apele cat casa, sa spele mizeria umana, sa-i ia, sa-i duca in Dunare, in mare, in Turcia, nu ma intereseaza, numai sa scapam de ei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2010, 14:36:15
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sunt extraordinar de nervos.

Tocmai am vazut o secventa pe Realitatea care m-a scos din minti.

Satul cutare, digul, apa. Aproximativ 10 oameni imbracati in niste salopete rosii (voluntari, ISU, pompieri, ceva in genul asta) dau la lopata si stivuiesc saci.

Aproximativ 20 de persoane, sateni, barbati, tineri, se invart, unul sade pe un sac si se uita, altii stau in picioare si se uita, cativa trec agale.

In paralel cu imaginile, reporterul relateaza "s-a inaltat digul cu 20 cm; se pare ca nu va fi destul, mai este nevoie de oameni"

Crestin, necrestin, dar jur ca uneori imi doresc sa trimita Dumnezeu apele cat casa, sa spele mizeria umana, sa-i ia, sa-i duca in Dunare, in mare, in Turcia, nu ma intereseaza, numai sa scapam de ei.
Inundatiile care s-au abatut asupra noastra sunt o rezultatul pacatului, al faptului ca tara asta este departe de Dumnezeu.
Cat vor mai fi ploi si inundatii? Dumnezeu stie, dar semnalul care l-a dat e acela ca trebuie sa ne pocaim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2010, 14:36:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Din pacate lenea romanilor este proverbiala. Romania nu este cunoscuta in lume numai ca tara lui Dracula. Mai este cunoscuta si ca tara lui Pacala si Tandala. Mai mult, cred ca nu intamplator tot la noi este la mare cinste "Povestea unui om lenes" ("Muieti-s posmagii?").
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2010, 14:44:37
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Pfuu !Ai dreptate.Nu mai exista demnitate, daruire, intrajutorare.Ne-am pierdut cu desavarsire.Dar, nu te enerva ca esti cam departe pentru a le spune cateva...
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2010, 14:53:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Din pacate lenea romanilor este proverbiala. Romania nu este cunoscuta in lume numai ca tara lui Dracula. Mai este cunoscuta si ca tara lui Pacala si Tandala. Mai mult, cred ca nu intamplator tot la noi este la mare cinste "Povestea unui om lenes" ("Muieti-s posmagii?").
Cred ca poza asta facuta la una din inundatiile din anii trecuti este graitoare.
http://www.betivi.ro/data/media/2/in..._inundatii.jpg
Probabil va aduceti aminte de ea. Cred ca a facut inconjurul lumii la vremea respectiva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2010, 15:24:45
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vazut aseara,pe un post tv, o secventa in care o batrina,careia apa ii facuse praf casa,se uita la ce mai avea:2 cani ciobite si o icoana.Statea jos si stergea icoana de noroi cu o batista.Era o scena cutremuratoare.Totul era distrus in jurul ei.Apa ii facuse praf viata dar ea avea grija de icoana.Este greu sa mai spui ceva cand vezi asa ceva.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2010, 15:33:29
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cred ca poza asta facuta la una din inundatiile din anii trecuti este graitoare.
http://www.betivi.ro/data/media/2/in..._inundatii.jpg
Probabil va aduceti aminte de ea. Cred ca a facut inconjurul lumii la vremea respectiva.
Ce sa mai zicem cand la inundatiile din Dolj in urma cu 3 ani o parte din oamenii care au primit materiale de constructii din partea statului ca ajutor sa-si faca case le-au vandut pe un pret de nimic. Sau unii care erau nemultumiti de calitatea caselelor reconstruite pe banii statului sau din donatii, dupa ce au ramas fara bordeie la inundatii.
Unii muncesc de le sar capacele si stau intr-un stres permanent ca sa plateasca ratele la case, fara nici un sprijin din partea statului, iar altii stau si freaca menta dar sunt foarte nemultumiti de ceea ce li se intampla.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.07.2010, 15:34:41
Dragos - NL Dragos - NL is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 41
Implicit

eu cred ca nu e corect sa critici pe cineva care se afla la anaghie. poate doar sa te gandesti cam ce ai face tu in situatia respectiva.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.07.2010, 16:06:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Am vazut aseara,pe un post tv, o secventa in care o batrina,careia apa ii facuse praf casa,se uita la ce mai avea:2 cani ciobite si o icoana.Statea jos si stergea icoana de noroi cu o batista.Era o scena cutremuratoare.Totul era distrus in jurul ei.Apa ii facuse praf viata dar ea avea grija de icoana.Este greu sa mai spui ceva cand vezi asa ceva.
Pentru ortodocsi, icoanele sunt importante. Incearca sa intelegi acest lucru. Femeii i-a ramas nadejdea in Dumnezeu. Faptul ca icoana n-a fost luata de apa poate avea o semnificatie. A fost, probabil, pictata sau sfintita de un om duhovnicesc cu o credinta puternica.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.07.2010, 16:09:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce-ar fi sa ne punem in locul celor care sufera?
Ce-ar fi sa ne rugam lui Dumnezeu pentru cei loviti. Maine putem fi noi niste victime. Sa plangem cu cei ce plang...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
imi trebuie raspuns icer82 Generalitati 1 24.02.2010 16:02:14
Imi trebuie o lamurire luminitam Generalitati 10 14.07.2009 21:42:06
cum trebuie sa procedam??? L.sorin Generalitati 11 05.07.2009 00:50:39