Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.04.2012, 01:48:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Relati de 3 ani?
Ce fel de relatie?
La distanta?
Nu m-as mira.

A gasit pe altul, ce importanta mai are, chiar crezi ca era nevoie sa o auzi din gura ei?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.04.2012, 03:16:33
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Imi place raspunsul lui antoniap.
Si mie,un raspuns frumos si adevarat.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.04.2012, 07:39:26
cicarlanv cicarlanv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2009
Mesaje: 5
Implicit

Povestea ta nu este unica. Multi am trecut printr-o astfel de Intamplare. Tin minte ca eram ,,june-prim" pe la 16 ani, si m-am Indragostit nebuneste de-o fata. Dar ca si pe tine Intr-o buna zi m-a parasit. Am primit o scrisoare prin care ma anunta ca nu mai am ce cauta pe la ea, ca...nu mai are rost si nici nu mai stiu cate, fara sa-i fi gresit cu nimic. Parca s-a prabusit cerul peste mine In acel moment. Am stat ore Intregi si am compus poate cea mai trista scrisoare de adio din viata mea. Am adormit tarziu In noapte, dar am uitat scrisoarea pe masa, iar dimineata, cand a venit mama sa ma trezeasca sa plec la scoala a citit scrisoarea si mi-a spus ce prost sunt. Rusinat n-am mai expediat scisoarea aceea si nici alta niciodata. Anii au trecut, am mai avut si alte prietene, binenteles ca nu au fost ca si prima, dragostea, mai bine zis acea flacara a iubirii se mai potolise. Am Inceput sa analizes persoanele care vroiam sa-mi devina prietene, si dupa ce ne Imprieteneam nu eram chiar asa de Inversunat, Incepusem sa cunosc cat de naive sunt persoanele apartinatore sexului slab. In armata am avut un coleg care a fost consatean cu prima mea iubita. Desigur ca am Inceput sa reluam din nou legatura. Acum eram mai maturi am putea zice. Intr-o zi ma trezesc ca dumneaei ma cauta la poarta la Unitatea militara. M-am bucurat. Dar mai mare mi-a fost bucuria atunci cand m-a Intrebat de ce nu i-am raspuns la acea scrisoare de despartire a ei; a raspuns tot ea,,...ti-ai zis ca razbunarea cea mai cruda este cand dusmanul tau, e silit a recunoaste, ca tu esti bun, iar el e rau". Am multumit In gand mamei si bunului Dumnezeu ca mi-a dat gandul cel bun sa nu trimit acea scrisoare de adio. Relatia noastra n-a mers prea departe nici a doua oara, dar nu mi-a mai pasat catusi de putin. Rana din adolescenta se cicatrizase deja.
Daca stii poezia ,,Pe langa plopii fara sot" a lui Mihai Eminescu ai sa-ti dai seama caci tot de o iubire asemanatore este vorba si In versurile marelui poet.
Deci nu esti singurul baiete. Trecerea anilor o sa fie o binecuvantare pentru tine; cand vei privi Inapoi vei rade cat de naiv ai fost In tinerete.
Ai ascultat prima poveste de dragoste a unui om de 50 de ani, care s-a rugat si Inca se mai roaga Tatalui ceresc, fiului Iisus Hristos si Nascatoarei de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.04.2012, 11:27:07
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

sa intru si eu in discutie!!!! am iubit si eu o fata cu care am fost impreuna vreo doi ani!!! prima si singura fata pe care am iubit-o!!! o iubeam mai mult ca pe Dumnezeu!!! atunci cand ne-am despartit acum vreo doi ani, am descoperit acest forum!!! nu pot sa explic durerea pe care am simtit-o!!!! in sufletul meu era iadul....... stiu ca orice ti-ar spune cei de pe forum nu are nici un efect!!! nimeni nu iti poate alina durerea... cu cat o sa te rogi mai mult si mai intens, cu atat diavolul o sa te atace mai aprig!!! o sa ai numai ganduri de la diavol in cap, ca te inseala, ca are pe altul, si multe altele... o sa apara persoane care o sa iti faca rau numai prin vorbe, pana si ea o sa te atace....... dar sa nu deznadajduiesti... asta e cel mai mare pacat... e iadul pe pamant...... eu dupa doi anio iubesc mai mult ca la inceput!!! si ea inca ma iubeste!!! la perioade de cateva luni au existat incercari de reapropiere, dar Dumnezeu a considerat ca nu e cazul, ca nu a venit timpul.... diavolul inca ma ataca mereu.... chiar si saptamana asta ea a inceput sa ma caute, vrea sa fim din nou impreuna..... desi o iubesc enorm, inca nu a venit timpul.... mai am cate ceva de invatat!!! durerea e inca mare, mor de dorul ei... dar vad eu ca am devenit alt om!!!! mereu ma rog pentru ea, ma rog sa fie cuminte, cum a fost si pana acum, ma rog pentru sanatatea ei, pentru ca a avut unele probleme in ultima perioada.... mereu incerc sa o ajut din umbra, fara sa afle..... am o gramada de fete, am avut multe fete, dar nu pot sa iubesc nici una..... ea e ingerul meu..... si sunt sigur ca nu o sa mai iubesc nici o alta fata!!! ai mare grija dragul meu, o sa urmeze clipe groaznice..... durerea o sa fie din ce in ce mai mare... a nu te indepartezi de Dumnezeu!!! roaga-te sa iti aline durerea..... poate o sa treaca durerea, poate nu o sa treaca... asta depinde de taria fiecaruia!!!! dar vad ca esti un baiat sensibil.... asta inseamna ca o sa treaca foarte greu!!!! si eu am plans mult... dar de un an de zile nu mai pot!!! lacrimile mele au secat..... ii sfatuiesc pe cei care te ataca sa se abtina... numai cei care au trecut prin asta pot spune cu adevarat ca stiu cum este!!! Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare