Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2013, 00:36:01
Adela444's Avatar
Adela444 Adela444 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2011
Mesaje: 11
Implicit Manastiri de calugari, sedere lunga

Imi puteti recomanda va rog niste manastiri de calugari? Unde ati alege sa mergeti si de ce?Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2013, 01:24:48
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adela444 Vezi mesajul
Imi puteti recomanda va rog niste manastiri de calugari? Unde ati alege sa mergeti si de ce?Multumesc.
nu inteleg unde vrei sa ajungi...
daca am raspunde toti ca vrem sa ajungem pe Athos ce s-ar intampla?
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2013, 09:55:25
Adela444's Avatar
Adela444 Adela444 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2011
Mesaje: 11
Implicit

Nu s-ar intampla nimic. As ramane cu problema nerezolvata.
Caut o manastire in tara si necunoscand foarte bine, de fapt , deloc, in afara manastirii Petru Voda, nici o alta manastire, speram ca raspunsurile voastre sa fie dictate de experientele de care ati avut parte intalnind diferiti duhovnici sau calugari cu har...asta fu parerea mea subiectiva, dupa care as fi raspuns probabil eu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2013, 10:07:21
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Eu as vrea sa ajung la schitul PAHOMIE DIN RAMNICU VALCEA ,nu stiu daca se poate inopta acolo
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.05.2013, 10:38:03
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !!!

Nu am fost pe la foarte multe manastiri din tara, insa la cele prin care am fost, pot sa spun ca mi-am format o parere impartita despre clerul monahal !!!

Ca si in societatea laica, si acolo sunt doua categorii mari si late : oameni de buna-credinta si farsori !!!
Depinde pe care din categorii nimeresti !!!

Deci nu te astepta sa gasesti acolo la tot pasul cine stie ce fel de oameni induhovniciti si cu har la un nivel super, desi asemenea oameni exista cu siguranta si nu chiar putini,si se pot si ei intalni foarte bine ,dar trebuie sa ai noroc sa dai peste ei !!!

Parerea mea e ca unii acolo nu au nici o treaba cu manastirea si cu viata monahala !!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2013, 12:41:39
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

nu te astepta sa gasesti sfinti in manastiri deoarece si ei is oameni ca si noi, si ei au ispite si pofte lumesti chiar uneori mai mare ca ale noastre deoarece ei se afla acolo in lupta directa diavolii. Eu cand am fost prima data la man. Nicula am ramas socat, ma asteptam sa vad doar chipuri de sfinti care nu mananca mai nimic si calugari mergand cu fata in jos invartind metanierul pe mana- ei nu-i chiar asa! niste calugari jucau sambata fotbal pe deal cu cativa dintre pelerinii popositi pe mai mult timp, altii mancau la trapeza cate 3-4 portii de mancare si ziceau ca parca nu au mancat nimic....cu toate astea dupa cateva zile state acolo m-am intors acasa plin de bucurie duhovniceasca si ravna catre rugaciune. Chiar daca acei calugari nu erau cum mi-am inchipuit, ei se roaga ptu lume si pelerini, dorm cate 4 ore pe noapte, lucreaza de le sar talpile la papuci! ( mai ales cei care lucreaza la lemn in padure, cum e cel de care ziceam ca manca cate 4 portii de mancare)
Nu cauta calugari cu har si sfinti.
Cauta-l pe Dumnezeu si el o sa te gaseasca
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2013, 12:52:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
Eu as vrea sa ajung la schitul PAHOMIE DIN RAMNICU VALCEA ,nu stiu daca se poate inopta acolo
N-am fost acolo, însă am găsit aici informația că au posibilitatea de a caza în chilii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2013, 14:34:19
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
N-am fost acolo, însă am găsit aici informația că au posibilitatea de a caza în chilii.
Interesantă hartă, cu informații din belșug despre schiturile și mănăstirile din România.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.05.2013, 14:51:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Așa este. Am redescoperit astăzi saitul acela, e-bible, care oferă mai multe softuri, inclusiv unul care face posibilă căutarea unui cuvânt sau a unei expresii în întreaga biblie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare