Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.02.2013, 00:04:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Videoclipul cu transfagarsanul

http://www.youtube.com/watch?v=nBF7emrfjww
__________________
Reply With Quote
  #72  
Vechi 09.02.2013, 23:54:59
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit manastiri din zona subcarpatica

MANASTIREA CURTEA DE ARGES

Spre deosebire de alte dati la manastire se construieste o alta,noua ,linga intrarea principala asa ca se intra doar prin parcare,acolo mai exintind doar 3 tarabe,cele multe fiind disparute.Am presimtit ca parintele va dori sa plecam fara a merge la parcul din fatza, la fintina mesterului Manole ,unde se afla cea mai buna apa de baut din tara ,acolo ,la Prislop si in Retezat la schit.Am renuntat la explicatiile istorice pe care le-a dat parintele si am mers cu doua sticle si mi-am luat apa iar la urcare am trecut pe la magazinul cu fastfood sa-mi iau un sandvich cald.Vinzatoarea mi s-a plins ca-i merg rau afacerile cu micul magazin de cind lumea intra pe la parcari in manastire pentru ca nimeni nu mai vine pe aicea!Nu mi-a placut aspectul de santier al manastirii cit si lumea foarte putina aflata pe acolo ,fatza de alte doua dati cind am fost!Am plecat mai departe si urmatoarea oprire a fost la

MANASTIREA ROBAIA

Intotdeauna cind trebuie mers in locuri deosebite apar obstacole.Asa si acuma!Dupa ce strabatem un drum ingust asfaltat printr-o localitate,Musatesti, intram in zona de cimpie unde un drum spre manastire este doar pietruit,adica incarcat cu pietre .Dar la un pod ne oprim si soferul nu voia sa treaca pentru ca podul era inalt si se lucra la tocmirea drumului ca sa fie la nivelul podului!Ii era teama sa nu loveasca autocarul!Urma sa ne intoarcem din drum si eu spuneam ca nu-i nimica caci sunt alte manastiri mai importante in drumul nostru decit manastirea Robaia!Dar niste barbati de la noi din grup tot prospecteaza terenul si pina la urma .minune!...se pleaca spre aceasta manastire! Drumul parcurs este de 3km.Ajungem la o manastire asezata in coasta muntelui si marginita de padure.Intram printr-o frumoasa poarta din lemn ,strabatem o alee strajuita de copaci care face un unghi de 90 grade la stinga spre manastire.Intram pe sub un portal clopotnita intr-o curte nu prea mare care are in centrul ei manastirea pe a carui zid este pictat protectorul ei ,Sfintul mare mucenic GHEORGHE.Intram inauntru si ne inchinam la icoana Maicii Donului numita OCROTITOAREA ,care se vede ca este o icoana foarte veche a Maicii Domnului.Este manastire de maici .O maica vine si ne povesteste despre vechimea manastirii care este o veche vatra pustniceasca,din secolul 14, unde sus in padure se afla si un izvor la care nu mai era timp de a ajunge.Aveau un izvor si ceva mai sus unde citeva din grup au ajuns in timp ce eu am ramas in curte ca sa admir o masa a tacerii facuta din gard viu ,verde,sa merg la grupul sanitar si sa beau apa care venea acolo in curte pe un robinet.Manastirea a fost loc de refugiu al Sf.marturisitor,SOFRONIE DE LA CIOARA.Aflam de la o familie ca drumul spre manastirea urmatoare,Corbii de piatra este foarte bun si asfaltat pina acolo.Nu am inteles nici pina azi de ce parintele nostru nu mai voia sa mearga la aceasta manastire trecuta pe lista,caci eu voiam sa vad cele doua manastiri rupestre din aceasta zona.Maicil au fost foarte amabile cu noi si ne-au adus cozonac pe care l-au taiat si pus in pungi pentru drum .Aprindem luminari ,dam pomelnice ,imi iau agheasma intr-o sticla de juma de litru ,admir spatiile gospodaresti cu chiliile aflate spre un capat al curtii care das pre padure.Foarte frumos la Robaia!Maica ne spunea ca Sfintul Calinic venea des pe aici si a spus si scris ca cine vine aici si viziteaza aceasta manastire are un dor sa mai revina.M-am gindit ca fiind o veche vatra pustineasca desigur ca atractia se realizeaza prin rugaciunile sfintilorcare au trat aicea ,pentru acest minunat loc,aflati acuma in ceruri.Am plecat de la manastire si la autocar am realizat ca am uitat sticla cu agheasma ,asa ca m-am intors inapoi ,maica m-a intrebat ce am uitat si aflind ce mi-a zis ca Sf.GHEORGHE O SA IMI RASPLATEASCA ACEASTA INTOARCERE,asa incite u nu m-am indoit de ce a spus maicuta ,dar ea mi-a dat ideea sa ma inchin la icoana SF.MC.GHEORGHE aflata in curte sis a il rog sa aplece inma parintelui sa ne duca la manastirea Corbii de piatra.Imi parea rau sa nu vad si aceasta manastire veche ,asa ca la intersectia de drumuri am stat cu sufletul la gura pina am auzit pe parintele zicin..spre Corbii de piarta.Am multumit SF.MC.GHEORGHE atit de grabnic ascultator la ale noastre mici si mari rugaciuni.Eu aveam de transmis din Moldova un mesaj pentru staret de la cineva.dar totusi parintele nu s-a lasat convins de aceasta ruga a mea ,si fara sa o stie nici azi ,schimbarea gindului spre cel bun a facut-o SF.Mare mucenic Gheorghe!Dar plecind de la acesta memorabila manastire ROBAIA ,mi-am dat seama cita dreptate a avut SF.CALINIC DE LA CERNICA atunci cind a zis ca cei care ajung pe acici doresc sa mai revina si nu o uita.Chiar asa si este si chiar daca din cauza distantei nu voi mai ajunge pe acolo ,o parte din suflet mi-a ramas acolo si nici grabnicul ajutor al Sfintului Gheorghe nu il voi uita,caci practice lui ii datorez vizitarea si inchinarea la

MANASTIREA CORBII DE PIATRA

Asezat pe coasta muntelui ,chiar linga localitatea Jgheaburi ,ne intimpina acolo un monah care ne conduce la poteca ce urca spre un mare bloc de piatra ,care are sub baza lui oblica o masa lunga cu o lavita ,iar alaturi apare intrarea in aceasta manastire pestera,veche din secolul 14 si reinfiintata in perioada domnitorului Neagoe Basarab in secolul 15.A fost manastire domneasca ,iar la masa de afara voievodul isi tinea dupa slujba de Paste si divan judecatoresc in care judeca cele mai dificile cazuri.
Intram in pronaos unde se afla o masa pentru scris pomelnice,cumparat luminari si un agheasmatar de unde la plecare imi iau si agheasma .Intram in biserica propriuzisa care este o pestera vechecu icoane byzantine foarte vechi ,sterse de vremuri ,vechi din secolul 14 sau si mai vechi.Exista doua altare pentru doua hramuri probabil Acuma hramul este Adormirea Maicii Domnului Dupa inchinare intram in pronaos unde dam pomelnice,aprindem luminari ,ne rugam ,imi iau agheasma si dupa ce iesim admiram privelistea muntilor cit si imensitatea acelei pietre memorabile ,coborim pe poteca care ne duce pe linga o clopotnita situata intr-o biserica din lemn ,veche si cam prapadita ,sarmanaVizavi vedem chiliile si paraclisul .Plecam de la aceasta memorabila manastire la

MANASTIREA NEGRU VODA

Situata in Cimpulung Muscel o gasim in renovare capitala, asa ca ne inchinam in paraclisul din capatul curtii unde admiram frumoasele icoane de pe peretii acestui paraclis ,cit si clopotnita de la intrare.Manastirea este inconjurata de ziduri de piatra varuite in alb,iar curtea cu verdeata are banci care permit doritorilor sa stea pentru a lua masa din traista.Unii pleaca in oras cu ocazia acesteI pauze de masa ,la diverse restaurante,iar eu merg sa vad piatza si preturile de aicea ale legumelor si fructelor si sa fac o comparatie cu cele de la noi din vest.Sunt cam la fel ,dar parca un pic piatza este mai ieftina ca la noi.Aicea se afla un fel de restaurant in are liber, acoperit unde se serveau mici ,fripturi si bere.Iau si eu 4 mici ,care aici se servesc in loc de mustar cu muraturi.interesant.Apoi plec la autocar unde au sosit si cei care au luat masa din traista proprie pe bancile din curtea manastirii.Dar avem prea mult de asteptat dupa ceilalati care au luat-o spre un indepartat restaurant ,desi erau multe mult mai aproape.Apoi nu este bine sa meaga multi in acelasi loc ci sa se disperseze pentru a nu astepta prea mult dupa comenzi!In sfirsit apare si preotul cu preoteasa si plecam la urmatorul obiectiv

MANASTIREA NAMAIESTI

Este o alta manastire rupestra pe care voiam foarte mult sa o vad.Oprim jos autocarul si urcam pe un drum spre manastirea situata sus pe coasta muntelui .Urcam pe un drum in serpentine ,trecem pe linga case ,poate da cazare,nu stiu ,pe linga o constructie mare cu etaj aflata in rosu si ajungem in curtea manastirii de unde ne delectam privirile cu un frumos peisaj.Intram pe prispa manastirii pe niste trepte incadrate de coloane care caloane marginesc si aceasta prispa care serveste si de pangar.Intram in manastirea pestera unde ne inchinam la icoana Maicii Domnului de aici adusa ,se spune, de Sfintul apostol Andrei fiind una din cele 12 icoane pictate de Sfintul evanghelist LUCA si gasita dupa un vis de niste ciobani in piatra muntelui ,ascunsa.Fatza icoanei ,mai neagra se desluseste destul de bine,dupa restaurare.Pe pereti care nu sunt pictati se afla icoane atirnate.Dupa inchinare rugaciune ,poze si filmare a icoanei ,iesim sa dam pomelnice la pangar sa ne luam luminari si ne cumparam aceasta minunata icoana ,memorabila care este facatoare de minuni.Desi era una mai mare inramata mi-am luat pe cea mica,apoi a vrut sa o schimb,dar nu erau decit doua ,maica a vindut-o si pe aceea de pe perete.Mi-a parut rau ca nu am dat curs ,din nou gindului cel bun.!Iesim si citiva coborim pe sub o clpotnitza la izvorul de aici care este situat cam la acelasi nivel cu poarta de la iesire,unde bem si ne luam apa vindecatoare.Hramul manastirii este Intrarea in biserica a Maicii Domnului si Izvorul tamaduirii
.Mai departe drumul nostru ne duce la manastirea VIFORITA.Aici am avut ocazia sa si dorm de doua ori cu ocazia altor pelerinaje ,sa participam la o vecernie ,altadata la un maslu dimineatza si Sf.Liturghie urmat de masa.Deci am avut ocazia sa vad manastirea as putea spune pe indelete.Acuma seara fiind,mergem si ne inchinam ,nu stam prea mult caci parintele nu a vorbit aicea de cazare,desi au locuri foarte bune ,nu stia, asa ca am fost cazati in doua locuri diferite ,unul la marginea unei localitati,,unde acea pensiune nu aea nimica de mincare,s-au plins unii dintre pelerini.
__________________
Reply With Quote
  #73  
Vechi 10.02.2013, 00:01:00
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit manastiri cu izvoare vindecatoare din Romania,videoclip

http://www.youtube.com/watch?v=dCoMPd8_ey4
include si manastirea Namaiesti
__________________
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.02.2013, 01:31:19
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit pelerinaj 2010,continuare

MANASTIREA SAMURCACESTI este aceea pe care o vedem in a treia zi de pelerinaj,manastire pe care eu am vazut-o si descris-o in alte dati.Nou este aici interiorul gata finisat cu picturile terminate atit in manastire cit si iconostasul care are trei altare.Ne-am inchinat pe fond muzical religios cu muzica religioasa in surdina pusa ca fundal de pe un CD.Ajungem dupa un lung drum prin cimpia romana la a doua manastire

MANASTIREA COMANA

Este o manastire din judetul Giurgiu ctitorita de VLAD TZEPES in anul 1461,unde a fost calugarit si Sfintul SAVA BRANCOVIVI ,cel care a plecat de la INEU de Arad,care avea un unchi calugar aici pe nume Longin.A fost conceputa ca o manastire cetate ,ruinata si refacuta de-a lungul vremurilor de mai multe ori ,loc de inhumare a familiei Cantacuzinilor.Intram pe o poarta intr-o curte cu iarba si copaci ,apoi pe poarta a doua care cuprinde si clopotnitza ,intr-o a treia curte destul de ingusta unde in stinga se afla chiliile si probabil staretia,in fatza beciurile domnesti foarte vechi ,muzeu acuma ,in dreapta o cladire pe care scrie ca aicea se afla mausoleul eroilor cazuti in primul razboi mondial.Central se afla manastirea de calugari cu hramul Sfintul Nicolae ,unde ne inchinam ,dam pomelnice ,aprindem luminari si apoi plecam spre Dunare.Dar din pacate parintele se opreste aicea pentru pauza de masa fara sa isi dea seama ca pina trecem Dunarea cu bacul afara se va intuneca si nu vom mai putea merge la manastiri.Eu zic ca am fi putut merge dupa MANASTIREA DERVENT,pe care am vazut-o pe inserate si la manastirea SF.Apostol Andrei,care nu era prea departe de sosea,dar pe care am fi putut sa o vizitam cu ziua daca nu am fi pierdut vremea cu mincaresa pierzi manastirile tinta ,care erau cele din Dobrogea, numai pentru a minca mie mi se pare o INEPTIE ,cind venim din vestul tarii sa ne inchinam in ele .Asa ca am ramas ,cel putin eu cu imaginea Calafatului ,cu piatza de acolo ,frumoasa si bogata si curata,dar nu asta ma interesa pe mine.Am fost cu ocazia altui pelerinaj la aceste manastiri pe care le-am traversat fugitiv si de aceea am dorit sa revin .Dar pentru preotul nostru care face in fiecare an 4 zile de august, pelerinaje ,s-a facut recuperarea in urmatorul an ,iar pentru cei ca mine care nu au mai putut sa mearga ,noi am ramas cu pierderile.Consider ca este bine a merge in pelerinaje in locuri indepartte cu preoti care au trecut cel putin odata pe aicea ,pentru ca a doua oara stiu a se organiza mai bine!..din pacate nici cu celalalt preot cu care am fost inainte , nu am putut sa plec cind a fost a doua oara,asa incit am ramas deficitara cu manastirile din Dobrogea ,incit as putea spune ..pacat de banii risipitias fi renuntat la manastirea Comana pentru a vizita celelalte manastiri din Dobrogea ,drumul pina la aceasta manastire ne-a luat o jumatate intreaga de zi in care am fost doar pe drum.!!Daca s-ar fi mers de la Bucuresti direct Constanta chiar dca am fi vizitat si manastirile trecute pe lista SITARI si CALDARUSANI ,am fi avut ziua urmatoare intreaga pentru Dobrogea ,tinta preferata de pelerini,din pacate nu si de preot!
Am ajuns dupa acest periplu la Dunare ,am stat nu prea mult dupa bac si am reusit sa ajungem pe inserate la


Manastirea DERVENT

pe care am descris-o déj cu ocazia primei vizite care a fost foarte fugitiva.Acuma m-am gindit sa vad ceea ce nu am reusit,asa ca dupa inchinare in manastire la icoana MAICII DOMNULUI pe semiintuneric, caci la noi nimeni nu aprinde becurile cind vin seara inchinatori [ca in Grecia de exemplu unde se aprind toate candelabrele manastirii ca inchinatorii sa vada la ce se inchina si sa poata admira icoanele ,picturile] ,apoi si la crucea din paraclisul alaturat,m-am grabit sa merg sa imi iau apa si sa vad izvorul SF.Apostol ANDREI , destul de departe cind esti in graba,nimeni nu a mai fost din grupul meu acolo decit eu !!Apoi am revenit spre a vedea si mica cruce din curte aflata in spatele manastrii ,unde se vindeca de boli animalele.Am trecut si pe la pangar inainte de plecare.Ora nu era tirzie si nu cred ca la 7 seara manastirea sf.apostol Andrei sa fie inchisa,de altfel ea nu are nici poarta este situata linga o padure de care nu este despartita de nimica,de nici un gard!Dar am trecut vijelios mai departe caci drumul pina la Constanta ,unde aveam rezervata cazarea la o pensiune complex hotelier ,era lung si am reusit sa ajungem in pat abia la ora 2 noaptea!A doua zi ,ca si cum asta nu ar fi fost de ajuns unii au plecat la 6 dimineatza cu taxiul la plaja din Mamaia ,care nu era aproape de cazarea noastra si desi parintele a zis sa plecam si sa le transmita ca ne gaseste la Cazinoul de pe faleza si la catedrala ,una dintre pelerine a sunat fara a transmite ceea ce a spus parintele ci i-a chemat de urgenta ..asa incit noi toti din autocar am mai asteptat 3 sferturi de ora ,timp care ne-a scurtat sejurul prin preajma marii ,incit putini au mai avut timp sa faca o baie de inviorare linga cazinou de 15 minute!Ce era daca ei veneau la noi cu taxiul dupa ce isi luau bagajele !!!.Parintele s-a gindit sa fie dragut cu cei intirziati si sa ii astepte desi eram usor de gasit,fara a se gindi ca nedreptateste pe marea majoritatedar singura mea voce nu l-a influentat la a medita la acest aspect ,iar aceasta atitudine egoista a acelui grup a fost pentru mine cea mai mare ispita din acest pelerinaj ,incit mi-am zis ca daca preotul nu este obiectiv,nu are rost sa mai plec cu El in pelerinaje.Intimplarea a facut sa nici nu mai pot pleca din varia motive!
Ajunsi pe faleza la Constantza toata lumea s-a grabit sa bage mina sau piciorul in apa marii ,unele persoane fiind din acelea aflae prima oara la mare,dar eu am plecat la catedrala ca sa ma inchin si sa am timp sa filmez pina este mai liber,apoi am plecat spre cazinou ca sa fac o baie ;am ajuns tocmai cind ultimii din grup ,preotul cu preoteasa plecau.In apa mai era o femeie din partea locului si un tinar din grupul nostru.Baia a fost excelenta ca si apa marii ,soarele dar din pacate a trebuit sa fie foarte scurtata din cauza acelui grup egoist care mi-a retezat trei sferturi de ceas de baie pe care si ei ar fi putut sa o faca acolo fara a mai incurca pe altii si pe preot.!Am plecat apoi spre a lua masa si in 20 minute ,caci atita mai aveam pina la plecare,trebuia sa command si sa maninc pe terasa la Vraja marii o ciorba de peste ,dar am pus conditie la acele tinere ca sa ma serveasca repede caci peste 15 minute pleaca autocarul!Asa ca ele mi-au promis mare promptitunine in servire.Pentru a ajunge si dupa colt in aceeasi cladire sa imi iau suc si o placinta de drum ,le-am spus care este locul meu ,caci nu era prea multa lume la acea ora si am dat coltulacolo coada mare,ai nostri din grup cumparau de toate de la acea cofetarie.Am recurs la o mica stratagema caci altfel nu as fi putut sa ma incadrez in timp! Cind vinzatoarea a venit sa serveasca pe cineva si cu suc am cerut si eu unul apoi am mers dupa ea sa platesc cerind si doua placine ..asa am fost servita inaitea celor de la coada,iar la terasa ciorba era pe masa.Am mincat o ciorba excelenta nici nu se compara ca gust si ca prt cu aceea pe care am mincat-o in pelerinajul din Grecia care nu avea aproape nici un gust si pestele trebuia cautat cu ochenul in farfurie..,,.si costa 5 euro,iar asta de la Vraja Marii costa 8 lei!
Am ajuns la timp ,caci nu imi place sa intirzii la autocar ,care se afla pe strada foarte aproape,adica tocmai atunci il tragea acolo soferul
A patra zi de pelerinaj trebuia sa nu includa Constantza,prevazuta cu o zi inainte ci trebuia sa inceapa cu Manastirea SFINTII VOIEVOZI din Slobozia, o manastire de calugarite, impunatoare,in care am intrat dupa ce am strabatut un parc frumos.Aicea parintele s-a intilnit cu un calugar mai tinerel de prin partile noastre.Strabatem curtea manastirii dup ace trecem pe sub zidul clopotniza .Manastirea este impunatoare ,si inconjurata de chili ,unele in renovare.Manastirea este ctitorie ca voievodului MATEI BASARAB.Pe linga voievod a mai fost ctitor postelnicul Ianache Caragea ,iar mai tirziu,arhimanddritul GAVRIIL DE SMIRNA.Pe catapeteasma sa pastreza icoanele imparatesti din vremea voiecoduluiMatei Basarab.Pentru ca a fost inchinata manastirii DOCHIARU DE LA ATHOSA,grecii au luat cu ei ce a fost de valoare in 1863,in urma secularizarii averilor manastiresti.
__________________
Reply With Quote
  #75  
Vechi 21.02.2013, 01:32:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit manastiri 2010,continuare

