Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2023, 01:17:42
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Vreau sa ma apuc sigur și foarte serios de sport

Vreau sa ma apuc sigur și serios de sport fiindcă mi-a fost recomandat de mulți doctori si imi doresc candva sa am un abdomen atragator însă pentru asta vreau sa fac doar fitness si abdomene nu si sa ridic greutati.Cum pot face asta acasă și mai apoi prinzând curaj și la o sala de fitness?
Apropo recomandati-mi va rog niste instrumente de fitness accesibile pentru acasă și poate chiar și o sala bună de fitness în Galați.
Multumesc!

Last edited by tigeratlantic9; 02.08.2023 at 01:29:29.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2023, 11:46:49
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Ca veni vorba... care este perspectiva crestina asupra sportului? Eu din ce-am citit este mai degraba sustinuta 'uscatia', neindestularea, idei ce merg mana in mana cu o viata de post. Bineinteles ca un abdoment atragator trece inspre infatuare iar 'sportul' pentru sanatate ar fi mai degraba echivalat cu munca fizica la manastire. Pentru mireni deci ce se cuvine? Voluntariat undeva?

Totusi gandurile de mai sus se bat cap in cap cu altceva: sportivii de multe ori sunt credinciosi, ii vedem rugandu-se, multumind Domnului. Aici insa e vorba de a-ti face poate meseria/menirea si e sportul ca vocatie nu sportul ca pasiune autonoma. Voi cum vedeti legatura dintre sport si crestinism?

Sper ca ce am spus nu e chiar off-topic ci mai degraba dorinta de a face sport fara a consulta gandirea crestina este off-topic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2023, 23:30:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ca veni vorba... care este perspectiva crestina asupra sportului? Eu din ce-am citit este mai degraba sustinuta 'uscatia', neindestularea, idei ce merg mana in mana cu o viata de post. Bineinteles ca un abdoment atragator trece inspre infatuare iar 'sportul' pentru sanatate ar fi mai degraba echivalat cu munca fizica la manastire. Pentru mireni deci ce se cuvine? Voluntariat undeva?
Munca la mănăstire nu te ține mai mult de o lună sau 2 săpt, nu e același lucru după părerea mea cu un program intensiv de antrenament în aer liber vara și la sală în restul timpului.

Care ar fi punctele anti-sport că eu nu văd, așa și în Biserică vezi oameni care se îmbracă necuviincios, ce că vezi niște femei bombițe sexy pe la sală să nu mai faci sport, să te auto-excluzi din societate ?

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Totusi gandurile de mai sus se bat cap in cap cu altceva: sportivii de multe ori sunt credinciosi, ii vedem rugandu-se, multumind Domnului. Aici insa e vorba de a-ti face poate meseria/menirea si e sportul ca vocatie nu sportul ca pasiune autonoma. Voi cum vedeti legatura dintre sport si crestinism?

Sper ca ce am spus nu e chiar off-topic ci mai degraba dorinta de a face sport fara a consulta gandirea crestina este off-topic.
Sportul cel mai tare e cel făcut de foame, din necesitate, foame de rezultate, foame să ieși din țară pe banii clubului sportiv, foame să-ți iei o casă din sport șamd era o nevoie de afirmare prin sport care-i făcea să devină cei mai buni pe timpul comunismului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2023, 00:10:53
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Care ar fi punctele anti-sport că eu nu văd
Nu cred ca sunt puncte anti-sport propriu zis la fel cum nu sunt puncte pro-sport propriu zis. Mai degraba intrebarea este pentru ce vrei sa faci sport? Daca este pentru a avea un corp atragator, mi se pare un scop necrestinesc. Daca este doar pentru sanatate, atunci nu-i nicio problema, insa eu ma gandeam cum poate fi legat de crestinism. Acum mi-a venit si un raspuns in minte: timpul petrecut facand cardio este un timp bun de rugaciune.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2023, 00:19:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu cred ca sunt puncte anti-sport propriu zis la fel cum nu sunt puncte pro-sport propriu zis. Mai degraba intrebarea este pentru ce vrei sa faci sport? Daca este pentru a avea un corp atragator, mi se pare un scop necrestinesc. Daca este doar pentru sanatate, atunci nu-i nicio problema, insa eu ma gandeam cum poate fi legat de crestinism. Acum mi-a venit si un raspuns in minte: timpul petrecut facand cardio este un timp bun de rugaciune.
Părerea mea e că sportul original sau cum se făcea pe vremea comunismului era pt a deveni cel mai bun, cel puțin în mentalitatea asta a crescut Hagi, Nadia, Pațaichin și alte sute de medaliați.
Ulterior s-a distrus asta și sportul a fost preluat de marketing care îți vinde prafuri, pulberi, steroizi, nimicuri de slăbit fără eficiență și articole sportive la suprapreț alergând după himera aspectului exterior.
Dacă Hagi sau alți campioni erau crescuți în mentalitatea de acum erau doar niște anonimi.

