Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.07.2015, 09:36:29
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu, nu sunt de acord cu o moschee mare ridicată în nordul Palatului Poporului. Dar fiindcă în vestul Palatului, se ridică cea mai mare Catedrală Ortodoxă din lume, care va eclipsa moscheea, sunt cumva de acord, .
=)), parca am fi in desene animate.Si daca vine unul care-si trage zgarie-nori, mai inalt
decat Catedrala si Moscheea ? =)) Ce o sa faci atunci ?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.07.2015, 10:19:29
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

poate ar fi mai bine sa nu se construiasca nici o megachestie la noi in tara si toata lumea e fericita. Oricum toate-s egeaba; toate vor fi/sunt construite sa aratam noi "ce tari suntem, avem o mega chestie si voi nu aveti"

si...apropos, 86% ortodocsi sunt pe hartie; ortodocsi pe bune nu stiu daca or fi 20%.
dar nah,uniisedeclara ortodocsi ca sunt bortezati ortodocsi, pe ltii in declara parintii ortodocsi, chiar daca copiii poate or fi atei sau or fi atrasi de alta religie etc.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.07.2015, 10:56:34
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In baza carui calcul ati ajuns la concluzia ca 11 ha de pamant, cat "a primit" BOR reprezinta de zece ori mai mult decat 11 295 mp, cat a primit cultul musulman ? Imi pare ca dv nu ati trecut un examen de matematica la vreun colegiu iezuit.
Simplu!

Un hectar = 10 000 mp (100x100m)

11 ha a primit BOR pentru a construi aceasta catedrala (scrie pe net).

11 ha = 110 000 mp

Deci, 110 000 mp / 11 295 mp = 9.74, adica aproximativ 10.

10 ori.

Am zis ceva gresit?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In sfarsit, BOR nu "a primit" nimic, ci i s-a restituit, prin terenul afectat mega-alcatuirii ortodoxe a Manturii Neamului, o mica parte din ceea ce statul roman a furat de la Biserica Ortodoxa in vremea lui Cuza, in vremea lui Carol I, ca sa nu mai vorbim de vremea lui Gheorgita Dej si Culita Ceausescu. Dimpotriva, celor lui Mahomed urmatori nu li s-a restituit, ci li s-a dat, si nu in Rahova, ci in zona cea mai buna din Bucale. Deoarece lor nu li se furase nimic, neavand niciodata proprietati funciare pe pamantul sfant al patriei.
Pai daca o luam asa, pana la inceputul istoriei, atunci li s-a restituit si lor, pentru vremurile in care era stapanire otomana prin tara romaneasca. :))

Last edited by abaaaabbbb63; 07.07.2015 at 11:00:19.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.07.2015, 11:09:56
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Așa-i?
Să primească și MISA lu' Grigorian Bivolaru 11 ha de pământ, nu?
Să primească fiecare cult și cultișor "creștin" din România, în câte unu din orașele mari, câte 11 ha de pământ, nu?
Ce s-ar mai bucura martorii lu' iehova. Defapt și la ei sunt 5 denominațiuni mari. Fiecare câte 11 ha. Așa! Să nu se supere nimeni!
Sau știți ce?
Să se strângă o mânuță de oameni, merg la primărie, înregistrează un cult neo-protestant și apoi cer și ei 11 ha de pământ, nu?
Și dacă iasă chestia, să facă apoi cât mai mulți așa.

Doar să fim tratați egal, nu, abaaaabbbb63 ?
Tocmai, ziceam sa nu primeasca nimeni "cadouri". Cultele sunt valorificate in mod egal prin faptul ca nu plateste nici unul taxe. Daca incepi sa dai terenuri ici si colo, nu, nu mai este egalitate.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă tu nu știi ce-i aia ortodoxia și nu o accepți și n-o mărturisești, nu înseamnă că un popor 89% ortodox, fără să socotim diaspora, ar trebui să primească la fel cu comunitatea de 300 de mormoni, nu?
Faptul ca tara este 85% ortodoxa nu inseamna ca celelalte culte nu sunt importante. La fel cum daca in tara 93% suntem Romani nu inseamna ca minoritatea de 6% maghiari nu sunt egali cu noi.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Apropo, comunitatea satanistă din București, au cerut și ei pământ și n-au primit. De ce legea asta e așa injustă și nedreaptă?
Asta ar fi normalul, sa nu primeasca.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu, nu sunt de acord cu o moschee mare ridicată în nordul Palatului Poporului. Dar fiindcă în vestul Palatului, se ridică cea mai mare Catedrală Ortodoxă din lume, care va eclipsa moscheea, sunt cumva de acord, ca deschidere culturală, deschidere la dialog, să le fie dovedită musulmanilor, religia lor ca fiind adepta violenței, față de creștinismul, adică pacea și iubirea prin excelență.
Nici eu! Dar nu-s de acord nici nu cealalta.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.07.2015, 15:12:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Observ ca crearea acestui imens centru cultural islamic poate avea efecte neplacut surprinzatoare pe termen lung, asa cum subliniaza articolul citat de CristianR:

http://www.revista22.ro/bucurestiul-...ica-57342.html

Venirea la studii a multor studenti islamici din alte tari ar putea prilejui surprize neplacute ortodocsilor. Cine este interesat sa creeze o noua zona de conflict? De ce nu s-a ales pentru o astfel de constructie o tara musulmana, in care studentii sa-si studieze linistiti religia lor fara a fi deranjati de catre cei care gandesc altfel?

Nu era normal sa fie consultati diversi factori de decizie? Terenul oferit ii apartinea premierului Ponta? Chiar daca i-ar fi apartinut lui insusi, aceasta hotarare este una politica si nu trebuia luata intr-un cadru atat de restrans.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.07.2015, 16:11:22
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Eu cred ca nu o sa se faca nimic. BO nu va accepta. Si nici oamenii.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.07.2015, 21:48:26
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-eu nu cred ca vrea nimeni asa ceva in Romania:



RÂNDUIALA RUGĂCIUNII lepădării de la credința cea necurată a musulmanilor:http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...rii-de-la.html

"Întrebare: Mai întâi te întreb pe tine, te lepezi de toată credința mahomedană cea potrivnică lui Dumnezeu și de toate ale lor spurcate socoteli, și le afurisești pe ele?
Răspuns: Mă lepăd de toată credința mahomedană cea potrivnică lui Dumnezeu și de toate ale lor spurcate socoteli, și le afurisesc pe ele.

Întrebare: Te lepezi de Mahomed, pe care turcii îl cinstesc ca pe un apostol și prooroc al lui Dumnezeu, și-l blestemi pe el, ca pe o slugă a diavolului și nu a lui Dumnezeu, și ca pe un prooroc mincinos?
Răspuns: Mă lepăd de Mahomed ca de o slugă diavolească și ca de un prooroc mincinos, și-l afurisesc pe el.

Întrebare: Te lepezi de cartea cea hulitoare asupra lui Dumnezeu, a blestematului Mahomed, care se numește Coran, și de toate învățăturile și pravilele și obiceiurile și de hulele lui, și le blestemi pe ele, ca pe niște potrivnice lui Dumnezeu și stricătoare de suflet?
Răspuns: Mă lepăd de Coran și de toate cărțile și învățăturile blestematului Mahomed, și le blestem pe ele, ca pe cele ce sânt potrivnice lui Dumnezeu și hulitoare și pierzătoare de suflet."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.07.2015, 13:36:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Împotriva Marii Moschei de la București:
http://www.romanialibera.ro/opinii/e...curesti-385170
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.07.2015, 13:43:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Traian Băsescu;






,,Doi nesăbuiți din fruntea statului român vor ca, la București, să se construiască cea mai mare moschee din Europa, pe lîngă care să funcționeze o universitate cu 6.000 de studenți selectați de prin toată lumea arabă.
Probabil nu reușiți să vă imaginați o stație de metrou din București în care, la ore de vîrf, un tânăr credincios se detonează în numele lui Allah. Sau poate inteligența nu va ajută să vă imaginați tineri romîni eșuați în viață convertiți la islamism și trimiși în tabere de instruire prin Siria, Irak sau Afganistan și reveniți în Europa pentru a ne aduce binefacerile Statului Islamic.
Muftiule, am o sugestie si pentru tine: ciocul mic, pentru că aici nu este vorba despre minorități. Știi cumva de visul teroriștilor de la Statul Islamic de a se extinde în Balcani si Europa Centrală?
Erdogan să propovăduiască islamismul în Turcia, nu într-o țară creștin-ortodoxă.
Ponta, sigur te-ai operat la picior și nu la cap?"


Sursa: https://www.facebook.com/Presedintel...asescu?fref=nf
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.07.2015, 15:04:00
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Traian Băsescu;






,,Doi nesăbuiți din fruntea statului român vor ca, la București, să se construiască cea mai mare moschee din Europa, pe lîngă care să funcționeze o universitate cu 6.000 de studenți selectați de prin toată lumea arabă.
Probabil nu reușiți să vă imaginați o stație de metrou din București în care, la ore de vîrf, un tânăr credincios se detonează în numele lui Allah. Sau poate inteligența nu va ajută să vă imaginați tineri romîni eșuați în viață convertiți la islamism și trimiși în tabere de instruire prin Siria, Irak sau Afganistan și reveniți în Europa pentru a ne aduce binefacerile Statului Islamic.
Muftiule, am o sugestie si pentru tine: ciocul mic, pentru că aici nu este vorba despre minorități. Știi cumva de visul teroriștilor de la Statul Islamic de a se extinde în Balcani si Europa Centrală?
Erdogan să propovăduiască islamismul în Turcia, nu într-o țară creștin-ortodoxă.
Ponta, sigur te-ai operat la picior și nu la cap?"


Sursa: https://www.facebook.com/Presedintel...asescu?fref=nf
Are dreptate, doar asta ne mai lipsea: sirieni, irakieni, talibani si gata s-a rezolvat cu Romania.
Reply With Quote
Răspunde