Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2012, 18:25:20
SyntheticBlack SyntheticBlack is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit Concertul Marduk de pe 5 Septembrie

Bun, în primul rând aș vrea să vă spun că mi-am făcut contul special pentru a vorbi cu voi pe acest subiect. Urmăresc forumul de mai mult timp plus alte site-uri si bloguri ortodoxe.
Aș vrea să știți despre mine că sunt ateu, nu cred în Dumnezeu. Dar asta nu ne poate împiedica să purtăm o discuție, nu?
Am citit astăzi un articol care m-a făcut să-mi pun câteva întrebări.
Una din ele ar fi: de ce?
De ce ce? De ce vreți să fie anulat concertul Marduk? Aha, pe motivul că-s sataniști. Pe sistemul "dacă mie nu-mi place nimănui nu trebuie să-i placă, deci anulez tot ce nu-mi place mie."
Dacă nu știți despre ce vorbesc, vă invit să citiți:
http://deveghepatriei.wordpress.com/

http://www.metalhead.ro/marduk/mardu...aid-116109-l-1

Nu că aș crede că se poate anula un concert doar cu niște aberații scrise de niște cretini pe facebook, dar mă întreb, acești oameni nu sunt cam... bolnăviori la cap? De ce s-ar anula, nu văd niciun fel de logică. Oamenii cântă și pleacă. De ce unii cred că fac nu știu ce vrăji sataniste? Lol.
Și chiar dacă ar face, presupunând prin absurd. Care-i treaba? De ce prin niște chestii puerile precum amenințările de gen, citez "Come to Bucharest to see what means violence !" își imaginează unii că pot să sperie pe cineva? :))
Ce spuneți de acest subiect?

A, și cică "Concertul suedezilor de la Marduk, satanisti ce promoveaza neonazismul si ura impotriva crestinismului, O SA FIE ANULAT ! In urma cu cateva minute am primit confirmarea, revenim maine cu mai multe detalii !"
Lol.
"Sataniști" or să existe mereu, e absolut stupid să crezi că prin niște gesturi de copilaș bosumflat o să se rezolve ceva. Muzica e muzică până la urmă, gusturile diferă.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2012, 18:59:09
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cunosc nimic despre trupa de care zici, deci nu-i știu mesajul, însă dacă e adevărat ce se spune în anunțul pe care l-ai citat, nu ți se pare normal ca manifestările, respectiv instigările la ură împotriva unei categorii de persoane - oricare ar fi ea (chiar și rockeri sataniști) - să fie interzise? Constituția nu permite asta.

Last edited by N.Priceputu; 22.08.2012 at 19:01:41.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2012, 19:13:10
SyntheticBlack SyntheticBlack is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu cunosc nimic despre trupa de care zici, deci nu-i știu mesajul, însă dacă e adevărat ce se spune în anunțul pe care l-ai citat, nu ți se pare normal ca manifestările, respectiv instigările la ură împotriva unei categorii de persoane - oricare ar fi ea (chiar și rockeri sataniști) - să fie interzise? Constituția nu permite asta.
Nu cunosc dacă este vreo lege în legătură cu asta, dar e la mintea prostului că "manifestul" acesta este stupid, și vă pot da 2 motive: 1. Marduk au mai fost în România ; 2. La Lady Gaga nu a prea mârâit nimeni decât anonimi cu petiții pe internet (având în vedere faptul că Gaga e considerată un fel de regină satanistă / masoană)
Și dacă ar fi interzise credeți că nu s-ar întâmpla nimic? Eu sunt de părere că lucruri de genul ăsta n-ar trebui să se întâmple fiindcă totuși suntem oameni și ar trebui să avem cât de cât legătură cu realitatea, nu fiindcă e nu știu ce lege care interzice.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2012, 19:22:47
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Nu am înțeles, dar ce să caute sataniștii de la marduk la noi în țară?

Având în vedere că sunt niște corupători și smintitori de suflete, nu au ce să caute la noi în țară, și mai ales nu în public, adică nu într-un concert cu public. Din câte știu din Constituție cei care atentează la bunele moravuri publice trebuie interziși. Iar dacă mai punem la socoteală și opinia Bisericii, ajungem la concluzia fermă că trebuie interzise prin lege concertele lor, discurile lor de pe piață, videoclipurile și piesele lor în format audio lor de la televizor și de pe internet, cel puțin de pe internetul din România.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2012, 19:29:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SyntheticBlack Vezi mesajul
Și dacă ar fi interzise credeți că nu s-ar întâmpla nimic? Eu sunt de părere că lucruri de genul ăsta n-ar trebui să se întâmple fiindcă totuși suntem oameni și ar trebui să avem cât de cât legătură cu realitatea, nu fiindcă e nu știu ce lege care interzice.
Vorbești ca o persoană rațională, care din bun-simț n-ar face rău altuia. Însă nu toți sunt așa. În plus, una e să ai de a face cu o persoană singulară, alta e o masă de oameni. Probabil știi că un grup mare de oameni are o cu totul altă psihologie decât o persoanele care o alcătuiesc. E ușor de sedus, de instigat, de manipulat.
Cei mai bătrâni își mai amintesc de nazism și știu că nu se glumește cu lucrurile astea.
Legile nu sunt date aiurea, cel puțin asta de care ți-am spus. Are legătură cu realitatea, care a dovedit că poate fi extrem de dureroasă uneori.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2012, 19:37:40
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

....... ..................

Last edited by mihaiB; 22.08.2012 at 21:04:40.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2012, 19:40:49
SyntheticBlack SyntheticBlack is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Nu am înțeles, dar ce să caute sataniștii de la marduk la noi în țară?

Având în vedere că sunt niște corupători și smintitori de suflete, nu au ce să caute la noi în țară, și mai ales nu în public, adică nu într-un concert cu public. Din câte știu din Constituție cei care atentează la bunele moravuri publice trebuie interziși. Iar dacă mai punem la socoteală și opinia Bisericii, ajungem la concluzia fermă că trebuie interzise prin lege concertele lor, discurile lor de pe piață, videoclipurile și piesele lor în format audio lor de la televizor și de pe internet, cel puțin de pe internetul din România.
Și dacă există minorități? Nu trebuie respectate și ele? Dacă ar fi așa cum ziceți dumneavoastră, după părerea mea, s-ar încălca niște drepturi. Dacă Biserica hotărăște ceva cred că ar trebui acel lucru să fie respectat de cei credincioși. Nu e ca și cum Biserica ar hotărî pentru tot ce se întâmplă în țara asta, în România se întâmplă atâtea lucruri mult mai grave decât niște concerte organizate până la urmă pentru promovarea unui material discografic cu temă anti creștină, care oricum este cumpărat și ascultat de minoritate.
Ce să caute Marduk? Să cânte și să plece după în altă țară. Să încânte niște oameni pentru o oră jumate sau cât cântă și gata. :-??

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Scuza-ma, dar nu cunosc si nici nu am cunoscut roman ateu!
Puteți să îmi spuneți anti teist, atunci. Oricum e doar o etichetă, am vrut să subliniez faptul că nu cred în Dumnezeu sau în vreun zeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.08.2012, 19:41:07
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Scuza-ma, dar nu cunosc si nici nu am cunoscut roman ateu!
E problema ta ca nu cunosti romani atei, asta nu inseamna ca nu exista.
Eu, de exemplu, sunt si roman si ateu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.08.2012, 19:51:27
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SyntheticBlack Vezi mesajul
Și dacă există minorități? Nu trebuie respectate și ele? Dacă ar fi așa cum ziceți dumneavoastră, după părerea mea, s-ar încălca niște drepturi.
Atâta timp cât atentează la moravurile publice nu trebuie respectate ci trebuie controlate și puse la punct, pentru ca să nu îi ducă și pe alții la corupția lor morală. Trebuie ceilalți necorupți păziți de corupții sataniști. Și în general Satana este un simplu tolerat, el nu are dreptul să existe, el mai este încă temporar tolerat până când forțele Binelui vor învinge cu desăvârșire. Pe de altă parte nu știu despre ce drepturi vorbești dumneata; noi oamenii, românii din această țară, mai avem și obligații, nu doar drepturi, iar una dintre obligații este să nu atentăm la moravurile publice. Deci și dumneata ai această obligație. Și ca să îți fie și mai clar că poate nu ai înțeles, noi românii ortodocși nu acceptăm dictatul și dictatura unei minorități sataniste, dacă aceasta există; după cum am mai spus, respectivii sataniști de la marduk trebuie interziși prin lege pe toate canalele media pe care pot pătrunde în țara noastră. Dumnezeu nu ne vrea sataniști.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.08.2012, 20:08:00
SyntheticBlack SyntheticBlack is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Atâta timp cât atentează la moravurile publice nu trebuie respectate ci trebuie controlate și puse la punct, pentru ca să nu îi ducă și pe alții la corupția lor morală. Trebuie ceilalți necorupți păziți de corupții sataniști. Și în general Satana este un simplu tolerat, el nu are dreptul să existe, el mai este încă temporar tolerat până când forțele Binelui vor învinge cu desăvârșire. Pe de altă parte nu știu despre ce drepturi vorbești dumneata; noi oamenii, românii din această țară, mai avem și obligații, nu doar drepturi, iar una dintre obligații este să nu atentăm la moravurile publice. Deci și dumneata ai această obligație. Și ca să îți fie și mai clar că poate nu ai înțeles, noi românii ortodocși nu acceptăm dictatul și dictatura unei minorități sataniste, dacă aceasta există; după cum am mai spus, respectivii sataniști de la marduk trebuie interziși prin lege pe toate canalele media pe care pot pătrunde în țara noastră. Dumnezeu nu ne vrea sataniști.
De unde dictatură satanistă, dacă la concert nu știu dacă or să fie 1000 de oameni, iar în România îi ascultă puțină lume raportându-ne chiar la "masa" rockerilor, nu la toată populația? Aveți dreptate când spuneți că minoritățile trebuie controlate, sunt de acord, dar de la a controla la a interzice este drum lung. Sunt de părere că sunt lucruri care nu sunt puse la punct și sunt la mult mai mare vedere decât orice fel de concert. Cum am mai zis și în alt comentariu, această trupă a mai venit în țara noastră, plus alte trupe cu mesaj anti creștin (Gorgoroth în decembrie 2011, Dimmu Borgir în iunie anul ăsta, etc.), de aceea nu înțeleg cum unii răsar așa, ca după un somn lung și spun "hai să facem scandal". Eu zic că dacă chiar era vorba de un manifest, o campanie anti concerte se făcea mai de mult timp și mai serios.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
concert marduk



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Corneliu Zelea Codreanu – 13 septembrie – 111 ani de la naștere colaps Generalitati 61 17.10.2017 16:00:44
10 ani de la actul terorist din 11 septembrie Yasmina Generalitati 53 17.09.2011 20:46:50
Tabară Națională Studențească “ Pr. Teofil Părăian” etapa a II-a 19-26 septembrie andruca Pelerinaje la locuri Sfinte 0 24.08.2011 10:01:30
2 septembrie- Ziua trecerii la cele vesnice a parintelui Serafim Rose costel Stiri, actualitati, anunturi 32 06.09.2010 16:36:18
Muntele Athos 18 septembrie microbuz 0745395777 vivaturism Stiri, actualitati, anunturi 0 18.08.2008 09:58:41