MANASTIREA CALDARUSANI

Desi erau doua manastiri programate Sitaru si Caldarusani nu mai era timp pentru ambele ,asa ca am mers la aceasta manastire pe care eu nu am vazut-o ,,manastirea Sitari fiind vizitata cu alt grup in alt an cind am si avut cazarea asigurata aicea.
Manastirea este din secolul 16,ctitorita de voievodul MATEI BASARAB.,care ridica linga un schit de lemn in anul 1637 ,aceasta manastire in legendarii codrii Vlasiei,linga lacul Caldarusani,pe care din pacate nu l-am vazut!De-a lungul istoriei manastirea a fost un important centru spiritual al Tarii Romanesti.unde diferite personalitati si-au adus obolul de contributie la refacerea si completarea constructiilor de aici.Muzeul contine picture de mare valoare ,dar noi nu l-am vazut pentru ca am ajuns pe vremea vecerniei ,cind calugarii erau la slujba de seara.Strabatem o alee lunga printer copaci si intram intr-o curte spatioasa care are in centrul ei manastirea.Intram si ne inchinam la moastele Sfintului GRIGORE DASCALUL apoi in fatza la icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului,stam putin sa ascultam slujba,apoi iesim ,beau apa de la cismeaua aflata in curte si intram si la pangar unde imi cumpar icoana SF.GRIGORE DASCALUL.Din pacate trebuie sa plecam mai departe ,cazarea noastra fiind la Ploiesti ,iar pina acolo mai aveam de vizitat manastirea TIGANSTI ,unde iar ajungem cam pe intuneric ,nu stam mult,ne inchinam la icoana Maicii Domnului de aicea,facatoare de minuni,apoi intram si la pangarul construit in afara manastirii si a curtii .Eu imi iau apa de la fintina din curte care este rece si foarte buna.Aici exista si ateliere de croitorie,dar maica era plecata ,cea care avea cheile ..sau poate ca ora cam nepotrivita sa fie de vina.Ajungem la Ploiesti la o locatie pensiune unde si mincam seara,luam o cina calda.A doua zi participam la Sfinta Liturghie la o manastire draga mie la care ajung a treia oara,MANASTIREA GHIGHIU.Participam la o slujba frumoasa,ne inchinam la icoana Maicii Domnului de la aceasta memorabila manastire,ne luam apa de la izvorul vindicator,apoi spre sfirsitul alujbei ies si eu spre a nu pierde pangarul ,de unde imi cumpar icoana Maicii Domnului de la Ghighiu,adusa pe vremuri sin Siria.
Strabatem Valea Prahovei ,unde ne oprim la SINAIA ,cam o ora pentru a lua masa.Toti aproape merg la un restaurant aflat cumva pe centura ,unde autocarul poate opri si are voie sa stationeze.Eu o iau pe o carare care urca printr-o padurice spre drumul central din Sinaia unde nimeresc la un restaurant care are si o cofetarie foarte faina!Asa ca am servit mincare de post,apoi am gasit si prajituri de post.Din pacate nimeni nu a fost doritor sa urce cu mine ci toti au plecat in grup spre acelasi local unde au trebuit sa astepte foarte mult comenzile fiind numeroase.Apoi era mai frumos localul de pe centru de pe strada pricipala !A trebuit sa mai asteptam dupa majoritate inca jumatte de ora desi locatia lor de luat masa era mai aproape decit a mea.In sfirsit plecam si ne oprim pe inserate la manastirea CARAIMAN ,la ceas de apus de soare ,unde tocmai la acea ora se desfasura un Sfint Maslu ,la care particip partial;suntem anuntati de preot ca vom sta la vecernie.lucru care m-a incintat de-a dreptul caci in acest fel aveam posibilitatea sa ma inchin si sa ma rog in agheasmatarul aflat sub acel memorabil brad ,sa-mi iau agheasma,sa fac pomelnic,sa mai filmez un pic,nu prea mult caci filmarea am facut-o altadata,eu fiind a treia oara in acest sfint loc de unde admir un minunat peisaj al muntilor Bucegi.Intr-ucit grupul nostru a fost cu parintele in cladirea unde sta si primea pelerinii parintele Gherontie,mi-a parut rau ca nu am stiut si nu am fost cu ei ; am incercat sa merg si eu ;spre norocul meu parintele nu plecase de acolo din camera de la intrare,am obtinut o binecuvintare de la Sfintia Sa si i-am spus ca eu am dat pomelnicul asa cum scrie ,la manastirea din lemn.Mi-a spus ca am facut foarte bine si ca el pomeneste lumea nu 40 zile cum scriu ei ci 60 zile.Totusi am plecat la aghiasmatar unde am facut un mic pomelnic pentru familia mea pentru citeva rugaciuni ,mi-am spus pasul si am daruit parintelui o iconita cu crucea de la Manastirea Dervent,spunindu-I ca eu sunt cu grupul din Arad si ca venim din Dobrogea.
Plecam de la manastire dupa vecernie cind soarele imfasura muntii Bucegiin tr-o stralucitoare diadema.Rog pe cineva sa imi faca o poza in acest minunat apus de soare si apoi plecam prin statiune pina la autocar parcat la iesirea din Busteni.Daca ar fi intrat pe straduta de liga vale avea voie sa parcheze,dar soferul a fst tentat de o parcare mare de pe marginea drumului de unde a fost apoi somat de polities a plece!Dar orice rau adduce si un bine,adica am avut ocazia sa parcurgem pe jos localitatea Busteni sis a admiram frumosii munti Bucegi in apus de soare sis a inspiram aerul proaspat de munte!Locatia de cazare este Poiana Brasov,unde ajungem cu ziua,si suntem cazati intr- o locatie frumoasa,unde a doua zi de dimineatza servim si o masa tip buffet,foarte buna.Plecam de aici admirind frumoasa poiana cu vile cam pustii ,avind ocazia sa admiram si scheii Brasovului de sus cit si un frumos parc la coborire.
Periplul nostru se incheie a doua zi cu vederea doar a unei singure manastiri in loc de trei trecute pe lista ,drumul spre casa fiind lung. Aceasta este
__________________
Reply With Quote
  #76  
Vechi 21.02.2013, 01:33:25
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Manastirea bucium