De obicei oamenii fricoși sau leneși nu fac sport și găsesc tot felul de scuze că e apa rece la bazin, că vede femei la sala de sport, că se trufește dacă e mai slab, că se umflă la oglindă și e trufie, că în timpul cât petrecea la sport citea 12 sinaxare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2023, 01:47:40
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Nu știu ce vrei sa spui. Mi se pare că vrei să insinuezi că eu caut scuze să nu fac sport sau mai știu eu ce. Eu mi-am spus clar punctul de vedere, nu e nevoie să încerci să îl ghicești: căutam să fac o legătură între credință și sport. Tu îmi spui de mentalitatea de a fi cel mai bun la sport și propui niște acuze indirecte. Îmi pare rău dacă te-am înțeles greșit sau tu m-ai înțeles greșit. Sper că ai un post împlinitor duhovnicește.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2023, 02:02:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu știu ce vrei sa spui. Mi se pare că vrei să insinuezi că eu caut scuze să nu fac sport sau mai știu eu ce. Eu mi-am spus clar punctul de vedere, nu e nevoie să încerci să îl ghicești: căutam să fac o legătură între credință și sport. Tu îmi spui de mentalitatea de a fi cel mai bun la sport și propui niște acuze indirecte. Îmi pare rău dacă te-am înțeles greșit sau tu m-ai înțeles greșit. Sper că ai un post împlinitor duhovnicește.
La cât de multă obezitate și boală generată de sedentarism e în societate, nu mi se pare că e o direcție bună descurajarea activității sportive prin tot felul de părute motive evlavioase.

Alin și așa avea probleme mari cu obezitatea, nici vorbă să ajungă la abdomen plat ideea e să nu-și scurteze câțiva ani din viață din cauza obezității.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2023, 02:51:32
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Nu cunosc situația personală a lui Alin să știu de ce are omul nevoie, sunt sigur că duhovnicul și doctorul lui știu mai bine ce îi trebuie pentru sănătate. Eu răspund la un topic pe un forum creștin să aduc în atenție creștinismul indiferent de activitate.

Cât despre judecățile tale pe care tot continui să mi le atribui... Eu am făcut sport cam toată viața și știu cum e să te lași prins în competiție și să uiți pentru ce faci asta. Nu sunt deloc de acord cu atitudinea ta prin care încerci să separi lucrurile când Dumnezeu trebuie să fie în toate.

Lui Alin îi doresc sănătate multă și să facă ce i s-a spus la doctor. Nu trebuie să îți fie rușine să mergi la sală, e un exercițiu duhovnicesc chiar să lași mândria și teama de a fi judecat. O să fii ușurat când ai să vezi că lumea își vede de treabă acolo și nu stă să judece fiecare nou venit. Poți să alergi dacă vrei să faci fitness dar iar e bine să vorbești cu cineva despre situația ta fiindcă alergatul poate cauza probleme la picioare mai ales dacă ești mai greu momentan. Tot la fel cu greutăți nu aș recomanda că pot fi periculoase depinzând de nivelul tău, dar la sală te pot ajuta instructorii să ai o formă corespunzătoare să nu te rănești. În orice caz, sfatul meu este să te rogi înainte, în timp, și după, și Dumnezeu o să îți dea și curaj să vorbești cu cine trebuie și să faci ce e nevoie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2023, 04:00:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu cunosc situația personală a lui Alin să știu de ce are omul nevoie, sunt sigur că duhovnicul și doctorul lui știu mai bine ce îi trebuie pentru sănătate. Eu răspund la un topic pe un forum creștin să aduc în atenție creștinismul indiferent de activitate.
Păi a spus omul pe alte topicuri, credeam că știi dacă ești din 2008 pe site.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Cât despre judecățile tale pe care tot continui să mi le atribui... Eu am făcut sport cam toată viața și știu cum e să te lași prins în competiție și să uiți pentru ce faci asta. Nu sunt deloc de acord cu atitudinea ta prin care încerci să separi lucrurile când Dumnezeu trebuie să fie în toate.

Fără spirit de competiție stagnezi și regresezi, iar apoi doar ca să revii în formă faci efort mult mai mare decât dacă nu te delăsai.
Alin a povestit că a făcut sport în primii 18 ani din viață și că avea o formă decentă fără probleme cu obezitatea.

Și călugării fac competiție între ei, care e primul la slujbă în Biserică, cine face mai multe metanii, cine postește mai aspru, cine citește mai multe acatiste, paraclise, cine știe pe de rost mai multe rugăciuni ortodoxe, cine știe psaltirea pe dinafară.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Lui Alin îi doresc sănătate multă și să facă ce i s-a spus la doctor. Nu trebuie să îți fie rușine să mergi la sală, e un exercițiu duhovnicesc chiar să lași mândria și teama de a fi judecat. O să fii ușurat când ai să vezi că lumea își vede de treabă acolo și nu stă să judece fiecare nou venit. Poți să alergi dacă vrei să faci fitness dar iar e bine să vorbești cu cineva despre situația ta fiindcă alergatul poate cauza probleme la picioare mai ales dacă ești mai greu momentan. Tot la fel cu greutăți nu aș recomanda că pot fi periculoase depinzând de nivelul tău, dar la sală te pot ajuta instructorii să ai o formă corespunzătoare să nu te rănești. În orice caz, sfatul meu este să te rogi înainte, în timp, și după, și Dumnezeu o să îți dea și curaj să vorbești cu cine trebuie și să faci ce e nevoie.
Mai bine face sport, costurile medicale plus faptul că multe discipline/specialități medicale sunt descoperite în multe județe ale țării te-ar face să te gândești în mod normal că nu e bine să trăiești o viață dezordonată că oricum te salvează medicii.

Nu cred că te poți concentra la rugăciune în timp ce ai un ritm alert, mai degrabă rugăciuni scurte.

Majoritatea fac mișcare mai mult decât sport, pt că sportul de performanță presupune accidentări, sau perioade cu stări de rau de la prea mult sport, plus investiții.

Deci corect spus cine se mișcă de doar 2 ori pe săptămână face mișcare, cine se antrenează zilnic abia începe să fie sportiv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.08.2023 at 09:38:24.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.08.2023, 09:47:21
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ca veni vorba... care este perspectiva crestina asupra sportului? Eu din ce-am citit este mai degraba sustinuta 'uscatia', neindestularea, idei ce merg mana in mana cu o viata de post. Bineinteles ca un abdoment atragator trece inspre infatuare iar 'sportul' pentru sanatate ar fi mai degraba echivalat cu munca fizica la manastire. Pentru mireni deci ce se cuvine? Voluntariat undeva?

Totusi gandurile de mai sus se bat cap in cap cu altceva: sportivii de multe ori sunt credinciosi, ii vedem rugandu-se, multumind Domnului. Aici insa e vorba de a-ti face poate meseria/menirea si e sportul ca vocatie nu sportul ca pasiune autonoma. Voi cum vedeti legatura dintre sport si crestinism?

Sper ca ce am spus nu e chiar off-topic ci mai degraba dorinta de a face sport fara a consulta gandirea crestina este off-topic.
Sunt sporturi si "sporturi". Sport in sens de activitate fizica cred ca e foarte benefic. Mai sunt si cele profesioniste ca meserii. Mai sunt unele "extreme" in care adrenalina da senzatii tari. Depinde despre ce vorbim. Unele sunt individuale, altele de echipa. Una e sa alergi pe pista alta e sa cari pumni adversarului pana nu se mai ridica de jos. Unii se catara la 8000 metrii punandu-si sanatatea si chiar viata in pericol, altii zboara cu masinile la multe sute de kilometrii pe ora, orice greseala putandu-le fi fatala. Nu cred ca se poate trage o concluzie clara, e de la caz la caz. In cel de fata cred ca e chiar necesar. Asta e valabil si pentru mine.
Reply With Quote
Răspunde