Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2011, 16:41:07
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Imi spuneti si mie ceva?

Am mai scris pe acest forum , mai mereu cand am putut si eu, insa acuma vin cu o problema mare, foarte mare as putea spune.
Totul a inceput cand fratele meu a inceput sa se vada cu o fata. Aceasta vine dintr-o familie mai saraca, in care am auzit multe si tind sa cred ca este adevarat. Mama ei in special, este deasta o hamalagioaica, care injura lumea, se enerveaza usor, tipa sau chiar blesteama am auzit.
La inceput, a fost totul bine , fata se tot dadea ca fiind nevinovata, plangea, parea destul de buna cu lumea. Cu timpul a inceput sa i se arate adevarata fata, de cand prietena mea a vrut sa ii fie prietena , sa stea de vorba cu ea, dar aceasta fata nu facea decat sa vina la ea, si sa se foloseasca de ea, ca sa isi rezolve ea anumite probleme, mai ales certurile cu fratele meu. Prietena mea i-a ajutat cu drag, in tot acel timp, i-a impacat chiar de 3 ori, parca, sa nu se desparta definitiv. Prietena fratelui meu, nu a facut decat sa profite, si daca nu eram atent , chiar am observat ca aceasta fata a profitat din orice punct de vedere, pana la bani. Se folosea de fratele meu pentru bani, ba se folosea sa o apere de nu stiu cine, ba il foloseste asa pe post de imagine sa se vada ca are prieten, dar cand colo ea se mai vedea si cu alti.
Prietena mea mia spus toate astea, am incercat sa fac ceva sa ii despart pe astia doi, tot felul, mam certat cu fratele meu, am incercat sa o dau in gat cu vreo problema la fratele meu dar el nu ma credea, am aflat ca ea urma asta-vara sa se intalneasca cu unu de 30+ de ani la un restaurant. Multe de tot. O perioada, pe prietena lui fratele meu , o aducea mereu acasa, mie nu imi placea deloc, de aici a aparut si probleme legate de familie. Nici prietena mea nu ii placea ca mereu o aducea acasa la mine fratele meu, tind sa marturisesc ca fata are abia 16 ani iar fratele meu are 20. Acum cred ca are 17 ani fata, dar nu conteaza, caci atunci eu auzisem ca familia mea, era vorbita pe strada, ca o primeste pe aia in fiecare zi , si are numai 16 ani. Prietena mea nu ii se parea deloc,corect si ceea ce facea fratele meu, si mereu ma impingea de la spate, sa fac ceva, si chiar vroiam sa scape de aia. De multe ori mam certat cu fratele meu din cauza ei, chiar si cu tatal meu. Ce io fi zis lu tatal meu, fratele meu caci tata zicea ca prietena mea este invidioasa ca vine aia mereu pe la noi. Eu am incercat sa ii explic ca nu este adevarat, pur si simplu nu este deloc frumos ceea ce se face. Adica prietena mea are 18 ani, tata si mama o cunosc de cand sunt eu clasa a 9a, acuma sunt a 12a, si ea daca venea de 3 ori pe an acasa la mine. Venea doar asa de ziua mea, sau cand mai vroia sa vorbeasca cu mama mea ceva asa ca intre fete, sau de Craciun si de Revelion mai venea. Dar prietena lu fratele meu o aduca in fiecare zi, o lasa chiar sa doarma. Eu nam avut nimic cu el primele 3-4 zile, cand a venit incontinuu, dar am observat ca se intinsese chiar la o luna sa vina in fiecare zi. Deci era culmea. Ma certam si cu prietena mea si cu fratele meu, cateodata si cu tatal meu din cauza aceasta. Iar fata incerca sa para cat mai nevinovata.
In alta perioada , fata aceasta la inselat pe fratele meu, si tot mintea, si am traso eu de limba ( cum este vorba ) sa scot ceva de la ea. Dar de unde ea ma mintea in fata, si incerca sa ma duca in eroare, ca cica ea se simte nasol ca este facut nu stiu cum pe strada la ea. Nam lasat pentru niste lacrimi so cred, dar in acea zi ma certasem atata cu fratele meu, si cu prietena mea, ca de ce a trebuit sa stau eu de vorba cu ea. Din aceea zi am vazut altfel de caracater la prietena fratelui meu.
In prezent, dupa cate a facut fata aceasta, mia facut famila ca face ceva in ea, si ca neamul meu este de nebuni, la atras asa de tare pe fratele meu aproape de ea si de familia ei, ca de cand tata si mama ia interzis fratelui meu sa mai o aduca pe aia acasa, el se duce mereu acasa la aia, si din cate am mai aflat, fratele meu a inceput sa ne urasca pe noi , familia lui. Tata si mama sunt foarte suparati, ma cert cu ei cateodata din cauza la aceste probleme cu fratele meu, caci eu vreau sa scap de ea, dar nas vrea sa il pierd pe fratele meu totusi ca este sange la fel ca mine. Prietena mea pe la spate in tot acest timp , am avut certuri cu ea, neam despartit o perioada, am suferit enorm de mult. Nu zic ca nici ea nu a suferit, dar eu sunt prins la mijloc. Pe langa ca am certuri cu ea, am certuri si cu familia, iar mai nou, fratele meu ne uraste pe noi familia lui. Prietena mea vrea ca totul sa se sfarseasca odata, ma acuza ca nu fac nimic, ca sunt prost. Dar ce putere sa am eu acuma? Tind sa marturisesc din nou ca pe tatal meu nu il mai intereseaza de asta, vrea odata sa il dea afara din casa si sa se duca unde vrea, mama pare deloc a mai fi interesata de el, parca tine mereu sa aiba ea liniste sa nu aude de toate prostiile astea, iar eu ma cert cu prietena mea pe la spate. De nu stiu cate ori am incercat sa ii zic sa ma inteleaga ca nam nicio putere. Dar degeaba imi spune ca nu este vina mea ca tu suferi din cauza familiei tale. Nu stiu deloc ce sa fac, vreau pe cineva care sa ii lumineze fratelui meu mintea, iar pe fata acea sa disparata odata pentru totdeauna din familia mea, caci de cand a venit ea, a distrus toata familia. Nimeni nu se mai intelege cu nimeni, a profitat mult de noi, a profitat de bunatatea parintilor mei, de fratele meu, si pe fratele meu la tras langa el, ce i-a bagat in cap nu stiu, caci se pare ca si mama acelei fete este bagata in problema aceasta, caci nu a interesato macar, ca fica ei a chiulit de la scoala mereu si venea acasa la fratele meu.
Sunt prins intre ciocan ( adica prietena mea care vine cu amenintari ca se desparte de mine, ma lasa cu tot cu familia mea, ca nu se scapa odata de aia, ca nu i s-a dat dreptate deloc de la bun inceput, si ca sar putea ca eu sa nam nici un viitor din cauza fratelui meu ) si nicovala ( fratele meu care ne uraste pe toti, tatal meu care nu mai pare sa il intereseze de el, si mama mea care pare doar so intereseze linistea ei). Este foarte grea situatia pentru mine, cel si cel mai rau este ca acea familie cred ca i-a bagat in cap fratelui meu, ca parinti mei mereu imi ia apararea si ma tin in palme, dar eu am fost cel care nu a fost tinut in palme , ci lasat sa invata in linistea mea , si daca ar fi ceva de genu de bani ca asta cred ca sa referit el, nare de ce sa creada asta. Eu de mic am fost obligat sa port haine mai vechi si haine mai putine noi.
In prezent asta este situatia. Chiar daca imi doresc sa fac ceva, dar nu vreau sa devin ca fratele meu, un tradator, care sia vandut familia pentru o fata. Spuneti-mi si mie un cuvant !
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.11.2011, 19:09:46
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

dragul meu, vezi ce scrie la semnatura ta?????? in mare parte, asta e rezolvarea..... Dumnezeu te poate ajuta........ trebuie doar sa te rogi..... zici ca o iubesti mult pe prietena ta..... asa o iubeste si fratele tau pe cealalta fata.... prietena ta vad ca si ea te iubeste mult pentru ca vrea sa iti fie tie bine, dar cred ca e si putin geloasa pe cealalta fata, pentru ca familia mereu ii dadea atentie.....
stiu ca iti iubesti fratele, dar doar parintii tai pot sa hotarasca ce vor face in continuare..... cred ca ar trebui sa il puna sa aleaga cu cine vrea sa ramana, in acest timp tu sa te rogi sa il lumineze Dumnezeu.... daca el vrea sa plece, sa nu il opreasca... asa o sa vada cum e viata de unul singur, si cu o fata in intretinere.... asa, daca fata sta cu el pentru bani si nu il iubeste o sa il paraseasca..... el o sa se intoarca acasa...... si nu uita: Doamne ajuta!!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2011, 20:01:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Darkanian, din câte înțeleg, de fapt, e vorba de o sfadă între "cumnate". Care sfadă tinde să vă antreneze și pe voi, frații. Chestia asta e veche de când lumea. Foarte rău, nu te lăsa antrenat, cel puțin dumneata. Inimiciția vine de la Nenumitul, concordia vine de la Dumnezeu.