MANASTIREA BUCIUM

Situata in judetul Brasov,comuna Sinca,este o manastire de calugari care dateaza din secolul 18,care a fost distrusa cu tunurile de generalul Bucow in anul 1761,la ordinele imparatesei Maria Teresa si reinfiintata in anul 1995 de familia SANDRU avind hramul Schimbarea la fatza.In manastirea veche din anul 1737 au ars si calugarii care se rugau aicea si care nu au vrut sa se lepede de ortodoxie.Ea a fost reinfiintata dupa viziunea unui om sarac,care a scapat viu in razboi caruia i- s-a aratat Maica Domnului spunindu-I ca are o misiune, aceea de a reinfiinta o manastire,pe care ulterior i-a aratat-o intr-o viziune. .Acolo familia intemeietoare a gasit vechiul loc de altar si vechea fundatie,ascultind indicatiile acelui batrin ,mos ILIE,apoi si izvorul acoperit de vremi cu apa vindecatore.Acest izvor care exista si astazi a aparut pe locul unde a fost omorit staretul manastirii vechi ,care a fugit din manastirea in flacari cu odoare de prt ale manastirii pe care le-a ascuns intr-o pestera.Urmarit fiind de soldatii lui Bucow,a fost omorit si pe locul acela a izvorit a doua zi un izvor vindecator,care redescoperit ,este si astazi tamaduitor.
Regina MARIA in anul 1928 a vrut sa construiasca aicea o manastire intregirea Neamului:,dar timpurile interbelice a impiedicat realizarea ei.
Intram intr-un spatiu amplu cu un drum in cerc pentru masini strajuit de spatiu verde si flori ;vedem in acest spatiu o manastire suava ,avind la coloanele de la intrare pe sfintii apostoli Petru si Pavel.Alaturi se afla si altarul de vara,iar in spatele manastirii trecem un podet peste o vale mica.Vizavi de manastire se afla staretia,cladirea cu pangarul si chili,precum si o fintina cu apa limpede rece si foarte buna .Intram si ne inchinam in manastire,apoi un preot face o slujba pentru noi ,dam pomelnice in acest los sfint,udat cu single calugarilor martiri,apoi plecam la fintina si la pangar care din pacate este inchis.Plecam de la acesta manastire suava si zvelta numita si PACEA LUMII ,aflata in coasta padurii si intr-un loc plin de liniste.Nu mai mergem la celelte doua manastiri ,Dejani si Berivoii Mari ,aflate tot in tara Fagarasului ,aproape unde de alta ,pentru ca drumul spre casa este lung.Totusi am ajuns devreme pentru ziua de vare,la ora opt seara,dar am fi putut ajunge si la ora 22 si sa le vedem sip e celeallate.Probabil ca soferul trebuia sa ajunga cu autocarul la Arad si asta o fi fost intelegerea.
Manastirile rupestre ,manastirea Robaia si manastirea Bucium si-au pus amprenta lor de liniste ,ca si manastirea Caraiman si Ghighiu in sufltul meu.
Dau slava lui Dumnezeu pentru acest pelerinaj care mi-a permis sa vad manastiri deosebite si sa revad altele deosebite pe care le-am vazut si in alte dati.
__________________
Reply With Quote
  #77  
Vechi 21.02.2013, 01:45:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Videoclipuri cu unele manastiri descrise

