Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.02.2010, 13:41:03
pelerinul88 pelerinul88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Mesaje: 6
Smile ostrovul...

Draga vsovi...uita-te cu ochii sufletului la film...nu lua totul ad literam..iti dai seama ca lumea nu se opreste la lucrurile vazute, ci vizionind filmul, pasesc spre o intelegere mai profunda...iar monahul nu era un incepator...ci Dumnezeu il imbracase cu puterea de a scoate duhuri necurate. Daca nu ma insel, am mai citit o tema de a ta...si esti cam rigid...ma indoiesc ca esti ortodox. Iar pt ceilalti frati ai mei in HRISTOS as vrea sa le spun ca filmul e o adevarata capodopera a cinematografiei rusesti. Merita privit...pe mine ma impresionat secventa in care mama si copilul bolnav cu piciorusul incep sa plinga...Pentru mine o imagine induiosatoare si mareata deopotriva este cea a unui barbat ingenunchiat in rugaciune, in fata lui Dumnezeu...Minunate sint lucrurile Tale , Doamne...acest film mi-a trezit dorul de calugarie...dar nu sint eu vrednic de a purta rasa monahala...Are Domnul grija sa ne calauzeasca pasii tuturor...si sa ne aseze dupa chemare: ori in familie, ori in manastire. Doamne ajuta in toate!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.02.2010, 22:47:57
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pelerinul88 Vezi mesajul
Doamne...acest film mi-a trezit dorul de calugarie...dar nu sint eu vrednic de a purta rasa monahala...Are Domnul grija sa ne calauzeasca pasii tuturor...si sa ne aseze dupa chemare: ori in familie, ori in manastire. Doamne ajuta in toate!
Parintele Argatu spunea ca trebuie sa mergi fie in manastire fie sa te casatoresti, in lume singur sa stai bine nu e. Eu inca astept dar nu cred ca am aceste destinatii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.02.2010, 23:33:51
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

vsovi...as fi vrut sa iti scriu detaliat la fiecare din subiectele scrise de tine..dar dupa ce am mai citit niste postari intr-un alt topic tot pe tema ostrovului,am realizat ca nu merita osteneala...
Insa pentru tine,avand in vedere ca esti singurul(100%) din cati am vazut pe forum si nu numai caruia nu i-a placut filmul,crede-ma ca merita sa iti spui cateva intrebari....
Iar daca altele ti-s intentiile,mergi pe alt ogor si seamana samanta stricata..acesta are prea multi paznici,crede-ma.
Si in oricare din situatii ai fi:Doamne ajuta si tie!
Reply With Quote
Răspunde