De fapt, dacă citești cu atenție ceea ce însuți ai scris, nu există absolut niciun temei ca să te cerți cu fratele dumitale. Nu cumva ești invidios, precum fratele fiului risipitor, că mai des a venit cu ea acasă decât dumneata ? Spui "a adus-o la mine acasă", dar din context se înțelege că e vorba de casa părintească, adică aceea în care părinții dumitale sunt stăpâni ai casei și pe care o împarți cu fratele.

Mai înțeleg că atitudinea părinților, cel puțin a tatălui, a fost bifazică. În prima fază au acceptat-o, au primit-o în casă și se înțelegeau bine cu ea. Apoi, ceva a intervenit și situația s-a schimbat cu 180 de grade. Ia vezi, ce anume a făcut ca atitudinea asta să se schimbe ? Nu cumva cele două vă "montează", astfel încât sfada să se întindă în toată familia ?

În sfârșit, nu ai nimic concret ca acuzare în contra prietenei fratelui dumitale. A tot venit în casa dumitale, care de fapt e și casa fratelui ? Păi probabil că a venit în urma unei invitații a fratelui dumitale, nu a dat buzna, nici nu a intrat pe fereastră. S-a întâlnit cu cineva de peste 30 de ani, "întâlnire" însemnând, de fapt, mers la restaurant ? Ea nici nu e căsătorită, nici angajată (logodită) cu fratele dumitale, e o fată liberă, care, la 17 ani, e la vârsta tatonărilor. Singurii care îi pot interzice asemenea mersuri la restaurant sunt proprii ei părinți. E dintr-o familie săracă ? Dar de când e sărăcia cusur, ori bogăția virtute ? Mama ei e mahalagoaică ? Se prea poate, aici e un mic minus, dar nu e cusurul ei personal, ci al mamei ei. Probabil că fratele dumitale a fost instruit de părinți, așa cum însuți ai fost, ce anume să cerceteze la mama unei fete. Dacă fratele acceptă această caracteristică a eventualei lui soacre, ce treabă ai dumneata ?

De fapt, voi toți mai știți de la ce v-ați certat ? Și seara, când În rogi pe Dumnezeu să te ierte așa cum ierți aproapelui, ce înțelegi exact prin asta ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.11.2011, 21:26:47
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Darkanian, dragule, mobilizati-va toti din familie sa-l scapati pe fratele vostru din mainile acelei fete. Rugati-va pentru el toti cei din casa ca sa va lunmineze Dumnezeu mintea cum sa faceti sa-l scapati din ghearele ei! Dupa ceea ce ai scris tu poti sa-ti spun sigur ca acest gen de oameni nu se schimba niciodata! Sunt foarte periculosi si au o putere de manipulare a oamenilor extraordinara. Fratele tau este sub influenta ei si nu mai judeca rational. Fata asta este sociopata. Astia inseala si mint fara scrupule pentru ca sunt bolnavi mintal...nu au constiinta. Stiu ca e greu de crezut dar asa se manifesta boala la ei. Astia au u perioada de tatonare cand isi aleg victimele dupa care urmeaza perioada manipularii (fratele tau e acum in faza asta) si abandonul victimei. Ei nu pot simti dragoste fata de nimeni au o reala placere sa distruga totul in jurul lor. Crede-ma ca nu sunt doar niste mici certuri intre cumnate!
MOBILIZATI-VA TOTI PANA NU E PREA TARZIU!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.11.2011, 21:38:52
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Nu stiu exact daca s-a inteles pana acuma, despre ce vorbesc. Nu stiu deloc daca s-a inteles miezul acestei probleme.