http:/http://www.youtube.com/watch?MANASTIRI DIN ROMANIAv=tUOFGcdZHDE/www.youtube.com/watch?v=zHlPrz4BBeM,PELERINAJ IN DOBROGEA
__________________
Reply With Quote
  #78  
Vechi 21.02.2013, 01:47:30
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
http:/http://www.youtube.com/watch?MANASTIRI DIN ROMANIAv=tUOFGcdZHDE/www.youtube.com/watch?v=zHlPrz4BBeM,PELERINAJ IN DOBROGEA
http://www.youtube.com/watch?v=tUOFGcdZHDE
__________________
Reply With Quote
  #79  
Vechi 21.02.2013, 01:48:20
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=zHlPrz4BBeM
__________________
Reply With Quote
  #80  
Vechi 22.02.2013, 19:57:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Concluzia generala a pelerinajelor din romania

Dau slava lui Dumnezeu pentru pelerinajele de care m-am bucurat in ROMANIA,la care am participat citiva ani ,cam 6 in total, mai ales cu grupurile de pelerini din Arad,dar si de la mine din localitate in 3 rinduri.Mi-a ramas in minte faptul ca manastirile noastre sunt situate in cele mai frumoase si linistite locuri din tara noastra.Desi mi-au placut toate manastirile pe care le-am vizitat si in care m-am inchinat,am dat pomelnice si am aprins luminari,atit manastirile din Moldova ,incarcate de istorie ,care au fost unele si premiate cu globul de aur,cit si manastirile din zona subcarpatica construite cele mai multe in stil brincovenesc,manastirile din Transilvania si Banat cu stiluri diferite de la o manastire la alta cit si cele din Maramures din lemn ,dar totusi diferentiate ca si arhitectura a lemnului,totusi mi-au ramas in amprenta sufletului citeva.Prima ar fi manastirea TISMANA ,unde am avut bucuria sa ajung de doua ori ,manastire asezata intr-o frumoasa locatie montana,cu slujbe frumoase ,unde se afla mormintul Sfintului Nicodim de la Tismana;asociat cu ea mi-a ramas in minte si parcul din TG .Jiu cu frumoasele lucrari ale marelui nostru sculptor,C.Brincusi.O alta manastire de suflet din zona sudica a carpatilor este manastirea ROBAIA ,veche vatra sihastreasca ,o oaza de liniste in coasta padurii ca si manastirea SURPATELE cu frumoasa icoana a Maicii Domnului Smolenskaia.
.In nordul tarii emana o frumusete deosebita manastirea BIRSANA ,cu o deosebita constructie arhitecturala din lemn ,cit si manastirea SAPINTA deosebita cu acoperisul ei inalt pe care este situata cea mai inalta cruce din tara la 75 metri.Alaturi de ea se afla memorabilul CIMITIR VESEL ,unic in lume !! cu scrierile memorabile de pe cruci ,umoristice,un umor care porneste din realitatea vietii infruntind moartea si facindu-i asa in zeflemea,adica aratind lumii ca ea,moartea ,este doar o trecere spre lumea reala spre tarimul pierdut de stramosii nostrii Adam si Eva.Dar si minunatele manastiri ROHIA si LAPUS situate in peisaje mirifice ,de vis ,sunt de neuitat,cu slujbele lor frumoase!!
Moldova cu renumitele manastiri Voronet,Sucevita si Moldovita sunt frumoase si manastirea Putna plina de istorie,dar nu pot uita oaza de liniste de la manastirea SIHASTRIA PUTNEI,nici manastirea SLATINA ctitoria lui Alexandru Lapusneanu,unde clopotele cinta amintind numele domnitorului,nici muzeul de aicea cu o poza a domnitorului Stefan voievod pe patul de moarte ,inconjurat de un nimb de lumina.Apoi manastirea BISERICANI ,aflata in plin munte sus deasupra unui mare lac ,care ne ofera un peisaj mirific,cu memorabila icoana a Maicii Domnului gasita intr-un copac scorburos.Tot in Moldova dar mai spre Transilvania se afla vestita manastire RARAU ,sus in munte,intr-un peisaj de vis cu memorabila icoana a Maicii Domnului a carei fatza nu este facuta de mina omeneasca,icoana mare facatoare de minuni ,ocrotitoare a acestei modeste manastiri din lemn aflata intr-un loc binecuvintat si plin de liniste.Cum as putea sa uit enigmatical VARATEC cit si AGAPIA cu admirabila pictura la lui N.Grigorescu.Dar nici pe sora ei ,manastirea ZAMFIRA pictata tot de N.Grigorescu ,dar si manastirea CIOLANU din zona Buzaului cu frumoase picturi ,doua ale lui GHE.Tatarascu,pe iconostas.