Uite o problema mult diferita. Eu nu am zis ca eram invidios, sau gelos ca o aducea pe aia mereu acasa, ci de faptul ca ajunsesem sa fim vorbiti pe strada unde locuiesc, si ca nu era ceva normal, sa o aduca pe aia in fiecare zi acasa. Tata i-a interzis fratelui meu sa o mai aduca acasa si sa nu se mai vada cu ea dintr-un singur motiv. El a lipsit 2 zile de acasa ( cand muncea ca taximetrist ) si a dormit la fata aceea care avea numai 16 ani. Masa lu aia nu ia placut deloc lu tata, ca a acceptat asa ceva. Nu am zis ca sunt gelos sau invidios.

Problema cu fratele meu , este greu de inteles. Nu stiu este foarte mult de vorbit, ca sa se inteleaga. Daca e cineva din Braila, sa ma contacteze la privat sa ne intalnim ca sa putem vorbi fata in fata, ca doar asa se poate intelege.

Mai este problema cu prietena mea. Care plange, nu doarme noaptea, ca nu este deloc corect ceea ce face parinti mei, si fratele meu. Ea doar viseaza ca poate avea un viitor cu mine, poate sa fie cu mine si dupa facultate, dar ea crede ca dupa ce voi pleca eu la facultate, fratele meu o va aduce pe aceea acasa si pe langa asta am aflat acum cateva zile, ca fratele meu a facut ceva cu fata aceea si sunt niste sanse sa nu ii fi venit musafiri. Este groaznica situatia la mine , nu stiu deloc ce se poate face. Asa cum am mai spus , este foarte foarte mult de spus.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.11.2011, 21:56:07
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Nu stiu exact daca s-a inteles pana acuma, despre ce vorbesc. Nu stiu deloc daca s-a inteles miezul acestei probleme.

Uite o problema mult diferita. Eu nu am zis ca eram invidios, sau gelos ca o aducea pe aia mereu acasa, ci de faptul ca ajunsesem sa fim vorbiti pe strada unde locuiesc, si ca nu era ceva normal, sa o aduca pe aia in fiecare zi acasa. Tata i-a interzis fratelui meu sa o mai aduca acasa si sa nu se mai vada cu ea dintr-un singur motiv. El a lipsit 2 zile de acasa ( cand muncea ca taximetrist ) si a dormit la fata aceea care avea numai 16 ani. Masa lu aia nu ia placut deloc lu tata, ca a acceptat asa ceva. Nu am zis ca sunt gelos sau invidios.

Problema cu fratele meu , este greu de inteles. Nu stiu este foarte mult de vorbit, ca sa se inteleaga. Daca e cineva din Braila, sa ma contacteze la privat sa ne intalnim ca sa putem vorbi fata in fata, ca doar asa se poate intelege.

Mai este problema cu prietena mea. Care plange, nu doarme noaptea, ca nu este deloc corect ceea ce face parinti mei, si fratele meu. Ea doar viseaza ca poate avea un viitor cu mine, poate sa fie cu mine si dupa facultate, dar ea crede ca dupa ce voi pleca eu la facultate, fratele meu o va aduce pe aceea acasa si pe langa asta am aflat acum cateva zile, ca fratele meu a facut ceva cu fata aceea si sunt niste sanse sa nu ii fi venit musafiri. Este groaznica situatia la mine , nu stiu deloc ce se poate face. Asa cum am mai spus , este foarte foarte mult de spus.

vrei sa te duci la facultate???? aha... zici e ca e posibil sa apara copii??? e groasa treaba....
sa nu cumva sa faca avort ca vor fi pedepsiti amandoi aspru.... daca ei se iubesc cu adevarat si se potrivesc, atunci sa ramana impreuna.... zici ca a ramas doua zile la ea acasa??? si tatal tau s-a suparat... pai are 20 de ani, nu mai e un copil... eu la 20 de ani lucram din greu... imi intretineam familia..... parintii mei nu mi-au impus asa ceva niciodata..... eu zic sa nu te mai bagi... el e mai mare..... daca vor sa fie impreuna si se iubesc e mare pacat sa desparti doi oameni care se iubesc..... nu stiu de ce se implica atat prietena ta..... e familia ta, nu ar trebui sa se bage.... doar nu sunteti casatoriti... si daca a-ti fi, tot nu ar fi bine sa se bage... pana la urma fiecare are viata lui..... daca el vine maine si iti impune sa te desparti de prietena ta pentru ca nu se intelege cu prietena lui, ce ai zice??? te-ai desparti de ea????
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.11.2011, 21:59:50
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Tin sa re aduc aminte ca prietena fratelui meu nu are decat 16 ani , iar fratele meu are 20 de ani. El nu munceste acuma. La dat afara de la taximetrie ca a plimbato pe fata aceea foarte mult, pe gratis, si sa aflat.

Eu de asta zic, ca este mult de povestit ca sa se poata intelege.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2011, 22:01:03
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Tin sa re aduc aminte ca prietena fratelui meu nu are decat 16 ani , iar fratele meu are 20 de ani. El nu munceste acuma. La dat afara de la taximetrie ca a plimbato pe fata aceea foarte mult, pe gratis, si sa aflat.

Eu de asta zic, ca este mult de povestit ca sa se poata intelege.
16 ani??? interesant.... cati ani avea prietena ta cand a-ti inceput sa va intalniti???
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.11.2011, 22:14:32
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Eu cu prietena mea ma intalnesc din clasa a 9a. Eu atunci avea 14 ani, ea 15 ani. Este diferenta mare. Fratele meu se vede cu asta cand el avea 20 de ani , iar asta a lui 15 ani.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2011, 22:23:08
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Eu cu prietena mea ma intalnesc din clasa a 9a. Eu atunci avea 14 ani, ea 15 ani. Este diferenta mare. Fratele meu se vede cu asta cand el avea 20 de ani , iar asta a lui 15 ani.
nu conteaza, a ta era mult mai mica..... deci esti mai pacatos pentru ca ai facut o fata mai mica sa te iubeasca si implicit o iubeai... asa e logic..... dar ce e logic nu e si corect mereu..... in iubire, varsta nu e importanta.... dar dac iti zicea fratele tau sa o parasesti ca avea 15 ani si ca era mai mare ca tine, o paraseai???? nu cred..... si nu mi-ai raspuns la intrebarea cealalta... daca maine vine fratele tau si iti impune sa o parasesti pentru ca nu se intelege cu iubita ta, o sa o parasesti??? si sa nu te mai iei dupa gura lumii.... ziceai ca lumea vorbea de familia ta pe strada... gura lumii nici pamantul nu o astupa... si Iisus a fost batjocorit de altii, dar nu le-a dat atentie..... atatia sfinti au fost denigrati, dar nu s-au lepadat de IIsus.....
daca maine vecina ta de peste drum vine si inventeaza ceva de prietena ta, sunt sigur ca a doua zi te desparti de ea......
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa imi spuneti cn are CANTARILE: PuiMicGeorgiana Muzica Bisericeasca 1 05.11.2010 23:23:15
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 12.10.2010 00:02:47
va rog!!!spuneti-mi ce sa intamplat !!! Klapeman Intamplari adevarate 9 28.07.2010 12:47:06
Va rog, spuneti-mi cum ma sfatuiti sa reactionez? elizabeta Generalitati 28 14.11.2009 00:27:55
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 16:40:38