Manastirrile din Banat PIATRA SCRISA,manastire mica si veche inscrisa intr-o piatra,cit si manastirea sirbeasca de linga localitatea BIRDA,unde ne-am inchinat la calota si lantul SF.mare mucenic GHEORGHE,moaste deosebite in tara noastra mi s-au parut a fi deosebite intre manastirile banatene.Nu uit nici manastirea de la ORSOVA,SF.ANA situate sus pe deal de unde am admirat frumoase peisaje spre Dunare.
Dobrogea cu memorabilele manastiri DERVENT unde se afla o renumita icoana a Maicii Domnului ,facatoare de minuni ,cit si acele cruci din piatra, vindecatoare de boli,apoi manastirea care emana o noblete deosebita prin asezarea ei intr-un larg spatiu ,manastirea SF.APOSTOL ANDREI ,cu memorabila pestera de unde a inceput propovaduirea crestinismului pe plaiurile noastre,cit si manastirea CELIC DERE cu icoana Mintuitorului,intunecata ,dar care se curata singura,cu interesanta ei moara de vint din vechime,moara ce exista si la manastirea SAON unde am admirat frumoase si vechi picturi in biserica mica,cit si pe cele noi in manastirea mare ,noua.Apoi inchinarea la moastele celor 4 sfinti de la manastirea COCOS.cit si trecerile cu bacurile peste Dunare au fost interesante,noutate pentru mine care traiesc departe de aceste tarimuri ale Pontului Euxin.
Trecerile prin toate pasurile tarii ,prin trecatorile din Nord ,Est si vaile ce leaga Transilvania de sudul tarii ,Valea Jiului ,valea Oltului ,Valea Prahovei si valea Siriului, imi reamintesc de peisajele minunate ,de bogatia si frumusetea tarii noastre,care este deosebita,precum deosebite sunt si locurile de inchinare atit cele foarte relevante din punct de vedere istoric,precum manastirea HUREZ,cit si cele mai mici vechi si ascunse parca de lume precum deosebita manastire TURNUL ROSU,plina de har.
Participarea in timp la unele hramuri ale unor manastiri ,precum PORTARITA,de hramul icoanei Portarita a Maicii Domnului ,la manastirea SIHASTRIA ,la hramul SF.Teodora de la Sihla ,la schitul SIHLA de Schimbarea la fatza,dar si la hramul Adormirii Maicii Domnului de la manastirile mai apropiate de mine,HODOS-BODROG si IZBUC,cit si parcurgerea Drumului Crucii la manastirea FEREDEU sau Sfinta Maria mica la manastirea CRISAN,sunt momente de care imi amintesc cu mare placere,de slujbele deosedite care se fac cu aceste ocazii ,de cintarile frumoase ,de fiecare data momentele fiind unice si irepetabile.
Concluzia finala este ca avem o tara minunat de frumoasa si bogata atit in subsol cit si la sol ,manastirile noastre ,oaze de rugaciune si har fiind cea mai mare bogatie a tarii noastre ,ROMANIA.Sa ne rugam ca bunul Dumnezeu sa ne ajute sa o putem pastra pentru noi ,romanii si pentru urmasii urmasilor nostrii ,cum a spus foarte frumos Sfintul Moldovei Stefan cel Mare prin gura scriitorului B.Delavrancea.Doamne ajuta-ne!

IUGA SOFIA 22.02.2013
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impresii din pelerinaje-tari straine sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 194 13.11.2013 16:36:28
Impresii din pelerinaje -anul 2009 sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 4 31.08.2009 22:23:06
Impresii de la mitingul de protest contra statului politienesc! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 7 02.02.2009 17:04:58
Impresii din pelerinajul unei minivacante sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 3 09.12.2008 03:12:10
impresii crestine eea Generalitati 8 08.03.2008 12:33:58